اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصال زیکزاک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتصال زیکزاک

با سلام به همه بروبچ قدرتی
    یک منبع می خوام که در مورد اتصال زیکزاک که در ترانسهای توزیع استفاده می شه اطلاعات کاملی بهم بده تو اکثر کتابهای ماشین را نگاه کردم ولی هیچ کدام مطلبی در این مورد نداشتند کتابهایی مثل چاپمن سن بیم بهارا که اصلا هیچی نبود اگر کسی مطلبی داره بذاره ممنون می شم
    سخت ترين چيزي كه مي توان در زندگي ياد گرفت اين است كه از روي كدام پل
    بايد رد شد و كدام پل را بايد خراب كرد
    از سه چيز متنفرم 1- خيانت 2- دروغ 3- نامردي
    { خلاف قوانین - پاک شد }

پاسخ : اتصال زیکزاک

کسی نداشت
    سخت ترين چيزي كه مي توان در زندگي ياد گرفت اين است كه از روي كدام پل
    بايد رد شد و كدام پل را بايد خراب كرد
    از سه چيز متنفرم 1- خيانت 2- دروغ 3- نامردي
    { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

سلام آقا محمد گل :smile:
      محمد جان من یه اطلاعات ساده در این رابطه دارم برات تایپ می کنم

اتصال زیگزاگ از لحاظ مداری همان اتصال ستاره می باشد
      و از این اتصال در اولیه ی ترانسفورماتور ها استفاده می گردد.
      تفاوت این اتصال با اتصال ستاره در توزیع سیم پیچی بر روی هسته می باشد.
      مدار اون رو در این پست قرار می دم.

دلیل استفاده از این سیم : در صورتی که یک ترانس با اتصال ستاره ستاره Yy مورد نظر باشد
      اگرا ز خروجی ترانس به صورت تکفاز استفاده گردد یا بار خروجی به صورت نامتعادل باشد
      سیم پیچی های اولیه که ثانویه ی آن ها زیر بار نرفته باشد و یا کمتر زیر بار رفته باشد جریان شدیدی
      می کشد که این جریان سبب اشباع شدن هسته و در نتیجه سوختن ترانس می شود.
      خوب برای رفع این مشکل سیم پیچی های هر فاز رو به جای اینکه بر روی یک بازو انجام دهیم
      آنها رو بر روی دو بازو انجام می دهیم که این همان توزیه سیم پیچی بر روی هسته ی ترانس است
      با این راه مشکل این نوع ترانس ها رفع می شود.اتصال زیگزاگ ستاره Zy
      خوب یه سوال هم اینجا مطرح میشه
      چرا برای رفع این عیب از اتصال مثلث ستاره استفاده نمی شود
      در طراحی های شبکه در صورتی که ولتاژ انتقال داده شده به پست توزیع ولتاژ بالایی باشد از ترانس مثلث ستاره استفاده می گردد
      ولی در صورتی که این ولتاژ پایین تر حد مشخصی باشد باید از اتصال زیگزاگ ستاره استفاده شود.

امیدوارم این اطلاعات به کارتون بیاد.
      موفق باشید .... امیر
      هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
      بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

میشه اسم انگلیسیشو حد اقل بگی تا تو منابع زبان اصلی هم یه گشتی بزنیم !
        به قول خودت تو منابع فارسی فقط اشاره شده ! ( البت تا اونجا که می دونم ! )

دیدگاه

فرشاد جان
          در مورد نام انگلیسیه این اتصال سوال پرسیده بودید
          من کتاب ها رو گشتم
          ولی چیزی پیدا نکردم :cry:
          ولی در دیکشنری کلمه ی زیگزاگ یک کلمه ی لاتینه
          شما می تونید در مورد این کلمه سرچ کنید : (zigzag connection transformator)
          اینم یه لینک:
          http://en.wikipedia.org/wiki/Zigzag_transformer

موفق باشید.... :nerd:
          هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
          بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

اتصال زیگزاگ فقط در سمت ثانویه ترانسفورماتورهای توزیع کوچک و متوسط و درمواردی که بدلیل ولتاژ زیاد وجریان کم در اولیه اتصال مثلث مناسب نباشد استفاده می شود.

دیدگاه

جریان عبوری از بوبین اتصال زیگزاگ با حالت اتصال ستاره برابره ، در حالی که ولتاژ فازی اتصال زیگزاگ از اتصال ستاره کمتره.
              از مزایای این اتصال جاری شدن جریان یک فاز در دوستون هسته ترانسفورماتور است. این موضوع سهم به سزایی درمتعادل کردن جریان در سمت فشار قوی ترانسفورماتور دارد. به همین جهت در صنعت از این اتصال در سمت ثانویه ترانسفورماتور مورد استفاده می گره.
              همچنین در این اتصال امکان دسترسی به نقطه خنثی سیم پیچم هست که از دیگر مزایای این اتصال به شمار می ره.
              :rolleyes: :rolleyes:
              تنها دو روز در سال هست که نمیتونی هیچ کاری بکنیآ‌! یکیآ‌ دیروز و یکیآ‌ فردا . . .

دیدگاه

ذر صورت وقوع اتصال کوتاه هم در این نوع اتصال احتمال آسیب دیدن سیم پیچ ها کمتر میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X