اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سرما و میکروکنترلر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سرما و میکروکنترلر

امروز برام اتفاق عجیبی افتاد توی یک پروژه می خواستم سنسور دمایی رو کالیبره بکنم با یک دما سنج بردم و دما سنج رو گذاشتم داخل فریزر کمتر از 10 ثانیه گذشته بود که در فریزر یخچال رو باز کردم دیدم lcd خاموش شده آوردمش بیرن هر کاری کردم روشن نشد بعد متوجه شدم میکرو کار نمیکنه دما سنج دمای -5 نشون میداد خوب اومدم میکرو رو چک کنم دیگه پروگرام نشد :eek: دل رو زدم به دریا با یه میکروی دیگه تست کردم همین اتفاق افتاد واقعا مشکل از کجاست ؟
    نوع میکرو atmega8a بود آیا میکرو دمای زیر صفر رو تحمل نمی کنند؟ دیتاشیتش که -40 درجه رو به عنوان ناحیه عملکرد میکرو قرار داده سنسور دمای lm35 برای دمای های منفی ولتاژ منفی میده آیا این باعث آسیب رساندن به adc میشه ؟ oo:
    قم الکترونیک

پاسخ : سرما و میکروکنترلر

نوشته اصلی توسط مجتبی صاحبی
    امروز برام اتفاق عجیبی افتاد توی یک پروژه می خواستم سنسور دمایی رو کالیبره بکنم با یک دما سنج بردم و دما سنج رو گذاشتم داخل فریزر کمتر از 10 ثانیه گذشته بود که در فریزر یخچال رو باز کردم دیدم lcd خاموش شده آوردمش بیرن هر کاری کردم روشن نشد بعد متوجه شدم میکرو کار نمیکنه دما سنج دمای -5 نشون میداد خوب اومدم میکرو رو چک کنم دیگه پروگرام نشد :eek: دل رو زدم به دریا با یه میکروی دیگه تست کردم همین اتفاق افتاد واقعا مشکل از کجاست ؟
    نوع میکرو atmega8a بود آیا میکرو دمای زیر صفر رو تحمل نمی کنند؟ دیتاشیتش که -40 درجه رو به عنوان ناحیه عملکرد میکرو قرار داده سنسور دمای lm35 برای دمای های منفی ولتاژ منفی میده آیا این باعث آسیب رساندن به adc میشه ؟ oo:

دیتا شیت فقط تئوریه

رطوبتی که بعد از خروج از فریزر رو مدارات نشسته باعث این کار شده فکر کنم
    اگه این زندگی باشه , اگه این سهمم از دنیاست ; من از مردن هراسم نیست

دیدگاه

با سلام خدمت دوست عزیز
      ای سی LM35 طبق دماص صفر کلوین (-273) درجه کالیبره شده یعنی توی دمای صفر درجه سانتی گراد ولتاژ 2.73 ولت میده و اصلا توان تولید ولتاژ منفی نداره
      در مورد مشکل شما :
      احتمال داره بخش های دیگه مدارت (غیر از میکرو) مشکل دار میشه و باعث سوختن میکروت میشه مثلا بخش تغذیه یا رطوبت یا هر چیز دیگه ایی :question:

[glow=black,2,300]بردی جالب با سیستم عاملی جالب !!![/glow]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پدرام شمس آبادی

دیتا شیت فقط تئوریه

رطوبتی که بعد از خروج از فریزر رو مدارات نشسته باعث این کار شده فکر کنم
        دوست عزیز من با بخار آب تستش کردم دستگاهم رو هیچ مشکلی برای دستگاه پیش نمیاد
        نوشته اصلی توسط abbasmh
        با سلام خدمت دوست عزیز
        ای سی LM35 طبق دماص صفر کلوین (-273) درجه کالیبره شده یعنی توی دمای صفر درجه سانتی گراد ولتاژ 2.73 ولت میده و اصلا توان تولید ولتاژ منفی نداره
        در مورد مشکل شما :
        احتمال داره بخش های دیگه مدارت (غیر از میکرو) مشکل دار میشه و باعث سوختن میکروت میشه مثلا بخش تغذیه یا رطوبت یا هر چیز دیگه ایی :question:
        سلام
        بخش تغذیه که عزیز مشکلی نداره من گفتم باز هم با یک میکروی دیگه تست کردم
        حالا اگه فرض کنیم یه ولتاژ منفی رو به adc بدیم مشکلی پیش میاد؟
        یعنی اینی که توی دیتاشیتش نوشته به ازای هر 1 سانتی گراد 10 میلی ولت تغییر ولتاژ داریم توی دمای 0درجه یک دفعه ولتاژ میشه 2.73 ؟
        قم الکترونیک

دیدگاه

حالا اگه فرض کنیم یه ولتاژ منفی رو به adc بدیم مشکلی پیش میاد؟
          یعنی اینی که توی دیتاشیتش نوشته به ازای هر 1 سانتی گراد 10 میلی ولت تغییر ولتاژ داریم توی دمای 0درجه یک دفعه ولتاژ میشه 2.73 ؟
          درسته اگر ولتاژ منفی به ADC بدیم مسلما آسیب می بینه ولی مسئله اینه که ای سی LM 35 کلا ولتاژ منفی تولید نمی کنه!
          Features
          Y Calibrated directly in § Celsius (Centigrade)
          Y Linear a 10.0 mV/§C scale factor

Y 0.5§C accuracy guaranteeable (at a25§C)
          Y Rated for full b55§ to a150§C range
          Y Suitable for remote applications
          Y Low cost due to wafer-level trimming
          Y Operates from 4 to 30 volts
          Y Less than 60 mA current drain
          Y Low self-heating, 0.08§C in still air
          Y Nonlinearity only g(/4§C typical
          Y Low impedance output, 0.1 X for 1 mA load
          کپی دیتا شیت هست
          من خودم با این سنسور کار کردم خیلی بی دردسره! کلا پسر خوبیه! :mrgreen:
          ولی در کل ای سی های معمولی (مثل میکرو ها) تا -40 رو تحمل میکنن و خیلی بعیده مشکل شما از میکرو باشه.
          کلا مداری که توی سرماست شامل چه چیزایه؟(شماتیک)

دیدگاه

داداش یه کاری میکنی ما هم تست کنیم ها خیلی باحاله اصلا کلا ATMEL رو بردی زیر سوال

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abbasmh
              درسته اگر ولتاژ منفی به ADC بدیم مسلما آسیب می بینه ولی مسئله اینه که ای سی LM 35 کلا ولتاژ منفی تولید نمی کنه!
              Features
              Y Calibrated directly in § Celsius (Centigrade)
              Y Linear a 10.0 mV/§C scale factor

Y 0.5§C accuracy guaranteeable (at a25§C)
              Y Rated for full b55§ to a150§C range
              Y Suitable for remote applications
              Y Low cost due to wafer-level trimming
              Y Operates from 4 to 30 volts
              Y Less than 60 mA current drain
              Y Low self-heating, 0.08§C in still air
              Y Nonlinearity only g(/4§C typical
              Y Low impedance output, 0.1 X for 1 mA load
              کپی دیتا شیت هست
              من خودم با این سنسور کار کردم خیلی بی دردسره! کلا پسر خوبیه! :mrgreen:
              ولی در کل ای سی های معمولی (مثل میکرو ها) تا -40 رو تحمل میکنن و خیلی بعیده مشکل شما از میکرو باشه.
              کلا مداری که توی سرماست شامل چه چیزایه؟(شماتیک)
              بابا چیز عجیبی شده من خودم با lm35خیلی کار کردم اما تا حالا این طوری تستش نکرده بودم اومدم سومین میکرو رو هم تست کنم بزارم توی یه جعبه ی پلاستیکی که رطوبت هم داخلش نره اما دیگه تحمل سومین داغ رو نداشتم بی خیالش شدم
              ولی چیزی به نظر میرسه در دمای -5 درجه یه بلایی فقط سر میکرو میاد که ایشون از کار می افته
              قم الکترونیک

دیدگاه

ظاهرا این میکرویی که من تهیه کردم ظاهرا چینی هست که قبلا هم خیلی از این چیز ها راجع بهشون شنیده بودم حدود 50 تا از این ها رو خریدم
                اصلا خبر نداشتم کجایند ؟ همین الان یکی از دوستانم این نکته رو متذکر شد
                چند باری هم به صورت خود جوش چندتا پین هاشون از کار افتاده بودن حیف که اینترنتی خریدم وگرنه ...

قم الکترونیک

دیدگاه

ظاهرا این میکرویی که من تهیه کردم ظاهرا چینی هست که قبلا هم خیلی از این چیز ها راجع بهشون شنیده بودم حدود 50 تا از این ها رو خریدم
                  چند باری هم به صورت خود جوش چندتا پین هاشون از کار افتاده بودن حیف که اینترنتی خریدم وگرنه ...
                  آقا خواستی بگو بچه هارو بگم بیان با هم بریم این برادرای چینی رو ارشاد کنیم
                  حالا از شوخی گذشته اگه ما بخواییم بدونیم این میکرویی که میخریم چینی هست یا نه چه جوری باید تشخیص بدیم :question:
                  خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
                  [hr]

دیدگاه

LM35 اگر طبق بایاسی که در دیتاشیتش هست، با 2 تا دیود و مقاومت بایاس بشه، توان نمایش ولتاژ منفی رو هم داره...
                    اگر از تاپيکي بدتون مياد...
                    اگر با استارتر تاپيکي مشکل دارين...
                    اگر خواستين تاپيکي فراموش بشه...
                    ...بگين که
                    [glow=red,2,300]من تو اون تاپيک پستي ارسال کنم.[/glow]

دیدگاه

اگه دقت کنی زیر میکرو یه کد داره میشه مثل این فهمید ساخت کجایه و اگه بیشتر دقت کنی تو ی ان دو دایره زیر میکرو نوشته تایوان یا فیلیپین یا سنگاپور

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امین غفاری
                        آقا خواستی بگو بچه هارو بگم بیان با هم بریم این برادرای چینی رو ارشاد کنیم
                        حالا از شوخی گذشته اگه ما بخواییم بدونیم این میکرویی که میخریم چینی هست یا نه چه جوری باید تشخیص بدیم :question:
                        اخه مشکل اینه که قابل ارشاد نیستند اینا رو باید با بمب اتمی نابود کرد
                        قم الکترونیک

دیدگاه

یعنی اینقدر ای سی های چینی بیخودن؟؟؟!!!(اگه واقعا خود جوش چند تا پایه از کار افتاده یعنی ترانزیستورای ای سی در حال فساد هستند و تاریخ انتقاشون گذشته :mrgreen: همین موضوع ممکنه توی ترانزیستورای ریجستر ها یا سی پی یو بیافته که دیگه فاجعه!!! حالا میای -20 هم سردش میکنی یهنی شوک دمایی دیگه چیزی توی آیسی نمیمونه :surprised

دیدگاه

اومدم سومین میکرو رو هم تست کنم بزارم توی یه جعبه ی پلاستیکی که رطوبت هم داخلش نره اما دیگه تحمل سومین داغ رو نداشتم بی خیالش شدم
                            عزیز برای کسب تجربه یه میکرو نهایت 5 تومنی خیلی خیلی ناقابله. تو سامانه های فضایی واقعی تجهیزات چندین میلیون دلاری فقط برای مثلا اندازه گیری فشار هوا تو لایه های مختلف جو استفاده میشد که خیلی هاش ممکن بود قبل از رسیدن به زمین منهدم بشه. و البته هنوز هم این آزمایشات ادامه داره.
                            یادمه توی مسابقات کن ست (زیر نظر پژوهشگاه هوافضا) تجهیزات چند صد هزارتومانی به بالن ها می بستیم و میفرستادیم فضا که اطلاعات جوی مثل دما و رطوبت و فشار رو اندازه گیری و ارسال کنه
                            البته چه فضایی چه ماهواره ای، فاصله 500 متری هم مگه فضاست؟؟!!!! از همه جالب تر اسم محصول بود که به نام سامانه فضایی معرفی میشد و ما هم تصور میکردیم دانشمندان فضایی هستیم... بگذریم
                            عزیز یه میکرو در راه تولید علم نثار کن و نتیجه را بگو. نترس....!!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Tabandokht
                              عزیز برای کسب تجربه یه میکرو نهایت 5 تومنی خیلی خیلی ناقابله. تو سامانه های فضایی واقعی تجهیزات چندین میلیون دلاری فقط برای مثلا اندازه گیری فشار هوا تو لایه های مختلف جو استفاده میشد که خیلی هاش ممکن بود قبل از رسیدن به زمین منهدم بشه. و البته هنوز هم این آزمایشات ادامه داره.
                              یادمه توی مسابقات کن ست (زیر نظر پژوهشگاه هوافضا) تجهیزات چند صد هزارتومانی به بالن ها می بستیم و میفرستادیم فضا که اطلاعات جوی مثل دما و رطوبت و فشار رو اندازه گیری و ارسال کنه
                              البته چه فضایی چه ماهواره ای، فاصله 500 متری هم مگه فضاست؟؟!!!! از همه جالب تر اسم محصول بود که به نام سامانه فضایی معرفی میشد و ما هم تصور میکردیم دانشمندان فضایی هستیم... بگذریم
                              عزیز یه میکرو در راه تولید علم نثار کن و نتیجه را بگو. نترس....!!!!
                              دوست عزیز تا الان 2 تاش رو تست کردم توی دمای -5 درجه به پایین میکرو های چینی بازم دارم میگم چینی اناا... میشن باشه شما میگی یکی دیگه رو هم تست می کنم اما اینبار یه پروژه دیگه رو میزارم توی فریزر ببینم چی میشه
                              قم الکترونیک

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X