اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار بوست با جریان لحظه ای زیاد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار بوست با جریان لحظه ای زیاد

سلام
    واسه تحریک یه سیم پیچ یه مدار بوست میخوام که جریان لحظه ای زیاد بده حدود 500 میلی ثانیه یه جریان حدود 7 یا 8 آمپر بده
    بعد از این دوباره جریان قطع میشه
    در واقع یه شوک میخوام بدم به سیم پیچ
    منبع اصلی هم تا 100 امپر رو تامین میکنه و 14 ولت هستش. خروجی که من میخوام حدود 40 ولته

ممنون
    AYRIC

پاسخ : مدار بوست با جریان لحظه ای زیاد

تو خروجی خازن های موازی با هم بزارید تا زیر جریان لحظه ای بالا افت نکنه و گرنه هر سیستم بوستی هم که ببندید زیر جریان لحظه ای افت میکنه
    Weakness of attitude becomes weakness of character
    Albert Einstein

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rectifier►
      تو خروجی خازن های موازی با هم بزارید تا زیر جریان لحظه ای بالا افت نکنه و گرنه هر سیستم بوستی هم که ببندید زیر جریان لحظه ای افت میکنه
      لطفا یه مدار بوست مناسب هم پیشنهاد بدید
      ممنون
      AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
        سلام
        واسه تحریک یه سیم پیچ یه مدار بوست میخوام که جریان لحظه ای زیاد بده حدود 500 میلی ثانیه یه جریان حدود 7 یا 8 آمپر بده
        بعد از این دوباره جریان قطع میشه
        در واقع یه شوک میخوام بدم به سیم پیچ
        منبع اصلی هم تا 100 امپر رو تامین میکنه و 14 ولت هستش. خروجی که من میخوام حدود 40 ولته

ممنون
        این جریان کشی ای که میخواید دوره تکراش چقدر زمان میبره ؟
        اگه زمان دوره اش کمه بهتره بری سراغ توپولوژی پوش پول
        بوست حداقل باید بالای 4 -5 ثانیه باشه دوره تکرار تا مدار بتونه بدونه مشکل کار کنه و بعد ی مدت نخوابه !
        زکات علم نشر آن است
        بیشتر با من اشنا بشین :
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
        ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b e h n a m
          این جریان کشی ای که میخواید دوره تکراش چقدر زمان میبره ؟
          اگه زمان دوره اش کمه بهتره بری سراغ توپولوژی پوش پول
          بوست حداقل باید بالای 4 -5 ثانیه باشه دوره تکرار تا مدار بتونه بدونه مشکل کار کنه و بعد ی مدت نخوابه !
          ممنون
          دوره مشخصی نداره
          حداقل 1 ثانیه و حداکثر ممکنه حدود یک دقیقه طول بکشه
          مداری با توپولوژی پوش پول سراغ دارید
          البته زیاد مشکل نباشه چون اطلاعاتم کمه در این زمینه
          AYRIC

دیدگاه

سلام مدار پوش پول به دلیل معایب زیادی که دارد چندان مناسب نیست زیرا کوچکترین عدم تقارن کافیست تا شرایط مدار بهم بریزد و راندمان بسیار کاهش پیدا کند.
            برای ساخت مدار بوست جریان بالا باید از ترکیب synchronous boost استفاده کنید.

sigpic

دیدگاه

7-8 امپر دیگه این حرفا رو نداره که!!!!. یه بوست بساز دیگه )) 320 وات. چون غیر ایزوله میسازی میتونی فرکانس رو تا 150 کیلو هم بالا ببری. فقط مرتب و تمیز بپیچ. کنترولر هم 494 خیلی خوشگله. دو تا ارور امپلیفایر داره همیزمان میتونی محدودیت جریان و ولتاژ رو اعمال بکنی. جریان ورودیت میشه حدود 22 امپر چون زمان کمه میتونی از همون Z44 هستفاده بکنی. تا 10 ثانیه هم با یه هیتسینگ رگولاتور 7805 (منظور هیستینگ رایجیه که استفاده میشه) فک کنم جواب بده. خازنهای بزرگی تو ورودی و خروجی نیاز نداری. سعی کن خیلی نزدیک به درود و سوییچ (هم ورودی و هم خروجی) خازنهای 2.2 میکرو پولیستر بزاری. دیودها هم شاتکی باشه و یک خازن 470 میکرو هم در خروجی باشه همه چی به خوبی و خوشی به خیر میگذره. میدونی واسه 0.5 ثانیه 7 امپر چقدر باید خازن بزاری؟؟؟ فک کنم واسه تامین هزینه ش لازم بشه خونتونم بفروشی ))
              حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
              به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                7-8 امپر دیگه این حرفا رو نداره که!!!!. یه بوست بساز دیگه )) 320 وات. چون غیر ایزوله میسازی میتونی فرکانس رو تا 150 کیلو هم بالا ببری. فقط مرتب و تمیز بپیچ. کنترولر هم 494 خیلی خوشگله. دو تا ارور امپلیفایر داره همیزمان میتونی محدودیت جریان و ولتاژ رو اعمال بکنی. جریان ورودیت میشه حدود 22 امپر چون زمان کمه میتونی از همون Z44 هستفاده بکنی. تا 10 ثانیه هم با یه هیتسینگ رگولاتور 7805 (منظور هیستینگ رایجیه که استفاده میشه) فک کنم جواب بده. خازنهای بزرگی تو ورودی و خروجی نیاز نداری. سعی کن خیلی نزدیک به درود و سوییچ (هم ورودی و هم خروجی) خازنهای 2.2 میکرو پولیستر بزاری. دیودها هم شاتکی باشه و یک خازن 470 میکرو هم در خروجی باشه همه چی به خوبی و خوشی به خیر میگذره. میدونی واسه 0.5 ثانیه 7 امپر چقدر باید خازن بزاری؟؟؟ فک کنم واسه تامین هزینه ش لازم بشه خونتونم بفروشی ))
                ممنون

این 494 انگار کار کردن باهاش خیلی سخته مخصوصا اون ترانس وسطش
                میشه یه شماتیک ساده معرفی کنید
                این شماتیکی که من دارم ترانسش 6 تا سر داره اصلا نمیدونم چطوری باید بپیچمش فکر کنم خیلی هم وقت بگیره:

من یه آزمایشی کردم. یه خازن 10000 میکرو فارد رو با منبع تغذیه 40 ولت شارژ کردم و خود خازن رو تنها زدم سر سیم پیچ و سیم پیچم کامل تحریک شد. حالا موندم چطوری اون خازن رو شارژ کنم!
                یه شماتیک راحت اگه با 494 باشه همون رو میبندم. اما اصلا پیچیدن ترانس اونطوری رو بلد نیستم!
                AYRIC

دیدگاه

))))))))) اقعا جالبه))
                  این دیتاشیت تنها دیتایتیه که مشکل داره ))) این مدار 100 سال دیگه هم جواب نمیده. اولین نسخه دیتاشیت بود یادم نیست از موتورولا یا تگزاس هم بود. ریپورت هم دادیم به شرکت برای اصلاحش. دیگه نمیدونم اصلاح کرد یا نه. ولی این مدار مشکل داره. از اینهمه مدار رفتی سراغ همین )))

494 کنترولره. میشه هر ارایشی رو باهاش بت. این ارایشی که اینجا اومده خیلی راست کارت نیست. شما فقط میخوای یه ولتاژ بالاتر داشته باشی دیگه. ایزوله که نمیخوای باشه؟؟!!

یه بوست معمولی ببند بابا. کنترولرشو 494 بزار. قبلا یه شماتیک گزاشته بودم تو بخش LED. ندیدیش؟؟؟ من اکانتم ترکید دیگه به پست های قبلیم دسترسی درستی ندارم. یه بوست بود با فیدبک ولتاژ و جریان. غیر ایزوله هم بود. منابع غیر ایزوله هم نیاز به اسنابر ندارن. هم مطمئن ترن (از نظر سوخت و سوز) هم راندمان بالاتری دارن.

K.Show

دیدگاه

))))))))) اقعا جالبه))
                    این دیتاشیت تنها دیتایتیه که مشکل داره ))) این مدار 100 سال دیگه هم جواب نمیده. اولین نسخه دیتاشیت بود یادم نیست از موتورولا یا تگزاس هم بود. ریپورت هم دادیم به شرکت برای اصلاحش. دیگه نمیدونم اصلاح کرد یا نه. ولی این مدار مشکل داره. از اینهمه مدار رفتی سراغ همین )))

494 کنترولره. میشه هر ارایشی رو باهاش بت. این ارایشی که اینجا اومده خیلی راست کارت نیست. شما فقط میخوای یه ولتاژ بالاتر داشته باشی دیگه. ایزوله که نمیخوای باشه؟؟!!

یه بوست معمولی ببند بابا. کنترولرشو 494 بزار. قبلا یه شماتیک گزاشته بودم تو بخش LED. ندیدیش؟؟؟ من اکانتم ترکید دیگه به پست های قبلیم دسترسی درستی ندارم. یه بوست بود با فیدبک ولتاژ و جریان. غیر ایزوله هم بود. منابع غیر ایزوله هم نیاز به اسنابر ندارن. هم مطمئن ترن (از نظر سوخت و سوز) هم راندمان بالاتری دارن.
                    نه نمیخوام ایزوله باشه فقط برای تحریکه
                    اگه میشه این شماتیکی که میگید رو بذارید برام ممنون میشم
                    اینی که میگید دیگه خازن نمیخواد؟

ممنون
                    AYRIC

دیدگاه

ok
                      فقط انتخاب کن دو فاز یا تکفاز؟؟؟
                      اگه تکفاز ببندیم یه دونه هسته e36 میخواد. اگه دو فاز ببندیم دو تا e25. به نظرم تکفاز صرفه اقتصادیش بیشتره!!!. جریان که خیلی زیاد نیست. دو فاز ببندیم بعلاه اینکه دو تا هسته میشه . دو تا دیود خروجی میخواد دو تا سوییچ هم میخواد.
                      فرکانس رو 150 کیلوهرتز در نظر گرفتیم. (494 اورجینال باید تهیه بکنی. اگه نمیتونی اورجینال تهیه بکنی و فقط متفرقه های تو بازاری فقط دم دستت داری بگو فرکانس رو یه خورده ببریم پایین.) یه خورده هسته بزرگتر میشه فقط. معمولا من تو امجد مارک ti رو گرفتم همش اورجینال بوده. ولی شهر خودمون تقلبیش ریخته.
                      تا اینجا جواب بده ببینم چیا داری.
                      در ضمن اگه هسته هم چیزی دم دست داری بگو شمارش چنده و سطح مقطعش چقدره برای اون سلف بپیچیم. دیگه خرید نکنی. اگه هم میخوای خرید بکنی سطح مقطع میگم برو بخر ببینم اصلا پیدا میشه هسته ای با این سطح که ما میخوایم!!!

K.Show

دیدگاه

ok
                        فقط انتخاب کن دو فاز یا تکفاز؟؟؟
                        اگه تکفاز ببندیم یه دونه هسته e36 میخواد. اگه دو فاز ببندیم دو تا e25. به نظرم تکفاز صرفه اقتصادیش بیشتره!!!. جریان که خیلی زیاد نیست. دو فاز ببندیم بعلاه اینکه دو تا هسته میشه . دو تا دیود خروجی میخواد دو تا سوییچ هم میخواد.
                        فرکانس رو 150 کیلوهرتز در نظر گرفتیم. (494 اورجینال باید تهیه بکنی. اگه نمیتونی اورجینال تهیه بکنی و فقط متفرقه های تو بازاری فقط دم دستت داری بگو فرکانس رو یه خورده ببریم پایین.) یه خورده هسته بزرگتر میشه فقط. معمولا من تو امجد مارک ti رو گرفتم همش اورجینال بوده. ولی شهر خودمون تقلبیش ریخته.
                        تا اینجا جواب بده ببینم چیا داری.
                        در ضمن اگه هسته هم چیزی دم دست داری بگو شمارش چنده و سطح مقطعش چقدره برای اون سلف بپیچیم. دیگه خرید نکنی. اگه هم میخوای خرید بکنی سطح مقطع میگم برو بخر ببینم اصلا پیدا میشه هسته ای با این سطح که ما میخوایم!!!
                        من تفاوت عملکردش رو نمیدونم. اگه میگید تکفاز کافیه همون تکفاز رو میبنیدم
                        از کجا باید بفهمم 494 ای که میخرم تقلبیه یا اصلی؟ از تهران خرید دارم اگه کسی رو میشناسید که اصلش رو داره از همون میگیرم. جوان داره؟ البته فکر کنم از همینجا اصفهان بتونم گیر بیارم

من هسته تیروئیدی دارم که قطر خارجیش 25 و داخلیش 15 هستش با پهنای 1 سانت.نمیدونم شمارش چند میشه؟
                        هسته مدل دیگه ای نیاز باشه میتونم تهیه کنم.
                        سیم چه شماره ای نیاز داره؟
                        و قطعات دیگه هم چیزی میخواد بگید تا بخرم

ممنون
                        AYRIC

دیدگاه

هسته تروئیدی نمیشه. غالبا اینایی که به صورت عمومی فروش میرن فاصله هوایی ندارن . اونایی که دارن هم نمیدونیم فاصلشون چقدره!!!
                          هر هسته ای میگیری بگیرو فرق خاصی نداره. حدود 110 میلی متر مربع مقطع وسط هسته ش باشه. 1 میلی متر هم فاطله هوایی نیاز داری.
                          ای سی هم سعی کن چیزی که میگیری حداقل چیزی که داشته باشه کیفیت تولید باشه دیگه. از قیافش خیلی وقتا معلوم میشه!!!. قالب گیری خیلی خوب!!!. چاپ محکم و غلیظ که با تینر و این چیزا پاک نمیشه.
                          پیک جریان ورودی حدود 27 امپر میشه. برای هر 6 امپر (چون به صورت طولانی نمیخوای جریان بگیری میتونیم تا 6 امپر هم راحت بگیریم) یک میلی متر مس حساب میکنیم. 27/6 میشه 4.5 میلی متر حداقل مسیه که نیاز داریم.
                          فرکانس رو 150 گرفتیم. از رابطه 76تقسیم بر رادیکال f میفهمیم که حداکثر مقطع سیمی که میتونیم استفاده بکنیم سیم حدود نمره 0.4 میلیمتره. این سیم حدود 0.48 میلیمتر سطح مقطع داره. با همه اینا میشه 9 تا سیم 0.4 موازی با هم رو 6 دور دور یه هسته با سطح مقطع حدود 110 میلی متر مربع و فاطله هوایی 1 میلی متر میپیچی.( اگه بتونی هسته فاصله دار که فاصله ش روی لگ وسطی هست بگیری که خیلی بهتر هست. ولی اگه پیدا نکردی هسته معمولی ee بگیر بین دو قطعه با چسبی مقوایی چیزی 0.5 میلی متر فاصله بنداز مجموعا میشه 1 میل. اینا رو جفت و جور کن تا باقیشم بگم.
                          راستی اگه میخوای خرید بکنی قطعاتی که نیاز داری ایناس:
                          یه دیود شاتکی حداقل 60 ولتی 15 امپری. (جوان 100 ولتی 20 امپری داره دونه ای فک کنم 800 میده)
                          ترانزیستور هم irfz44 جوابگو هست. ولی قطعات قویتری هم هستن. مثلا irf3206. و ....
                          خازن پولیستر 1 میکرو هم یه چند تایی بگیر. نباشه سوییچ میسوزه.( از این خازن شکلاتیا که معمولا رنگشون قهوه ایه)

واسه کنترولر میتونی از uc3843 هم استفاده بکنی. چه فیدبکایی نیاز داری؟ فقط ولتاژ تثبیت شده باشه؟ یا محدود کننده جریان هم لازم داری؟ اگه فقط ولتاژ باشه از uc استفاده میکنیم. هم کنترلش دقیق تره هم خودش درایور گیت داره هم اندر ولتاژ لاک اوت داره خودش.

K.Show

دیدگاه

نه فیدبک جریان نمیخوام پس همون uc3843 رو بگیرم؟ فقط در صورت نیاز میخوام بتونم ولتاژ خروجی رو کمتر کنم. در حد 10 ولت یعنی از روی 40 بتونم کمش کنم تا 30

فقط این فاصله هوایی رو نفهمیدم چیه! چون تا حالا اصلا تو فاز سیم پیچ و اینا نبودم :mrgreen:
                            از این لیست :
                            http://www.ferrics.com/en/ProductShow.asp?ID=61
                            کدومش خوبه؟
                            روی همین ee ها اگه میشه توضیح بدید کجاش باید اون مقوا هارو بذارم. دور همون دندانه وسطی؟ سیم هم دور همون پیچیده میشه دیگه؟
                            مثلا اینطوری:

ممنون
                            AYRIC

دیدگاه

عجله نکن. حالا وایسا ترانست جور بشه
                              از اون لیست :
                              1 هسته تو رنجی که ما میخوایم نداره.
                              2 حالا فرض بکن تو اون لیست پیدا هم کردی ) بازار ما بی صاحاب تر از این حرفاس که بتونی همون هسته رو پیدا بکنی. اگه طهرانی برو سلف نداشت برو نوبل بازم نداشت برو عرفان. حتما اون حدود سطح مقطع یه چیزی پیدا میکنی.
                              ببین یه سری هسته ها هستن رو وسطیه خودشون فاصله دارن. یعنی وقتی میچسبونیشون به هم تو وسطیه فاصله میمونه. اگه بود که اونا خوبن. 1 میلیمتریشو بگیر.
                              اگه نبود هسته معمولی بگیر بین دو قطعه نیم میل فاصله بنداز. وقتی میگم بین دو قطعه یعنی هر سه ستون.
                              بله سیم دور وسطی پیچیده میشه.

راجه به کنترولر. جریان ورودیت زیاده اگه بخوای uc بزاری باید یه ترانس جریان هم تهیه بکنی. فک کنم 494 بهتر کارتو راه بندازه. حالا اونو اصن ولش کن تا بهش برسیم دیگه.
                              دلیل اینکه میخوام پله پله بریم جلو اینه که اخرش بفهمی چیکار کردی. نه اینکه یه کاردستی درست کرده باشی که هیچی ازش ندونی.

K.Show

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X