اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترانزیستور جریان رو تقویت میکنه نه ولتاژ رو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترانزیستور جریان رو تقویت میکنه نه ولتاژ رو

سلام بچه ها
    بعد از بستن نزدیک به 40 تا مدار با ترانزیستورهای + و - و MOSTFET وULN به این نتیجه رسیدم که ترانزیستور نمی تونه ولتاژ رو تقویت کنه مثلا خروجی میکرو رو می دم به بیس ترانزیستور وکلکتور ترانزیستور رو میدم به 15 ولت امیتر اون هم که به ال ای دی وصله اون یکی پایه ی ال ای دی هم که به زمین وصله در این حالت ترانزیستور در حد 1میلی امپر از میکرو جریان می کشه ولی در عوض میشه از امیتر ترانزیستور تا2 امپر به راحتی جریان کشید خصوصا اگه ترانزیستور از این دارلینگتون های سری TIP باشه ولی خروجی ترانزیستور بیشتر از 5ولت نمی شه .چون تو بیسش 5ولت بیشتر نداریم
    پس لطفا یه راه حل برای افزایش ولتاژ بدین .شنیدم با اپ امپ میشه

پاسخ : ترانزیستور جریان رو تقویت میکنه نه ولتاژ رو

سلام

دوست عزیز، با اینکه شما تا حالا نزدیک به 40 تا مدار بستید و احتمالا هم الان سخت خسته شدید، اما هرگز به این نکته توجه نکردید که تبدیل سطح ولتاژ پایه میکرو به ولتاژ بالاتر با ترانزیستور اساسا تقویت ولتاژ نیست.
    از شوخی گذشته خوب شد این سئوال را پرسیدید چرا که من بارها دیدم که این مشکل خیلی ها است و اما توضیح:
    اساسا ترانزیستور دو کاربرد دارد: 1-عمل تقویت کنندگی 2- عمل سئویچینگ یا عمل کلید زنی که در این حالت از ترانزیستور به عنوان یک کلید استفاده می شود.
    موفق باشید
    http://embeddedelectronics.ir

دیدگاه

سلام
      دوست عزیز
      چطوری میشه خروجی 5v میکرو رو به 10v تبدیل کرد در صورتی که یه منبع تغذیه 15v داشته باشیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojee
        سلام
        دوست عزیز
        چطوری میشه خروجی 5v میکرو رو به 10v تبدیل کرد در صورتی که یه منبع تغذیه 15v داشته باشیم
        سلام

شما با یک ترانزیستور و چند تا مقاومت نمی توانید این کار را انجام بدهید اگر که ولتاژ تغذیه ترانزیستور 15 ولت باشد. اما اگر ولتاژ تغذیه همان 10 ولت باشد فقط کافی است مدار را طوری طراحی کنید که با ازای ورودی 0 و 5 ولت، ترانزیستور به حالت قطع و اشباع سنگین برود.

موفق باشید

دیدگاه

منم متاسفانه چیزی نمی دونم
          ولی قطعه ترانزیستور بسته به نوع آن می تواند با ولتاژ یا جریان کنترل شود البته ترانزیستورهایی که با نور و میدان مغناطیسی سویچ شوند هم وجود دارد. :applause:

دیدگاه

شما اصلا می خوای DC را تقویت کنی یا AC ؟

اون بهره ولتاژی که برای ترانزیستورها مطرح می شوند ، میزان تقویت سطح ولتاژ سیگنال یا همون ac است. برای تقویت DC باید از مدارات تقویت کننده DC یا آی سی های DC to DC convertor استفاده کنید
            از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
            گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

با عرض سلام خدمت شما دوستان عزیز :applause:
              همون طور که دوست عزیزمون HMR فرمودن عملکرد ترانزیستور در دو محدوده ی عمدس
              1-محدوده ی فعال برای کارهای آنالوگ
              2-محدوده ی اشباع برای عمل سوییچینگ
              خوب در این کار شما باید از حالت عملکرددیه دوم استفاده کنید
              چرا؟
              چون خروجیه میکرو شما صفر رو یکی یا همون دیجیتالیه
              این عملکرد در محدوده ی الکترونیک صنعتی تعریف می شود که الان در اون قسمت بحثش داغه
              http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,14474.0.html
              خوب در تقویت کننده های سوییچینگی بیشترین ولتاژ تقویت شده برابر ولتاژ منبع تغذیه (15)و بیشترین
              جریان جریانی است که منبع می تونه تغذیه کنه
              دو نکته در مورد این محدوده اینکه تا حد ممکن از استفاده ی مقاومت خود داری می کنیم و جریان یا ولتاژی
              که به پایه ی گیت یا بیس می دهیم باید بتواند ترانزیستور را اشباع کند
              این دو تا مدار رو ببندید تا ماکزیمم ولتاژ و جریان منبع تغذیه رو بتونی بگیری

هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
              بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

گفته های دوستان کامل هست فقط در مورد گفته امیر حیدری عزیز بگم که بعضا مقاومت نقش مهمی داره و تو بایاس ترانزیستور ها باعث میشه که حساسیت دمایی و تغیرات پهنای سوینگ بهتر و قابل قبولتر بشه .

دیدگاه

وضعیت اشباع + وضعیت قطع توی واسه سیستم های دیجیتالی کاربرد داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حیدری
                    با عرض سلام خدمت شما دوستان عزیز :applause:
                    همون طور که دوست عزیزمون HMR فرمودن عملکرد ترانزیستور در دو محدوده ی عمدس
                    1-محدوده ی فعال برای کارهای آنالوگ
                    خوب در این کار شما باید از حالت عملکرددیه دوم استفاده کنید
                    چرا؟
                    چون خروجیه میکرو شما صفر رو یکی یا همون دیجیتالیه
                    این عملکرد در محدوده ی الکترونیک صنعتی تعریف می شود که الان در اون قسمت بحثش داغه
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,14474.0.html
                    خوب در تقویت کننده های سوییچینگی بیشترین ولتاژ تقویت شده برابر ولتاژ منبع تغذیه (15)و بیشترین
                    جریان جریانی است که منبع می تونه تغذیه کنه
                    دو نکته در مورد این محدوده اینکه تا حد ممکن از استفاده ی مقاومت خود داری می کنیم و جریان یا ولتاژی
                    که به پایه ی گیت یا بیس می دهیم باید بتواند ترانزیستور را اشباع کند
                    این دو تا مدار رو ببندید تا ماکزیمم ولتاژ و جریان منبع تغذیه رو بتونی بگیری

سلام

این آرایشی که شما برای این مشکل پیشنهاد کردید، دقیقا همون اشتباهی است که همه می کنند. چرا که ولتاژ 5 ولت، مستقیما روی پیوند بیس - امیتر ترانزیستور می افتد حال آنکه حداکثر مقدار مجاز حدود 0.7 تا 0.8(برای اشباع سنگین) است. اما اینکه فرمود تا حد ممکن از استفاده ی مقاومت خود داری می کنیم اشتباه دوم شماست چرا که بارها دیدم دوستان وقتی در مورد یک همچین آرایشی، نمی توانند ترانزیستور را به اشتباه سنگین ببرند به سعی و خطا رو می آورند و در آخر هم مقاومت بیچاره بیس را حذف می کنند. درسته که این کار در توان های پایین جواب می دهد اما با گذشت زمان باعث سوختن ترانزیستور می شود.
                    موفق باشید

دیدگاه

با عرض سلام خدمت شما دوستان عزیز :smile:
                      راستش در مورد گفته های دوست عزیزم HMR
                      می تونم بگم نظرات ایشون کاملا صحیح و منطقیه من هم این نظرات رو قبول دارم
                      از ایشون ممنونم از این که اطلاعات ناچیز من رو نقد کردن :applause:
                      ولی ایشون به حرف جالبی رو در بین نوشته هاشون اشاره کردن
                      بعضی ها با سعی و خطا به یه سری نتیجه ها می رسن
                      در مورد بحث مقاومت در ورودیه ترانزیستور :
                      می دونید دلیل حرفم چی بود این که تجربه به من نشون داره که ترانزیستور ها به خصوص ترانزیستور های قدرت در صورتی که با مقاومت مقدار بالا سری بشن ثابت زمینیه خازنی اهمی یه نماییه شارژ ولتاژ می سازه که این نماییه شارژ
                      در نقاط زیادی ترانزیستور رو از حالت اشباع خارج می کنه( این یه دلیل تجربی ) البته برا این حرف ها هیچ ریفرنس علمی ندارم. فقط یه تجربس :nerd:
                      و در مورد این دو مدار که آوردم مدار اول مدار بافر آی سی TTL و مدار دوم هم مدار گیت نات NOT آی سی سیموسه
                      من تو کتاب هایی که مدار داخلیه آی سی ها رو بررسی کردم در ورودیه آی سی ها هیچ مقاومتی در نظر گرفته نشده
                      باز هم از دوست عزیزم HMR متشکرم چون احساس می کنم دیدگاه جدیدی به من داد
                      از دوستان عزیزم متشکر می شم اگه دوباره نوشته های من رو نقد کنن و نظر خودشون رو بگن
                      باز هم از همتون متشکرم
                      دانشجوی قدرت خونده ای که ارادت خاصی به رشته ی الکترونیک داره... امیر :nerd:
                      بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

راستی دوستان یه مطلب این که
                        ما می تونیم رو پایه های گیت و سورس تو ماسفت
                        ولتاژ های بالا رو قرار بدیم
                        طبق این دیتا شیت ها

ولی در مورد BJT ها حرف شما درسته

دیدگاه

سلام

بهتره داستان سوئیچ کردن با ترانزیستور را با یک سئوال مهم ادامه بدهیم که چرا با یک میکرو در ورودی نمی شود یک ترانزیستور قدرت را اشباع کرد و راه حل این مشکل چیست؟
                          موفق باشید

دیدگاه

دوباره سلام :smile:
                            دوستان در مورد ترانزیستور bjt
                            اینکه نباید رو پایه ی بیس امیتر بیشتر از 0.8 ولت افت کنه

به نظر شما در این مدار ولتاژی که روی بیس امیتر افت می کنه چقدره؟
                            در این دو مدار ،مدار داخلی منبع ولتاژ که با یک مقاومت سری قرار گرفته نشون داده شده
                            در مدار دوم مدار داخلیه ترانزیستور هم نشان داده شده
                            پس یه مدار ساده که از یک منبع ولتاژ یک مقاومت و یک دیود تشکیل شده
                            حالا به نظر شما ولتاژ بیس امیتر 0.7 ولت خواهد بود یا نه؟
                            لطفا با دلیل
                            متشکرم از دوستان عزیز... :nerd:

دیدگاه

یه سوال از دوستان
                              توی حالت اشباع روی پیوندهای مختلف اگه kvl رو بنویسم
                              خوب چون روی ce حدود 0.2 داریم اگه روی be زیاد ولتاإ¾ژ افت بشه سر bc چه بلائی میاد ؟؟
                              ممنونم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X