اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

علت سوختن وسایل الکترونیکی به خاطر رعد و برق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

علت سوختن وسایل الکترونیکی به خاطر رعد و برق

درود بر شما دوستان
    به نظر شما علت سوختن وسایلی مانند تلفن های بی سیم مادر و تلویزیون ها به خاطر رعدوبرق از چیه؟
    فقط دوستان منظورم از رعدوبرق تخلیه الکتریکی بین دو ابر هست
    با تشکر
    دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

پاسخ : علت سوختن وسایل الکترونیکی به خاطر رعد و برق

اگر تخلیه الکتریکی بین دو ابر باشد و صاعقه نباشد تاثیری ندارد. اما برخی اوقات صاعقه روی سیم ها و کابل های برق و همچنین پست های فشار قوی تاثیر گذاشته و می تواند نوسانات نامطلوبی را در شبکه برق ایجاد کند که ممکن است وسایل حساس را بسوزاند.

sigpic

دیدگاه

با سلام
      در صورتی که رعد و برق به خطوط برق بر خورد کنه که واضحه نوسان شدید برق رخ میده که خیلی خطرناکه ( صاعقه)
      ولی تخلیه الکتریکی بین دو تا ابر چه تاثیری روی وسایل الکتریکی داره " اثر این پدیده به دو صورته)
      رعد و برق در ارتفاعات پایین می تونه سبب القاء مغناطیسی بشه که خوب اون هم سبب نوسان برق میشه
      ولی بیشترین تاثیر رعد و برق روی تجهیزات وایرلسی هست که در محدوده ی FM یا نزدیک به اون کار می کنن
      البته رعدو برق بسته به شرایط ایجاد می تونه طیف وسیعی از وایرلس رو پوشش بده
      خلاصه اینکه رعد و برق سبب ایجاد یک موج الکترومغناطیسی با دامنه بسیار بالا میشه که تداخلی فرکانسی اون می تونه تجهیزاتی
      که با وایرلس ارتباط دارن مثل رادیو - تلویزیون - آنتن لینک - و آنت های مخابراتی رو معیوب کنه
      موفق باشین :nerd:
      هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
      بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

جناب مهندس حیدری باز هم شما به داد من رسیدید
        و ما را بهره مند کردید از اطلاعاتتون
        ولی یه سئوال دیگر برام پیش اومد
        اینکه در مراکز مخابراتی یا ارگان هایی که از تجهیزات بی سیم استفاده میکنند
        برای در امان ماندن از این خطرات (منظورم میدان های قوی الکترومغناطیسی ناشی از رعدوبرق) چه کار میکنند؟
        مثلا از فیلتری
        یا چیزی شبیه به فیوز یا وریستور استفاده میکنند؟
        با تشکر
        دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

با سلام
          می دونی آرش جان رعد و برق یکی از پدیده های طبیعی غیر قابل کنترله
          یعنی اینکه اگه رعد و برق شدیدی رخ بده نزدیک به تجهیزات وایرلس اصلا قابل کنترل نیست
          می دونید تویه دنیا وقتی بحث رعد و برق یا صاعقه میشه نمی آن کنترلش کنن یا جلوی آسیب های رعد و برق رو بگیرن!!!
          الان بحث پیش بینی رعد و برقه !!! شما تصور کن اگه بتونه یه رعد و برق شدید رو یک دقیقه جلو تر پیش بینی کنی
          می تونی راحت آنتن رو خاموش کنی بعد یک دقیقه روشن کنی. این آسیب رو به صفر می رسونه
          امواج الکترو مغناطیسی منتشر شده در هر جهت خودشم با اون دامنه رو به هیچ طریق نمیشه کنترل کرد
          ولی خوب خوشبختانه توی اکثر نقاط کره ی زمین ارتفاع رعد برق ها انقدر بالا هست که آسیب رسان نباشه
          یه نکته رو هم همیشه در نظر بگیر الان کشوری مثل آمریکا در اولین فاز احداث هر نوع شبکه ای میاد به بررسی رعد و برق خیز بودن
          منطقه می پردازه و با توجه به اون شرایط شبکه برق و یا وایرلس رو احداث می کنه
          در حال حاضر هم تنها چیزی که برای محافظت در مقابل رعد و برق یا صاعقه هست Zno و یا ارتینگه
          که اصلا در مقابل امواج الکترو مغناطیسی قوی هیچ عکس العملی نداره.
          موفق باشی :nerd:
          بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

سلام مجدد
            فراموش کردم اطلاعاتی در مورد پیش بینی رعد و برق بگم
            پیش بینی رعد و برق به دو دسته عمده تقسیم میشه
            پیش بینی از روی نقشه های هواشناسی که یه پیش بینی کلی!
            ولی پیش بینی از طریق یه سری تجهیزات نصب شده در محل مورد حفاظت بیشتر مورد نظر من بود
            که یه نمونه ساخته شده که عکسش توی اینتر نت هم موجوده اینه :

قابل ذکره که کار بر روی پیش بینی رعد و برق و صاعقه و همچنین سیستم هایی برای کاهش صدمات اون ها همواره بحث گرم مقالات علمی بوده و هست
            منم دارم یه مقاله در موردش می نویسم :redface:
            موفق باشین :nerd:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X