اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مبدل usb به سریال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مبدل usb به سریال

سلام
    من امروز خواستم یک مبدل usb به سریال تهیه کنم که با انواع و اقسام مدل ها و قیمت ها روبرو شدم که به کل گیج شدم! دوستان چندتا سوال دارم و بشدت به کمکهای بی دریغتون نیاز
    از هر فروشنده ای که میپرسیدم مبدل دارید اولین سخنش این بود که rs232 یا TTL؟؟؟ فرق این دوتا چیه؟ استفادشون؟ یا چی؟
    چیزی که من رو خیلی متعجب میکرد قیمتها هم بود، بطوریکه TTL از 2 هزارتومان بود تا نهایت 10 هزار، اما RS232 از شانزده هزار تومان بود تا دویست هزار :eek:
    انواع و اقسام رنگها و مدل ها :biggrin:
    نکته دیگه اینکه اکثر این مبدل هایی که من دیدم (من جمله مبدل های همین اکا) فقط پینهای Tx و Rx دارند در حالی که من نیاز مبرمی هم به Dtr، Dsr، CTS و غیره دارم، برای اینکارم هم چندین دلیل دارم یکی اینکه با پایه Dtr چراغ روی میز کارمو روشن میکنم (همچی شیک و با کلاس :biggrin یکی استفاده از یک پرینتر قدیمی و دیگری که بسیار مهمه پروگرام کردن میکرو با STK از طریق USB.
    بسیار متشکرم
    کم گوی و گزیده گوی

پاسخ : مبدل usb به سریال

نوشته اصلی توسط masoud 578
    سلام
    من امروز خواستم یک مبدل usb به سریال تهیه کنم که با انواع و اقسام مدل ها و قیمت ها روبرو شدم که به کل گیج شدم! دوستان چندتا سوال دارم و بشدت به کمکهای بی دریغتون نیاز
    از هر فروشنره ای که میپرسیدم مبدل دارید اولین سخنش این بود که rs232 یا TTL؟؟؟ فرق این دوتا چیه؟ استفادشون؟ یا چی؟
    چیزی که من رو خیلی متعجب میکر قیمتها هم بود، بطوریکه TTL از 2 هزارتومان بود تا نهایت 10 هزار، اما RS232 از شانزده هزار تومان بود تا دویست هزار :eek:
    انواع و اقسام رنگها و مدل ها :biggrin:
    چیزی که من رو متعجب میکنه اینه که اکثر این مبدل هایی که من دیدم (من جمله مبدل های همین اکا) فقط پینهای Tx و Rx دارند در حالی که من نیاز مبرمی هم به Dtr، Dsr، CTS و غیره دارم، برای اینکارم هم چندین دلیل دارم یکی اینکه با پایه Dtr چراغ روی میز کارمو روشن میکنم (همچی شیک و با کلاس :biggrin یکی استفاده از یک پرینتر قدیمی و دیگری که بسیار مهمه پروگرام کردن میکرو با STK از طریق USB.
    بسیار متشکرم
    سلام
    ببین TTL و RS232 که تابلوه دیگه اون سطح ولتاژ منطقیش مثلا برای 0 ولتاژ 0 ولته و برای 1 یا 5 یا 3.3
    ولی RS232 :

برای ارتباط USB با میکرو و اینجور چیزا باید TTL باشه ولی برای ارتباط با وسایلی که مستقیم به پورت کام کامپیوتر وصل میشه RS232 نیازه
    الان IC های خیلی زیاد و جدیدی آمده که منم خیلی باشون آشنایی ندارم ولی FT232 خوبه و همه پایه هایی هم که میخوای داره

قیمت بستگی به جنسش داره و مداری که براش طراحی شده ، البته زیاد فرقی با هم نمیکنن ولی خب یه مداری اصولی تر طراحی شده یه مداری همینطوری سر سری

کاربردی که داری دقیق بگو راهنماییت کنیم از چی استفاده کنی
    درایور شبکه و nRF24L01
    کاتالوگ محصولات
    کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
    شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
    فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بسطام بیرامی
      سلام
      ببین TTL و RS232 که تابلوه دیگه اون سطح ولتاژ منطقیش مثلا برای 0 ولتاژ 0 ولته و برای 1 یا 5 یا 3.3
      ولی RS232 :

برای ارتباط USB با میکرو و اینجور چیزا باید TTL باشه ولی برای ارتباط با وسایلی که مستقیم به پورت کام کامپیوتر وصل میشه RS232 نیازه
      الان IC های خیلی زیاد و جدیدی آمده که منم خیلی باشون آشنایی ندارم ولی FT232 خوبه و همه پایه هایی هم که میخوای داره

قیمت بستگی به جنسش داره و مداری که براش طراحی شده ، البته زیاد فرقی با هم نمیکنن ولی خب یه مداری اصولی تر طراحی شده یه مداری همینطوری سر سری

کاربردی که داری دقیق بگو راهنماییت کنیم از چی استفاده کنی
      بسطام جان بسیار ممنونم از راهنمایی شما پس فرقش اینه که 1 به ازای -3 ولته و 0 به ازای 3 ولت و فرق دیگه ای مثل باس داده یا سرعت انتقال و اینها دیگه ندارند درسته؟
      راستش من قصدم اینه که در وهله اول یک پروگرامر avr Stkاز طریق یو اس بی داشته باشم ... تا با لپ تاپم بتونم چیپ رو پروگرام کنم البته usbasp دارم اما اینطوری خیلی بهتره. همچنین یک پرینتر لیزری قدیمی هم دارم که فقط با ارتباط سریال کار میکنه و در واقع فقط با کامپیوترهای قدیمی میشه راه اندازیش کرد، خلاصه اینکه الان بیکار خوابیده و اگه بشه با لپ تاپم روشنش کنم خیلی خوب میشه.بازم ممنون
      کم گوی و گزیده گوی

دیدگاه

سلام بر شما!!!
        برای این کار (با توجه به اینکه شما با لپ تاپ کار میکنین) اصلا احتیاجی به مبدل های ttl به rs232 و از این جور چیزا ندارین.
        بهترین و مناسب ترین کار اینه که برین و یه آی سی مبدل usb به سریال بخرین (آی سی FT232RL پیشنهاد میشه -به پسوند RL دقت شود :icon_razz:!-) و یه بورد مبدل هم براش یا بسازین و یا بخرین (بورد کوچیکی هست) و تمام پایه های tx و rx و ... رو در اختیار میذاره + امکانات بیشتر!!!
        به لپ تاپ و PC هم از طریق usb بسیار راحت متصل میشه!!
        در انتظار تو چشمم سپید گشت و غمی نیست
        اگر قبول تو افتد، فدای چشم سیاهت

http://upload7.ir/images/83524254953910725183.gif

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud 578
          بسطام جان بسیار ممنونم از راهنمایی شما پس فرقش اینه که 1 به ازای -3 ولته و 0 به ازای 3 ولت و فرق دیگه ای مثل باس داده یا سرعت انتقال و اینها دیگه ندارند درسته؟
          راستش من قصدم اینه که در وهله اول یک پروگرامر avr Stkاز طریق یو اس بی داشته باشم ... تا با لپ تاپم بتونم چیپ رو پروگرام کنم البته usbasp دارم اما اینطوری خیلی بهتره. همچنین یک پرینتر لیزری قدیمی هم دارم که فقط با ارتباط سریال کار میکنه و در واقع فقط با کامپیوترهای قدیمی میشه راه اندازیش کرد، خلاصه اینکه الان بیکار خوابیده و اگه بشه با لپ تاپم روشنش کنم خیلی خوب میشه.بازم ممنون
          نه دیگه فرق نداره همشون سرعت 110 تا 921600 کار میکنن فقط توی سطح ولتاژ با هم فرق دارن
          برای پروگرامر ( البته نمیدونم طریقه کارش چییه ) ولی باید از مبدل های TTL استفاده کنی همینطور گفتم اونایی که تراشه FT232 دارن یا جدیدا تراشه های CP2102 یا PL2303 که نمیدونم خوب هستن یا نه
          برای پرینتر اگر به پورت 9 پین COM وصل میشده باید از مبدل USB به RS232 استفاده کنی یا باز کنی پرینترو و بردشو دسکاری کنی تا خط دیتا رو بعد از مبدل داخلی خودش قرار بدی ( که اصلا توسیه نمیکنم )
          ولی اگر به پورت 25 پین پارالل وصل میشده که کلا داستان فرق میکنه

نوشته اصلی توسط مسعود - الف
          سلام بر شما!!!
          برای این کار (با توجه به اینکه شما با لپ تاپ کار میکنین) اصلا احتیاجی به مبدل های ttl به rs232 و از این جور چیزا ندارین.
          بهترین و مناسب ترین کار اینه که برین و یه آی سی مبدل usb به سریال بخرین (آی سی FT232RL پیشنهاد میشه -به پسوند RL دقت شود :icon_razz:!-) و یه بورد مبدل هم براش یا بسازین و یا بخرین (بورد کوچیکی هست) و تمام پایه های tx و rx و ... رو در اختیار میذاره + امکانات بیشتر!!!
          به لپ تاپ و PC هم از طریق usb بسیار راحت متصل میشه!!
          نه ببین مبدل TTL به RS232 نمیخواد ، پرسیده USB به TTL یا RS232
          درایور شبکه و nRF24L01
          کاتالوگ محصولات

دیدگاه

این کابل های usb به سریال چه طوره!؟
            جواب کار شما رو نمیده!؟
            http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF%DB%8C/2316-%DA%A9%D8%A7%D8%A8%D9%84-%D9%85%D8%A8%D8%AF%D9%84-usb-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%84-4-%D8%B3%DB%8C%D9%85%D9%87-pl2303hx-usb-to-ttl.html

فرق شون با ft232 چیه مگه!؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elecmechprog
              این کابل های usb به سریال چه طوره!؟
              جواب کار شما رو نمیده!؟
              http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF%DB%8C/2316-%DA%A9%D8%A7%D8%A8%D9%84-%D9%85%D8%A8%D8%AF%D9%84-usb-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%84-4-%D8%B3%DB%8C%D9%85%D9%87-pl2303hx-usb-to-ttl.html

فرق شون با ft232 چیه مگه!؟
              سلام
              میگم که من با این تراشه های جدید کار نکردم ولی دیتاشیتا رو که خوندم مال شرکتهای معتبری هستن و نباید مشکلی داشته باشن
              ولی فقط برای ارتباط سریال از طریق USB با کامپیوتر
              ولی دوستمون میگه نیاز به CTS و اینا داره
              این عکسو ببین :

ولی FT232 میتونه همه اینا رو از روی USB بسازه ولی مثلا ایم لینکی که گذاشنی توشته :

در این ماژول علاوه بر سیم های GND-RX-TX خروجی 5 ولت هم کشیده شده است تا بتوان در تغذیه مدارات مورد استفاده قرار گیرد.
              فقط 4 سیم اصلی ارتباط سریالو داره
              درایور شبکه و nRF24L01
              کاتالوگ محصولات

دیدگاه

ممنون هستم از تمامی شما دوستان عزیزم،
                با راهنمایی های شما فکر میکنم بهتر باشه برم سراغ همون FT232 . بزودی همین رو تهیه میکنم.
                متشکرم
                کم گوی و گزیده گوی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بسطام بیرامی
                  ولی دوستمون میگه نیاز به CTS و اینا داره
                  ببخشید CTS چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elecmechprog
                    ببخشید CTS چیه؟
                    توی عکس بالا همه اینا نوشته شده ( عکس پورت کام )
                    CTS = Clear To Send
                    اینها بیت های کنترلی هسنتد
                    توی برنامه ها میشه تک تک اینا رو جدا کنترل کرد
                    مثلا تو متلب میشه برنامه نوشت که پورت رو باز کنه و مثلا CTS رو یک یا صفر کنه
                    بعضی از دوستان میان و با این یه برنامه GUI مینویسن و یه دیوایس میسازن که با اتصال به پورت USB و اجرای اون برنامه مثلا اسپیکر روشن میکنن
                    چراغ کنترل میکنن و ازین کارا
                    البته کاربرد اصلی این بیت ها از روی اسمشون پیداست
                    درایور شبکه و nRF24L01
                    کاتالوگ محصولات

دیدگاه

سلام
                      من ماژول CP2102 (مبدل USB to TTL) رو ار فروشگاه خریدم و راه اندازی کردم
                      اما وقتی یه کلمه رو از میکرو میخوام دریافت بکنم مثلا : ON به جای این کلمه
                      ابن حروف رو دریافت میکنم
                      X¬ق
                      وقتی با COM امتحان میکنم مشکلی ندارم !

دیدگاه

این اشکال به احتمال زیاد به خاطر تنظیم نبودن baud rate هستش. مطمئن بشید که میکرو و پورت com تنظیمات بکسانی داشت باشند . البته بیت های شروع ، طول داده و ... هم میتونه تاثیر داشته باشه

دیدگاه

هر کاری کردم نشد
                          شما با این ماژول کار کردید؟
                          رو چه ویندوزی؟

دیدگاه

بله من خودم این ماژول رو دارم . البته برای راه اندازی arduino ازش استفاده میکنم و خیلی هم خوب کار میکنه
                            نمونه کد micro رو بزار تا شاید دوستان بتونن کمک کنن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X