اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور ؟!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور ؟!

سلام من به یک سنسور دقیق برای اندازه گیری دما نیاز دارم کسی میتونه کمک کنه ؟! :rolleyes:

پاسخ : سنسور ؟!

سلام

1- PT100
    2 - LM35
    3 - ترمو کوپل تایپ k
    4 - ترموکوپل تایپ J
    و ...

دیدگاه

سلام smt160
      ِِDie for Life, Not Live to Die
      Freedom Fighter
      " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

LM135 هم بد نیست یه دیود زنر که ولتاژ شکستش با تغییر دما ، تغییر میکند .

دیدگاه

اگه دقیق میخوای منم با chia موافقم smt160
          www.icesi.ir

دیدگاه

منظور از کالیبره کردن سنسور چیه وچه طور انجام میشه؟! :redface:

دیدگاه

.
              نوشته اصلی توسط shivadanesh
              منظور از کالیبره کردن سنسور چیه وچه طور انجام میشه؟! :redface:
              گاهی اوقات شما دما رو با میکرو اندازه میگیری و بعد میای با مقدار یه دماسنج دقیق مقایسه می کنی. اگه تفاوتی تو مقدار اندازه گیری بود با یه تقریب خطی می تونی دمای اندازه گرفته شده با میکرو رو با یه عدد ثابت جمع یا تفریق کرد تا دمای اندازه گیری شده برابر با دمای واقعی بشه. این ساده ترین حالت کالیبراسیون دماست

دیدگاه

من یه بار این کار رو با یک دما سنج انجام دادم . البته سنسور من lm35 بود. 1 درجه کم نشون میداد. که در آخر با 1 جمع کردم.

البته باید یه دما سنج دقیق گیر بیاری.
                www.icesi.ir

دیدگاه

سنسور منم lm35 هستش ولی دمای درستی نشان نمیده یک خازن 100 میکرو هم بین AVCC,AGND قرار دادم بهنر شده ولی باز هم مشکل داره؟!

دیدگاه

چنانکه در کتابهای دبستان وراهنمایی عنوان شده
                    دمای بخار آب 100 درجه
                    دمای یخ در حال انجماد 0 درجه است
                    البته شما برای رسیدن به دماهای دیگر میتوانید از مواد دیگری استفاده کنید
                    دقت ونوع سنسور وابسته به سیستم دارد
                    بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

سنسور منم lm35 هستش ولی دمای درستی نشان نمیده یک خازن 100 میکرو هم بین AVCC,AGND قرار دادم بهنر شده ولی باز هم مشکل داره؟!
                      به قول یکی از اساتید ، از یه سنسور یه دلاری بیشتر از این نباید انتظار داشت.
                      من سنسورهای LM35 مختلفی رو تو یک مدار چک کردم. جواب های مختلفی رو هم از اونها گرفتم. ولی به طور تجربی بهم ثابت شده که با کالیبره کردن اونها میشه به دمای مطمئنی دست پیدا کرد. بهتره یه الگوریتم کالیبره تو برنامه بذاری.
                      اگه سنوسر پرش داره باید با مقاومت و خازن موازیش کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد جعفری

به قول یکی از اساتید ، از یه سنسور یه دلاری بیشتر از این نباید انتظار داشت.
                        من سنسورهای LM35 مختلفی رو تو یک مدار چک کردم. جواب های مختلفی رو هم از اونها گرفتم. ولی به طور تجربی بهم ثابت شده که با کالیبره کردن اونها میشه به دمای مطمئنی دست پیدا کرد. بهتره یه الگوریتم کالیبره تو برنامه بذاری.
                        اگه سنوسر پرش داره باید با مقاومت و خازن موازیش کنی.
                        مقدار مقاومت وخازن باید چقدر باشه؟! و منظورتون از موازی کردن؟! :redface:

دیدگاه

سلام به دوستان
                          اگه بخوای دما رو دقیق اندازه گیری کنی می تونی توی یه لوپ مثلا صد بار دما رو اندازه گیری کنی بعد میانگین بگیری و دمای میانگیری شده رو دمای نهایی انتخاب کنی من از این روش خیلی استفاده کردم جوابم گرفتم خفن !! :biggrin:
                          دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

چنانکه در کتابهای دبستان وراهنمایی عنوان شده
                            دمای بخار آب 100 درجه
                            دمای یخ در حال انجماد 0 درجه است
                            البته شما برای رسیدن به دماهای دیگر میتوانید از مواد دیگری استفاده کنید
                            دقت ونوع سنسور وابسته به سیستم دارد
                            بله دمای جوش آب 100 هستش ولی توو ارتفاع 0 . بسته به ارتفاع این مقادیر تغییر می کنن.
                            بهترین کالیبراسیون استفاده از دماسنجهای طبی هستش که دما رو تا 1 رقم اعشار و واقعی نشون میدن.
                            من که یه بار lm 35 رو امتحان کردم خوب جواب داده ولی باید چندتا نکته رو رعایت کرد:
                            1) استفاده از سیم شیلد دار
                            2) طول سیم نباید بیشتر از یک ونیم متر بشه چون خروجی سنسور افت میکنه
                            3) استفاده از تغذیه 5 ولت (بیشتر شدن ولتاژ تغذیه سنسور افت خروجی رو بیشتر میکنه!)
                            اگر ندانی کجا میروی هر راهی تو را باخود خواهد برد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسام الدین
                              سلام به دوستان
                              اگه بخوای دما رو دقیق اندازه گیری کنی می تونی توی یه لوپ مثلا صد بار دما رو اندازه گیری کنی بعد میانگین بگیری و دمای میانگیری شده رو دمای نهایی انتخاب کنی من از این روش خیلی استفاده کردم جوابم گرفتم خفن !! :biggrin:
                              سلام
                              من هم با آقای حسام الدین موافقم . با فیلتری مثل این میتونی دمارو بادقت 1/0 درجه هم بخونی .
                              یه کار دیگه هم قرار دادن ارت ( earth ) تو مدارت هست. میتونی با یه خازن 1 نانو 1000 ولت، GND رو به ارت وصل کنی.(یه طرف خازن رو به GND وصل کن و طرف دیگه رو به لوله آب !! :biggrin
                              اگه کارهایی رو که دوستان گفتند + ارت رو انجام بدی مشکلت حل میشه. یک خازن هم در حد 4.7 میکرو و یک 100 نانو mkt یا مولتی لیر بین AGND و AVCC کافیه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X