اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

زنر 2W

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

زنر 2W

برای یه مدار باید با زنر 24 ولت و جریان 0.070A رو بسازم. که میشه حدود 1.68W که باید بشه حدود 2W تحمل داشته باشه. زنر رو موازی نمیشه وصل کرد که توانش بالا بره .

میخاستم بدونم زنر 2W 24V پیدا میشه؟ هر جا دیدم زنر ها 1.2W هستن یا 5W

چه کاری میشه کرد؟

پاسخ : زنر 2W

نوشته اصلی توسط arvinfx
    برای یه مدار باید با زنر 24 ولت و جریان 0.070A رو بسازم. که میشه حدود 1.68W که باید بشه حدود 2W تحمل داشته باشه. زنر رو موازی نمیشه وصل کرد که توانش بالا بره .

میخاستم بدونم زنر 2W 24V پیدا میشه؟ هر جا دیدم زنر ها 1.2W هستن یا 5W

چه کاری میشه کرد؟
    سلام arvinfx جان ولتاژ ورودیت چقدره ؟؟ برا زنر که اینجوری که شما محاسبه کردی محاسبه نمی کنن ! ولتاژ ورودیت رو هم بگو تا بهت بگم باید چیکار کنی.

sigpic

دیدگاه

2 تا 12 یا 4 تا 6 سری کن :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shork
        2 تا 12 یا 4 تا 6 سری کن :mrgreen:
        سری بشه واتش میره بالا؟

دیدگاه

بله مثلا اگه 4 تا زنر نیم وات 6 ولت رو سری کنیم یه زنر 24 ولت 2 وات داریم

دیدگاه

220V رو باید بکنم 24 ولت با توان جریان دهی 70ma همون منبع تغذیه بدون ترانس .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
              220V رو باید بکنم 24 ولت با توان جریان دهی 70ma همون منبع تغذیه بدون ترانس .
              اگه جریانت ثابته 70 میلی آمپر یه خازن میزاری سری با برق شهر یک میکرو فاراد 400 ولت بعد با پل دیود اینو یکسو می کنی و با یه خازن 1000 میکرو فاراد 50 ولت و خازن 100 نانو صافی درست می کنی و بعد هم یک مقاومت 150 اهم دو وات میزاری و یک زنر 24 ولت یک وات به همین راحتی
              این جریان مصرفی بار اصلا ربطی به جریان زنر نداره و چون شما می تونی با خازن ولتاژ رو کم کنی ولتاژی که روی مقاومت افت می کنه و جریان بار مهمه که باید مقاومت مدار رو وات بالا گذاشت. جریان زنر هم حتی میتونه 1 میلی آمپر در نظر گرفته شه . این عکسا هم خدمت شما
              http://upload7.ir/imgs/2014-01/27817938706300626937.jpg

http://upload7.ir/imgs/2014-01/42630402584420918543.jpg

sigpic

دیدگاه

من دقیقا" همین مدارو میخام ببنیدم ولی به تجربه تست کردم اگر مقاومت 150 اهم رو نزارم ولتاژ روی خازن 1uf و دیودها می افته و نیازی بهش نیست.

مگه W=VI نیست؟ ولتاژی که روی زنر میافته 24 ولت میشه و جریانی که بدون مصرف از مدار کشیده میشه و از زنر عبور میکنه و به زمین میره هم بازم با تجربه همون 70 میلی میشه. برای این گفتم که 1.68W میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                  من دقیقا" همین مدارو میخام ببنیدم ولی به تجربه تست کردم اگر مقاومت 150 اهم رو نزارم ولتاژ روی خازن 1uf و دیودها می افته و نیازی بهش نیست.

مگه W=VI نیست؟ ولتاژی که روی زنر میافته 24 ولت میشه و جریانی که بدون مصرف از مدار کشیده میشه و از زنر عبور میکنه و به زمین میره هم بازم با تجربه همون 70 میلی میشه. برای این گفتم که 1.68W میشه
                  اون مقاومت حفاظت زنر رو تضمین می کنه که بزاری خیلی بهتر نزاری هم مشکلی پیش نمیاد منم این موضوع رو تست کردم.
                  اما مشکل اینجاست که نمیشه گفت جریان بدون مصرف کننده 70 میلی آمپر هست که از زنر می گذره چون ممکنه هر مقداری دیگه داشته باشه چون وقتی جریان نکشی ولتاژ میره بالا و البته ممکنه برق شهر یه بار 220 باشه یه بار 230 باشه و یه بار 210 چون تغییرات زیاد داره به نظر من اگه مقاومت نمی زاری از زنر 5 وات و همون خازن 1 میکروفاراد استفاده کن تا خیالت راحت بشه و اگر هم نمی خوای این کارو کنی باید بدونی که زنر رو نمیشه موازی کرد اما میشه سری کرد.

sigpic

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X