اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایا میشه از ماسفت بجای رله استفاده کرد؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ایا میشه از ماسفت بجای رله استفاده کرد؟

سلام
    جواب سوالمو میدونم که میشه.
    ولی مشکل اینجاست که رله ولتازش ثابت هست و تغییر نمیکنه. حالا بجای رله از ماسفت استفاده کنی که بتونی ولتاژشو تغییر بدی، میشه یا نه؟

سلامت باشید

پاسخ : ایا میشه از ماسفت بجای رله استفاده کرد؟

منظورتون از این که " برقش رو تغییر بدیم " چیه؟

دیدگاه

برق ثابت!!! یه واژه جدید!!!
      حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
      به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir-Sam
        منظورتون از این که " برقش رو تغییر بدیم " چیه؟
        ولتاژ :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط الماسی
          سلام
          جواب سوالمو میدونم که میشه.
          ولی مشکل اینجاست که رله ولتازش ثابت هست و تغییر نمیکنه. حالا بجای رله از ماسفت استفاده کنی که بتونی ولتاژشو تغییر بدی، میشه یا نه؟

سلامت باشید
          نه نمیشه
          رله مثل ی تیکه سیم مسی می بینه
          با رله میشه ولتاژهای کم و زیاد AC و DC،سیگنالهای صوت و تصویر و خیلی چیزها رو بدون تغییر سوئیچ کرد این در حالیست که محدودیتهای ماسفت بسیار زیاده

♥♥....((الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ))....♥♥

دیدگاه

خب , شما در حالت سوییچ اگه ولتاژ روی گیت رو کم و زیاد کنین , عرض کانال عبور جریان درین سورس تغییر میکنه , و جریان عبوریتون هم تغییر میکنه ,

من فکر میکنم شما میخاین یه سیگنال رو با تحریک گیت قطع و وصل کنین , درسته؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir-Sam
              خب , شما در حالت سوییچ اگه ولتاژ روی گیت رو کم و زیاد کنین , عرض کانال عبور جریان درین سورس تغییر میکنه , و جریان عبوریتون هم تغییر میکنه ,

من فکر میکنم شما میخاین یه سیگنال رو با تحریک گیت قطع و وصل کنین , درسته؟
              من میخوام مثلا لامپ رشته ای را روشن کنم بدون رله که بشه ولتاژشم تغییر بدی. (مثل دیمر)
              حالا گفتم شاید بتونم این کار را با ماسفت های پر قدرت انجام بدم

دیدگاه

اگر ولتاژی که میخواهید به لامپ رشته ای اعمال بکنید ac است استفاده از ماسفت یا ای جی بی تی صحیح نیست. باید از ترایاک استفاده بکنید زاویه اتش را تغییر دهید.
                ولی اگر ولتاژ اعمالی به لامپ رشته ای dc است میتوانید از ماسفت یا ای جی بی تی استفاده بکنید و با استفاده از pwm مقدار ولتاژ موثر اعمالی به لامپ را تغییر دهید.

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                  اگر ولتاژی که میخواهید به لامپ رشته ای اعمال بکنید ac است استفاده از ماسفت یا ای جی بی تی صحیح نیست. باید از ترایاک استفاده بکنید زاویه اتش را تغییر دهید.
                  ولی اگر ولتاژ اعمالی به لامپ رشته ای dc است میتوانید از ماسفت یا ای جی بی تی استفاده بکنید و با استفاده از pwm مقدار ولتاژ موثر اعمالی به لامپ را تغییر دهید.
                  یعنی من میتونم با یه ماسفت مثلا 200 led را روشن و خاموش کنم و شدت نور اونارو کم و زیاد کنم؟

دیدگاه

اره بابا 200 تا که چیزی نیست )
                    سه تا سه تا سری بکنی میشه 66 تا ال ای دی 12 ولتی(البته با مقاومت)
                    66*0.02 (البته با احتساب هر ال ای دی 20 میلی امپر.) میشه حدود 1.3 امپر. شما با یه irfz44 میتونی بدون هیچ حفاظتی و تکنیکی فقط با تحریک درت گیت تا 40 امپر رو سوییچ کنی.

K.Show

دیدگاه

با سلام
                      ببخشید یک ممیز اشتباه کردید 200 میلی آمپر میشه 0.2 آمپر که ضربدر 66 میشه 13 آمپر (مگر اینکه منظورتان 20 میلی آمپر باشد) اونوقت باید حتما یه فکری بحال خنک کردنش هم بکنید حالا بماند که اصلا از ماسفت بجای رله نمیشود استفاده کرد.

دیدگاه

آخر ما نفهمیدیم که میشه یا نمیشه؟
                        یکی جواب قطعی را به ما بده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
                          با سلام
                          ببخشید یک ممیز اشتباه کردید 200 میلی آمپر میشه 0.2 آمپر که ضربدر 66 میشه 13 آمپر (مگر اینکه منظورتان 20 میلی آمپر باشد) اونوقت باید حتما یه فکری بحال خنک کردنش هم بکنید حالا بماند که اصلا از ماسفت بجای رله نمیشود استفاده کرد.
                          ایشون میخان دی سی سوییچ کنن , اون هم pwm
                          ماسفت های زیادی هست که میشه به جای z44nاستفاده کرد! که پیک جریان خیلی باالا تر و جریان کانتینیوس خیلی بالا رو ساپورت میکنن .
                          irf3205 - irfp250 - irfp640 و ...

آقای الماسی , فقط در مورد سوییچ کردن ماسفت حتما تحقیق کن , ولتاژ روی گیت , و همینطور سرعت سوییچ شدن از 0 به 1 و بلعکس خیلی در حرارتش تاثیر داره ,
                          توی تاپیک AVR یه تاپیک هست راجع به BLDC DRIVE اونجا راجع به سوییچ ماسفت ها اطلاعات خوبی میتونین کسب کنین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
                            با سلام
                            شما نه عددی که به عدد نوشته بودم رو درست خوندید نه عدد به حروف نوشته شده رو. هر ال ای دی متوسط بیست میلی امپر جریان میکشه.
                            ولی در هر صورت اگر 2000 (دو هزار ) عدد ال ای دی داشته باشید میشه 13 امپری که شما فرمودید که حدود 5 وات(البته کمتر میشه). با یه هیتسینگ سیصد چهارصد تومنی( کوچیک) قابل کنترله.

K.Show

دیدگاه

سلام به همه
                              قضیه از این قرار که من میخوام یه فلاشر برای تابلو ثابتم بسازم که بتونم نوشته ها را کم نور و پر نور کنم ولی از نوشتار امیر اقا که مشخصه کار با ماسفتها سخته.
                              حالا برای ساخت فلاشر از ترانزیستور tip استفاده کنم چطوره؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X