ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 35
    2009/01/01
    422
    20

علت سوختن IGBT ها در مدار کوره القایی؟

سلام.

چند وقته دارم روی یک کوره القایی نبم پل با مدار تانک سری کار میکنم. :read:

تا حدودی هم جواب گرفتم. :nice:

قبلا چندتا IGBT سوزوندم. امروز هم که داشتم تست میکردم، یه جفت دیگه سوزوندم.

تموم IGBT هایی که سوزوندم همه پایه هاشون به هم اتصال کوتاه شده. به نظر دوستان علت چی میتونه باشه؟
    لطفا هر کی هر چیز مفیدی به ذهنش میرسه رو در وایسی نکنه. :biggrin:

اینم شماتیک:

و این هم مدار half bridge:

اینم پشتش:

اینم مدار درایور:

[size=10pt]خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)[/size]
    2007/03/15
    تبريز
    2,713
    160

پاسخ : علت سوختن IGBT ها در مدار کوره القایی؟

علتش عدم رعایت ماکزیمم توان تلفاتی نیست ؟
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2009/01/01
    422
    20

علتش عدم رعایت ماکزیمم توان تلفاتی نیست ؟
    نه قکر نکنم. چون ZVS هست و IGBT ها فقط گرم میشن (داغ هم نمیشن)!
    [size=10pt]خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)[/size]
    2009/10/13
    1,434
    95
    B2

مدارهای حفاظتی تو نقشه دیده نمیشه oo: اضافه جریان اضافه ولتاژ....چطوری این مقادیرو سنس میکنی؟؟ چطور مطمئن میشی دو ترانزیستور با هم روشن نمیشن؟سوختن ایجیبیتی تو کسر ثانیه اتفاق میفته و حتی سرعت سنجش این مقادیر هم اهمیت داره.
    2007/11/22
    تبریز
    2,494
    513

پاسخ : علت سوختن IGBT ها در مدار کوره القايي؟

سلام.
    علت اتصال کوتاه شدن پايه گيت-سورس يا گيت-اميتر افزايش VGE به بيش از مقدار مجاز(20ولت معمولا) و از بين رفتن لايه ي عايق گيت هست. بهتره دوتا ديود زنر حدود 16-17 ولت رو يه شکل معکوس باهم سري کنين و بين گيت و اميتر قرار بدين.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2009/01/01
    422
    20

مدارهای حفاظتی تو نقشه دیده نمیشه oo: اضافه جریان اضافه ولتاژ....چطوری این مقادیرو سنس میکنی؟؟ چطور مطمئن میشی دو ترانزیستور با هم روشن نمیشن؟سوختن ایجیبیتی تو کسر ثانیه اتفاق میفته و حتی سرعت سنجش این مقادیر هم اهمیت داره.
    خروجی اینورتر رو با یه تقسیم مقاومتی روی اسکوپ میگیرم. اسپاک نداره. یه شکل موج مربعی شیک و تمیز. :agree:
    dead time هم داره (تحریک از SG3525) میاد و با اسکوپ نگاه کردم به اندازه کافی داره (یادم نیست فک کنم حدودای 500 یا 600 نانو).
    فکر نکنم مشکل از dead time باشه. چون به نظرم اگه از dead time باشه مدار باید وقتی بی باره یا کم باره هم بسوزه ولی اینطور نیست و فقط وقتی جریان زیاد میشه IGBT میسوزونه (منظورم جریان حدود 45 آمپر و بالاتره).
    ولی من داخل دیتا شیت FGH60n60SMD خوندم که راحت تا 60 آمپر کار میکنه :sad: (یعنی وقتی دمای بدنه اش 100 درجه اس میشه ازش 60 آمپر کشید، اما در حالت کاری مدار من (جریان حدود 30 آمپر) هیت سینک در حد 30 تا 40 درجه گرم میشه پس باید مشکل جریان نباشه oo

میشه یه کم درمورد حفاظت اضافه جریان و اضافه ولتاژ توضیح بدین؟

اضافه شده در تاریخ :
    علت اتصال کوتاه شدن پايه گيت-سورس يا گيت-اميتر افزايش VGE به بيش از مقدار مجاز(20ولت معمولا) و از بين رفتن لايه ي عايق گيت هست. بهتره دوتا ديود زنر حدود 16-17 ولت رو يه شکل معکوس باهم سري کنين و بين گيت و اميتر قرار بدين.
    وقتی میسوزن، همه ی پایه های IGBT به هم اتصال کوتاه میشن.
    حفاظت برا گیت هم گذاشتم. داخل شماتیک دیده میشه. ولی چون به گیت ولتاژ مثبت و زمین میدم، فقط یه زنر گذاشتم.
    2007/11/22
    تبریز
    2,494
    513

پاسخ : علت سوختن IGBT ها در مدار کوره القايي؟

من با IC هاي گيت درايور، چندتا ماسفت سوزوندم؛ که البته به خاطر کم تجربگي خودم بود.بعد اون رفتم سراغ ترانس پالس و ديگه اين قضيه تکرار نشد.
    (البته يه بار تکرار شد، که اون هم به خاطر الکتريسيته ساکن روي بدنم بود که دستم خورد به پشت PCB و يه جرقه ي کوچيک ناشي از تخليه الکتريسيته ساکن زد و خداحافظ ماسفت!!)
    اين لينک رو ببين:

2009/01/01
    422
    20

من با IC هاي گيت درايور، چندتا ماسفت سوزوندم؛ که البته به خاطر کم تجربگي خودم بود.بعد اون رفتم سراغ ترانس پالس و ديگه اين قضيه تکرار نشد.
    سلام. ممنون.
    ولی من از آی سی های درایو های ساید (مثل IR2113 و...) استفاده نکردم. گیت ها رو به صورت ایزوله نوری (با اپتوکوپلرهای سریع) و درایور گیت راه انداختم. سیگنال روی گیت هم مربعی دقیق و بدون اورشوت هست (رایز تایم و فال تایم زیر 100 نانو داره که فکر نکنم با هیچ ترانس پالسی اینجور بشه در آورد ).

اگه مشکل از درایو گیت باشه باید IGBT داغ بشه و یا اینکه گیت و امیتر اتصال کوتاه بشن، ولی IGBT های من هر سه تا پایه شون اتصال کوتاه میشه. :cry:
    2013/12/21
    908
    303

دقت بکنید که اگر گیت ها رو سریع هم تحریک بکنید ترانزیستور میسوزه. (گیت نباید خیلی هم مربعی باشه)
    داخل دیتاشیت یه مشخصه وجود داره به اسم dv/dt. حداکثر تغییرات ولتاژ مجاز روی درین سورس. یا کلکتور امیتر.
    در مواقعی که ولتاژ روی سوییچ زیاده مثل الان اگر گیت رو سریع تحریک بکنید و سرعت تغییرات ولتاژ روی دو پایه جریان بیشتر از حد مجاز بشه همینجوری ترانزیستور میسوزه. مقاومت گیت باید طوری انتخاب بشه که گیت مقداری کند تغییر بکنه که تغییرات ولتاژ بیبشتر از حد مجاز نشه.
    حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
    به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show
    2009/10/13
    1,434
    95
    B2

خروجی اینورتر رو با یه تقسیم مقاومتی روی اسکوپ میگیرم. اسپاک نداره. یه شکل موج مربعی شیک و تمیز.
    خروجي رو با اسكوپ نگاه ميكني؟ oo: پس وظيفه مدار حفاظتي رو خودت به عهده گرفتي :biggrin:
    فکر نکنم مشکل از dead time باشه
    من نگفتم مشكل اينه پرسيدم چطور مطمئني به اين مسئله؟
    ولی من داخل دیتا شیت FGH60n60SMD خوندم که راحت تا 60 آمپر کار میکنه :sad: (یعنی وقتی دمای بدنه اش 100 درجه اس میشه ازش 60 آمپر کشید، اما در حالت کاری مدار من (جریان حدود 30 آمپر) هیت سینک در حد 30 تا 40 درجه گرم میشه پس باید مشکل جریان نباشه oo
    دوست من گرماي ايجاد شده نشان دهنده توان تلف شدس و ربطي به جريان نداره! شما ميوني خيلي راحت و بدون گرما يه IGBT صد امپري رو بسوزوني!
    من تجربه كوره اي ندارم ولي چند تا توصيه ميكنم
    1.به جاي درايورهاييي كه گذاشتي از PC929 استفاده كن و از پايه فالتش براي قطع فرمان ايجيبيتيها استفاده كن
    2.يه سنسور جريان به اوليه مچينگت اضافه كن و فيدبكش رو بده به كنترلر
    3.يه فيدبك ولتاژ از ديسي لينك بگير و به كنترلر بده
    دور اسكوپ بازي رو هم خط بكش! چون شما قرار نيست تصميم بگيري ايجيبتي چه وقت خاموش بششه چه وقت روشن.با گرفتن فيدبك نقاط كار سوئيچهارو به محدوده SOA محدود كن.
    جناب وزيري هم نكات مفيدي اشاره كردن.
صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 35