اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نشان دادن حرکت الکترون و نمایش انحراف آن در لوله پرتو کاتدی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نشان دادن حرکت الکترون و نمایش انحراف آن در لوله پرتو کاتدی

سلام
    من میخوام یه دستگاه یا یه مداری ایجاد کنم که با استفاده از آن بتوانم انحراف الکترون در لوله پرتو کاتدی را مشاهده کنم. ایده خودم :wow: این بود که از تلویزیون CRT و لوله پرتو کاتدی آن استفاده کنم و از یک صفحه آشکارساز مقابل آن برای نمایش این انحراف استفاده نمایم. اما اطمینانی ندارم که چنین چیزی جواب میدهد یا امکان ساخت آن وجود دارد یا نه . آیا راه بهتر و ساده تری برای این کار وجود دارد؟ نظرتون راجع به استفاده از تلویزیون های پلاسما و مشاهده انحراف آن چیه؟
    با تشکر
    @};- @};- @};-

پاسخ : نشان دادن حرکت الکترون و نمایش انحراف آن در لوله پرتو کاتدی

دوست گرامی
    اشعه کاتدی به دو روش منحرف میشود
    1 - توسط میدان الکتریکی ( مثل نمایشگرهای مورد استفاده در اسیلوسکوپهای قدیمی )
    2 - توسط میدان مغناطیسی ( مثل نمایشگرهای مورد استفاده در تلویزیون و مونیتورهای قدیمی )
    در روش اول میزان انحراف دقیقا مشابه شدت میدان الکتریکی میباشد و به همین دلیل نیز در اسیلوسکوپ مجبور به استفاده از انحراف توسط میدان الکتریکی هستیم ولی در انحراف توسط میدان مغناطیسی جریان سیم پیچهای انحراف گر متناسب با ولتاژ اعمال شده به آنها نمیباشد به طور مثل در صورتی که پالس ولتاژ مربعی به سیم پیچی اعمال شود جریان بوجود آمده در آن ( و لاجرم میدان مغناطیسی حاصل و شکل انحراف ) مربعی نخواهد بود
    اگر قصد ساخت چنین وسیله ای را داشته باشید نیازمند امکانات آزمایشگاه فیزیک مثل پمپهای قوی و امکانات شیشه گری خواهید بود بنابر این بهترین وسیله به منظور نشاان داده انحراف اشعه CRT یک اسیلوسکوپ قدیمی میباشد .
    البته در این صورت نیز مسیر اشعه قابل رویت نمیباشد ( دیواره های لامپ را کدر میکنند ) و تنها اثرات آن را میتوان مشاهده نمود
    پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

سلام
      میخوام یه چیزی باشه..هم ارزون...هم ایمن....هم بتونم انحراف میدان الکتریکی را نشان بدم....راهی نیست؟
      ممنون
      @};-

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nazanin66
        سلام
        میخوام یه چیزی باشه..هم ارزون...هم ایمن....هم بتونم انحراف میدان الکتریکی را نشان بدم....راهی نیست؟
        ممنون
        @};-
        شما برای انجام این کار تقریباً میشه گفت که به یک آزمایشگاه مجهز نیاز دارید که بتونید در اون یک بالن یا تیوب تخلیه شده از هوا و پر شده توسط یک گاز فلوئورسانس (بمنظور مرئی شدن حرکت الکترونها) را تهیه کنین. همینطور به یه ولتاژ بالا در حدود ده هزار ولت نیاز دارید که این در واقع همون کاریه که تامسون با تیوب پرتو کاتدی خودش انجام داد...
        quand on veut,on peut...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X