اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نکات لازم برای طراحی عملی pcb با Altium

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نکات لازم برای طراحی عملی pcb با Altium

با سلام
    من مدت هاست که با التیوم در حال کار هستم ولی هیچ وقت به صورت عملی بردی ندادم تا در بازار برای من زده بشه. این بحث رو راه انداختم تا کسانی که مدت هاست مشغول به این کارهستند تجربیاتشون رو در اختیار دیگران قرار بدهند.
    به عنوان مثال برای زدن یک pcb مقدار عرض track رو باید در altium چند انتخاب بشه و از این مسایل. اگه موافق هستید اساتیدی که تجربه دارند به دیگران هم آموزش بدهند.
    فقط می خواستم این نکته رو عرض کنم که در این بحش نمی خواهیم تا هیچ آموزشی در مورد نرم افزار Altium داشته باشیم و تنها بحث بر روی نکات لازم و عملی برای تولید یک برد باشه.
    یا علی ، یکی پیدا بشه و بحث رو به صورت کاملا آکادمیک راه بندازه. من به طور 100% مطمئن هستم که این بحث بسیار پر طرفدار و کاربردیه.

پاسخ : نکات لازم برای طراحی عملی pcb با Altium

سلام
    دوست عزیز بحث جالبیه ولی تقریبا به نتیجه خاصی نمیرسه
    میدونی همیشه هم من گفتم بازم میگم آموزش Altium کاری نداره و اصلا مهم نیست
    طراحی اصولی PCB و رعایت نکات طراحی PCB مهمه که اینم جایی آموزش داده نمیشه
    میپرسی چرا؟!
    خب ببین به قول شما طراحی اصولی و آکادمیک نیاز به دانش بالا و تکنولوژی زیادی داره
    برات مثال میزنم ، شما قراره یه مدار فرستنده طراحی کنی ، میایو چنتا IC میخری و میذاری کنار هم ولی این اصلا درست نیست
    تو دنیا تیم های بزرگی که هرکدوم متخصص یه بخش هستم روی پروژه کار میکنن و تک تک اجزا رو میشناسن اما اینجا داشن سطحی و در حد اینه که ببندی کار کنه فقط
    توی طراحی های اصولی ریز کاری ها خیلی مهمه هم ریز کاری های طراحی شماتیک و هم محل قرار گیری قطعات کنار هم و PCB
    چون اینجا سواد لازم وجود نداره اصلا نمیدونن که باید مثلا فلان IC کجا باشه ، نوع ازتباطش چی باشه و 1001 چیز دیگه
    دستگاه های آنالیز و شبیه سازی و تحلیل هم که نیست بتونن این چیزا رو در بیارن برای همین اکثرا همینطوری مداری میبندن که بسته باشن
    خب اینا چه ربطی به طراحی PCB داشت؟!
    ببین طراحی PCB اون جوری که شما میگی آکادمیک و اصولی باید شما ریز ترین نکاتو در نظر بگیری
    قرار جریان این خط چقد باشه ، ولتاژش چنده ، فرکانس تغییرش ، نوی سیگنالی که منتقل میکنه ، اثری که میپذیره با اثری که روی سیگنالای دیگه میذاره
    مقدا مقاومتی که خط داره یا خازنی که با ترک های مجاور یا زیر میسازه و و و ....
    برای همین اصلا کسی دنبال اینا نمیره و هرکی هم طراحی میکنه تجربیه و پایه علمی براش نداره
    یه مشکل دیگه ای هست اینه که اینجا ایرانه فیبر میخری نوشته 16 میکرون مس ، 10 میکرونه
    میدی روش پوشش قلع بزنن معلوم نیس چی زدن با چه ضخامتی زدن خب اینا محاسباتو میریزه بهم ( البته اگه انجام بشه )
    و چیز دیگه ای هم که هست اینه که هر مداری بر اساس نوع کارش ، نوع قطعاتش ، محیط کاریش و ... طراحی PCB خاص خودشو داره و نمیشه بگی برای فلان مدار حتما این ضخامت خوبه یا این فاصله بهینه هست
    البته یه سری استاندارد IPC داره که چه اصولی باید رعایت شه ولی نکته طراحی نیست
    در کل چون اینجا وسایل آزمایش و تست و نرم افزارهای شبیه سازی نیست یا سخت گیر میاد باید اینقد مدار بزنی ، کار نکنه ، تست کنی تجربه کنی تا کم کم دستت بیاد باید PCB رو چطور بزنی
    درایور شبکه و nRF24L01
    کاتالوگ محصولات
    کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
    شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
    فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

سلام به همه
      به قول خیام : از دی که گذشت دگر از او یاد مکن
      سلام
      دوست عزیز بحث جالبیه ولی تقریبا به نتیجه خاصی نمیرسه
      چرا این بحث نمیتونه به جایی برسه؟
      توضیحات زیادی دادین اما ....
      جناب Just Persian Gulf دست روی موضوع خیلی مهمی گذاشتن و اگر این تایپیک ادامه پیدا کرده بود ، به طور حتم امروز یکی از پر مخاطب ترین و در عین حال مفید توی انجمن قرار گرفته بود

خب ببین به قول شما طراحی اصولی و آکادمیک نیاز به دانش بالا و تکنولوژی زیادی داره
      برات مثال میزنم ، شما قراره یه مدار فرستنده طراحی کنی ، میایو چنتا IC میخری و میذاری کنار هم ولی این اصلا درست نیست
      تو دنیا تیم های بزرگی که هرکدوم متخصص یه بخش هستن روی پروژه کار میکنن و تک تک اجزا رو میشناسن اما اینجا داشن سطحی و در حد اینه که ببندی کار کنه فقط
      درسته بستن بعضی از مدارها نیاز به نکات خیلی ریزی داره اما آیا قراره همه دوستان از این مدارات پیچیده ببندن؟
      شما دقیقا دست روی یکی از پیچیده ترین نوع مدارات گذاشتین (مدارات مخابراتی) که البته امروزه مدار مجتمع های زیادی در رابطه با مخابرات توی بازار اومدن که نه تنها به کار افراد مبتدی بلکه افراد متخصص هم از این مدار مجتمع ها برای طراحی استفاده میکنن و استفاده از این قطعات طراحی مدارها رو هم خیلی ساده تر از قبل کرده.

توی دنیا تیم های بزرگی هستن که البته اکثرا زمانی کوچک بودن و با استفاده از اطلاعات همدیگه و کمک به همدیگه امروزه بزرگ شدن و دقیقا پیش رفتنه این تایپیک میتونه کمک بسیار بزرگی به تیم های کوچک ایرانی بکنه

توی طراحی های اصولی ریز کاری ها خیلی مهمه هم ریز کاری های طراحی شماتیک و هم محل قرار گیری قطعات کنار هم و PCB
      چون اینجا سواد لازم وجود نداره اصلا نمیدونن که باید مثلا فلان IC کجا باشه ، نوع ازتباطش چی باشه و 1001 چیز دیگه
      خوب اگر از هر ده نفری که به این تایپیک سر میزنن یک نفر در مورد مدار نکته ای خاص رو بدونه و در اینجا به گوش بقیه برسونه با توجه به تعداد کاربران عضو eca فکر نمیکنین تا یه مدت دیگه یه کتاب از این تایپیک استخراج بشه؟
      (تا به امروز من چند مورد کتاب به پستم خورده که الهام گرفته از تایپیک های انجمن eca بوده)

و چیز دیگه ای هم که هست اینه که هر مداری بر اساس نوع کارش ، نوع قطعاتش ، محیط کاریش و ... طراحی PCB خاص خودشو داره و نمیشه بگی برای فلان مدار حتما این ضخامت خوبه یا این فاصله بهینه هست
      بله و برای همین وجود همچین تایپیکی شدیدا مورد نیاز هست
      خیلی عالی میشه کسی که در زمینه مدارات قدرت اطلاع داره اینجا بزاره و همینطور کسی که در مورد مدارات مخابراتی و ....

در کل چون اینجا وسایل آزمایش و تست و نرم افزارهای شبیه سازی نیست یا سخت گیر میاد باید اینقد مدار بزنی ، کار نکنه ، تست کنی تجربه کنی تا کم کم دستت بیاد باید PCB رو چطور بزنی
      شاید منظور دوستمون جناب Just Persian Gulf این بوده که بقیه دوستان از تجربه هایی که بدست اوردن در اینجا بیان کنن تا بقیه هم استفاده کنن

امیدوارم بقیه دوستان و (((مخصوصا جناب بسطام بیرامی که یکی از کاربلد های الکترونیک هستن))) هم یا علی بگن و تایپیک رو زنده کنن
      من هم تا یه مدت دیگه نکاتی که خودم باهاشون مواجه شدم یا دوستان بهم گفتن رو میام اینجا قرار میدم
      اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
      شهيد دکتر مصطفي چمران
      اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
      ; C is not for children

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
        سلام به همه
        به قول خیام : از دی که گذشت دگر از او یاد مکنچرا این بحث نمیتونه به جایی برسه؟
        توضیحات زیادی دادین اما ....
        جناب Just Persian Gulf دست روی موضوع خیلی مهمی گذاشتن و اگر این تایپیک ادامه پیدا کرده بود ، به طور حتم امروز یکی از پر مخاطب ترین و در عین حال مفید توی انجمن قرار گرفته بود
        درسته بستن بعضی از مدارها نیاز به نکات خیلی ریزی داره اما آیا قراره همه دوستان از این مدارات پیچیده ببندن؟
        شما دقیقا دست روی یکی از پیچیده ترین نوع مدارات گذاشتین (مدارات مخابراتی) که البته امروزه مدار مجتمع های زیادی در رابطه با مخابرات توی بازار اومدن که نه تنها به کار افراد مبتدی بلکه افراد متخصص هم از این مدار مجتمع ها برای طراحی استفاده میکنن و استفاده از این قطعات طراحی مدارها رو هم خیلی ساده تر از قبل کرده.

توی دنیا تیم های بزرگی هستن که البته اکثرا زمانی کوچک بودن و با استفاده از اطلاعات همدیگه و کمک به همدیگه امروزه بزرگ شدن و دقیقا پیش رفتنه این تایپیک میتونه کمک بسیار بزرگی به تیم های کوچک ایرانی بکنه

خوب اگر از هر ده نفری که به این تایپیک سر میزنن یک نفر در مورد مدار نکته ای خاص رو بدونه و در اینجا به گوش بقیه برسونه با توجه به تعداد کاربران عضو eca فکر نمیکنین تا یه مدت دیگه یه کتاب از این تایپیک استخراج بشه؟
        (تا به امروز من چند مورد کتاب به پستم خورده که الهام گرفته از تایپیک های انجمن eca بوده)
        بله و برای همین وجود همچین تایپیکی شدیدا مورد نیاز هست
        خیلی عالی میشه کسی که در زمینه مدارات قدرت اطلاع داره اینجا بزاره و همینطور کسی که در مورد مدارات مخابراتی و ....
        شاید منظور دوستمون جناب Just Persian Gulf این بوده که بقیه دوستان از تجربه هایی که بدست اوردن در اینجا بیان کنن تا بقیه هم استفاده کنن

امیدوارم بقیه دوستان و (((مخصوصا جناب بسطام بیرامی که یکی از کاربلد های الکترونیک هستن))) هم یا علی بگن و تایپیک رو زنده کنن
        من هم تا یه مدت دیگه نکاتی که خودم باهاشون مواجه شدم یا دوستان بهم گفتن رو میام اینجا قرار میدم
        جناب رهی فکنم طراحی اصولی برای بردای فرکانس بالا مخابراتی یا بردهای پردازشگرهای سرعت بالا فقط اهمیت داره
        برای 2 تا میکرو AVR و 4 تا LED هرچی بزنی که مشکلی نداره و نیازی به اصولی بودن نیست
        و اینکه منم خیلی تو زمینه طراحی بردهای فرکانس بالا کار نکردم اما میدونم دیگه توی اون سطح فاصله ها ، ضخامتا ، طول ترک ها و ... مهم میشه
        علاوه بر اینا هم باید مدار با نرم افزارهای ADS ، Allegro و ... شبیه سازی و آنالیز بشه باید ساخته بشه و تست میدانی روش انجام شه که نیاز به تجهیزات خیلی دقیق و گرونی داره ( اصولا برای کارای ما نمیصرفه این کارا )
        بعد یه مشکل دیگه هم هست اینه که شما طرحتو اصولی طراحی میکنی ، میدی برات چاپ کنن ولی جز Kara هرجا بدی با روشا دستی میزنن اصلا اون چیزی باید در نمیاد ، مثلا ضخامت لایه آبکاری باید فلان قدر باشه یا لایه مس باید با فلان قطر در بیاد که اصلا نمیتونن در بیارن
        یعنی هرچی رشته بودی شرکتا برات پنبه میکنن ، که باید سفارش خارج بدی تا چیزی میخوای در بیاد برای همین کلا کار تو این زمینه به دلیل دردسر و هزینه ای که داره کسی طرفش نمیره و چون نرفته اطلاعات چندانی نیست
        چیزی که شما میگی درسته ولی مشکلی که اینجا هست اینه که پول خرج نمیشه ، هرجا پول باشه میشه رشد کرد و کار کرد
        نمیگم ما نمیتونیم این کارارو بکنیم ولی بدون پول نمیشه ، الان همین طراحی ها و بلکه خیلی فراتر از اینا تو صنایع دفاع و شرکتایی مثل صاایران و رستافن انجام میشه
        حتی شنیدم دستگاهایی دارن که مدار مجتمع رو روی ویفر اینپلیمنت میکنن و اینا همش به لطفه پوله
        برای کارای منو شما که نهایتش ARM هست همین بردای معمولی بهترین گزینه هست
        درایور شبکه و nRF24L01
        کاتالوگ محصولات
        کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
        شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
        فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

سلام به دوست عزیز جناب بسطام بیرامی
          جناب رهی فکنم طراحی اصولی برای بردای فرکانس بالا مخابراتی یا بردهای پردازشگرهای سرعت بالا فقط اهمیت داره
          نه ، فقط برای این مواردی که شما گفتین اهمیتش بالاتره

برای 2 تا میکرو AVR و 4 تا LED هرچی بزنی که مشکلی نداره و نیازی به اصولی بودن نیست
          اگر ساده ترین مدار رو یه مدار چشمک زن با یه میکروکنترلر ساده در نظر بگیریم اگر بعضی از نکات طراحی رو در ساخت pcb رعایت نکنیم تقریبا میشه گفت این مدار کنار یه فرستنده 1000 واتی همیشه روشن میمونه و هیچ وقت چشمک نمیزنه و اگر هم کنار یه منبع قوس الکتریکی باشه اصلا روشن نمیشه

و طراحی برای هر مکان نکاتی رو نیاز داره که ممکنه در مکانی دیگر باعث ضعف مدار بشه
          و اگر به پیشنهاد جناب Just Persian Gulf بیایم و نکاتی رو که چه تجربی و چه تئوری بدست اوردیم رو در اینجا کنار هم بزاریم خیلیای دیگه سود میبرن
          من تا به امروز هیچ بردی رو با altium نزدم و هیچ بردی هم به بیرون جهت چاپ سفارش ندادم و همرو خودم ساختم و در بالاترین حالت مدارهام با استفاده از برد سوراخ دار بوده اما مدارهایی رو ساختم که مخابراتی بوده و اصلا هیچ بردی نداشته
          از طرفی بچه هایی بودن که در رادیوآماتور باهاشون آشنا شدم و مداراتی داشتن که خودشون ساخته بودن و کاملا هم کار میکرد
          (جهت اطلاعات بیشتر در مورد رادیو آماتور به لینک زیر مراجعه شود:
          http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%...AA%D9%88%D8%B1
          نکته1: فکر کنم حدودا 9 سالی هست که امتحان برای صدور پروانه رادیوآماتوری در ایران برگزار نشده و ایران تنها 8 نفر رادیوآماتور داره
          نکته2: البته دقت شود فعالیت های رادیوآماتوری در ایران بدون پروانه مجازات های سنگینی در بر خواهد داشت(نقدی نیست سیاسیه))

و اینکه منم خیلی تو زمینه طراحی بردهای فرکانس بالا کار نکردم اما میدونم دیگه توی اون سطح فاصله ها ، ضخامتا ، طول ترک ها و ... مهم میشه
          بله ، آمپر ، ولتاژ ، نحوه چینش ترک ها ، شکستگی های ترک ها و...... مهم میشه
          خوب بیایم اینجا نکاتش رو بیان کنیم!

علاوه بر اینا هم باید مدار با نرم افزارهای ADS ، Allegro و ... شبیه سازی و آنالیز بشه باید ساخته بشه و تست میدانی روش انجام شه که نیاز به تجهیزات خیلی دقیق و گرونی داره ( اصولا برای کارای ما نمیصرفه این کارا )
          پیشنهاد میدم به جای اینکه موضوع رو اینقدر بزرگ کنیم که به جای حل کردنش پشیمون بشیم و بزاریمش کنار یا علی بگیم و خورد خورد مشکلات رو حل کنیم

حتی شنیدم دستگاهایی دارن که مدار مجتمع رو روی ویفر اینپلیمنت میکنن و اینا همش به لطفه پوله
          درسته ، اگر رو مرده هم پول بزاری برات زنده میشه!

(متاسفانه در ایران حس کارهای گروهی بسیار بسیار و باز هم بسیار پایینه ، همین انجمن eca تعداد کاربراش خیلی خوبه و اگر یه صندوق کمک به ساخت داخلش بوجود بیاد و طرح های بچه ها به نظرسنجی گذاشته بشه و بعد به نفر برگزیده پولی که همه داخل صندوق گذاشتن رو به صورت بلاعوض بدن خیلی از مشکلات بچه های تولید کننده حل میشه)

اما باز هم در ایران حس فعالیت های گروهی بسیار پایینه و پول مناسب برای انجام کارهای تولیدی وقتی نباشه انجام کار سخت میشه اما میشه.

برای کارای منو شما که نهایتش ARM هست همین بردای معمولی بهترین گزینه هست
          خوب همین بردهای معمولی نکته هایی دارن که اینجا بیانشون کنیم.

البته ابن تایپیک خیلی از هدف دور شد اگر مدیران این بخش لطف کنن و یه تایپیک مخصوص برای نکات کار کردن با altium راه بندازن و داخلش فقط نکات بیان بشه خیلی عالی میشه

من تا چند روز دیگه نکاتی رو که باهاشون آشنا شدم بیان میکنم تا بقیه هم استفاده کنن البته اگر لایق باشم

اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
          شهيد دکتر مصطفي چمران
          ; C is not for children

دیدگاه

با سلام
            در مداراتی که شامل قسمتهای آنالوگ و دیجیتال هستند، یک طرف برد را به صفحه زمین اختصاص داده و صفحات آنالوگ و دیجیتال را از یکدیگر جدا کرده و آنها را فقط در یک نقطه به یکدیگر وصل کنید (مانند شکل زیر). این نقطه باید از منابع اغتشاش مانند مسیرهای کلاک، مسیرهای جریان بالا با تغییرات سریع و ... به دور باشد.
            توجه: اگر یک IC هم دارای زمین آنالوگ و هم زمین دیجیتال است و امکان اتصال هر زمین به صفحه مربوطه وجود ندارد، هر دوی این زمین ها را به صفحه زمین آنالوگ وصل کنید.
            منبع: Analog Devices

موفق باشید.

دیدگاه

با سلام

در مدارات SMD هنگامیکه لایه Bottom را به صفحه زمین اختصاص داده اید، برای اتصال پین های زمین کافی است هر پین را توسط یک via به صورت جداگانه به صفحه زمین وصل کنید (مانند شکل زیر). از اتصال پینهای زمین توسط trace به یکدیگر و قرار دادن یک via به این مسیر جداً خودداری کنید.
              منبع: Analog Devices

موفق باشید.

دیدگاه

سلام به همه و با تشکر از جناب َAFS

ایمپریال و متریک
                اولین چیزی که در مورد طراحی PCB باید بدانید، واحدهای اندازه­گیری می­باشد که ممکن است در ابتدا خیلی گیج کننده به نظر برسد، ولی کم کم بهش عادت می­کنید. در ادامه در مورد این واحدها توضیح می­دهیم :
                در سیستم ایمپریال، یک thou برابر با اینچ است. یک mil در واقع همان یک thou می­باشد. واژه­ی mil از این جا می­آید که هر thou برابر با یک میلی اینچ (mili inch) است.

ممکن است بعضی از طراحان PCB به شما بگویند که برای هرچیز در طراحی PCB از میلی متر متریک استفاده کنید. اما در عمل شما باید هم از اینچ امپریال و هم از میلی متر متریک استفاده کنید. سوالی که ممکن است در این­جا مطرح شود این است که کدام واحد و در کجا کاربرد دارد؟
                به عنوان یک قانون کلی برای ترک­ها، پد­ها، فاصله­ها و گرید که اساس طراحی شما هستند از میل (mil) استفاده کنید و فقط برای نیازهایی که از نوع مکانیکی و ساخت هستند، مانند اندازه­ی سوراخ و ابعاد برد از میلی متر (mm) استفاده کنید.

علاوه بر این موارد تعداد زیادی قطعات مانند smd وجود دارند که فاصله­ی پین­ها و ابعادشان به صورت میلی متر بیان می­شود. بنابراین برای طراحی فوت­پرینت این قطعات باید از گرید و پدهای متریک استفاده کنید.

برای سادگی، بیش­تر نرم افزارهایی که برای طراحی PCB به کار می­روند یک کلید میان­بر برای تبدیل امپریال به متریک و برعکس دارند برای مثال در پروتل Q برای این منظور به کار می­رود.

گرفته شده از سایت:
                http://baranelec.mihanblog.com/post/37
                شهيد دکتر مصطفي چمران
                ; C is not for children

دیدگاه

در مورد کریستالها، تقریبا هر دیوایسی که کریستال داره، یه نمونه ای تو دیتاشیت گذاشته که حالت طراحی Recommended گذاشته.
                  من معمولا خطوط SPI و I2C رو (از نظر طول) با هم برابر می گیرم.
                  معمولا از ویا روی مسیرهای حساس مثل SPI و I2C استفاده نمی کنم.
                  اگه اعتمادی به سازنده برد ندارید، مینیمم ترک و کلیرنس رو حداقل دو برابر حداقل های سازنده در نظر بگیرید (فقط تو کارای ساده قابل انجامه) همینطور مراقب پلیگان ها باشید. معمولا اتصالی ها دور و بر پلیگان اتفاق می افتند.
                  برای تغذیه، مسیرای کوتاه در نظر بگیرید و خیلی دورو بر ترکهای فرکانسی نباشن. همینطور ترکهای فرکانسی (مثل SCK یا SCL) دور و بر ترکهای کریستال و اسیلاتور (میکروچیپ به طور قاطع منع کرده، که حتی از remappable pinهای دور OSCها نباید برای فرکانس استفاده بشه).
                  قطعاتی مثل رگولاتورهای سوییچینگ هم معمولا یه Recommended PCB Design دارن (با فوت پرینت متفاوته و PCB اون قطعه و قطعات دور و برش کشیده شده).

اینا چیزایی بود که من رسیدم، باز بعد چندتا برد، خودت حرفه ای میشی (با توجه به نوع مداراتی که طراحی می کنی).

دیدگاه

با تشکر از نکات ارائه شده دوستان
                    یکی از نکاتی که همیشه برای من جالب بود این بود که چرا در بعضی مینبردها بعضی ترکها اینقدر پیچ در پیچ هستن
                    از یکی از دوستان اهل فن این موضوع رو پرسیدم گفتن که باید دو ترکی که موجبر هستند دارای طول یکسانی باشند تا اختلافی در فاز ارسال سیگنال بوجود نیاد، این مطلب رو من خودم همیشه در کشیدن ترک اسیلاتورها یا کریستالها و همچنین خطوط سیگنال کوچک سعی میکنم رعایت کنم.
                    در یک مورد که دوستان فرموده بودن که برای برد زدن یک میکرو و چند ال ای دی نیازی به رعایت زیاد ریزه کاریها نیست خدمتشون عرض کنم که تو دست یکی از حرفه ای های بازار دیدم که خازن نویزگیر میکرو رو در طراحی لحاظ نکرد وقتی علت رو جویا شدم گفت که برای تغذیه میکرو ترکی میکشم که فاصله اشون برابر طول خازنهای SMD باشه و بعد از ساخت با اسیلسکوپ سیگنال تغذیه رو مونیتور میکنم و خازن رو در طول ترکها حرکت میدم هرجایی که ریپل سیگنال تغذیه به حداقل رسید خازن رو همونجا لحیم میکنم که البته بهتره نزدیک ترین محل به پایه های آی سی باشه...
                    وقتی مطالبی رو لایک میکنید یا بازخورد میدید یعنی به نویسنده میگید که از این مطلب استفاده کرده اید و همچنان ادامه بده، یا بیشتر مطلب بزار، یا بیشتر در مباحث اینجوری شرکت کن.

دیدگاه

سلام دوستان.فقط خواستم بگم این بخش رو ادامه بدید.واقعا حیفه.من به شخصه خیلی به این مطالب نیاز دارم.تاپیکای خوبی تو انجمن شروع شد ولی به سر انجام نرسیده.مثل آموزش گام به گام آلتیوم.خواااااهشا این تاپیک رو ادامه بدید.من سواد درست درمونی تو این زمینه ندارم.که بخوام مطلب بنویسم.و مخلص همه دوستانی که تجربیاتشون رو در اختیار میزارن هستم.چون واسه دونستن خیلی از این نکات باید و وقت و هزینه صرف بشه. :job: :job:

دیدگاه

سلام جناب یک ایرانی
                        این که تایپیک به روز نشده دلیلش بی تفاوتی نبوده.
                        کمتر از یک ماه دیگه یه تاپیک نسبتا کامل (حداقل کار راه انداز) ایجاد میکنم و قدم به قدم مراحل یه پروژه رو برای تولید انبوه توضیح میدم.(انشاالله)
                        شهيد دکتر مصطفي چمران
                        ; C is not for children

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
                          سلام جناب یک ایرانی
                          کمتر از یک ماه دیگه یه تاپیک نسبتا کامل (حداقل کار راه انداز) ایجاد میکنم و قدم به قدم مراحل یه پروژه رو برای تولید انبوه توضیح میدم.(انشاالله)
                          عالیه،من منتظرم
                          فقط کسانی که خیلی گریه کرده باشند ، خندیدن را بلدند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
                            سلام جناب یک ایرانی
                            سلام.ممنونم. :job:

دیدگاه

سلام به همه
                              تایپیک رو ایجاد کردم بیاین به آدرس زیر:
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=104762.msg674457#msg674457
                              شهيد دکتر مصطفي چمران
                              ; C is not for children

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X