ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 24
    2007/12/11
    37
    3

نکات لازم براي طراحي عملي pcb با Altium

با سلام
    من مدت هاست که با التيوم در حال کار هستم ولي هيچ وقت به صورت عملي بردي ندادم تا در بازار براي من زده بشه. اين بحث رو راه انداختم تا کساني که مدت هاست مشغول به اين کارهستند تجربياتشون رو در اختيار ديگران قرار بدهند.
    به عنوان مثال براي زدن يک pcb مقدار عرض track رو بايد در altium چند انتخاب بشه و از اين مسايل. اگه موافق هستيد اساتيدي که تجربه دارند به ديگران هم آموزش بدهند.
    فقط مي خواستم اين نکته رو عرض کنم که در اين بحش نمي خواهيم تا هيچ آموزشي در مورد نرم افزار Altium داشته باشيم و تنها بحث بر روي نکات لازم و عملي براي توليد يک برد باشه.
    يا علي ، يکي پيدا بشه و بحث رو به صورت کاملا آکادميک راه بندازه. من به طور 100% مطمئن هستم که اين بحث بسيار پر طرفدار و کاربرديه.
    2011/12/22
    کرمان
    2,954
    134

پاسخ : نکات لازم براي طراحي عملي pcb با Altium

سلام
    دوست عزیز بحث جالبیه ولی تقریبا به نتیجه خاصی نمیرسه
    میدونی همیشه هم من گفتم بازم میگم آموزش Altium کاری نداره و اصلا مهم نیست
    طراحی اصولی PCB و رعایت نکات طراحی PCB مهمه که اینم جایی آموزش داده نمیشه
    میپرسی چرا؟!
    خب ببین به قول شما طراحی اصولی و آکادمیک نیاز به دانش بالا و تکنولوژی زیادی داره
    برات مثال میزنم ، شما قراره یه مدار فرستنده طراحی کنی ، میایو چنتا IC میخری و میذاری کنار هم ولی این اصلا درست نیست
    تو دنیا تیم های بزرگی که هرکدوم متخصص یه بخش هستم روی پروژه کار میکنن و تک تک اجزا رو میشناسن اما اینجا داشن سطحی و در حد اینه که ببندی کار کنه فقط
    توی طراحی های اصولی ریز کاری ها خیلی مهمه هم ریز کاری های طراحی شماتیک و هم محل قرار گیری قطعات کنار هم و PCB
    چون اینجا سواد لازم وجود نداره اصلا نمیدونن که باید مثلا فلان IC کجا باشه ، نوع ازتباطش چی باشه و 1001 چیز دیگه
    دستگاه های آنالیز و شبیه سازی و تحلیل هم که نیست بتونن این چیزا رو در بیارن برای همین اکثرا همینطوری مداری میبندن که بسته باشن
    خب اینا چه ربطی به طراحی PCB داشت؟!
    ببین طراحی PCB اون جوری که شما میگی آکادمیک و اصولی باید شما ریز ترین نکاتو در نظر بگیری
    قرار جریان این خط چقد باشه ، ولتاژش چنده ، فرکانس تغییرش ، نوی سیگنالی که منتقل میکنه ، اثری که میپذیره با اثری که روی سیگنالای دیگه میذاره
    مقدا مقاومتی که خط داره یا خازنی که با ترک های مجاور یا زیر میسازه و و و ....
    برای همین اصلا کسی دنبال اینا نمیره و هرکی هم طراحی میکنه تجربیه و پایه علمی براش نداره
    یه مشکل دیگه ای هست اینه که اینجا ایرانه فیبر میخری نوشته 16 میکرون مس ، 10 میکرونه
    میدی روش پوشش قلع بزنن معلوم نیس چی زدن با چه ضخامتی زدن خب اینا محاسباتو میریزه بهم ( البته اگه انجام بشه )
    و چیز دیگه ای هم که هست اینه که هر مداری بر اساس نوع کارش ، نوع قطعاتش ، محیط کاریش و ... طراحی PCB خاص خودشو داره و نمیشه بگی برای فلان مدار حتما این ضخامت خوبه یا این فاصله بهینه هست
    البته یه سری استاندارد IPC داره که چه اصولی باید رعایت شه ولی نکته طراحی نیست
    در کل چون اینجا وسایل آزمایش و تست و نرم افزارهای شبیه سازی نیست یا سخت گیر میاد باید اینقد مدار بزنی ، کار نکنه ، تست کنی تجربه کنی تا کم کم دستت بیاد باید PCB رو چطور بزنی

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
    شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
    فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC
    2009/02/14
    فعلا مهمون اصفهانياي عزيز هستم
    634
    245

سلام به همه
    به قول خيام : از دي که گذشت دگر از او ياد مکن
    سلام
    دوست عزيز بحث جالبيه ولي تقريبا به نتيجه خاصي نميرسه
    چرا اين بحث نميتونه به جايي برسه؟
    توضيحات زيادي دادين اما ....
    جناب Just Persian Gulf دست روي موضوع خيلي مهمي گذاشتن و اگر اين تايپيک ادامه پيدا کرده بود ، به طور حتم امروز يکي از پر مخاطب ترين و در عين حال مفيد توي انجمن قرار گرفته بود

خب ببين به قول شما طراحي اصولي و آکادميک نياز به دانش بالا و تکنولوژي زيادي داره
    برات مثال ميزنم ، شما قراره يه مدار فرستنده طراحي کني ، ميايو چنتا IC ميخري و ميذاري کنار هم ولي اين اصلا درست نيست
    تو دنيا تيم هاي بزرگي که هرکدوم متخصص يه بخش هستن روي پروژه کار ميکنن و تک تک اجزا رو ميشناسن اما اينجا داشن سطحي و در حد اينه که ببندي کار کنه فقط
    درسته بستن بعضي از مدارها نياز به نکات خيلي ريزي داره اما آيا قراره همه دوستان از اين مدارات پيچيده ببندن؟
    شما دقيقا دست روي يکي از پيچيده ترين نوع مدارات گذاشتين (مدارات مخابراتي) که البته امروزه مدار مجتمع هاي زيادي در رابطه با مخابرات توي بازار اومدن که نه تنها به کار افراد مبتدي بلکه افراد متخصص هم از اين مدار مجتمع ها براي طراحي استفاده ميکنن و استفاده از اين قطعات طراحي مدارها رو هم خيلي ساده تر از قبل کرده.

توي دنيا تيم هاي بزرگي هستن که البته اکثرا زماني کوچک بودن و با استفاده از اطلاعات همديگه و کمک به همديگه امروزه بزرگ شدن و دقيقا پيش رفتنه اين تايپيک ميتونه کمک بسيار بزرگي به تيم هاي کوچک ايراني بکنه

توي طراحي هاي اصولي ريز کاري ها خيلي مهمه هم ريز کاري هاي طراحي شماتيک و هم محل قرار گيري قطعات کنار هم و PCB
    چون اينجا سواد لازم وجود نداره اصلا نميدونن که بايد مثلا فلان IC کجا باشه ، نوع ازتباطش چي باشه و 1001 چيز ديگه
    خوب اگر از هر ده نفري که به اين تايپيک سر ميزنن يک نفر در مورد مدار نکته اي خاص رو بدونه و در اينجا به گوش بقيه برسونه با توجه به تعداد کاربران عضو eca فکر نميکنين تا يه مدت ديگه يه کتاب از اين تايپيک استخراج بشه؟
    (تا به امروز من چند مورد کتاب به پستم خورده که الهام گرفته از تايپيک هاي انجمن eca بوده)

و چيز ديگه اي هم که هست اينه که هر مداري بر اساس نوع کارش ، نوع قطعاتش ، محيط کاريش و ... طراحي PCB خاص خودشو داره و نميشه بگي براي فلان مدار حتما اين ضخامت خوبه يا اين فاصله بهينه هست
    بله و براي همين وجود همچين تايپيکي شديدا مورد نياز هست
    خيلي عالي ميشه کسي که در زمينه مدارات قدرت اطلاع داره اينجا بزاره و همينطور کسي که در مورد مدارات مخابراتي و ....

در کل چون اينجا وسايل آزمايش و تست و نرم افزارهاي شبيه سازي نيست يا سخت گير مياد بايد اينقد مدار بزني ، کار نکنه ، تست کني تجربه کني تا کم کم دستت بياد بايد PCB رو چطور بزني
    شايد منظور دوستمون جناب Just Persian Gulf اين بوده که بقيه دوستان از تجربه هايي که بدست اوردن در اينجا بيان کنن تا بقيه هم استفاده کنن

اميدوارم بقيه دوستان و (((مخصوصا جناب بسطام بيرامي که يکي از کاربلد هاي الکترونيک هستن))) هم يا علي بگن و تايپيک رو زنده کنن
    من هم تا يه مدت ديگه نکاتي که خودم باهاشون مواجه شدم يا دوستان بهم گفتن رو ميام اينجا قرار ميدم
    اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
    شهيد دکتر مصطفي چمران
    اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    ; C is not for children
    2011/12/22
    کرمان
    2,954
    134

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدي رهي
    سلام به همه
    به قول خيام : از دي که گذشت دگر از او ياد مکنچرا اين بحث نميتونه به جايي برسه؟
    توضيحات زيادي دادين اما ....
    جناب Just Persian Gulf دست روي موضوع خيلي مهمي گذاشتن و اگر اين تايپيک ادامه پيدا کرده بود ، به طور حتم امروز يکي از پر مخاطب ترين و در عين حال مفيد توي انجمن قرار گرفته بود
    درسته بستن بعضي از مدارها نياز به نکات خيلي ريزي داره اما آيا قراره همه دوستان از اين مدارات پيچيده ببندن؟
    شما دقيقا دست روي يکي از پيچيده ترين نوع مدارات گذاشتين (مدارات مخابراتي) که البته امروزه مدار مجتمع هاي زيادي در رابطه با مخابرات توي بازار اومدن که نه تنها به کار افراد مبتدي بلکه افراد متخصص هم از اين مدار مجتمع ها براي طراحي استفاده ميکنن و استفاده از اين قطعات طراحي مدارها رو هم خيلي ساده تر از قبل کرده.

توي دنيا تيم هاي بزرگي هستن که البته اکثرا زماني کوچک بودن و با استفاده از اطلاعات همديگه و کمک به همديگه امروزه بزرگ شدن و دقيقا پيش رفتنه اين تايپيک ميتونه کمک بسيار بزرگي به تيم هاي کوچک ايراني بکنه

خوب اگر از هر ده نفري که به اين تايپيک سر ميزنن يک نفر در مورد مدار نکته اي خاص رو بدونه و در اينجا به گوش بقيه برسونه با توجه به تعداد کاربران عضو eca فکر نميکنين تا يه مدت ديگه يه کتاب از اين تايپيک استخراج بشه؟
    (تا به امروز من چند مورد کتاب به پستم خورده که الهام گرفته از تايپيک هاي انجمن eca بوده)
    بله و براي همين وجود همچين تايپيکي شديدا مورد نياز هست
    خيلي عالي ميشه کسي که در زمينه مدارات قدرت اطلاع داره اينجا بزاره و همينطور کسي که در مورد مدارات مخابراتي و ....
    شايد منظور دوستمون جناب Just Persian Gulf اين بوده که بقيه دوستان از تجربه هايي که بدست اوردن در اينجا بيان کنن تا بقيه هم استفاده کنن

اميدوارم بقيه دوستان و (((مخصوصا جناب بسطام بيرامي که يکي از کاربلد هاي الکترونيک هستن))) هم يا علي بگن و تايپيک رو زنده کنن
    من هم تا يه مدت ديگه نکاتي که خودم باهاشون مواجه شدم يا دوستان بهم گفتن رو ميام اينجا قرار ميدم
    جناب رهی فکنم طراحی اصولی برای بردای فرکانس بالا مخابراتی یا بردهای پردازشگرهای سرعت بالا فقط اهمیت داره
    برای 2 تا میکرو AVR و 4 تا LED هرچی بزنی که مشکلی نداره و نیازی به اصولی بودن نیست
    و اینکه منم خیلی تو زمینه طراحی بردهای فرکانس بالا کار نکردم اما میدونم دیگه توی اون سطح فاصله ها ، ضخامتا ، طول ترک ها و ... مهم میشه
    علاوه بر اینا هم باید مدار با نرم افزارهای ADS ، Allegro و ... شبیه سازی و آنالیز بشه باید ساخته بشه و تست میدانی روش انجام شه که نیاز به تجهیزات خیلی دقیق و گرونی داره ( اصولا برای کارای ما نمیصرفه این کارا )
    بعد یه مشکل دیگه هم هست اینه که شما طرحتو اصولی طراحی میکنی ، میدی برات چاپ کنن ولی جز Kara هرجا بدی با روشا دستی میزنن اصلا اون چیزی باید در نمیاد ، مثلا ضخامت لایه آبکاری باید فلان قدر باشه یا لایه مس باید با فلان قطر در بیاد که اصلا نمیتونن در بیارن
    یعنی هرچی رشته بودی شرکتا برات پنبه میکنن ، که باید سفارش خارج بدی تا چیزی میخوای در بیاد برای همین کلا کار تو این زمینه به دلیل دردسر و هزینه ای که داره کسی طرفش نمیره و چون نرفته اطلاعات چندانی نیست
    چیزی که شما میگی درسته ولی مشکلی که اینجا هست اینه که پول خرج نمیشه ، هرجا پول باشه میشه رشد کرد و کار کرد
    نمیگم ما نمیتونیم این کارارو بکنیم ولی بدون پول نمیشه ، الان همین طراحی ها و بلکه خیلی فراتر از اینا تو صنایع دفاع و شرکتایی مثل صاایران و رستافن انجام میشه
    حتی شنیدم دستگاهایی دارن که مدار مجتمع رو روی ویفر اینپلیمنت میکنن و اینا همش به لطفه پوله
    برای کارای منو شما که نهایتش ARM هست همین بردای معمولی بهترین گزینه هست

کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
    شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
    فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC
    2009/02/14
    634
    245

سلام به دوست عزيز جناب بسطام بيرامي
    جناب رهي فکنم طراحي اصولي براي برداي فرکانس بالا مخابراتي يا بردهاي پردازشگرهاي سرعت بالا فقط اهميت داره
    نه ، فقط براي اين مواردي که شما گفتين اهميتش بالاتره

براي 2 تا ميکرو AVR و 4 تا LED هرچي بزني که مشکلي نداره و نيازي به اصولي بودن نيست
    اگر ساده ترين مدار رو يه مدار چشمک زن با يه ميکروکنترلر ساده در نظر بگيريم اگر بعضي از نکات طراحي رو در ساخت pcb رعايت نکنيم تقريبا ميشه گفت اين مدار کنار يه فرستنده 1000 واتي هميشه روشن ميمونه و هيچ وقت چشمک نميزنه و اگر هم کنار يه منبع قوس الکتريکي باشه اصلا روشن نميشه

و طراحي براي هر مکان نکاتي رو نياز داره که ممکنه در مکاني ديگر باعث ضعف مدار بشه
    و اگر به پيشنهاد جناب Just Persian Gulf بيايم و نکاتي رو که چه تجربي و چه تئوري بدست اورديم رو در اينجا کنار هم بزاريم خيلياي ديگه سود ميبرن
    من تا به امروز هيچ بردي رو با altium نزدم و هيچ بردي هم به بيرون جهت چاپ سفارش ندادم و همرو خودم ساختم و در بالاترين حالت مدارهام با استفاده از برد سوراخ دار بوده اما مدارهايي رو ساختم که مخابراتي بوده و اصلا هيچ بردي نداشته
    از طرفي بچه هايي بودن که در راديوآماتور باهاشون آشنا شدم و مداراتي داشتن که خودشون ساخته بودن و کاملا هم کار ميکرد
    (جهت اطلاعات بيشتر در مورد راديو آماتور به لينک زير مراجعه شود:

نکته1: فکر کنم حدودا 9 سالي هست که امتحان براي صدور پروانه راديوآماتوري در ايران برگزار نشده و ايران تنها 8 نفر راديوآماتور داره
    نکته2: البته دقت شود فعاليت هاي راديوآماتوري در ايران بدون پروانه مجازات هاي سنگيني در بر خواهد داشت(نقدي نيست سياسيه))

و اينکه منم خيلي تو زمينه طراحي بردهاي فرکانس بالا کار نکردم اما ميدونم ديگه توي اون سطح فاصله ها ، ضخامتا ، طول ترک ها و ... مهم ميشه
    بله ، آمپر ، ولتاژ ، نحوه چينش ترک ها ، شکستگي هاي ترک ها و...... مهم ميشه
    خوب بيايم اينجا نکاتش رو بيان کنيم!

علاوه بر اينا هم بايد مدار با نرم افزارهاي ADS ، Allegro و ... شبيه سازي و آناليز بشه بايد ساخته بشه و تست ميداني روش انجام شه که نياز به تجهيزات خيلي دقيق و گروني داره ( اصولا براي کاراي ما نميصرفه اين کارا )
    پيشنهاد ميدم به جاي اينکه موضوع رو اينقدر بزرگ کنيم که به جاي حل کردنش پشيمون بشيم و بزاريمش کنار يا علي بگيم و خورد خورد مشکلات رو حل کنيم

حتي شنيدم دستگاهايي دارن که مدار مجتمع رو روي ويفر اينپليمنت ميکنن و اينا همش به لطفه پوله
    درسته ، اگر رو مرده هم پول بزاري برات زنده ميشه!

(متاسفانه در ايران حس کارهاي گروهي بسيار بسيار و باز هم بسيار پايينه ، همين انجمن eca تعداد کاربراش خيلي خوبه و اگر يه صندوق کمک به ساخت داخلش بوجود بياد و طرح هاي بچه ها به نظرسنجي گذاشته بشه و بعد به نفر برگزيده پولي که همه داخل صندوق گذاشتن رو به صورت بلاعوض بدن خيلي از مشکلات بچه هاي توليد کننده حل ميشه)

اما باز هم در ايران حس فعاليت هاي گروهي بسيار پايينه و پول مناسب براي انجام کارهاي توليدي وقتي نباشه انجام کار سخت ميشه اما ميشه.

براي کاراي منو شما که نهايتش ARM هست همين برداي معمولي بهترين گزينه هست
    خوب همين بردهاي معمولي نکته هايي دارن که اينجا بيانشون کنيم.

البته ابن تايپيک خيلي از هدف دور شد اگر مديران اين بخش لطف کنن و يه تايپيک مخصوص براي نکات کار کردن با altium راه بندازن و داخلش فقط نکات بيان بشه خيلي عالي ميشه

من تا چند روز ديگه نکاتي رو که باهاشون آشنا شدم بيان ميکنم تا بقيه هم استفاده کنن البته اگر لايق باشم

اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
    شهيد دکتر مصطفي چمران
    ; C is not for children
    2008/08/23
    183
    40

با سلام
    در مداراتي که شامل قسمتهاي آنالوگ و ديجيتال هستند، يک طرف برد را به صفحۀ زمين اختصاص داده و صفحات آنالوگ و ديجيتال را از يکديگر جدا کرده و آنها را فقط در يک نقطه به يکديگر وصل کنيد (مانند شکل زير). اين نقطه بايد از منابع اغتشاش مانند مسيرهاي کلاک، مسيرهاي جريان بالا با تغييرات سريع و ... به دور باشد.
    توجه: اگر يک IC هم داراي زمين آنالوگ و هم زمين ديجيتال است و امکان اتصال هر زمين به صفحۀ مربوطه وجود ندارد، هر دوي اين زمين ها را به صفحۀ زمين آنالوگ وصل کنيد.
    منبع: Analog Devices

موفق باشيد.
    2008/08/23
    183
    40

با سلام

در مدارات SMD هنگاميکه لايۀ Bottom را به صفحۀ زمين اختصاص داده ايد، براي اتصال پين هاي زمين کافي است هر پين را توسط يک via به صورت جداگانه به صفحۀ زمين وصل کنيد (مانند شکل زير). از اتصال پينهاي زمين توسط trace به يکديگر و قرار دادن يک via به اين مسير جداً خودداري کنيد.
    منبع: Analog Devices

موفق باشيد.
    2009/02/14
    634
    245

سلام به همه و با تشکر از جناب َAFS

ايمپريال و متريک
    اولين چيزي که در مورد طراحي PCB بايد بدانيد، واحدهاي اندازه*گيري مي*باشد که ممکن است در ابتدا خيلي گيج کننده به نظر برسد، ولي کم کم بهش عادت مي*کنيد. در ادامه در مورد اين واحدها توضيح مي*دهيم :
    در سيستم ايمپريال، يک thou برابر با اينچ است. يک mil در واقع همان يک thou مي*باشد. واژه*ي mil از اين جا مي*آيد که هر thou برابر با يک ميلي اينچ (mili inch) است.

ممکن است بعضي از طراحان PCB به شما بگويند که براي هرچيز در طراحي PCB از ميلي متر متريک استفاده کنيد. اما در عمل شما بايد هم از اينچ امپريال و هم از ميلي متر متريک استفاده کنيد. سوالي که ممکن است در اين*جا مطرح شود اين است که کدام واحد و در کجا کاربرد دارد؟
    به عنوان يک قانون کلي براي ترک*ها، پد*ها، فاصله*ها و گريد که اساس طراحي شما هستند از ميل (mil) استفاده کنيد و فقط براي نيازهايي که از نوع مکانيکي و ساخت هستند، مانند اندازه*ي سوراخ و ابعاد برد از ميلي متر (mm) استفاده کنيد.

علاوه بر اين موارد تعداد زيادي قطعات مانند smd وجود دارند که فاصله*ي پين*ها و ابعادشان به صورت ميلي متر بيان مي*شود. بنابراين براي طراحي فوت*پرينت اين قطعات بايد از گريد و پدهاي متريک استفاده کنيد.

براي سادگي، بيش*تر نرم افزارهايي که براي طراحي PCB به کار مي*روند يک کليد ميان*بر براي تبديل امپريال به متريک و برعکس دارند براي مثال در پروتل Q براي اين منظور به کار مي*رود.

گرفته شده از سايت:

شهيد دکتر مصطفي چمران
    ; C is not for children
    2009/01/10
    57
    4

در مورد کریستالها، تقریبا هر دیوایسی که کریستال داره، یه نمونه ای تو دیتاشیت گذاشته که حالت طراحی Recommended گذاشته.
    من معمولا خطوط SPI و I2C رو (از نظر طول) با هم برابر می گیرم.
    معمولا از ویا روی مسیرهای حساس مثل SPI و I2C استفاده نمی کنم.
    اگه اعتمادی به سازنده برد ندارید، مینیمم ترک و کلیرنس رو حداقل دو برابر حداقل های سازنده در نظر بگیرید (فقط تو کارای ساده قابل انجامه) همینطور مراقب پلیگان ها باشید. معمولا اتصالی ها دور و بر پلیگان اتفاق می افتند.
    برای تغذیه، مسیرای کوتاه در نظر بگیرید و خیلی دورو بر ترکهای فرکانسی نباشن. همینطور ترکهای فرکانسی (مثل SCK یا SCL) دور و بر ترکهای کریستال و اسیلاتور (میکروچیپ به طور قاطع منع کرده، که حتی از remappable pinهای دور OSCها نباید برای فرکانس استفاده بشه).
    قطعاتی مثل رگولاتورهای سوییچینگ هم معمولا یه Recommended PCB Design دارن (با فوت پرینت متفاوته و PCB اون قطعه و قطعات دور و برش کشیده شده).

اینا چیزایی بود که من رسیدم، باز بعد چندتا برد، خودت حرفه ای میشی (با توجه به نوع مداراتی که طراحی می کنی).
    2012/06/15
    74
    3

با تشکر از نکات ارائه شده دوستان
    يکي از نکاتي که هميشه براي من جالب بود اين بود که چرا در بعضي مينبردها بعضي ترکها اينقدر پيچ در پيچ هستن
    از يکي از دوستان اهل فن اين موضوع رو پرسيدم گفتن که بايد دو ترکي که موجبر هستند داراي طول يکساني باشند تا اختلافي در فاز ارسال سيگنال بوجود نياد، اين مطلب رو من خودم هميشه در کشيدن ترک اسيلاتورها يا کريستالها و همچنين خطوط سيگنال کوچک سعي ميکنم رعايت کنم.
    در يک مورد که دوستان فرموده بودن که براي برد زدن يک ميکرو و چند ال اي دي نيازي به رعايت زياد ريزه کاريها نيست خدمتشون عرض کنم که تو دست يکي از حرفه اي هاي بازار ديدم که خازن نويزگير ميکرو رو در طراحي لحاظ نکرد وقتي علت رو جويا شدم گفت که براي تغذيه ميکرو ترکي ميکشم که فاصله اشون برابر طول خازنهاي SMD باشه و بعد از ساخت با اسيلسکوپ سيگنال تغذيه رو مونيتور ميکنم و خازن رو در طول ترکها حرکت ميدم هرجايي که ريپل سيگنال تغذيه به حداقل رسيد خازن رو همونجا لحيم ميکنم که البته بهتره نزديک ترين محل به پايه هاي آي سي باشه...
    وقتی مطالبی رو لایک میکنید یا بازخورد میدید یعنی به نویسنده میگید که از این مطلب استفاده کرده اید و همچنان ادامه بده، یا بیشتر مطلب بزار، یا بیشتر در مباحث اینجوری شرکت کن.
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 24