اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه انداز l298

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه انداز l298

سلام دوستان.شماتیک یه راه انداز برای l298 میخواستم.اگه دارید لطفا بدید.ممنون

پاسخ : راه انداز l298

یه جست و جوی خیلی ساده می تونست جواب شما را بده.البته الان عموما از l6203 استفاده می کنن.این هم یه مداره که من تا حالا باهاش کار کردم جواب داده.بهتر از این هم میشه استفاده کرد که البته من در همین حد تا حالا استفاده کردم و خوب بوده...

دیدگاه

سلام دوست من
      اگه اشتباه نکنم298 دوتا پل اچ داره .یعنی دوتا موتور راه اندازی میکنه اما در عوض 2امپر.اما6203 یدونه پل اچ داره ودرعوض 4امپر.پس هرکی باتوجه به نیازش انتخاب میکنه .پس نمیشه گفت که به جای اون الان ازاین استفاده میشه.مگه دلیل خاص دیگه ای داشته باشه.که خوشحال میشم .بگید.منم یاد بگیرم :nerd:
      [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

سلام
        دوستان راجب دیود فرکانسی شنیده بودم که می شه به جای پل دیود تو مدار l298 گذاشت تا جریان برگشتی رو رد نده
        من هیچ اطلاعاتی راجب دیود فرکانسی دارم می شه کمی اطلاعات راجبش بدین و طرز قرار گرفتنش تو مدار درایور

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 马吉德
          سلام
          دوستان راجب دیود فرکانسی شنیده بودم که می شه به جای پل دیود تو مدار l298 گذاشت تا جریان برگشتی رو رد نده
          من هیچ اطلاعاتی راجب دیود فرکانسی دارم می شه کمی اطلاعات راجبش بدین و طرز قرار گرفتنش تو مدار درایور
          دیود فرکانسی فکر کنم منظورت دیودهایی هستن که در فرکانس بالا کار میکنن برعکس دیودهای مثلا یکسوسازی

اون دیودها گرونن واگه جریان وولتاژشم بره بالاتر گرون تر میشه
          به نظر من لازم نیست همین دیود معمولی یکسوساز کفایت میکنه.
          [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
            دیود فرکانسی فکر کنم منظورت دیودهایی هستن که در فرکانس بالا کار میکنن برعکس دیودهای مثلا یکسوسازی

اون دیودها گرونن واگه جریان وولتاژشم بره بالاتر گرون تر میشه
            به نظر من لازم نیست همین دیود معمولی یکسوساز کفایت میکنه.
            دقیقا اشتباهی که خیلی ها میکنن
            اگه از دیودهای یکسو ساز معمولی مثل 1N4007 و امثالش استفاده کنید توی L6203 موجب سوختن آیسی بعد از مدتی و توی L298 موجب گرم شدن زیاد آیسی میشه
            پس توصیه میشه از دیودهای شاتکی مثل 1N5819 استفاده کنید. قیمتشون اونقدرا تفاوت نمیکنه.
            http://javanelec.com/search.aspx?cat=0&s=1N5819

البته توی ولتاژهای بالای 20 از دیودهای ولتاژ بالاتری باید استفاده کنید

البته دلیل استفاده از دیود شاتکی سرعتش هست نه تلفات کمش. پس از دیود های فست معمولی مثل 1N4148 هم میتونید استفاده کنید
            AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
              دقیقا اشتباهی که خیلی ها میکنن
              اگه از دیودهای یکسو ساز معمولی مثل 1N4007 و امثالش استفاده کنید توی L6203 موجب سوختن آیسی بعد از مدتی و توی L298 موجب گرم شدن زیاد آیسی میشه
              پس توصیه میشه از دیودهای شاتکی مثل 1N5819 استفاده کنید. قیمتشون اونقدرا تفاوت نمیکنه.
              http://javanelec.com/search.aspx?cat=0&s=1N5819

البته توی ولتاژهای بالای 20 از دیودهای ولتاژ بالاتری باید استفاده کنید

البته دلیل استفاده از دیود شاتکی سرعتش هست نه تلفات کمش. پس از دیود های فست معمولی مثل 1N4148 هم میتونید استفاده کنید
              به نظر من بستگی به سرعت سوییچ داره.اگه زمان برای تخلیش بدی فک نکنم مشکلی باشه.اما خب اره درست میگید اگه شاتکی بزاری خیلی بهتره.
              اما الان یه سوال واسه خودم ایجاد شد.
              شاتکی اگه اشتباه نکنم یه دیود فست یا اولترا فسته.ایا جز دیود های فرکانس بالا هستن؟یا اونام واسه خودشون یه خانوادس؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
                به نظر من بستگی به سرعت سوییچ داره.اگه زمان برای تخلیش بدی فک نکنم مشکلی باشه.اما خب اره درست میگید اگه شاتکی بزاری خیلی بهتره.
                اما الان یه سوال واسه خودم ایجاد شد.
                شاتکی اگه اشتباه نکنم یه دیود فست یا اولترا فسته.ایا جز دیود های فرکانس بالا هستن؟یا اونام واسه خودشون یه خانوادس؟
                اگر سریع تر از ماسفت عمل نکنه اون رو میسوزونه
                بله فرکانس بالا هست
                AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
                  سلام دوست من
                  اگه اشتباه نکنم298 دوتا پل اچ داره .یعنی دوتا موتور راه اندازی میکنه اما در عوض 2امپر.اما6203 یدونه پل اچ داره ودرعوض 4امپر.پس هرکی باتوجه به نیازش انتخاب میکنه .پس نمیشه گفت که به جای اون الان ازاین استفاده میشه.مگه دلیل خاص دیگه ای داشته باشه.که خوشحال میشم .بگید.منم یاد بگیرم :nerd:
                  داخل 6203 از ماسفت استفاده شده ولی داخل l298 از ترانزیستور های معمولی bjt.

دیدگاه

و در ادامه باید بگم تا اونجایی که من می دونم سرعت سوئیچینگ ماسفت بیشتره و جریان کشی اون از پایه ی gate که در واقع به میکرو وصل میشه فوق العاده کمه.

دیدگاه

سلام به همه
                      اول از همه اگه اشتباه نکنم خود l298 ی پل دیودی داره، و جناب ah rad هم اراس میگن در مورد انتخاب نوع درایور بایددقت کنی که چیو باید انتخاب کنی چون در حال حاضر l6203 هم خیلی کم پیدا میشه هم گرونه!!! قیمتش ی جاهایی ب 20 تومن رسیده!!!
                      ی سوال تو دیتاشیت l298 اینو نوشته بود:
                      An additional supply input is provided so that the logic works at a lower voltage
                      اگه اشتباه نکنم تو معنی کردن ینی اون vss که گذاشته برا این بود که سطح ولتاژ منطقی رو پایین بیاره، درست حرفم؟؟
                      آدم ها همه ميپندارند که زنده اند،براي آنها تنها نشانه حيات بخار گرم نفس هايشان است!!
                      کسي از کسي نميپرسد، آهاي فلاني...
                      از خانه ي دلت چ خبر؟؟ گرم است؟؟ نوري دارد هنوز؟؟ ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X