اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سیم نول تو جعبه فیوز واحد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سیم نول تو جعبه فیوز واحد

سلام
    معمولا برای بستن سیم های نول تو جعبه فیوز واحد سه روش وجود داره:
    1.تابیدن سیمهای نول بهم2.استفاده از شینه3.استفاده از فیوز(دو تا فیوز برای هر مصرف کننده فاز و نول)
    حالا به نظر اساتید کدومش بهتره؟

پاسخ : سیم نول تو جعبه فیوز واحد

استفاده از شینه نول برای سیم نول و شینه ارت برای سیم ارت

دیدگاه

سلام
      والا ما تا الان حدود 15 سال هست که همیشه همیه سیم های نول رو تو جعبه دور هم میپیچیم و تا بحال همه خوب کار کردن
      در ضمن .وقتی داریم به صورت عملی کار میکنیم بخصوص وقتی برای یکی دیگه کار میکنیم .دیگه نیازی نیست همه چیز رو پیچیده کنیم . چون ممکنه دیگه کارفرما مارو بیخیال بشه
      روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفر رضائی
        سلام
        والا ما تا الان حدود 15 سال هست که همیشه همیه سیم های نول رو تو جعبه دور هم میپیچیم و تا بحال همه خوب کار کردن
        در ضمن .وقتی داریم به صورت عملی کار میکنیم بخصوص وقتی برای یکی دیگه کار میکنیم .دیگه نیازی نیست همه چیز رو پیچیده کنیم . چون ممکنه دیگه کارفرما مارو بیخیال بشه
        اشتباه شما اینه که فکر می کنید با کاهش هزینه های این چنینی و از این قبیل دارید به نفع خودتون و کارفرما کار می کنید
        در صورتی که شدیدا اشتباه می کنید
        یک سری از کارها هست که اصول فنی رو زیر سوال می بره و زمانی که باعث برق گرفتگی یک نفر میشه اون موقع گیر می افتی
        اگه بدونی اون کار های شما توی کل این مدت ارزش ریالی 150 میلیون تومن استفاده خالص داره این کار رو بکنید وگرنه باید به عنوان دیه باید پرداخت کنید
        برای اطلاعات بیشتر با یک کارشناس دادگستری که صحبت کنید اون موقع نه تنها این کار رو نمیکنید بلکه برق کاری رو ممکنه کنار بزارید

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

دوست عزیز از اینکه لطف فرمودی و موارد قانونی رو قوشزد کردی ممنونم
          ولی اگه کمی سابقه کار در بیرون رو داری باید بدونی که کلا قانون و مجری قانون در ساختمون کار فرما هست .نیازی هم به کارشناس و اینجور چیزها نیست
          وقتی کار ساخت تموم میشه از جاهای مختلف برای تائید کار میان (تبریز که اینجوری هست شنیدم تهران این گیر بازارها نیست ) مثل اتشنشانی .شهرداری .اداره برق.بیمه .اداره گاز .اب و فاضلاب.نظام مهندسی .اداره استاندارد و ایمنی.
          تک تک این نهاد ها میان و تمام موارد از جمله همین جعبع فیوز رو کنترل میکنن و در صورتی که مغایرتی وجود داشته باشه ذکر میکنن تا اول رفع بشه بعد دوباره بازرسی و تائید .و هیچ وقت هم تا بحال به این مورد ایرادی وارد نشده و همیشه مورد تائید بوده .حالا اگه برفرض کسی رو روزی برق گرفت مقصر صد در صد چه عرفا چه شرعا و چه قانونا خود اون شخص هست .چون اولا اینجور کار ها .کار یه ادم باتجربه هست نه یه ناشی .دوما اگر مصعولیتی هم متوجه کسی باشه .شامل بیمه و همین نهاد ها میشه
          حالا با این توضیحات دوستان خودشون حساب کنن که اگه بخایم بخاطر مثلا اصول علمی و فنی که کارفرما ازش هیچ چیز نمیفهمه .روی هر جعبه حداقل یه 10 هزارتومن هزینه کنیم که در یه ساختمون مثلا 20 واحدی میشه 200 هزار تومن .برخورد کارفرما چطور خواهد بود؟؟؟؟!!!!!!

دیدگاه

دوست عزیز از اینکه لطف فرمودی و موارد قانونی رو قوشزد کردی ممنونم
            ولی اگه کمی سابقه کار در بیرون رو داری باید بدونی که کلا قانون و مجری قانون در ساختمون کار فرما هست .نیازی هم به کارشناس و اینجور چیزها نیست
            اینجاهم بسته به مهندس ناظر گیر میدن ! در کل مهم اصوله

و حرف ایشون در مورد ساختمان ساز هم تایید میشه البته من ساختمان ساز نیستم و آخرشم نفهمیدم تو فکر این جماعت اکثرا بی سواد و مدعی مهندس چی میگذره !
            مثلا همیشه هم دنبال جنس ارزون هستن هم با کیفیت ولی وختی مثلا جنس رو بدون واسطه بهشون میخای بدی زیر قیمت مثلا لاله زار کلی ناز میکنن و... همون جنس رو میبینی رفتن از الکتریکی سر کوچه میخرن 20-30% گرونتر

در مورد بقیه موارد هم همینه که دوستمون گفتن
            مثلا من با شخصی تو کرج کار میکردم پروژه اول فقط آشپزخانه و سرویس رو ارت میداد پروژ دوم چون خودشون میخاستن بشینن تمام پریز ها رو ارت دار زد و........... کلی خرج اضافه و اصولی ساز دیگه
            زور بالای سرشون حتما باید باشه
            کلا همیشه منافع شخصی الویته !
            این قضیه نول هم همه همینجوری هستن که سیم هارو میتابونن به هم چون اصلا برای پیمانکار منطقی نیست که بخای سر راه نول فیوز بزاری و اینو به حساب ناشی بودن و یا چیزی بارت نبودن میزارن

دیدگاه

در کل میشه گفت
              اگه نمیخای نونت اجر بشه باید به نفع کارفرما کار کنی

دیدگاه

در کل میشه گفت
                در کل اگه نمیخای نونت آجر بشه کار درست و اصولی انجام بده
                چه دلیل داره در سال 20 تا پروژه اجرا کنی که توشون 1 دونه هم اصولی کار نشده
                2 تا پروژه کار کن ولی درست

به فکر وجدان خودت باش نه جیب کارفرما و بساز بفروش

من قسمتی از اون زمانی رو که برق کسی رو بگیره یاد آور میشم که امیدوارم برای کسی اتفاق نیفته ولی دونستن اون خالی از لطف نیست

فرض دیه 150 میلیون تومنی

در موقع حادثه به هر دلیلی ( چه عمدا و چه سهوا ) بر اثر برق گرفتگی یک نفر می میره
                قاضی افراد زیر رو احضار میکنه = صاحب ملک + برقکار یا شرکت مجری + مهندس ناظر ساختمان + طراح ساختمان + خانواده متوفی همگی احضار می شن
                حرف فروشنده = من اصلا خبر ندارم این سیستم برق کشی غیر اصولی بوده
                نظریه کارشناس = اگه فروشنده سواد درست و حسابی داشته باشه بیشتر مقصر و اگه نه کمتر مقصر میشه تازه باید بتونه اثبات کنه که برق کار سر گذر نیاورده و برقکارش دارای مدرک فنی و حرفه ای هم بوده در غیر این صورت تا حدود 20 درصد مقصر می شه

حرف برقکار یا شرکت مجری : آقای کارفرما برای اینکه هزینه هاش کمتر بشه این سیم ارت رو نمی خرید تا من بکشیم و اصول فنی رو رعایت نمیکرد منم چون پولم گیر بود مجبور بودم اجرا کنم
                حرف فروشنده = من قبر پدرم می خندیدم اصلا خبر نداشتم که باید این جوری اجرا بشه
                نظریه کارشناس = اگه برقکار تاییدیه از فنی و حرفه ای داره 60 درصد مقصر و اگه نداره 65 درصد مقصر ( برقکاری که مدرک فنی و حرفه ای نداره اصلا برقکار نیست و نمی دونسته که باید اصولی اجرا بشه )

نظریه کارشناس برای طراح = اگه نقشه طبق نقشه ارسالی از طرف طراح بوده و نقشه ایراد داشته 20 % مقصر و گرنه درصد خیلی پایینی مقصر
                نظریه کارشناس برای ناظر : اگه تاییده ناظر اشتباه بوده و بعضی از اصول رعایت نشده 30 % مقصر

متوفی : 5-10 % مقصر برای اینکه جایی رفته و کاری کرده که مخاطره آمیز بوده

جناب رضایی عزیز شک نکن اون موقعی که ار به اینجا ها برسه همون کارفرمایی که براش 200 هزار تومن صرفه جویی کردی میگه یه روح خودم قسم می خورم اگه می دونستم این طوری قراره میشه 1 میلیون تومن اضافه می دادم و من اصلا خبر نداشتم در صورتی که مثل روز براش روشنه که چکار کرده
                شما هم بجای پر کردن جیب کارفرما فکر وجدان خودت باش

حالا اگه برفرض کسی رو روزی برق گرفت مقصر صد در صد چه عرفا چه شرعا و چه قانونا خود اون شخص هست .
                حالا فرض کن خدایی نکرده اون شخص برادر یا خواهر 3 ساله شماست که اشتباهی دست به ماشین لباسشویی معیوب زده که ارت نداره و عقل اون هم ضعیف تر از اونه که این چیزا رو بفهمه
                شرعا و عرفا و قانونا اون مقصره یا شمای برقکار که برای جیب کارفرما سیم ارت نکشیدی ؟
                اونجا هم این حرف رو میزنی که مقصر خودش بوده و نباید می رفته طرف ماشین لباسشویی یا شاید یکی دیگه رو توی خونه مقصر می کنی که چچرا لباسشویی رو از برق نکشیدی
                اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

سر پروژه هایی که من ناظر اونم دها میلیون از جیب کارفرما خرج میکنم ولی نمیزارم کار غیر اصولی انجام بشه
                  به عشق کی :mrgreen:
                  به یاد کی :mrgreen:
                  چرا باید کاری رو بکنی که تا آخر عمر عذاب وجدان داشته باشی
                  توی پروژه ها فقط دنبال برقکار و شرکت مجری می گردم که اصولی تر کار کنه که نه دردسر برای خودش بشه و نه من و نه کارفرما حالا با هر قیمتی داده باشه

شما فکر می کنید که با این جور صرفه جویی ها داری کاری می کنی که نونت آجر نشه در صورتی که از نقطه نظر مهندسی کار شما کلا مردود شده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید باقرانی
                    در کل اگه نمیخای نونت آجر بشه کار درست و اصولی انجام بده
                    چه دلیل داره در سال 20 تا پروژه اجرا کنی که توشون 1 دونه هم اصولی کار نشده
                    2 تا پروژه کار کن ولی درست

به فکر وجدان خودت باش نه جیب کارفرما و بساز بفروش

من قسمتی از اون زمانی رو که برق کسی رو بگیره یاد آور میشم که امیدوارم برای کسی اتفاق نیفته ولی دونستن اون خالی از لطف نیست

فرض دیه 150 میلیون تومنی

در موقع حادثه به هر دلیلی ( چه عمدا و چه سهوا ) بر اثر برق گرفتگی یک نفر می میره
                    قاضی افراد زیر رو احضار میکنه = صاحب ملک + برقکار یا شرکت مجری + مهندس ناظر ساختمان + طراح ساختمان + خانواده متوفی همگی احضار می شن
                    حرف فروشنده = من اصلا خبر ندارم این سیستم برق کشی غیر اصولی بوده
                    نظریه کارشناس = اگه فروشنده سواد درست و حسابی داشته باشه بیشتر مقصر و اگه نه کمتر مقصر میشه تازه باید بتونه اثبات کنه که برق کار سر گذر نیاورده و برقکارش دارای مدرک فنی و حرفه ای هم بوده در غیر این صورت تا حدود 20 درصد مقصر می شه

حرف برقکار یا شرکت مجری : آقای کارفرما برای اینکه هزینه هاش کمتر بشه این سیم ارت رو نمی خرید تا من بکشیم و اصول فنی رو رعایت نمیکرد منم چون پولم گیر بود مجبور بودم اجرا کنم
                    حرف فروشنده = من قبر پدرم می خندیدم اصلا خبر نداشتم که باید این جوری اجرا بشه
                    نظریه کارشناس = اگه برقکار تاییدیه از فنی و حرفه ای داره 60 درصد مقصر و اگه نداره 65 درصد مقصر ( برقکاری که مدرک فنی و حرفه ای نداره اصلا برقکار نیست و نمی دونسته که باید اصولی اجرا بشه )

نظریه کارشناس برای طراح = اگه نقشه طبق نقشه ارسالی از طرف طراح بوده و نقشه ایراد داشته 20 % مقصر و گرنه درصد خیلی پایینی مقصر
                    نظریه کارشناس برای ناظر : اگه تاییده ناظر اشتباه بوده و بعضی از اصول رعایت نشده 30 % مقصر

متوفی : 5-10 % مقصر برای اینکه جایی رفته و کاری کرده که مخاطره آمیز بوده

جناب رضایی عزیز شک نکن اون موقعی که ار به اینجا ها برسه همون کارفرمایی که براش 200 هزار تومن صرفه جویی کردی میگه یه روح خودم قسم می خورم اگه می دونستم این طوری قراره میشه 1 میلیون تومن اضافه می دادم و من اصلا خبر نداشتم در صورتی که مثل روز براش روشنه که چکار کرده
                    شما هم بجای پر کردن جیب کارفرما فکر وجدان خودت باش

حالا فرض کن خدایی نکرده اون شخص برادر یا خواهر 3 ساله شماست که اشتباهی دست به ماشین لباسشویی معیوب زده که ارت نداره و عقل اون هم ضعیف تر از اونه که این چیزا رو بفهمه
                    شرعا و عرفا و قانونا اون مقصره یا شمای برقکار که برای جیب کارفرما سیم ارت نکشیدی ؟
                    اونجا هم این حرف رو میزنی که مقصر خودش بوده و نباید می رفته طرف ماشین لباسشویی یا شاید یکی دیگه رو توی خونه مقصر می کنی که چچرا لباسشویی رو از برق نکشیدی
                    دوست عزیز اولا شما لطف کن موضوع تاپیک رو بخون .اینجا کسی از ارت حرف نزده موضوع سر چگونه بستن سیم های نول هست که شما که به قول خودت کارشناس هستی باید بدونی که سیم نول نمیگیره .حالا فرض کنیم این سیم نول شما گرفت که در این صورت اگه از شینه در داخل جعبه استفاده کنیم که اونم لخته .. در اینصورت کار من که ایمن تر هست (سربندی همه سیمها به هم و عایق کاری با لنت) نصبت به استفاده از شینه اوصولی شما
                    مطمعن باش وجدان ما برق کار ها خیلی بیدار تر از بعضی کارشناس نماها هست که میاد یه خورده پول میگیره و تائید نگو نیستن چون همه میدونی هستن
                    در ضمن اگه واقعا دنبال اوصول هستیم باید بریم سراغ استاندارد های مثل VDE و از این دست چون 90 درصت تمام مواردی که به اسم اوصول در انواع نشریات و قوانین داخلی وجو داره منشا اقتصادی برای اون نهاد داره مثال بارزش اوصول تاسیسات اتشنشانی در ساختمان هست .باور نداری برو یه نگاهی بنداز تا ببینی غیر از یکی دو مورد درست بقیه موارد که اجباری هم هستن همشون یه جورایی مشکل ساز هستن و بیشتر ایمنی رو میارن پایین

دیدگاه

در کل میشه گفت
                      موضوع تاپیک رو خوندم

دیدگاه

دوستان البته باید بگم که من خودم چند سالی میشه دیگه کار برق کشی ساختمون انجام ندادم . ولی یه تجربه ای از قدیم دارم

کارفرما اصلا سر در نمی یاره که من چی کار دارم می کنم ، من قیمت می دم اگه خواست انجام می دم ، و خوب سعی کنیم همیشه کار اصولی رو قیمت بدیم یعنی با سیم کشی کامل ارت و بقیه قضایای اصولی .

در ضمن در مورد بحث اصلی تاپیک ، خوب فرق زیادی نمی کنه ، مهم نیست ولی تا زمانی که تغییراتی نداشته باشی . وقتی بخوای یه سیم نول اضافه کنی اگه همه رو بهم تابونده باشی و لنت پیچی کرده باشی خوب کار سخت میشه ولی اگه شینه گذاشته باشی خوب راحت سیم بهش اضافه می کنی :mrgreen:
                        - به دنبال فرصت عمري تباه کردم ! فرصت جواني ام بود من اشتباه کردم .

دیدگاه

یه تعداد از پستها رو خوندم
                          بهترین روش همون تابوندن سیم های نول به هم هست
                          این ربطی به استاندارد و این مسائل نداره
                          کار کردن سیم ارت هم به برقکار ربط نداره اگه چاه ارت استاندارد توسط کارفرما تعبیه نشه کل سیستم کارکرد باید و شاید رو نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Toofan154
                            یه تعداد از پستها رو خوندم
                            بهترین روش همون تابوندن سیم های نول به هم هست
                            این ربطی به استاندارد و این مسائل نداره
                            کار کردن سیم ارت هم به برقکار ربط نداره اگه چاه ارت استاندارد توسط کارفرما تعبیه نشه کل سیستم کارکرد باید و شاید رو نداره
                            والا این حرفی هست که من از اول این تاپیک تا اینجا زدم ولی .........
                            باز خوبه شما دوست عزیز هستی که منظور منو درک کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mdf123
                              سلام
                              معمولا برای بستن سیم های نول تو جعبه فیوز واحد سه روش وجود داره:
                              1.تابیدن سیمهای نول بهم2.استفاده از شینه3.استفاده از فیوز(دو تا فیوز برای هر مصرف کننده فاز و نول)
                              حالا به نظر اساتید کدومش بهتره؟
                              دوست عزیز سوالت خیلی کلیه
                              زمانی که سطح مقطع سیم کمه والبته تعداد سیم ها هم کمه بهترین روش تابیدن است و زمانی که سطح مقطع سیم زیاده بهترین روش شینه است
                              و اما فیوز دوپل زمانی استفاده می شه که سیستم خیلی با ارزشه مثل ups
                              هرگاه زندگی را جهنم دیدی, سعی کن پخته بیرون آیی, سوختن رو همه بلدند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X