اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تایمر آنالوگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تایمر آنالوگ

با سلام خدمت اساتید محترم
    چطوری میشه تایمری بدون استفاده از میکرو طراحی کرد که بتونه زمانهای 2،5،10،15،20 دقیقه رو شمارش کنه !!!
    من خودم توی یه مدار دیدم که با آی سی 4017 اینکارو کرده بود ولی چطوری نمی دونم؟؟

پاسخ : تایمر آنالوگ

سلام دوست عزیز
    شما دقیقاً همین زمان ها رو می خوای یا نه اینا یه مثال بود؟
    شما می خوای زمان ها کاملاً دقیق باشه یا نه مثلاً با یه ولوم زمان رو کم و زیاد کنی مثلاً از 1 تا 30 دقیقه متغیر باشه؟

دیدگاه

با555 هم میشه.با تغییر مقدار یک خازن ومقاومت.البته نگفتید دقت چقدر براتون مهمه!
      [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

دوستان من یه تایمر با 555 میخوام یه بار با تحریک یک ترانزیستور روشن بشه بعد و از اتمام زمان کلا از کار بیوفته تایمر راه پله همینجوریه ولی اونجا از رله استفاده شده ولی من میخوام از ترایاک استفاده کنم و مدار طوریه که قسمت تغذیه همیشه باید به برق باشه .. خواستم به جای شستی و رله که تایمر راه پله استفاده شده از ترانزیستور اسفاده کنم ولی نشد یا نتونستم ممنون میشم راهنمایی کنید @};-
        زندگی پر ز وجود است ولی ..
        ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

سلام
          شما میتونی از این مدار استفاده کنین که طرز کارش توی لینک پایین تری هستش.فقط به جای LDR میتونین از ترانزیستور و یا هر چیز دیگه ای استفاده کنین.تایمرش برای زمان های طولانی هم دقیقه.
          شماتیک مدار

توضیحات
          جدیدترین ویرایش توسط edris.noei; ۱۶:۲۷ ۱۳۹۶/۰۳/۱۹.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز اون آی سی رو ندارم با 555 نمیشه یه همچین چیزی ساخت ؟ زمان مورد نظر هم فوقش 10-20 ثانیه س
            این مدار پایین رو بستم (تا قبل از ترایاک) ولی چون میخوام ترایاک استفاده کنم میترسم جریان راه اندازی کم بیاره و ترایاک بسوزه
            ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013
              ممنون دوست عزیز اون آی سی رو ندارم با 555 نمیشه یه همچین چیزی ساخت ؟ زمان مورد نظر هم فوقش 10-20 ثانیه س
              این مدار پایین رو بستم (تا قبل از ترایاک) ولی چون میخوام ترایاک استفاده کنم میترسم جریان راه اندازی کم بیاره و ترایاک بسوزه

http://cld.persiangig.com/preview/nlaFGUpD0E/1.jpg
              برای 20 ثانیه همون 555 خوبه
              منظورتون رو متوجه نشدم درباره ی این که مدار قبل از تریاکو بستین! هدفتون اینه که اگه اون سنسوره فعال شد تایمر شروع به کار کنه و بعد تریاک رو روشن کنه؟

توی مدار پایین شما اگه کلید رو فشار بدین 555 فعال میشه و فقط یک بار روشن میشه و وقتی خاموش بشه دیگه روشن نمیشه.مگه این که دوباره کلید رو بزنین.اون آیسی 4017 هم حذف کنین.شما میتونین پایه ریست 555 رو با سنسور فعال و غیر فعال کنین.

http://s1.picofile.com/file/74758954...D9%88_4017.gif

یه چیز دیگه اینه که تودیتاشیت نوشته خروجی 555 حدود 225 میلی آمپر میتونه بده که فکر گیت تریاک BT136 فوقش 20 میلی آمپر بخواد که خود 555 میتونه بده و نیاز به ترانزیستور نداره یا این که میتونین از اپتو کوپلر استفاده کنین که مدار از تریاک ایزوله هم باشه.یه چیز دیگه اگه جریان گیت تریاک کم باشه مگه می سوزه؟

دیدگاه

منظورم این بود که فقط قسمت تایمرشو بستم .. :mrgreen:

این تایمری که قرار دادیذ پایه 5 یا همون کنترل زمین شده؟ وقتی زمین میکنم 555 خروجی نداره
                رله و 4017 رو حذف کردم ولی مدام چشمک میزنه .. راستی اون ترانزیستور مثبت همیشه روشن میمونه .. تقریبا 2 تا 2.2 ولت رو بیس میوفته
                پایه ریست کارش چیه ؟ مثلا اگه به هیچ جا وصل نباشه چه اتفاقی میوفته 555 باید خروجی داشته باشه ؟

دیدگاه

با سلام
                  برای طراحی تایمر با زمان طولانی و بر اساس 555 به لینک زیر نگاه کنید :
                  http://www.electroschematics.com/9082/long-duration-timer

دیدگاه

منظورم این بود که فقط قسمت تایمرشو بستم .. :mrgreen:

این تایمری که قرار دادیذ پایه 5 یا همون کنترل زمین شده؟ وقتی زمین میکنم 555 خروجی نداره
                    رله و 4017 رو حذف کردم ولی مدام چشمک میزنه .. راستی اون ترانزیستور مثبت همیشه روشن میمونه .. تقریبا 2 تا 2.2 ولت رو بیس میوفته
                    پایه ریست کارش چیه ؟ مثلا اگه به هیچ جا وصل نباشه چه اتفاقی میوفته 555 باید خروجی داشته باشه ؟
                    اینجا زمین مدار به زمین AC وصل شده که اصلا پیشنهاد نمیشه...اگه طول عمر تریاک واستون مهمه و میخواید زود نسوزه از اوپتوتریاک استفاده کنید و در ضمن سعی کنید خروجی که پالس هست رو مستقیما به گیت ندید و با یه مدار ساده دیگه پالس سوزنی به گیت ارسال کنید...
                    این مواردی که گفتم جهت افزایش طول عمر تریاک توصیه میشه...
                    تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

سلام دوستان .مداری با یک ای سی است ک میتونه زمانهای بین 1تا 15 دقیقه ویا1الی 15ساعت را رااندازه بگیرد ودرخاتمه زمان مورد نظر ترایاک را روشن نماید.فقط مشکل اینجاست ک نمیدانم ای سیuaa3000پیدا میشه یا نه.

دیدگاه

پایه 5 نباید زمین بشه یا باید رو هوا باشه یا این که با یه خازن مثلاٌ 100nf زمین بشه.

اون ترانزیستور مثبت همیشه روشن میمونه .. تقریبا 2 تا 2.2 ولت رو بیس میوفته
                        به نظرم 555 در آخر کار ، خروجیش صفر میشه پس شما باید از یه ترانزیستور NPN استفاده کنید نه PNP.

ریست اگه زمین بشه ، خروجی هم low میشه یعنی صفر میشه.توی لحظاتی که آیسی باید کار کنه ریست باید به Vcc وصل بشه.این که رو هوا باشه چی میشه رو نمیدونم.

نوشته اصلی توسط زمانی
                        سلام دوستان .مداری با یک ای سی است ک میتونه زمانهای بین 1تا 15 دقیقه ویا1الی 15ساعت را رااندازه بگیرد ودرخاتمه زمان مورد نظر ترایاک را روشن نماید.فقط مشکل اینجاست ک نمیدانم ای سیuaa3000پیدا میشه یا نه.
                        شما هم از آیسی CD4521 و یا HEF4521 استفاده کنین به خواستتون میرسین.

شماتیک مدار
                        http://vip.eca.ir/sharing/uploads/13578330631.gif

توضیحات
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=65867.135

فقط توی این مدار ، آیسی تایمر با تاریکی و یا روشنایی فعال و غیر فعال میشه که میشه تغییرش داد.

نوشته اصلی توسط punisher.x64
                        در ضمن سعی کنید خروجی که پالس هست رو مستقیما به گیت ندید و با یه مدار ساده دیگه پالس سوزنی به گیت ارسال کنید...
                        این مواردی که گفتم جهت افزایش طول عمر تریاک توصیه میشه...
                        در مورد مداری که پالس سوزنی میده یه کم راهنمایی می کنین.ممنون

دیدگاه

ممنون ادریس خان حل شد .. پایه 3 رو با مقاومت 10 کیلو وصل کردم به پایه ریست .. الان فقط یه بار روشن میشه ... دمت گرم @};-

دیدگاه

در مورد مداری که پالس سوزنی میده یه کم راهنمایی می کنین.ممنون
                            اینجا و اینجا رو ببینید...
                            تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

این تایمر همونطور که قبلا عرض کردم برای تشخیص مانع (عبور اشخاص) و روشن کردن لامپ رشته ای استفاده میشه ولی وقتی کسی جلوی سنسور بایسته تایمر بعد از تمام شدن تایم یه لحظه خاموش میشه و دوباره با تحریک سنسور روشن میشه .. چطور میشه کاری کرد که تا وقتی مانع جلوی سنسور هست 555 غیر فعال نشه و وقتی شخص رفت تایمر شروع کنه بهشمارش معکوس ..سعی کردم خازن با تحریک سنسور پر بشه ولی ایندفعه تایمر همیشه روشن میموند .. به نظرتون چیکار میشه کرد ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X