ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 21
    2010/09/04
    شهريار/انديشه
    222
    2

کارآفريني، کسب و کار دانش بنيان و مراکز رشد فناوري

سلام بر اساتيد گرامي ECA
    حس کارآفريني بين دانشجويان و دانش آموختگان مهندسي به خصوص برق خيلي کمرنگ شده
    بيشتر اين افراد تمايل دارند تا بعد از فارغ شدن از دانشگاه در يک شرکت دولتي يا خصوصي يا سازمان ها و وزارت خونه ها استخدام بشن و به يه حقوق بخور و نمير اکتفا مي کنند. تعداي هم هستند که جذب بازار و مشاغل آزاد ميشن مثل راننده تاکسي، پيمان کار ساختماني(بساز و بنداز)، دلال و...
    تو کل دنيا (ايران، کره شمالي و... جزو دنيا حساب نميشن) اقتصاد هاي دولتي محکوم به شکست هستند، توي ايران هم کم کم داريم به سمت اقتصاد خصوصي حرکت مي کنيم. يکي از مهمترين راه هاي توسعه اقتصاد خصوصي کسب و کارهاي دانش بنيان و تبديل علم به ثروت مي باشد. دانشگاه ها و مراکز پژوهشي در کل دنيا جهت حمايت از اين گونه فعاليت ها اقدام به تأسيس پارک هاي علم و فناوري و مراکز رشد مي نمايند.
    پارک علم و فناوري به نقل از ويکي پديا:
    پارک علم و فناوري سازماني است که به وسيله متخصصان حرفهآ*اي اداره ميآ*شود و هدف اصلي آن افزايش ثروت جامعه از طريق تشويق و ارتقاء فرهنگ نوآوري و افزايش توان رقابت در ميان شرکتها و مؤسساتي است که متکي بر علم و دانش در محيط پارک فعاليت ميآ*کنند. براي دستيابي به اين هدف، يک پارک علمي با ايجاد انگيزش و مديريت جريان دانش و فناوري در ميان دانشگاهها، مراکز پژوهش و توسعه، شرکتهاي خصوصي و بازار، ايجاد و رشد شرکتهاي متکي بر نوآوري را از طريق مراکز رشد و فرايندهاي زايشي تسهيل ميآ*نمايد. پارکهاي علمي همچنين خدماتي با ارزش افزودهٔ بالا و فضاهاي کاري و تأسيسات مناسب و کيفي به مؤسسات مستقر در پارک ارائه ميآ*نمايند. در تعريفي ديگر در مورد پارک فناوري آمده است: پارک فناوري واحدي است که:
    با مؤسسات آموزشي و پژوهشي در ارتباط است.
    - زيرساختآ*ها و خدمات پشتيباني، خصوصاً مستغلات و فضاهاي اداري را براي واحدهاي تجاري فراهم ميآ*نمايد.
    - وظيفه انتقال فناوري را بر عهده دارد.
    - وظيفه توسعه فناوري را بر عهده دارد.
    در سراسر دنيا شرکت هاي بزرگي در اين گونه مکان ها براي استفاده از تحقيقات و پژوهش هاي دانشگاهي مستقر شده اند. از پارس آنلاين خودمان گرفته تا کمپاني معظم گوگل.
    در ايران پارک هاي علم و فناوري و مراکز رشد توسط دانشگاه ها، پژوهشکده ها، جهاد دانشگاهي، سازمان تحقيقات علمي و صنعتي و.... تأسيس شده و زير نظر وزارت علوم و فناوري فعاليت مي کنند.
    نقش مراکز رشد و شرکت هاي دانش بنيان در اقتصاد ايران خيلي کم است، چرا؟
    تعداد واحد هاي خارج شده از واحد مستقر در اين مراکز خيلي بيشتر است، چرا؟
    صاحبان صنعت توجه کمي به اين شرکت ها دارند و نگاه آنها به اين گونه شرکت ها منفي است، چرا؟
    صاحبان سرمايه حاضر به سرمايه گزاري در اين شرکت ها نيستند، چرا؟
    ...........؟
    و سوال هاي بي جواب ديگر.......

من و تعدادي از دوستان حدود يک سال پبش تو مرکز رشد دانشگاه ....... (که توي چهارمين جشنواره حوزه پژوهش و فن آوري توسط رئيس جمهور به عنوان مرکز رشد برتر کشور معرفي شد) مستقر شديم تا کنار تحصيل در مکتب خونه سر کار هم باشيم، که واقعا سر کار بوديم.
    بعد از 8 ماه فعاليت هم به خاطر خدمات و حمايت هاي خيلي خوب راهي به جز خروج از مرکز رشد برامون باقي نمونده بود.
    چرا تو ايران با کسانيکه هدفشون پيشرفت جامعه است اين طوري برخورد ميشه؟
    با توجه به تجربه نا موفقي که داشتم اين تاپيک رو ايجاد کردم تا در باره مسائل مربوط به ايجاد کسب وکار و موانع پيش رو و راه هاي رفع آن به بحث و گفتمان بپردازيم

شما زندگي مي کنيد من بازي ميکنم، زندگي شما را; زندگي بازي خدا و يک عروسکِ گِلي ست
    2010/08/01
    170
    3

پاسخ : کارآفريني، کسب و کار دانش بنيان و مراکز رشد فناوري

سلام
    این مساله ای که فرمودید خیلی طبیعیه من خودم بارها و بارها انواع اونو دیدم
    دلیلش هم به نظر من اینه که اون افرادی که در اون مرکز رشد یا مشابه اون به سمت ریاست و معاونت و مدیریت میرسند و اغلب همشون هم عنوان آقای دکتر دارند
    تا چشمشون به حقوق و مزایای رنگین و پاداشهای آنچنانی میرسه اون مرکز رو می کنن برای خودشون یک نون دونی و اصلا ذره ای به پیشرفت پروژه ها و دیگر پرسنل اهمیتی
    نمیدند در واقع ظرفیت پولداری رو ندارند و به اصطلاح خودشون کار تو اولویت آخره
    ولی در کشورهای پیشرفته و کمپانی های بزرگ چیزی که من از یکی از افرادی که اونجا شاغل بود شنیدم این بود که اختلاف حقوق یک مدیر ارشد با یک نیروی معمولی
    تو اون کمپانی زیاد نیست و بخاطر همین هیچوقت دچار عدم تعادل نمیشند
    مشخصات من در لینک زیر
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.msg698645#msg698645

www.*********
    2010/09/04
    شهريار/انديشه
    222
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط majid68
    سلام
    اين مساله اي که فرموديد خيلي طبيعيه من خودم بارها و بارها انواع اونو ديدم
    دليلش هم به نظر من اينه که اون افرادي که در اون مرکز رشد يا مشابه اون به سمت رياست و معاونت و مديريت ميرسند و اغلب همشون هم عنوان آقاي دکتر دارند
    تا چشمشون به حقوق و مزاياي رنگين و پاداشهاي آنچناني ميرسه اون مرکز رو مي کنن براي خودشون يک نون دوني و اصلا ذره اي به پيشرفت پروژه ها و ديگر پرسنل اهميتي
    نميدند در واقع ظرفيت پولداري رو ندارند و به اصطلاح خودشون کار تو اولويت آخره
    ولي در کشورهاي پيشرفته و کمپاني هاي بزرگ چيزي که من از يکي از افرادي که اونجا شاغل بود شنيدم اين بود که اختلاف حقوق يک مدير ارشد با يک نيروي معمولي
    تو اون کمپاني زياد نيست و بخاطر همين هيچوقت دچار عدم تعادل نميشند
    ما هم اونجا يه مدير مثلا دکتر داشتيم که هيات علمي دانشگاه هم بود
    اين آقاي نسبتا محترم فرق بين مديريت آهن فروشي و مرکز رشد رو نمي دونست و با واحد هاي فناور مثل کارگر هاي آهن فروشيش برخورد ميکرد.
    شما زندگي مي کنيد من بازي ميکنم، زندگي شما را; زندگي بازي خدا و يک عروسکِ گِلي ست
    2007/10/15
    70
    5

سلام
    وقت بخیر
    به هر حال هر وقت داخل کشور ما جاهایی مثل مراکز رشد تاسیس میشه یه افرادی پیدا میشن که فقط در جهت منافع خودشون میخوان ازش استفاده بکنن. نمونه هاش را زیاد دیدم، ولی این اصلا دلیل نمیشه که کل این حرکت را زیر سوال ببریم و بخواهیم نسبت به این مراکز بدبین بشیم. شرکت ما از سال 1388 فعالیت خودش را در مرکز رشد شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان شروع کرده و الان در پارک مستقر شده. زمانی که کارمون را شروع کردیم 2 نفر بودیم و هیچ سرمایه ای هم نداشتیم ولی الان شرکتمون 17 نفر نیروی تمام وقت و 4 نفر نیروی پاره وقت داره. شاید اگه شهرک نبود شروع کار خیلی برامون سخت بود. به نظر من اینجور جاها برای شروع کار خیلی خوبه. چون هم مشاورای خیلی خوبی دارن که نمیذارن با تجربه ی کمی که داری به بیراهه بری و شکست بخوری هم تا حدی سرمایه ی اولیه را برای شروع کار در اختیارتون میذارن که هر چند ناچیزه ولی بازم به نظرم یه امتیازه. البته من مراکز رشد دیگه را خیلی اطلاع ندارم ولی اینجایی که ما بودیم برامون خیلی خوب بود.
    2010/09/04
    شهريار/انديشه
    222
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط fatemehjml
    سلام
    وقت بخير
    به هر حال هر وقت داخل کشور ما جاهايي مثل مراکز رشد تاسيس ميشه يه افرادي پيدا ميشن که فقط در جهت منافع خودشون ميخوان ازش استفاده بکنن. نمونه هاش را زياد ديدم، ولي اين اصلا دليل نميشه که کل اين حرکت را زير سوال ببريم و بخواهيم نسبت به اين مراکز بدبين بشيم. شرکت ما از سال 1388 فعاليت خودش را در مرکز رشد شهرک علمي و تحقيقاتي اصفهان شروع کرده و الان در پارک مستقر شده. زماني که کارمون را شروع کرديم 2 نفر بوديم و هيچ سرمايه اي هم نداشتيم ولي الان شرکتمون 17 نفر نيروي تمام وقت و 4 نفر نيروي پاره وقت داره. شايد اگه شهرک نبود شروع کار خيلي برامون سخت بود. به نظر من اينجور جاها براي شروع کار خيلي خوبه. چون هم مشاوراي خيلي خوبي دارن که نميذارن با تجربه ي کمي که داري به بيراهه بري و شکست بخوري هم تا حدي سرمايه ي اوليه را براي شروع کار در اختيارتون ميذارن که هر چند ناچيزه ولي بازم به نظرم يه امتيازه. البته من مراکز رشد ديگه را خيلي اطلاع ندارم ولي اينجايي که ما بوديم برامون خيلي خوب بود.
    سلام
    من قصد اين رو ندارم که کل اين حرکت رو زير سوال ببرم فقط چون توي ايران هيچ کس سر جاي خودش نيست چنين مراکزي توسط افراد نالايق و به روش نا درست اداره ميشه
    براي مثال ما تو دانشگاه يه بخشي داشتيم به عنوان مرکز تجاري سازي دست آورد هاي دانشگاه که همون طور که از اسمش پيداست وظيفه اش بازار يابي است ولي دلالي ميکرد
    مدير اين مرکز از شرکت مبدل سازان ژرف انديش(فاران ترانس) که خودشون واسطه بودن براي ما پروژه توليد 12هزار عدد منبع نغديه سويچينگ رو گرفتند.ما يه نمونه ساختيم و براي تست فرستاديمش شرکت فاران که اون ها هم تأييدش کردند. قيمت تموم شده براي هر 1000 هدد 18 ميليون تومان بود که با محاسبه سود، ماليات و حق بيمه قيمت نمايي 24 ميليون اعلام شد.مرکز تجاري سازي يه درصدي به اين قيمت اضافه کرد و شرکت فاران هم همين طور. اين دلال بازي ها به جايي رسيد که مشتري اصلي گفت با اين قيمت براش نمي صرفه و ما به راحتي يه پروژه چندصد ميليوني رو از دست داديم.(اين فقط يکيش بود باز هم هست)
    ما هم مشاور داشتيم ولي نحوه تنظيم يه قرارداد رو بلد نبود براي مشاوره حقوقي ميرفتيم بيرون پيش وکيل
    سقف حمايت مالي تو دوره رشد مقدماتي 7 ميليون در قالب وام بانکي بود که يک ميليون و هشتصد هزار تومنش رو بابت اجاره برداشتند دو تا دو ميليون يکي براي تجهيزات اوليه اداري و دفتري و يکي هم براي تجهيزات کارگاهي و آزمايشگاهي مصرف شد.براي ما اصلا خوب نبود.

2007/10/15
    70
    5

کارآفرینی و به اصطلاح اینکه بخواین داخل ایران برای خودتون کار کنید و اون هم کار علمی مثل پا گذاشتن داخل بیابونه بی آب و علفیه که هر لحظه بادهای وحشتناکی از داخلش عبور می کنه. خیلی باید سخت و مقاوم باشی تا بتونی دووم بیاری. به هر حال وقتی توی کشور ما برای فارغ التحصیلایی که دوست دارن کارآفرینی بکنن و از صفر می خوان شروع بکنن، و کلی ایده و فکر و انگیزه درونشون وجود داره، همین شاید یه نقطه ی امیدی باشه که میشه تاحدی ازش استفاده کرد.
    2009/11/20
    56
    3

ببخشید که یک تاپیک خاک خورده رو بالا میارم
    سلام
    من و یکی از دوستان هم در مرکز رشد و فناوری دانشگاه آزاد در خوزستان یک دفتر داریم.پروژه ما تولید یکی از تجهیزات تست ترانسفورماتور هست. ما هم مثل شما دوستان خیلی تحت فشار هستیم از همه جهت! بعضیها از مدیران و مسئولین پارکهای علم فناوری شاکی هستن.خب فی نفسه این مراکز و احیاناً تسهیلات مالی که در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار میدن خیلی خوبه و کمک بزرگی به شرکتها و دانش آموختگان نوپا برای شکلگیری یک کسب و کار میکنه. از طرفی مدیر خوب و بد در همه جا هست. بنظر من مشکل اصلی در این زمینه، عدم وجود زیرساخت مناسب برای تجاری سازی ایده های دانش بنیان هست. ساخت یک محصول علاوه بر سرمایه، نیاز به قطعات،منابع و تجهیزات داره. به عنوان مثال برای ساخت یک تجهیز الکترونیکی، بعد از شروع بکار و انجام همه محاسبات تازه باید بری دنبال قطعه بگردی که آیا پیدا میشه یا نه. شخصا برای کاری که خودم دارم انجام میدم، در یک مرحله نیاز به یک لوله پلکسی گلاس داشتم.برند پلکسی گلاس آلمان اون محصول رو داره متری کمتر از 50یورو میفروشه.اینجا با کلی بدبختی نمونه تایوانی پیدا کردم متری 2میلیون تومن!! در مراحل دیگه هم به مشکلات مشابه برخوردم. حالا با تمام مشکلات وقتی محصول اولیه رو آماده کردی و نیاز به بازاریابی داری، اولین پرسشی از ازت میشه اینه که آیا نمونه اروپایی یا چینی داره یا خیر و قیمتش چنده؟!! خب مسلماً در هیچ زمینه ای نمیشه با عزیزان چینی رقابت کرد.. و مدتها تلاش و مشقت بی فایده خواهد بود
    تمام این صحبتها رو کردم که بگم آقا زیرساخت کار تحقیقاتی در ایران نیست مگر در زمینه پروژه های نظامی که اون ارگان خاص تمام امکانات مورد نیاز رو بهتون بده!!
    تا زمانی که دسته بیل و فرقون از کشورهای دیگه وارد میکنن همین آش و همین کاسه..!!!!!!!
    2013/08/30
    1,000
    5

سلام

می دونید مشکل کجاست من تجربشو داشتم

کسی که می ره در مرکز رشد پارک ایده اش رو مطرح می کنه و مورد قبول هم میشه حالا بهش می گن برو بگرد دنبال بازارش ایا این درسته یه کسی شاید ایده برداز خوبیه باید حتما اقتصادش هم خوب باشه یا مثل اچار فرانسه باشه به فرض هم اونجا رفتید بازار را چی می کنید راضی کردن مردم برای خرید رو چی می کنید
    2013/07/08
    اصفهان
    696
    537

نقل قول نوشته اصلی توسط nicebluesky
    ... آقا زیرساخت کار تحقیقاتی در ایران نیست مگر در زمینه پروژه های نظامی که اون ارگان خاص تمام امکانات مورد نیاز رو بهتون بده!!
    می خواستم با توجه به تجربه هایم، این ذهنیت غلط را هم از ذهن شما پاک کنم. در کشورهای پیشرفته، حتی محرمانه ترین پروژه های نظامی؛ تحت یک نظام رقابتی سالم، به بخش خصوصی واقعی آن کشور سپرده می شود. این قضیه معمولا بزرگترین محرک رشد تکنولوژیک شرکتهای خصوصی در آن کشور می شود و بعدها این فن آوریها در امور غیر نظامی و تجاری نیز منشا پیشرفت، اشتغال، رفاه و ثروت می شوند.
    اما سیستم نظامی و وزارت دفاع در ایران؛ خودش بزرگترین مجموعه کسب و کار و بیزینس خصولتی است، از آهنگری و ریخته گری گرفته تا صنایع الکترونیک، اپتیک و حتی پیمانکاری برق و مخابرات و شهرداری را در زیر مجموعه درآمدزائی خود دارند. بنابراین شما وقتی با یک ایده تازه به آنها مراجعه می کنید، برایشان بیشتر حکم یک رقیب بالقوه را دارید.

نقل قول نوشته اصلی توسط nicebluesky

تا زمانی که دسته بیل و فرقون از کشورهای دیگه وارد میکنن همین آش و همین کاسه..!
    این موضوع هم ریشه در دولتی بودن اقتصاد ما دارد. در واقع قضیه واردات، پیش از آنکه از نظر مالی برای وارد کننده جذاب باشد، برای آن دسته از مدیران دولتی صاحب امضاهای طلائی (صدور مجوز برای واردات انحصاری و اختصاص ارز مرجع) جذاب است(یعنی با هم می خورند... می فهمین که؟!). برای همین است که انحصار واردات برخی اقلام مثل برنج، کنجاله، شکر، چای و ...، سالهاست که در دستان فقط چند نفر محدود است و به باقی افراد، چنین مجوزی داده نمی شود.
    لینکهای مرتبط:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2013/07/08
    اصفهان
    696
    537

.
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 21