اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

servo & steper motor

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

servo & steper motor

salam
    age kasy jaiy soragh dare ke mishe dar rabete be sakhteman servo etalaty be man bede
    to internet
    mamnon
    man dastgham farsi nadare mazerat mikham

پاسخ : servo & steper motor

ببینید شما میتونید سرو موتور رو هم خودتون با یک موتور سشوار بسازید.

اگه خواستید من یک اطلاعات تئوری دارم ولی خودم تا به حال نساختم ،میتونم در اختارتون بگذارم.
    www.icesi.ir

دیدگاه

مگه میشه این کار را کرد لطفا راهنمایی کنید
      من بیشتر میخوام ساختمان داخلی سروها را بدونم

و اینکه چه جوری ترمز می کننذ

دیدگاه

سلام.

فرهاد جان به شکل زیر توجه کن.

در قسمت سمت راست عکس، محور موتور dc (شفت) توسط چندین چرخ دنده به محور پتانسیومتر و یا ولوم مقاومتی وصل شده . به طوری که با چرخش چندین دور موتور ولوم از مینیمم به ماکزیمم(از حداقل مقاومت به حداکثر مقاومت) تغییر میکند.

از سمت چپ مدار شروع به تحلیل میکنیم.

اول یه پتانسیومتر میبینیم که یک سر آن به 5+ و سر دیگه آن به GND متصل شده.

به طوری که با تغییر ولوم مقدار ولتاژ پایه وسط اون که به پایه + opamp متصل شده تغییر میکنه.

ما تصور میکنیم که ولتاژ پایه مثبت از ولتاژ پایه منفی Opamp بیشتره. در این صورت خروجی به VCC که همان 5+ ولت است نزدیک میشود و ترانزیستور bc107 روشن شده و ولتاژ 5+ ولت دو سر موتور قرار میگیره و برای مثال موتور به راست میچرخه.

(اگه توجه کرده باشی با چرخش موتور پتانسیومتر سمت راست مدار هم میچرخه)این چرخش تا زمانی ادامه دارد که کا ولوم سمت راست مدار را دیگه تغییر ندیم.(در واقع پتانسومتر سمت راست مدار با پتانسیومتر سمت چپ مدار میچرخه.)

و برای بار دوم تصور میکنیم که ولتاژ پایه منفی opamp از ولتاژ پایه مثبت آن بیشتره(که این اتفاق موقعی میافته که یکی با دست شفت موتور رو بچرخونه که با این حرکت مقدار مقاومت پتانسیومتر هم تغییر میکنه و در آخر هم ولتاژ پایه منفی تغییر میکنه.) در این صورت ولتاژ پایه منفی OPAMP از ولتاژ پایه مثبت اون بیشتره در ای صورت ولتاژ خروجی Opamp به 5- ولت نزدیک میشه و این دفعه ترانزیستور BC177 روشن شده و ولتاژ 5- دو سر موتور dc قرار میگیره و این دفعه موتور به چپ میچرخه.(بر عکس دفعه قبل)

این چرخش تا زمانی ادامه دارد تا ولتاژ پایه وسط پتانسیومتر ی که توسط شفت موتور تغییر میکنه برابر ولتاژ پایه وسط پتانسیومتر سمت چپ مدار شده. در این صورت ولتاژ دو پایه OPAMP برابر شده و متور بی حرکت میشه.

اینو میتونی مثل این آنتنهایی هستند که از داخل خونه میچرخن ، تصور کنی. از پایین با ولوم موتور میچرخه و ثابت میمونه .
        احتمال این هست که باد جهت آنتن رو تغییر بده در این صورت طبق توضیحات موتور به حالت اولیه خود بر میگردد.

مدار بالا مدار کامل نیست ولی فکر کنم گویای موضوع باشه. به این سیستم سرو موتور میگن :agree:
        www.icesi.ir

دیدگاه

البته میلاد جان سرو موتور ها یک سیستم PID کنترل دارن که با PWM کنترل میشن
          خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

حمی جان فکر کنم اگه پتانسیومتر سمت چپ مدار رو حذف کنیم و از بیرون خودمون ولتاژ بدیم همین میشه دیگه. چه با پتانسیومتر و چه با PWM مهم اینه که ولتاژ ورودی داشته باشیم.

حمید جان من خودم تا به حال خودم مطلبی در مورد سرو موتور نخوندم. اینو یکی از اساتید برام گفت بود. در واقع این مداری که من گفتم مدار کنترلی سرو موتور نیست .'گفتم اگه به این صورت بگم مفهوم تره.

حمید جان اگه شما مطلبی داری بده تا اطلاعاتومنو تکمیل کنیم. :agree:
            www.icesi.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X