اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کلید زنی با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کلید زنی با میکرو

سلام
    ببخشید اگه موضوع با متن سوال مطابقت نداشت
    من میخوام با میکرو مثلا ATTINY 13 وقتی کلیدی رو میزنم و اون کلید به زمین وصل میشه مثلا میکرو پین B2 رو روشن کنه در غیر اینصورت مثلا پین B3 رو روشن کنه ..... تا اینجا مشکلی ندارم ......
    ولی من میخوام با این یه پین میکرو 12 تا کنتاکت تغیر حالت بده
    مثلا اگه کلید وصل بود B2 رو روشن کنه و 16 تا کنتاکت مثلا بسته شوند
    واگر کلید وصل نبود B3 رو وصل کنه و 16 تا کنتاکت دیگه تغیر حالت بدند
    لطفا راهنمایی کنید
    *** فکری که به ذهنم رسید ***
    خروجی میکرو رو مثل B2 رو بدم به بیس ترانزیستور قدرت و از امیتر آن به 16 تا ترانزیستور ( البته به بیس آن ) بدم و اینطوری ترانزیستور ها وصل شده و میتوان کار را انجام داد
    و اگر کلید وصل نبود B3 را وصل نماید و مثل مثال بالا انجام شود
    از شما میخواهم تا مرا راهنمایی نمائید
    با تشکر

پاسخ : کلید زنی با میکرو

شما میتونین از uln2003هم استفاده کنین و اندازه مدارتون رو هم کوچکتر و جمع وجورتر کنید

دیدگاه

با تشکر از شما
      این آیسی دقیقا چیکار میکنه ؟
      میشه یه خورده در بارش توضیح بدید؟

دیدگاه

این 16 تا وسیله چقدر جریان میکشن ؟ تا حدود چندین آمپر رو میتونید با mosfet مثل TIP120 یا IRF510 هم راه اندازی کنید. فکر کنم uln2003 هم چند تا ترانزیستور قدرت داره که بیشتر برای راه اندازی موتور ازش استفاده میشه

دیدگاه

یه سوال دیگه
          اگه من بیس ترانزیستور رو با 5 ولت بخوام تحریک کنم هر ترانزیستور چقدر جریان میکشه؟
          ترانزیستور هم bc337
          و ترانزستور های اصلی یا قدرت که این ترانزیستور ها رو تحریک میکنن tip 41 خوبه یا نه؟
          راستی 12 تا بود نه 16 تا
          آیسی هایی که توش ترانزیستور داشته باشه رو میشه چند تاشو شمارشو واسم بزارید و بگید کدوم بهتر است؟

دیدگاه

مهندسای عزیز کسی نظری نداره؟

دیدگاه

نگفتی جریان کشی در چه حدیه؟
              راحت ترین گزینه استفاده از رله جامد یا همون SSR هست

آیسی هایی که توش ترانزیستور داشته باشه رو میشه چند تاشو شمارشو واسم بزارید و بگید کدوم بهتر است؟
              ULN2803 , ULN2003 در حال حاضر پرطرفدار ترینند.

موفق باشید
              امام علي (عليه السلام) : الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است

دیدگاه

دیگه حداکثر هر کدام 30 میلی آمپر
                میشه در مورد رله ها یه خورده توضیح بدید؟
                من تا اونجایی که فهمیدم این ای سی ها که معرفی کردید فقط خروجی منفی میدن ( یعنی 5 ولت مثبت میگیرن و خروجی 0 میدن ) که با این اوصاف فقط میشه رله باهاشون راه انداخت
                نظرتون در مورد این چیه که امروز کشیدمش .... میدونم که 24 تا ترانزیستور استفاده شده و خیلی بزرگه ولی چیز دیگه ای به ذهنم نیومد....
                http://www.4shared.com/file/ZVEecy4_ce/UNTITLED2.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad safarnejad
                  دیگه حداکثر هر کدام 30 میلی آمپر
                  میشه در مورد رله ها یه خورده توضیح بدید؟
                  من تا اونجایی که فهمیدم این ای سی ها که معرفی کردید فقط خروجی منفی میدن ( یعنی 5 ولت مثبت میگیرن و خروجی 0 میدن ) که با این اوصاف فقط میشه رله باهاشون راه انداخت
                  نظرتون در مورد این چیه که امروز کشیدمش .... میدونم که 24 تا ترانزیستور استفاده شده و خیلی بزرگه ولی چیز دیگه ای به ذهنم نیومد....
                  http://www.4shared.com/file/ZVEecy4_ce/UNTITLED2.html
                  اگه 30 میلیه که بصرفه نیست از SSR استفاده کنی
                  در ضمن بهترین گزینه uln هست ، درسته که خروجی منفی میده با یک پول پ 2 تا سطح منطقی را میتونی درست کنی و مشترک مصرف کننده ها را به مثبت وصل کنی و منفی ها را کلید بزنی (چه اشکالی داره؟)
                  اگه خواستی ورودی uln را توی برنامه NOT کن که خروجی را درست بگیری

موفق باشید

دیدگاه

نظرتون درمورد فایلی که گذاشتم چیه؟
                    من میخوام از کلکتور به امیتر این ترانزیستور ها دیتا رد بشه .
                    ببینید من میخوام به جای استفاده از دو lcd یه lcd استفاده کنم و هر وقت کلید به زمین وصل بود یه دیتا بهش برسه و هر وقت کلید وصل نبود اون یکی برد دیتا بفرسته
                    ( نمیدونم متوجه شدید یا نه .
                    ولی فک کنید دوتا برد داریم که جفتشون هم نیاز به ال سی دی دارند
                    من بجای اینکه از دو تا ال سی دی استفاده کنم مجبورم از یکی استفاده کنم برای همین میخوام از بردی که گذاشتم استفاده کنم تا بتونم دیتا های دو برد رو از هم جدا کنم)
                    نظرتون در موردش چیه ؟
                    خیلی خیلی ممنون از راهنماییتون

دیدگاه

ببینید من میخوام به جای استفاده از دو lcd یه lcd استفاده کنم و هر وقت کلید به زمین وصل بود یه دیتا بهش برسه و هر وقت کلید وصل نبود اون یکی برد دیتا بفرسته
                      بهتر بود این را از اول میگفتی که انقدر در مورد چیز های نا مربوط بحث نکنیم
                      نظرتون درمورد فایلی که گذاشتم چیه؟
                      متاسفانه نتونستم بازش کنم

میشه یک LCD را به دو میکرو وصل کرد بهترین راه استفاده از Latch هست که یک کمی باید برنامه ات را تغییر بدی یعنی برای ارسال هر بار دیتا باید کلاک متناظر همون دیتا را برای Latch ارسال کنی

یادت باشه از هر مداری استفاده میکنی باید 3 وضعیت خروجی داشته باشه (HI - LOW - Hi Z) یا اینکه از دیود برای جلوگیری از جریان کشی استفاده کنی

موفق باشید

دیدگاه

یک راه دیگه برات سراغ دارم به شرطی که نخواهی از LCD بخوانی یعنی RW دائماً صفر باشه
                        از بافر 74HC244 استفاده کنی :

از دو تا 74244 و یک گیت NOT استفاده شده
                        همه چیز روی شماتیک که کشیدم واضحه اول توی پروتئوس تست کن بعد برو سراغ تست عملی :agree:

موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X