اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شبکه ای از میکروکنترلرها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شبکه ای از میکروکنترلرها

سلام.
    دوستان آیا کسی می دونه چطوری می شه چند تا میکرو را به هم متصل کرد بطوری که این میکرو ها با سرعت بالا به تبادل اطلاعات بپردازند؟سرعت در حدود 100 کیلو بیت و با فاصله حدود 1 متر.من برای یک پروژه احتیاج یه ارتباط چند AVRدارم.آیا I2C می تونه کمک کنه؟لطفا از نظر سخت افزاری و برنامه نویسی اگه می تونین منو راهنمایی کنین.ممنون. منتظر جواباتون هستم.

پاسخ : شبکه ای از میکروکنترلرها

بهتره از منطق RS485 که برای ارتباط بین چند Device هست اسفاده کنی. راجع به این موضوع هم تو انجمن سرچ کن مطالب زیادی پیدا می کنی.

دیدگاه

ممنون اما آیا کسی مثال عملی از برنامه و برد اتصال چند میکرو به هم با rs485-rs232-i2t یا هر چیز دیگه داره؟

دیدگاه

من با RS232 تو یه محیط نویزی تا تقریبا 1 متر بیشتر جواب نگرفتم.
        اما با RS485 تا حدود 200 متر کار کردم و مشکلی پیش نیومد.RS485 در فواصل 1000 متری هم جواب میده.
        نحوه کار با هر دو روش یکسانه. هر دو رو باید توسط ارتباط سریال ارسال کنی. فقط تو RS485 از یه آی سی واسط مثل MAX485 یا ADM485 استفاده میشه که خودش دیتای سریال رو تبدیل به منطق مورد نظر میکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد جعفری
          من با RS232 تو یه محیط نویزی تا تقریبا 1 متر بیشتر جواب نگرفتم.
          اما با RS485 تا حدود 200 متر کار کردم و مشکلی پیش نیومد.RS485 در فواصل 1000 متری هم جواب میده.
          نحوه کار با هر دو روش یکسانه. هر دو رو باید توسط ارتباط سریال ارسال کنی. فقط تو RS485 از یه آی سی واسط مثل MAX485 یا ADM485 استفاده میشه که خودش دیتای سریال رو تبدیل به منطق مورد نظر میکنه.
          سلام
          این ای سی MAX485 باید یکی برای فرستنده و یکی برای گیرنده قرارداد یا گیرنده مدار کلا یک ای سی دیگه می خاد اگه ای سی دیگه ای میخاد میشه اسم اونو بنویسین :nerd:
          انجام پروژه هاي برنامه نويسي اندرويد
          [glow=red,2,300]نرم افزار نقشه هاي پاور کامپيوتر اندوريد[/glow]
          http://cafebazaar.ir/app/?id=com.atxdroid

دیدگاه

RS485 به صورت Half duplex کار می کنه. یعنی تو هر لحظه یا باید دریافت کنی یا ارسال. برای این که بتونی به صورت همزمان این کار رو انجام بدی می تونی از دو تا آی سی استفاده کنی.
            اما در حالت کلی باید یه MAX تو فرستنده باشه و یکی هم تو گیرنده.

به اینجاها یه سر بزن:
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=12069.msg52604
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=11939.0;prev_next=next
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=12159.0;prev_next=prev

دیدگاه

سلام.ممنون دوستان.اما اشکال من بیشتر نحوه بستن چند میکرو به هم است.از نظر سخت افزاری و نرم افزاری چطوری باید عمل کنم؟من ارتباط بین 2 میکرو و یک میکرو و pc را با rs232 برقرار کردم.اما برای اتصال تعداد بیشتری میکرو به هم هیچ ایده ای ندارم.چطوری و از چه پینهایی به هم باید متصل شوند؟ برنامه اونها چطوری باید نوشته شود؟ کسی می تونه کمک کنه؟کسی می تونه مدارش و برنامه نمونه برام بفرسته؟

دیدگاه

یه باس رو در نظر بگیر. از این باس شاخه هایی جدا میشه که به Slave میره. همون اتصال استخون ماهی میشه دیگه.
                یه نگاه به این بنداز:

سرچ کنی چیزای جالب تری هم پیدا می کنی.

دیدگاه

بسیار خوب ممنون.خوب کسی نمونه برنامه هم در این زمینه داره؟ترجیحا bascom. و یک سوال .چطوری باید به هر میکرو در شبکه آدرس دهی کرد.اصلا آیا نیاز به آدرس دهی داره؟یا پیغامی که ارسال می شه برای تمام میکرو ها ارسال می شه و هر میکرو بر اساس کدی که برنامه نویس بهش داده و بر اساس برنامه روی اون میکرو ، داده مربوط به خودشو برمیداره؟آیا می شه همزمان یک داد را برای همه میکرو ها ارسال کرد؟ممنون.منتظرم.بای

دیدگاه

خیلی سادست. تو اطلاعات رو به صورت سریال بفرست . MAX خودش اونو تبدیل به خطوط Aو B می کنه. اون طرف هم MAX دوم می گیره و خدوش به صورت سریال به میکروی دوم میده.
                    تو این حالت وقتی Master دیتا رو به باس میفرسته همه Slave ها اون رو دریافت می کنن. باید یه جور برنامه بنویسی که هر Slave خاص بتونه اون دیتا رو پردازش کنه.( یه جور کد برای هر ُSlave تعیین کن)

دیدگاه

بسیار خوب.ممنون.بررسی می کنم ببینم اجرا می شه یا نه.بازم ممنون

دیدگاه

با سلام
                        علاوه بر I2C به USART هم نگاهی بکنید. USART میکرو یه قابلیت تحت عنوان multi-processor communication داره که به نظرم میآ‌تونه به درد کار شما بخوره.
                        من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

با I2C کار کردم اگه سوالی بود و خواستید با اون میکرو هاتون رو شبکه کنین می تونم کمک کنم (تا اونجایی که بلد باشم)
                          دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

سلام حسام الدین جان.....
                            من میخوام 5 تا میکرو رو با i2c به هم شبکه کنم...یکی master و 4 تا slave .......میشه یه توضیح مختصر مخصوصا در مورد آدرس دهی ها بدی....؟ اگه یه نمونه برنامه با codevision بزاری واقعا ممنونت میشم...

دیدگاه

سلام.....من یه کوچولو کارم گیره.....اگه کسی اطلاعاتی داره لطف کنه و بزاره....ممنون :cry2:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X