اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین روش شارژ باطری های خشک مثل 6v 4.5ah چیه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بهترین روش شارژ باطری های خشک مثل 6v 4.5ah چیه؟

با سلام

من هر چی توی سایتهای و فرومهای ایرانی گشتم مطلبی رو در این مرود پیدا نکردم. توی سایتهای خارجی هم هر کی یه چیزی گفته مثلا یکی گفته برای شارژ باطری 6 ولت با 4.5 آمپر از آداپتور 9 ولت با خروجی 1 آمپر استفاده کنید یکی دیگه گفته همون ولتاژ معادل باطری یعنی در اینجا اگه باطری 6 ولته باید آداپتور 6 ولت استفاده کرد.

حالا سوال :
    1- آیا اصلاً از آداپتور معمولی استفاده کرد (با همون خروجی DC ) یا شارژر خاصی داره؟
    2- اگه باطری شارژ بشه (چونکه آداپتور هیچ نشانگری مبنی بر اینکه شارژ تکمیل شده ندارد ) و عملیا شارژ ادامه پیدا کنه (Overcharge) چه اتفاقی میوفته آیا باطری آسیب مبینه؟
    3- آیا شارژر مخصوص این کار توی بازار هست که هم استاندارد باشد و هم نشانگر اینکه باطی فول شارژ شده داشته باشه؟ (توی فروشگاه سایت گشتم ندیدم)
    4- این مطلب بیشتر در مورد باطری 6ولت تمرکز کردم در مورد سایر باطری ها مثل 12 ولت و یا بیشر چی صادقه ؟؟

ممنونم

پاسخ : بهترین روش شارژ باطری های خشک مثل 6v 4.5ah چیه؟

در این مورد، تو انجمن تاپیکهای فراوان با مدارات عملی موجود است

شارژ باطری به دو صورت use cycle , standby که روی خود بدنه باطری درج شده..............................
    برای شارژ باطریتون ولتاژ 7.45 با جریان 450 میلی امپر کافیه .....................
    ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

من الان چند ساله که از شارژر فابریک نوکیا های معمولی برای شارژ این نوع باتری ها استفاده میکنم خیلی خوبه موقع شارژ شدن 300 تا 400 میلی آمپر میکشه پر که شد هم میرسه به کمتر از 50 میلی آمپر که مشکلی هم واسه باتری ایجاد نمیکنه. اگه خواستی بفهمی پر شده کافیه با ولت سنج ولتاژ دو سر باتری رو (در حال شارژ) بگیری اگه از 7 ولت(7.2 بهتره) گذشته باشه دیگه باتریت پر شده. اگه باتریه نو باشه 13 14 ساعت طول میکشه تا کامل پر شه.
      حالا جواب سوالات:
      1-بله میتونی اگه ترانسی باشه 6 یا 7 ولت خوبه ولی پر که بشه هنوز جریان نسبتا زیادی میکشه که اگه برای هر بار شارژ چند ساعت اضافی شارژ بشه باعث میشه کم کم اسید باتریت کم کنه و عمرش کم بشه(البته میتونی اسید بهش اضافه کنی!). اگه سویچینگ باشه خیلی عالیه میتونی از 7 تا 7.2 ولت استفاده کنی که پس از پر شدن جریان خیلی کم میشه که مقداری اضافی هم تو شارژ بمونه باتری دیگه آسیب نمیبینه(بهترین گزینه همون شارژر نوکیا که گفتم. اگه خواستی سرعت شارژت بیشتر بشه دو یا سه تا که کپی هم هستن رو با هم موازی کن). شارژر مخصوص هست ولی گیرت نمیاد. اگه یه چراغ اضطراری یا چیز دیگه(جنس مرغوب) خرابی چیزی که شارژرش سالم باشه بتونی گیر بیاری که از این باتریا توش باشه خیلی عالیه میتونی از شارژرش استفاده کنی.بعضیاشون فول شارژ که بشن جریان شارژ رو قطع میکنن یا اینکه خیلی کم میکنن
      2-آره باعث میشه عمرش کم بشه و اسید باتریت بعد از یه مدت خشک بشه(اگه این جوری شد بازش کن اسید بهش اضافه کن. من خودم یه باتری داشتم تا 4 مرتبه اسد توش کردم!! اونم به خاطر شارژ غیر اصولی با منبع ترانسی 7.5 ولت بود!!)
      3- واقعیتش من خودم یه مدت دنبالش بودم ولی گیرم نیومد بعیده بتونی گیر بیاری اگه گیر بیاد هم قیمتش زیاده
      4-برای 12 ولت باید با ولتاژ 14 تا 14.4 استفاده کنی. اگه خواستی میتونی دوتا شارژر فابریک نوکیا های معمولی رو با هم سری کنی! :mrgreen:
      لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط general mohsen
        من الان چند ساله که از شارژر فابریک نوکیا های معمولی برای شارژ این نوع باتری ها استفاده میکنم خیلی خوبه موقع شارژ شدن 300 تا 400 میلی آمپر میکشه پر که شد هم میرسه به کمتر از 50 میلی آمپر که مشکلی هم واسه باتری ایجاد نمیکنه. اگه خواستی بفهمی پر شده کافیه با ولت سنج ولتاژ دو سر باتری رو (در حال شارژ) بگیری اگه از 7 ولت(7.2 بهتره) گذشته باشه دیگه باتریت پر شده. اگه باتریه نو باشه 13 14 ساعت طول میکشه تا کامل پر شه.
        حالا جواب سوالات:
        1-بله میتونی اگه ترانسی باشه 6 یا 7 ولت خوبه ولی پر که بشه هنوز جریان نسبتا زیادی میکشه که اگه برای هر بار شارژ چند ساعت اضافی شارژ بشه باعث میشه کم کم اسید باتریت کم کنه و عمرش کم بشه(البته میتونی اسید بهش اضافه کنی!). اگه سویچینگ باشه خیلی عالیه میتونی از 7 تا 7.2 ولت استفاده کنی که پس از پر شدن جریان خیلی کم میشه که مقداری اضافی هم تو شارژ بمونه باتری دیگه آسیب نمیبینه(بهترین گزینه همون شارژر نوکیا که گفتم. اگه خواستی سرعت شارژت بیشتر بشه دو یا سه تا که کپی هم هستن رو با هم موازی کن). شارژر مخصوص هست ولی گیرت نمیاد. اگه یه چراغ اضطراری یا چیز دیگه(جنس مرغوب) خرابی چیزی که شارژرش سالم باشه بتونی گیر بیاری که از این باتریا توش باشه خیلی عالیه میتونی از شارژرش استفاده کنی.بعضیاشون فول شارژ که بشن جریان شارژ رو قطع میکنن یا اینکه خیلی کم میکنن
        2-آره باعث میشه عمرش کم بشه و اسید باتریت بعد از یه مدت خشک بشه(اگه این جوری شد بازش کن اسید بهش اضافه کن. من خودم یه باتری داشتم تا 4 مرتبه اسد توش کردم!! اونم به خاطر شارژ غیر اصولی با منبع ترانسی 7.5 ولت بود!!)
        3- واقعیتش من خودم یه مدت دنبالش بودم ولی گیرم نیومد بعیده بتونی گیر بیاری اگه گیر بیاد هم قیمتش زیاده
        4-برای 12 ولت باید با ولتاژ 14 تا 14.4 استفاده کنی. اگه خواستی میتونی دوتا شارژر فابریک نوکیا های معمولی رو با هم سری کنی! :mrgreen:
        سلام
        بهتر بود قبل از نسخه پیچیدن وقت میذاشتین تاپیکای مربوطه رو میخوندین یا لااقل دیتاشیت باطری رو میخوندین.
        آخه آب باتری میریزن تو باطری خشک؟!!! :-@ :-" :angry:
        http://voltamax.ir/sealed-lead-acid-battery/6volts-sla/item/download/79_9e8af64b3ca82c9686ea2ff4d8347b19.html
        امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
        از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Charger
          سلام
          بهتر بود قبل از نسخه پیچیدن وقت میذاشتین تاپیکای مربوطه رو میخوندین یا لااقل دیتاشیت باطری رو میخوندین.
          آخه آب باتری میریزن تو باطری خشک؟!!! :-@ :-" :angry:
          http://voltamax.ir/sealed-lead-acid-battery/6volts-sla/item/download/79_9e8af64b3ca82c9686ea2ff4d8347b19.html
          درود بر دوست عزیز. اینایی که گفتم روش های ساده برای شارژ این نوع باتریه. اگه بخوایم یه چیزی با این بسازیم که مثلا تو کل عمرش 10 بار هم شاید نیاز به شارژ مجدد نداشته باشه بهتره با همین روش های معمولی شارژشون کنیم.ولی اگه بخوایم مرتبا شارژ و دشارژشون کنیم با روش ساده آب باتری زود خشک میشه برای همین باید یه مداری که مثلا با op amp کار کنه بسازیم که باتری پس از فول شارژ شدن جریان شارژ قطع بشه. در مورد این که آب باتری اضافه کنیم هم گفتم که اگه بخواد از روش معمولی استفاده کنه اونم اگه زیاد بخواد شارژ و دشارژ کنه میتونه این کار رو بکنه.
          لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط general mohsen
            در مورد این که آب باتری اضافه کنیم هم گفتم که اگه بخواد از روش معمولی استفاده کنه اونم اگه زیاد بخواد شارژ و دشارژ کنه میتونه این کار رو بکنه.
            سلام
            باتری نابود میشه.کمی بیشتر مطالعه کنید.
            اگر دایم میشه باطری تو شارژ باشه از روش شارژ شناور استفاده کنید.یعنی ولتاژ باتری رو 6.8V دقیق قرار بدین و دایم بذارید تو شارژ بمونه اینطوری هم شوک شارژ به باطری وارد نمیشه و هم باطری بیشتر عمر میکنه و هم هیچ کنترلی روی باتری نیاز نیست و اضافه شارژ یا جریان نخواهید داشت.
            موفق باشید. :nerd:
            امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
            از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط al_bozorgi
              با سلام

من هر چی توی سایتهای و فرومهای ایرانی گشتم مطلبی رو در این مرود پیدا نکردم. توی سایتهای خارجی هم هر کی یه چیزی گفته مثلا یکی گفته برای شارژ باطری 6 ولت با 4.5 آمپر از آداپتور 9 ولت با خروجی 1 آمپر استفاده کنید یکی دیگه گفته همون ولتاژ معادل باطری یعنی در اینجا اگه باطری 6 ولته باید آداپتور 6 ولت استفاده کرد.

حالا سوال :
              1- آیا اصلاً از آداپتور معمولی استفاده کرد (با همون خروجی DC ) یا شارژر خاصی داره؟
              2- اگه باطری شارژ بشه (چونکه آداپتور هیچ نشانگری مبنی بر اینکه شارژ تکمیل شده ندارد ) و عملیا شارژ ادامه پیدا کنه (Overcharge) چه اتفاقی میوفته آیا باطری آسیب مبینه؟
              3- آیا شارژر مخصوص این کار توی بازار هست که هم استاندارد باشد و هم نشانگر اینکه باطی فول شارژ شده داشته باشه؟ (توی فروشگاه سایت گشتم ندیدم)
              4- این مطلب بیشتر در مورد باطری 6ولت تمرکز کردم در مورد سایر باطری ها مثل 12 ولت و یا بیشر چی صادقه ؟؟

ممنونم
              سلام
              برای شارژ باطری باید به دیتاشیت سازنده و یا روی بدنه مراجعه کنید تا حد اکثر جریان مجاز(البته از کمتر بشه ایرادی نداره فقط
              دیر تر شارژ میشه) و محدوده مجاز ولتاژ رو به دست بیارید .اگر مدار شارژ هوشمند داشته باشید باید وقتی باطری خالی باشه
              تو مد بوست شارژ بره و با ولتاز سارژ بالا باطری رو فول شارژ کنه بعد به مد نگه داری بره و روی ولتاژ نگه داری که کمتر بوست هست
              ولتاژ باطری رو ثابت نگه داره( در این مد نیاز به کنترل جریان نیست)
              برای عمر بیشتر باطری از شارژری استفاده کنید که بتونه جریان رو محدود کنه و هرچقدر جریان کمتر باشه بهتره ولی درکل از حدی هم
              کمتر نمیشه چون پروسه شارژ خیلی طولانی میشه

دیدگاه

سلام دوستان
                من یک باتری ۶ ولت دارم که روش زده cycle use 7.2v
                الان که با منبع تغذیه آزمایشگاهی شارژش میکنم وقتی جریان رو روی نیم آمپر تنظیم میکنم ولتاژ تغذیه میاد روی ۶.۵ ولت از اینور وقتی جریانو آزاد میکنم و ولتاژو میبرم رو ۷.۲ ولت جریانی نزدیک ۱ آمپر میکشه .
                حالا سوالم اینه برا ساخت شارژ باید ولتاژ رو ثابت روی ۷.۲ ولت بذارم یا چیکار کنم ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ebrahimtaghavi نمایش پست ها
                  سلام دوستان
                  الان که با منبع تغذیه آزمایشگاهی شارژش میکنم وقتی جریان رو روی نیم آمپر تنظیم میکنم ولتاژ تغذیه میاد روی ۶.۵ ولت از اینور وقتی جریانو آزاد میکنم و ولتاژو میبرم رو ۷.۲ ولت جریانی نزدیک ۱ آمپر میکشه .
                  حالا سوالم اینه برا ساخت شارژ باید ولتاژ رو ثابت روی ۷.۲ ولت بذارم یا چیکار کنم ؟
                  با همون ولتازی که روی باتری نوشته شارژ کنید خودش جریان مناسب میکشه نیازی نیست جریان محدود کنید.اولش با 1 آمپر شروع میشه بعد کم کم میاد پایین.ولی برای ساخت شارژر فکر کنم ماژول آماده داخل سایت باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ebrahimtaghavi نمایش پست ها
                    سلام دوستان
                    سلام،بله باید با ۷.۲ولت شارژش کنین.
                    بهتره که شارژری بخرین که جریان رو متناسب با شارژ باتری
                    تغییر بده.
                    به درود
                    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

سلام، یه باتری شش ولت 4 آمپر دارم و میخام به طور اتومات با باطری 12 ولت ماشین شارژ بشه و هر وقت فول شد خودش شارژ رو قطع کنه و هم زمان از باتری شش ولت هم استفاده کنم، لطفا راهنمایی کنید چه کیتی یا قطعه ای نیاز دارم، با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X