ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    2007/11/09
    ایران
    438
    2
    nsm

سوال ریاضی - مهندسی ؟؟؟

سلام

چرا تو بيشتر معادلات فرمولها مخصوصا تو رشتها مكانيك الكترونيك هوا وفضا و... به طور كلي مهندسي عدد pi=3.1415 و e=2.7182 ظاهر مي شه ؟؟؟

هرکه خود را یک بار با اشکهایش شستشو دهد تا زنده است پاک و مقدس میماند
    2005/06/10
    بابل
    1,808
    33

پاسخ : سوال ریاضی - مهندسی ؟؟؟

سلام. خوبي دوست عزيز؟
    من خيلي اين جور سوال ها رو دوست دارم، چون فكر ميكنم ديدگاه سازنده اينه كه ما اينها رو بدونيم بعد استفاده كنيم اينطوري ذهن خلاق ميشه و ميتونه رشد كنه و اگر نه فقط مصرف كننده هست نه توليد كننده .
    ---
    اين بحث رو من قبلا در سايت مطرح كرده بودم و يه مقاله اي در مورد عدد eآ* در اين باره خوندم. (عدد pi رو هنوز تحقيق نكردم تعبيري براش ندارم)
    در مورد عدد e اينطوري ميتونم بگم، سري اي كه عدد e ازش بدست مياد "1+1 تقسيم بر n كلش به توان n هست.
    تعبريش رو ميتونم اينطوري بگم ، فرض كن يه خازن داريم كه كاملا با ولتاژ 5 ولت شارژ شده، و با يك كليد با يه مقاومت مثلا 1 كيلو موازي شده، مي خواهيم رابطه دشارژ ولتاژ خازن رو بدست بياريم. در لحظه اتصال ولتاژ خازن 5 ولت هست، پس جرياني كه در مقاومت جاري ميشه 5 ميلي آمپر هست(يعني الكترونها با اين سرعت دارن تخليه ميشن و باعث كاهش ولتاژ ميشن)، با شروع جريان ولتاژ هم شروع به كاهش ميكنه پس جريان هم شروع به كاهش ميكنه، اين كم شدن ولتاژ چطوري هست؟ هر چي گام لحاظ كردن تغييرات ولتاژ رو دقيق تر كنيم،آ*يعني مثلا فرض كنيم هر 1 ميلي ولت كه ولتاژ كم شد بگيم كه خب پس حالا جريان هم كاهش پيدا ميكنه و دشارژ خازن آهنگش كند ميشه به جاي 1 ميلي ولت فرض كنيد 1 ميكرو ولت يا تا بينهايت كوچيك كنيد دقت كه افزايش پيدا ميكنه عدد e در رابطه بين ولتاژ و جريان ظاهر ميشه. (در واقع سرعت دشارژ خازن خطي نيست به دشارژ لحظه قبلش وابسته هست عدد e از اينجا ناشي شده).
    توي مقاله اي كه من ميخوندم مثال رو با سود بانك گفته بود.
    به اين صورت كه فرض كنيد بانك به شما سود ميده، يعني هر سال پولتون رو دو برابر ميكنه. خب حالا اگه به جاي اينكه هر سال سود رو حساب كنه، هر شش ماه سود رو حساب كنه، پس در شش ماه اول نصف سود رو بايد به شما بده يعني اگه شما هزار تومن پول گذاشته باشيد، به جاي اينكه آخر سال به شما دو هزار تومن بده، شش ماه اول 1500 تومن پول داريم، حالا مبناي حساب سود اين پول هست، پس در آخر سال 2250 تومن پول خواهيد داشت. حالا به جاي اينكه سود شما رو هر شش ماه يك بار بده هر روز يا هر دقيقه يا هر ثانيه و ... حساب كنه سود شما به عدد 2718.2... ميل ميكنه كه همون عدد eآ* هست.
    اگه متوجه نشديد بگيد بيشتر توضيح بدم
    موفق باشيد.
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ*ي جهاد فيآ*سبيلآ*الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ*هاست و جاذبهآ*هايي كه تو را به خاك ميآ*چسباند.
    چكمهآ*هايت را بپوش، رهآ*توشهآ*ات را بردار و هجرت كن.
    2007/11/09
    ایران
    438
    2
    nsm

سلام
    ممنون از توضیحات خوبی که ارائه کردید.

من باید یک تحقیق کامل و جامع برای کاربرد این دو عدد در معادلات و که چرا اصلا این دو عدد ظاهر می شه ؟؟ منبع این دو تا کجاست؟؟ ارائه کنم .
    به نقل از یکی از دوستان که می گفت در رشته مکانیک چون با اجسام دایره شکل کروی و یا بیضی و... کار می کنیم عدد p ظاهر می شه.

بیشتر اطلاعاتی که من می خواهم بدونم این که این دو عدد چی ؟؟ ماهیت چی؟؟
    درسته که شارژ و دشارژ خازن خطی نیست بلکه نمایی می باشد اما چه جوری؟؟ ما همه اش دو مدار خوندیم معادله شارژ خازن اگر شرایط اولیه صفر بود.... اگر صفر نبود....

اصلا بحث سر فرمول نیست که از کجا اومده بلکه فقط بحث سر ماهیت وجودی عدد e و pi ..

لطفا اگر مقاله ای در این موضوع دارید مرجع آن را قید بفرمایید.
    هرکه خود را یک بار با اشکهایش شستشو دهد تا زنده است پاک و مقدس میماند
    2005/08/30
    تبریز
    1,743
    18

اگه به كتاب نيلسون مراجعه بكني اونجا توي بخش مدارات مرتبه اول و دوم هم مثال جالبي هست كه با تعابير هندسي شما رو توي درك عدد e كمك مي كنه
    براي درك وضعيت عددpi بهتره به رابطه شعاع دايره با محيط دايره از نظر اندازه و يا قطر با محيط دقت بكني با رابطه زاويه با راديان

موفق باشي
    2006/04/05
    1,569
    48

یک کتاب جالبی هست به نام "زیباترین فرمول های ریاضی" از انتشارات مدرسه که در اون به بیشتر این سوال ها پاسخ داده شده است :smile:
    There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951
    2005/06/10
    بابل
    1,808
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط nsm
    سلام
    درسته که شارژ و دشارژ خازن خطی نیست بلکه نمایی می باشد اما چه جوری؟؟ ما همه اش دو مدار خوندیم معادله شارژ خازن اگر شرایط اولیه صفر بود.... اگر صفر نبود....

اصلا بحث سر فرمول نیست که از کجا اومده بلکه فقط بحث سر ماهیت وجودی عدد e و pi ..

لطفا اگر مقاله ای در این موضوع دارید مرجع آن را قید بفرمایید.
    سلام.
    دوست عزيز من سعي كردم فرمولي بررسي نكنم، يه بار ديگه با حوصله و دقت متن رو بخونيد، در واقع عدد eآ* از دقت بينهايت در تاثير تغييرات قبلي در تغييرات بعديه. خازن يك در زمان خيلي كوتاه مثلا چند كولن بار از دست داره، در همين گام بعدي در با همين فاصله زماني، كولني كه از دست ميده كمتره چون ولتاژش كاهش پيدا كرده، حالا اگه اين فاصله زماني رو خيلي كوچيك كني، عدد e ظاهر ميشه، يعني رابطه دشارژ شدن خازن بدست مياد.

http://www.4shared.com/file/6814706/fa458527/e_online.html

http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,4750.0.html

موفق باشيد
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ*ي جهاد فيآ*سبيلآ*الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ*هاست و جاذبهآ*هايي كه تو را به خاك ميآ*چسباند.
    چكمهآ*هايت را بپوش، رهآ*توشهآ*ات را بردار و هجرت كن.
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6