ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 6 123456 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 52
    2013/02/07
    99
    2

کمک در حل سوال مدار

سلام
    واسه حل این سوال راهنمایی میخوام.ممنون

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

اضافه شده در تاریخ :
    کسی کمک نمیکنه :sad:
    2011/07/16
    شیراز
    146
    44

پاسخ : کمک در حل سوال مدار

سه تا منبع هم فرکانس داری با سه تا فاز متفاوت، بهترین راهش استفاده از فازور هست، به جای سلف ها باید بذاری jwl، به جای خازن ها بذار معکوس jwc ، مقاومت ها هم مقدار خودشون. اثر اون 57 ولت dc رو هم باید جدا در نظر بگیری. KVL , KCL l میزنی و حل میشه.
    2007/11/22
    تبریز
    2,484
    472

منابع هم فرکانس هستن،مدل فازور منابع رو بدست بيار.خب ديگه چيزي نميمونه که! به قول دوستمون با هر کدوم از روشهاي معروف جمع آثار يا KVL يا KCL حل ميشه.

ضمنا؛اون سه تا مقاومت 1 اهم و سه تا خازن1/3فاراد مشکوک ميزنن! :mrgreen: اگه با جمع آثار حل کني، احتمالا موقع حل يه سري حالتهاي خاص پيش بياد( مثلا مقاومت 1 اهمي افقي وسط، مثل پل وتستون عمل کنه و ازش جريان رد نشه يا 3 تا مقاومت 1 اهم رو تبديل ستاره-مثلث بزني و راحت تر حل بشه و از اين قبيل موارد)

2013/02/07
    99
    2

ممنون از راهنماییتون الان تو کدوم حلقه ها KVL بزنم؟
    بعدش یه چیزی این سوال تسته کنکوره به نظرتون روش سریعتر و تستی نداره؟ اخه جمع اثار فکر کنم زمان زیاد ببره

2007/11/22
    تبریز
    2,484
    472

نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan004600
    ممنون از راهنماييتون الان تو کدوم حلقه ها KVL بزنم؟
    بعدش يه چيزي اين سوال تسته کنکوره به نظرتون روش سريعتر و تستي نداره؟ اخه جمع اثار فکر کنم زمان زياد ببره

خب اين سوال جزو سوالاتي هست که تو نگاه اول زمان زيادي براي حلش لازمه و از اونجاييکه تو کنکور قرار نيست همه ي سوالها رو جواب بدين، بهتره از خير اين سوال هم بگذرين! :mrgreen: از گزينه هاي سوال هم اينطور معلوم ميشه که ظاهرا کلکي تو کار مدار نيست و از همه ي شاخه ها جريان رد ميشه.پس تقريبا ميشه تشخيص داد که حلي طولاني داره.
    اما براي حل اين سوال، 3 تا KVL بزرگ زده ميشه که همه ي حلقه ها رو در بر ميگيره. يه خرده خودتون دقت کنين ببينين ميتونين 3 تا حلقه تشکيل بدين که همه ي المانها رو شامل بشه؟

2013/02/07
    99
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقيمي
    خب اين سوال جزو سوالاتي هست که تو نگاه اول زمان زيادي براي حلش لازمه و از اونجاييکه تو کنکور قرار نيست همه ي سوالها رو جواب بدين، بهتره از خير اين سوال هم بگذرين! :mrgreen: از گزينه هاي سوال هم اينطور معلوم ميشه که ظاهرا کلکي تو کار مدار نيست و از همه ي شاخه ها جريان رد ميشه.پس تقريبا ميشه تشخيص داد که حلي طولاني داره.
    اما براي حل اين سوال، 3 تا KVL بزرگ زده ميشه که همه ي حلقه ها رو در بر ميگيره. يه خرده خودتون دقت کنين ببينين ميتونين 3 تا حلقه تشکيل بدين که همه ي المانها رو شامل بشه؟
    این سوال کنکور دکتری برق دانشگاه ازاده و تقریبا هرسال با یه تغییرات کوچیک همین سوال اومده یه چنین سوالاتی غیر استانداردی تو کنکور های دانشگاه ازاد خیلی بعید نیست ولی اخه همونطور که میبینی چندیدن تست به همین یه سوال وابسته هست معمولا 4 تا سوال میده به همین شکل یعنی هر سوال 4 ، 5 تا تست که در مجموع میشه 20تا مثلا
    من گفتم شاید مثلا با یه تکنیکی چیزی بشه راحت تر حلش کرد، نمیدونم مثلا t رو یه زمان خاص در نظر بگیریم و یا کلا یه راه درست و ساده تر
    فکر کردم ولی متوجه نشدم کجا باید KVL ، KCL زد و چجوری ترکیبشون کرد تا به جواب رسید
    2007/11/22
    تبریز
    2,484
    472

اين يکي از راه هاي ممکن هست.مسيرهاي ديگه اي هم ميشه انتخاب کرد.

البته اين معادلات رو به شکل ماتريس دربيارين فکر کنم بهتر بشه حلش کرد.

2009/09/28
    175
    2

دوست عزيز من يكم نظرم با دوستان ديگه متفاوته

دقت كني ميبيني كه مدار سه فازه ، بار هم متعادله

با يه تبديل مثلث به ستاره ، از شر اون خازن هاي بد فرم خلاص شو
    ميمونه يه بار ستاره ي متعارف
    ولتاژ فاز و لاين رو داري
    امپدانس فاز هم بدست مياد
    در نتيجه همه ي پارامتر هاي AC بدست مياد
    فقط ميمونه ترم DC يكي از منابع
    كه اونم از جمع آثار حل ميشه

يكم بد قيافه هست ، ولي راحت قابل حله
    متاسفانه سوالات غير استاندارد تو چند سال اخير ، براي دانشگاه سراسري هم كم نبوده ، من واقعا نميدونم اين طراح هاي سوال در مورد ما چه فكري كردن ؟؟؟!!!

موفق باشي
    2007/11/22
    تبریز
    2,484
    472

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
    اون اول که به تاپيک نگاه کردم حسش نبود جواب بدم.اصلا به روي سوال توجه نکرده بودم.بعدا که اومدم جواب دادم هم باز به اول تاپيک نگاه نکرده بودم! الان که برگشتم با دقت نگاه کردم ديدم سواله تقريبا مفتي هست!!!
    از دوستمون radical_baby هم ممنونم که تلنگري زدن بهم تا تنبلي رو بذارم کنار و برم روي سوال رو با دقت بخونم! :nerd:
    سوال 16 که مشخصا گزينه ي 4 هست.مقادير منابع دقيقا يکسان با اختلاف فاز +/- 120 درجه.پس با مدار سه فاز طرف هستيم.يکي از منابع مقدار DC داره.از ديد منبع AC، مقدار DC با زمين(همون صفر) فرقي نداره. چون بار تمامي شاخه ها يکسان هست، پس نقطه ي N همون زمين اتصال ستاره به حساب مياد که مقدار AC نخواهد داشت.يعني فقط گزينه ي 4 اين شرايط رو داره.اگه حساب هم بکنيم همين مقدار به دست مياد.(دوتا منبع که مقدار DC ندارن صفر ميشن و فقط اون منبعي که مقدار DC داره باقي ميمونه.خازنها مدار باز،سلفها اتصال کوتاه)
    در ادامه ي حل، خازنها رو با تبديل ستاره به مثلث ساده شون ميکنيم به سه تا خازن 3 فاراد(اگه اشتباه نکنم-تو يه حالت ضرب در 3 ميشد و تو يه حالت تقسيم بر3-خلاصه! گير ندين بهم!! ) که با مقاومت ها موازي ميشن. ( البته شايد هم سري بشن! تقصير من نيست! خوابم مياد :redface: I-) )
    خب ديگه بقيه توضيحات هم دوستمون radical_baby بسيار عالي بهش اشاره فرمودن.

2013/02/07
    99
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط radical_baby
    دوست عزيز من يكم نظرم با دوستان ديگه متفاوته

دقت كني ميبيني كه مدار سه فازه ، بار هم متعادله

با يه تبديل مثلث به ستاره ، از شر اون خازن هاي بد فرم خلاص شو
    ميمونه يه بار ستاره ي متعارف
    ولتاژ فاز و لاين رو داري
    امپدانس فاز هم بدست مياد
    در نتيجه همه ي پارامتر هاي AC بدست مياد
    فقط ميمونه ترم DC يكي از منابع
    كه اونم از جمع آثار حل ميشه

يكم بد قيافه هست ، ولي راحت قابل حله
    متاسفانه سوالات غير استاندارد تو چند سال اخير ، براي دانشگاه سراسري هم كم نبوده ، من واقعا نميدونم اين طراح هاي سوال در مورد ما چه فكري كردن ؟؟؟!!!

موفق باشي
    سلام
    ممنون از پاسخ
    اره منم به سیستم سه فاز متعادل پی برده بودم اما به این نکته که 3 تا خازن به شکل مثلث هستن توجه نکرده بودم خیلی خوب اشاره کردید. فردا حل میکنم و راه حلمو میذارم ببینید درسته یا نه
    اره سراسری هم زیاد شده اما اخه سوال های ازاد چند تا تست بهم وابسته هست یعنی یه موضوع رو ندونی چند تست رو با هم از دست میدی!
    میتونم بگم که طراحان سوال اصلا به ما فکر نمیکنن :biggrin: (این جمله شما رو یاد کدوم فیلم میندازه؟)

اضافه شده در تاریخ :
    الان با راهنماییتون حل کردم ولی چون دیگه حلم شلوغ شد اینجا نذاشتم اما کاملا همین شیوه درسته و جواب میده
    ممنون

اضافه شده در تاریخ :
    نظرتون راجع به این سوال چیه؟
    مقاومت ها 3 اهم هستن
    مثلا برای حل تست 16 باید سه تا سلف رو 6 هانری در نظر بگیرم؟

صفحه 1 از 6 123456 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 52