اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در حل سوال مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در حل سوال مدار

سلام
    واسه حل این سوال راهنمایی میخوام.ممنون

اضافه شده در تاریخ :
    کسی کمک نمیکنه :sad:

پاسخ : کمک در حل سوال مدار

سه تا منبع هم فرکانس داری با سه تا فاز متفاوت، بهترین راهش استفاده از فازور هست، به جای سلف ها باید بذاری jwl، به جای خازن ها بذار معکوس jwc ، مقاومت ها هم مقدار خودشون. اثر اون 57 ولت dc رو هم باید جدا در نظر بگیری. KVL , KCL l میزنی و حل میشه.

دیدگاه

منابع هم فرکانس هستن،مدل فازور منابع رو بدست بیار.خب دیگه چیزی نمیمونه که! به قول دوستمون با هر کدوم از روشهای معروف جمع آثار یا KVL یا KCL حل میشه.

ضمنا؛اون سه تا مقاومت 1 اهم و سه تا خازن1/3فاراد مشکوک میزنن! :mrgreen: اگه با جمع آثار حل کنی، احتمالا موقع حل یه سری حالتهای خاص پیش بیاد( مثلا مقاومت 1 اهمی افقی وسط، مثل پل وتستون عمل کنه و ازش جریان رد نشه یا 3 تا مقاومت 1 اهم رو تبدیل ستاره-مثلث بزنی و راحت تر حل بشه و از این قبیل موارد)

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون الان تو کدوم حلقه ها KVL بزنم؟
        بعدش یه چیزی این سوال تسته کنکوره به نظرتون روش سریعتر و تستی نداره؟ اخه جمع اثار فکر کنم زمان زیاد ببره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsan004600
          ممنون از راهنماییتون الان تو کدوم حلقه ها KVL بزنم؟
          بعدش یه چیزی این سوال تسته کنکوره به نظرتون روش سریعتر و تستی نداره؟ اخه جمع اثار فکر کنم زمان زیاد ببره
          خب این سوال جزو سوالاتی هست که تو نگاه اول زمان زیادی برای حلش لازمه و از اونجاییکه تو کنکور قرار نیست همه ی سوالها رو جواب بدین، بهتره از خیر این سوال هم بگذرین! :mrgreen: از گزینه های سوال هم اینطور معلوم میشه که ظاهرا کلکی تو کار مدار نیست و از همه ی شاخه ها جریان رد میشه.پس تقریبا میشه تشخیص داد که حلی طولانی داره.
          اما برای حل این سوال، 3 تا KVL بزرگ زده میشه که همه ی حلقه ها رو در بر میگیره. یه خرده خودتون دقت کنین ببینین میتونین 3 تا حلقه تشکیل بدین که همه ی المانها رو شامل بشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
            خب این سوال جزو سوالاتی هست که تو نگاه اول زمان زیادی برای حلش لازمه و از اونجاییکه تو کنکور قرار نیست همه ی سوالها رو جواب بدین، بهتره از خیر این سوال هم بگذرین! :mrgreen: از گزینه های سوال هم اینطور معلوم میشه که ظاهرا کلکی تو کار مدار نیست و از همه ی شاخه ها جریان رد میشه.پس تقریبا میشه تشخیص داد که حلی طولانی داره.
            اما برای حل این سوال، 3 تا KVL بزرگ زده میشه که همه ی حلقه ها رو در بر میگیره. یه خرده خودتون دقت کنین ببینین میتونین 3 تا حلقه تشکیل بدین که همه ی المانها رو شامل بشه؟
            این سوال کنکور دکتری برق دانشگاه ازاده و تقریبا هرسال با یه تغییرات کوچیک همین سوال اومده یه چنین سوالاتی غیر استانداردی تو کنکور های دانشگاه ازاد خیلی بعید نیست ولی اخه همونطور که میبینی چندیدن تست به همین یه سوال وابسته هست معمولا 4 تا سوال میده به همین شکل یعنی هر سوال 4 ، 5 تا تست که در مجموع میشه 20تا مثلا
            من گفتم شاید مثلا با یه تکنیکی چیزی بشه راحت تر حلش کرد، نمیدونم مثلا t رو یه زمان خاص در نظر بگیریم و یا کلا یه راه درست و ساده تر
            فکر کردم ولی متوجه نشدم کجا باید KVL ، KCL زد و چجوری ترکیبشون کرد تا به جواب رسید

دیدگاه

این یکی از راه های ممکن هست.مسیرهای دیگه ای هم میشه انتخاب کرد.

البته این معادلات رو به شکل ماتریس دربیارین فکر کنم بهتر بشه حلش کرد.

دیدگاه

دوست عزیز من یکم نظرم با دوستان دیگه متفاوته

دقت کنی میبینی که مدار سه فازه ، بار هم متعادله

با یه تبدیل مثلث به ستاره ، از شر اون خازن های بد فرم خلاص شو
                میمونه یه بار ستاره ی متعارف
                ولتاژ فاز و لاین رو داری
                امپدانس فاز هم بدست میاد
                در نتیجه همه ی پارامتر های AC بدست میاد
                فقط میمونه ترم DC یکی از منابع
                که اونم از جمع آثار حل میشه

یکم بد قیافه هست ، ولی راحت قابل حله
                متاسفانه سوالات غیر استاندارد تو چند سال اخیر ، برای دانشگاه سراسری هم کم نبوده ، من واقعا نمیدونم این طراح های سوال در مورد ما چه فکری کردن ؟؟؟!!!

موفق باشی

دیدگاه

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
                  اون اول که به تاپیک نگاه کردم حسش نبود جواب بدم.اصلا به روی سوال توجه نکرده بودم.بعدا که اومدم جواب دادم هم باز به اول تاپیک نگاه نکرده بودم! الان که برگشتم با دقت نگاه کردم دیدم سواله تقریبا مفتی هست!!!
                  از دوستمون radical_baby هم ممنونم که تلنگری زدن بهم تا تنبلی رو بذارم کنار و برم روی سوال رو با دقت بخونم! :nerd:
                  سوال 16 که مشخصا گزینه ی 4 هست.مقادیر منابع دقیقا یکسان با اختلاف فاز +/- 120 درجه.پس با مدار سه فاز طرف هستیم.یکی از منابع مقدار DC داره.از دید منبع AC، مقدار DC با زمین(همون صفر) فرقی نداره. چون بار تمامی شاخه ها یکسان هست، پس نقطه ی N همون زمین اتصال ستاره به حساب میاد که مقدار AC نخواهد داشت.یعنی فقط گزینه ی 4 این شرایط رو داره.اگه حساب هم بکنیم همین مقدار به دست میاد.(دوتا منبع که مقدار DC ندارن صفر میشن و فقط اون منبعی که مقدار DC داره باقی میمونه.خازنها مدار باز،سلفها اتصال کوتاه)
                  در ادامه ی حل، خازنها رو با تبدیل ستاره به مثلث ساده شون میکنیم به سه تا خازن 3 فاراد(اگه اشتباه نکنم-تو یه حالت ضرب در 3 میشد و تو یه حالت تقسیم بر3-خلاصه! گیر ندین بهم!! ) که با مقاومت ها موازی میشن. ( البته شاید هم سری بشن! تقصیر من نیست! خوابم میاد :redface: I-) )
                  خب دیگه بقیه توضیحات هم دوستمون radical_baby بسیار عالی بهش اشاره فرمودن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط radical_baby
                    دوست عزیز من یکم نظرم با دوستان دیگه متفاوته

دقت کنی میبینی که مدار سه فازه ، بار هم متعادله

با یه تبدیل مثلث به ستاره ، از شر اون خازن های بد فرم خلاص شو
                    میمونه یه بار ستاره ی متعارف
                    ولتاژ فاز و لاین رو داری
                    امپدانس فاز هم بدست میاد
                    در نتیجه همه ی پارامتر های AC بدست میاد
                    فقط میمونه ترم DC یکی از منابع
                    که اونم از جمع آثار حل میشه

یکم بد قیافه هست ، ولی راحت قابل حله
                    متاسفانه سوالات غیر استاندارد تو چند سال اخیر ، برای دانشگاه سراسری هم کم نبوده ، من واقعا نمیدونم این طراح های سوال در مورد ما چه فکری کردن ؟؟؟!!!

موفق باشی
                    سلام
                    ممنون از پاسخ
                    اره منم به سیستم سه فاز متعادل پی برده بودم اما به این نکته که 3 تا خازن به شکل مثلث هستن توجه نکرده بودم خیلی خوب اشاره کردید. فردا حل میکنم و راه حلمو میذارم ببینید درسته یا نه
                    اره سراسری هم زیاد شده اما اخه سوال های ازاد چند تا تست بهم وابسته هست یعنی یه موضوع رو ندونی چند تست رو با هم از دست میدی!
                    میتونم بگم که طراحان سوال اصلا به ما فکر نمیکنن :biggrin: (این جمله شما رو یاد کدوم فیلم میندازه؟)

اضافه شده در تاریخ :
                    الان با راهنماییتون حل کردم ولی چون دیگه حلم شلوغ شد اینجا نذاشتم اما کاملا همین شیوه درسته و جواب میده
                    ممنون

اضافه شده در تاریخ :
                    نظرتون راجع به این سوال چیه؟
                    مقاومت ها 3 اهم هستن
                    مثلا برای حل تست 16 باید سه تا سلف رو 6 هانری در نظر بگیرم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsan004600
                      نظرتون راجع به این سوال چیه؟
                      مقاومت ها 3 اهم هستن
                      مثلا برای حل تست 16 باید سه تا سلف رو 6 هانری در نظر بگیرم؟
                      شکل یه خرده واضح نبود.روش حل مشخصه.ظرفیت سلفها 6 هانری هست که هر کدوم از سلفها تزویج 3 هانری رو هم دارن.البته سلف سمت راستی تزویجش معکوسه(به سر نقطه دار توجه کنین) فکر کنم با KVL راحت حل میشه.

دیدگاه

شکل یه خرده واضح نبود.روش حل مشخصه.ظرفیت سلفها 6 هانری هست که هر کدوم از سلفها تزویج 3 هانری رو هم دارن.البته سلف سمت راستی تزویجش معکوسه(به سر نقطه دار توجه کنین) فکر کنم با KVL راحت حل میشه.
                        چیزی که واسم سوال هست اینه که نمیدونم تزویج رو چطور باید تو حل مسئله و نوشتن KVL استفاده کنم

دیدگاه

(تو حوزه ی فازور) فرضاً برای دوتا سلف، {جریان عبوری از سلف اول ضرب در مقدار سلف رو مینویسیم.}حالا به تزویج های سلفها و سرهای نقطه دار و جهت جریان ورودی به سلفها نگاه میکنیم.اگه بین دوتا سلف تزویج دار، جریان عبوری از سلفها به سر نقطه دار تزویج وارد بشه، اینکار رو در ادامه ی نوشتن KVL انجام میدیم.{مقدار تزویج بین دو سلف ضرب در جریان سلف دوم با علامت مثبت} و اگه جریان عبوری هر دوتا به سرنقطه دار وارد نشه علامت منفی میشه. ادامه ی KVL رو مینویسیم تا... برسیم به سلف دوم.{جریان عبوری ضرب در مقدار سلف} {با توجه به علامت نقطه ها و جریان ورودی به سلف ها (+ یا - ) } {جریان سلف اول ضرب در مقدار تزویج }

امیدوارم واضح گفته باشم.

دیدگاه

(تو حوزه ی فازور) فرضاً برای دوتا سلف، {جریان عبوری از سلف اول ضرب در مقدار سلف رو مینویسیم.}حالا به تزویج های سلفها و سرهای نقطه دار و جهت جریان ورودی به سلفها نگاه میکنیم.اگه بین دوتا سلف تزویج دار، جریان عبوری از سلفها به سر نقطه دار تزویج وارد بشه، اینکار رو در ادامه ی نوشتن KVL انجام میدیم.{مقدار تزویج بین دو سلف ضرب در جریان سلف دوم با علامت مثبت} و اگه جریان عبوری هر دوتا به سرنقطه دار وارد نشه علامت منفی میشه. ادامه ی KVL رو مینویسیم تا... برسیم به سلف دوم.{جریان عبوری ضرب در مقدار سلف} {با توجه به علامت نقطه ها و جریان ورودی به سلف ها (+ یا - ) } {جریان سلف اول ضرب در مقدار تزویج }

امیدوارم واضح گفته باشم.
                            مرسی، 3 تا سوال اواشو با راهنماییتون حل کردم. اما رو 2 تا سوال اخرش موندم. به نظرتون سوال 4امش جواب 0 هستش؟ سوال 5ام در لحظه t=2pi کلید بسته هست جای سلف دوم چی باید گذاشت

دیدگاه

خواهش میکنم. :nerd:
                              جواب سوال چهارم صفر به نظر میرسه.شاید خواستن داوطلب رو به شک بندازن!
                              سوال آخر هم شما یه دونه حلقه بیشتر ندارین؛KVL بزنین، نهایتا مقدار زمان داده شده رو تو منبع قرار بدین که میشه مقدار ولتاژ اون لحظه که اون رو هم تو معادله میذارین و جواب بدست میاد. اون سلف و مقاومت وسطی هم حذف میشن.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X