اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار کنترل سرعت موتور تکفاز توسط دیاک و ترایاک (دیمر ساده)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار کنترل سرعت موتور تکفاز توسط دیاک و ترایاک (دیمر ساده)

دوستان سلام :biggrin:

از این مدار میشه به عنوان یه دیمر تکفاز استفاده کرد یعنی میشه به جای موتور از لامپ یا هویه ( یا هر نوع المنت) و.... استفاده کرد :nerd:

در این مدار با تغییر مقاومت ثابت زمانی شارژ و دشارژ خازن تغییر میآ‌کنه، که باعث تغییر زاویه آتش در ترایاک و در نتیجه تغییر مقدار ولتاژ موثر دو سر بار میآ‌شه. دقت کنید به دلیل استفاده از دیاک در این مدار کمترین ولتاژ ورودی به ولتاژ تحریک دیاک وابسته است.( یعنی در حدود 35 ولت)

دوستان بدلیل روشن و خاموش شدن مداوم ترایاک توی این مدار، نویز تولید میشه که من توصیه میکنم یک خازن سرامیکی 4.7 میکروفاراد 400 ولتی به صورت موازی با موتور( یا لامپ و ...) قرار بدید

دوستان اگه جایی از این مدار مشکل داره محبت کنید بهم بگید :nice:
    :bye
    شيطان كه رانده گشت يك خطا بيشتر نكرد خود را براي سجده آدم رضــــا نكرد
    شيطان هـــزار مرتبه بهتر ز بي نـــــــــــماز او سجده را بر آدم و اين بر خدا نكرد

پاسخ : مدار کنترل سرعت موتور تکفاز توسط دیاک و ترایاک (دیمر ساده)

اگه لامپ بذاریم شدت نور لامپ با تغییر پتانسیومتر تغییر می کنه ؟
    من چنین مداری می خوام
    توانش چقدره ؟
    اگه توان بالا بخوایم باید چی کار کنیم؟
    من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

دیدگاه

دوستان سلام
      متاسفانه من بی دقتی کردم و همونطوری که دوست خوبمون آقا امیر گفتند این موضوع قبلا مورد بحث قرار گرفته :cry: :cry2: ولی هدف من از نمایش این مدار فقط کنترل سرعت موتور نیست و بیشتر ساخت یه دیمر ساده و ارزان و کم هزینه ولی کاربردی بوده که بشه جاهای مختلفی ازش استفاده کرد .

شيطان هـــزار مرتبه بهتر ز بي نـــــــــــماز او سجده را بر آدم و اين بر خدا نكرد

دیدگاه

همون طوری که گفتم ساخت این مدار هزینه و وقت زیادی نمیگیره :nice:

اینم لیست قطعات
        1- ترایاک BT136
        2- دیاک
        3- خازن عدسی 0.1 میکروفاراد
        4- مقاومت 1 کیلو اهم
        5- کلید ولوم 500 کلیو اهمی
        6- قاب آداپتور
        7- سر ولوم

در جواب شما هم باید بگم بله با تغییر ولوم کلید و در نتیجه تغییر پتانسیومتر شدت نور لامپ تغییر میکنه
        من خودم فعلا یه جا استفاده ی این مدار رو دیدم اونم چراغ مطالعه ی دوستم بود که خیلی هم خوب جواب داد
        بستگی داره منظور شما از بالا بردن توان چی باشه ! اگه این مدار رو برای کم و زیاد کردن نور لامپ می خواینش جواب میده

دیدگاه

مدار کنترل سرعت موتور AC یونیورسال به وسیله ترایاک و دیاک

با سلام من مدار کنترل سرعت موتور AC یونیورسال به وسیله ترایاک و دیاک رو می خواستم. میشه کمکم کنید؟ :smile:

دیدگاه

اگه بخوایم این مدار را در سیمولینک متلب طراحی کنیم، چیکار کنیم ؟؟؟
            کمک کنید لطفا پروژمه :cry:

دیدگاه

3 سوال:
              1- در صورت حذف دیاک از مدار چه اتفاقی می افته؟
              2- ترایاک با ولتاژ DC هم تحریک میشه؟
              3- ولتاژ تحریک ترایاک در مدار ACو DC چند ولت است؟
              اگر از تاپيکي بدتون مياد...
              اگر با استارتر تاپيکي مشکل دارين...
              اگر خواستين تاپيکي فراموش بشه...
              ...بگين که
              [glow=red,2,300]من تو اون تاپيک پستي ارسال کنم.[/glow]

دیدگاه

کسی به سوال هام جواب نداد و یه سوال دیگه برام پیش اومد...
                میشه از ترایاک به دلیل جریان بالاش در مدارهای منبع تغذیه dc به جای رگولاتور متغیر استفاده کرد؟
                من میخواستم که برای ساخت منبع تغذیه متغیر از LM338 یا LM317 استفاده کنم ولی متوجه شدم که این ترایک تحمل جریان بیشتری داره.
                ...بگين که

دیدگاه

نوشته اصلی توسط montaghed
                  میشه از ترایاک به دلیل جریان بالاش در مدارهای منبع تغذیه dc به جای رگولاتور متغیر استفاده کرد؟
                  من میخواستم که برای ساخت منبع تغذیه متغیر از LM338 یا LM317 استفاده کنم ولی متوجه شدم که این ترایک تحمل جریان بیشتری داره.
                  سلام
                  دوست دوست عزیز تریاک یک دیود دو طرفه با پایه ی کنترلی است و برای یکسوسازی فکر نمیکنم بشه ازش استفاده کرد.مگر اینکه شما تریاک را با سرعت بالایی سویچ کنید ولی بازم ولتاژ DC ثابت و خوبی به شما نمیده.
                  موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی حیاتی
                    سلام
                    دوست دوست عزیز تریاک یک دیود دو طرفه با پایه ی کنترلی است و برای یکسوسازی فکر نمیکنم بشه ازش استفاده کرد.مگر اینکه شما تریاک را با سرعت بالایی سویچ کنید ولی بازم ولتاژ DC ثابت و خوبی به شما نمیده.
                    موفق باشید
                    ببخشید من منظورم رو بد رسوندم...
                    من میخوام به جای lm 338 در مدار استفاده کنم
                    ...بگين که

دیدگاه

ببخشید من منظورم رو بد رسوندم...
                      من میخوام به جای lm 338 در مدار استفاده کنم
                      دوست عزیز lm338 یک -Amp Adjustable Regulators می باشد.شما چطوری میخواید یک تریاک را جایگزین این قطعه کنید!!!!!!!!!!!! شما دیتاشیت های این دو قطعه را از اینترنت بگیرید مطالعه کنید تا با نحوه کار آشنا بشید.
                      موفق باشید

دیدگاه

دوستان توجه کنند که استفاده از دیمر به کمک قطعاتی مانند ترایاک تنها برای مصرف کننده های مقاومتی مانند لامپ مناسب است و به هیچ وجه برای کنترل موتور توصیه نمیشود. جهت کنترل توان برروی موتور باید برروی روشهای کار کنید که دامنه و فرکانس موج ac را کنترل میکنند که در این انجمن بسیار بحث شده است.
                        مهم نیست چه مدرکى دارید
                        مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

سلام دوستان
                          این دیمر برای توان 200وات هم جواب میده؟ اگه برای این توان یا بالاتر بخواد استفاده بشه کدوم قطعات باید عوض بشن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسین فرهمندفر
                            دوستان سلام :biggrin:

از این مدار میشه به عنوان یه دیمر تکفاز استفاده کرد یعنی میشه به جای موتور از لامپ یا هویه ( یا هر نوع المنت) و.... استفاده کرد :nerd:

در این مدار با تغییر مقاومت ثابت زمانی شارژ و دشارژ خازن تغییر میآ‌کنه، که باعث تغییر زاویه آتش در ترایاک و در نتیجه تغییر مقدار ولتاژ موثر دو سر بار میآ‌شه. دقت کنید به دلیل استفاده از دیاک در این مدار کمترین ولتاژ ورودی به ولتاژ تحریک دیاک وابسته است.( یعنی در حدود 35 ولت)

دوستان بدلیل روشن و خاموش شدن مداوم ترایاک توی این مدار، نویز تولید میشه که من توصیه میکنم یک خازن سرامیکی 4.7 میکروفاراد 400 ولتی به صورت موازی با موتور( یا لامپ و ...) قرار بدید

دوستان اگه جایی از این مدار مشکل داره محبت کنید بهم بگید :nice:
                            :bye
                            با سلام عکس دیده نمیشه.میشه بصورت فایل بذارین؟
                            تکاور شدن جرات افزون کند.....هراس از دل مرد بیرون کند....

تا تکاور به تن زخمی خود جان دارد....مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد.........

دیدگاه

باسلام،،تریاک ازدوتایرستورمعکوس وموازی ساخته شده به همین علت قادراست درهردونیم سیکل ازموج سینوسی کارکندبرای مثال درنیم سیکل مثبت تایرستورشماره یک ودرنیم سیکل منفی تایرستورشماره دو بایاس خواهدشد ودرهرنیم سیکل ازموج سینوسی بایدسیگنال کنترلی اعمال شودتاتریاک عمل کند.
                              تریاک یا تایرستورفرق نمیکند درولتاژ DC با اعمال سیگنال کنترلی روشن میشود وتا زمانی که جریان آن ازجریان نگهدار(IL)کمترنشود روشن خواهدماند.
                              ازترایاک میشودبرای یکسوسازی استفاده کرد؟پاسخ مثبت است،،چگونه؟با سری کردن یک دیودبا گیت ترایاک میشودانتخاب کردکدام نایرستورازمجموع دوتایرستوردرون تریاک روشن شود.
                              مثال:اگر آنددیود روی گیت تریاک باشدتریاک فقط درنیم سیکل های منفی کارمیکندواگرکاتددیود روی گیت باشددرآنصورت ترایاک درنیم سیکل های مثبت کارمیکند
                              شمانمی توانی بعنوان ریگلاتورازترایاک استفاده کنی،،امابدان که خانواده تایرستورها درمدارات قدرت کارشان همانند ریگلاتوراست اما با یک سیستم کنترل بسیارپیچیده ،،،برای استفاده ازریگلاتورهای جریان بالا میتوانیدازمدارات ترکیبی قدرت وکنترل ازمدارات ریگلاتوری استفاده کنیدبرای مثال ترانزیستور2N3055 یک ترانزیستور15A است وبا کنترل جریان بیس دریک مدارمناسب امکان ساخت ریگلاتورموردنظرشمافراهم خواهدشد
                              موفقیت شما وتک تک دوستان عزیزی که باپاسخ های خودبمن آموزش میدهندآرزوی منست
                              محمدرضامکوندی
                              WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                              MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X