اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مبدل 48 به 220

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مبدل 48 به 220

سلام دوستان عزیز
    من میخوام یه مبدل 48v به 220 / 400w درست کنم حالا دو تا سوال دارم
    1-برای این کار کدام توپولوژی مناسب تر است؟(پوش پول یا هالف بریج یا فول بریج)
    2-برای اینکه خروجی AC باشه با فرکانس 50 هرتز چکار باید بکنم؟ ایا میشود روی pwm ارسالی به سوییچ ها فرکانس 50 هرتز رو هم مدوله کرد؟(با تغییر مناسب دیوتی سایکل)
    بزرگترین لذت انجام کاریست که میگویند نمیتوانی !!!

پاسخ : مبدل 48 به 220

بهترین توپولوژی تمام پل یا فول بریج می باشد.
    بله لگر شما یک موج مربعی بدهید در خروجی هم یک موج مربعی خواهید گرفت
    اما اگر موج SPWM بدهید در خروجی با یک فیلتر کوچک موج سینوسی خواهید داشت .
    برای کسب اطلاعات بیشتر:
    http://www.barghiha.com/f26/
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=88433.0

sigpic

دیدگاه

سلام اقای ادیسون تشکر
      نقص توپولوژی نیم پل برای این کار چیه؟روی اونم میشه spwm پیاده کرد ؟ اخه میخوام هزینه کمتر بشه. بازم ممنون

دیدگاه

در توپولوژی نیم پل در خروجی VCC/2 رو یک بار به صورت مثبت و یک بار به صورت منفی داریم که باعث میشه از حداکثر ظرفیت منبع استفاده نشه
        در توپولوژی تمام پل VCC رو در دوسر ترانس به صورت مثبت و منفی خواهیم داشت.و میشه از حداکثر توان استفاده کرد.
        در نیم پل به دو خازن بزرگ برای ذخیره انرژی نیاز داریم که چون مدارات سوئیچینگ فرکانس بالایی دارند و این فرکانس بالا باعث می شود پیک های جریان یا جریان های لحظه ای شدید و تکراری از خازن بگذرد و خازن داغ می کند و تلفات بالا می رود. اما در تمام پل این اتفاق نخواهد افتاد.
        به طور کلی برای منابع تغذیه زیر 500 وات نیم پل مناسب است و بالاتر از آن باید به سراغ تمام پل برویم.
        اما در پوش پول کوچکترین اشتباه باعث بد کار کردن مدار می شود مثلا یکسان نبودن تعداد دور ترانس باعث اشباع هسته می شود.
        روی هر سه توپولوژی می توان از SPWM استفاده کرد.

sigpic

دیدگاه

بازم تشکر از پاسخهای کاملتون
          در مورد محاسبه و طراحی ترانسهای سوییچینگ منبعی معرفی میکنید (هیچ اطلاعی ندارم)
          و یه سوال یعنی مقادیر مختلف دیوتی سایکل در عملکرد ترانس تاثیری نداره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی طاعتی
            بازم تشکر از پاسخهای کاملتون
            در مورد محاسبه و طراحی ترانسهای سوییچینگ منبعی معرفی میکنید (هیچ اطلاعی ندارم)
            و یه سوال یعنی مقادیر مختلف دیوتی سایکل در عملکرد ترانس تاثیری نداره؟
            هنگامی که موج spwm بررسی شود از لحاظ هارمونیکی شامل چند هارمونیک است و فرکانس بالا هم بالاست اما اگر از هسته فریت و در مواقع لزوم از فاصله هوایی استفاده کنیم عملکرد ترانس شرایط نامطلوبی نخواهد داشت.
            این هم منابع :
            انجمنی که من مدیرش هستم : http://www.barghiha.com/f26/
            کتاب منابع تغذیه سوئیچینگ نوشته ادیب ابریشمی فر
            کتاب switching power supply by abraham i pressman
            و تاپیک های بسیار عالی همین انجمن

sigpic

دیدگاه

سلام
              توی لینک زیر تو پست سوم یه سری فرمول برای محاسبه ترانس نوشته شده که دیوتی سایکل توش نقش شدیدی داره (در spwm دیوتی سایکل از صفر درصد تا 100در صد متغییره) .گیج شدم
              توی منابعی هم که معرفی کردین برای محاسبه ترانس منبع کاملی پیدا نکردم میشه راهنمایی کنید
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=28377.msg136713#msg136713

دیدگاه

در کتاب ابریشمی فر و همچنین کتاب پرسمان راجع به طراحی ترانس مطالب بسیار مفیدی مطرح شده و با استفاده از جدول ها می توان ترانس را طراحی کرد.
                اما طراحی ترانس فرکانس بالا بیشتر تجربی است تا علمی و در برخی کتاب ها نیز روش های تجربی نوشته شده است.
                ابتدا باید با استفاده از جدول ها نوع و اندازه ترانس مورد نیاز مشخص شود.
                ابعاد ترانس رابطه با فرکانس دارد نه دیوتی سایکل و فرکانس spwm همواره ثابت است.
                سپس با استفاده از رابطه :( قطر سیم = مجذور جریان ) قطر سیم ها به دست می آید و با استفاده از نسبت اولیه و ثانویه نسبت تعداد دور مشخص می شود و در آخر با داشتن نسبت ها و محاسبه فضای سیم پیچی تعداد دور ها مشخص می شود.
                البته باید عایق کاری نیز در نظر گرفته شود. همچنین به جای استفاده از یک سیم از چند سیم استفاده می شود تا اثر پوسته ای کاهش یابد.
                این روش تجربی رو من برای منابع خودم استفاده می کنم.

sigpic

دیدگاه

سلام
                  امکانش هست برای تست از ترانس پاور کامپیوتر استفاده کنم ؟ یعنی ولتاژ اولیه رو 12 ولت در نظر بگیرم و ترانسو بصورت معکوس استفاده کنم؟
                  اگه میشه فرکانس spwm رو چند قرار بدم؟ گیت درایور 2132 ir برای تحریک سوییچ ها مناسبه؟(با توجه به دد تایم 800 نانو ثانیه) بسیار ممنون

دیدگاه

سلام
                    امکانش هست برای تست از ترانس پاور کامپیوتر استفاده کنم ؟ یعنی ولتاژ اولیه رو 12 ولت در نظر بگیرم و ترانسو بصورت معکوس استفاده کنم؟
                    اگه میشه فرکانس spwm رو چند قرار بدم؟ گیت درایور 2132 ir برای تحریک سوییچ ها مناسبه؟(با توجه به دد تایم 800 نانو ثانیه) بسیار ممنون
                    خواهش می کنم .
                    میشه تست کرد اما کار مطمئنی نیست و باید برای استفاده حتما ترانس رو بپیچی
                    فرکانس مناسب هم بستگی به سوئیچ ها و شرایط مدار داره بهتره بالای 25 کیلو هرتز باشه و زیر 100 کیلوهرتز
                    دید تایم هم بسیتگ به سوئیچ های مورد استفاده و لختی روشنی و خاموشی آنها داره که این مقدار 800 نانو مناسب است

sigpic

دیدگاه

خیلی ممنون بابت راهنماییتون :applause:
                      ببخشید زیاد میپرسم از همین هسته ترانس پاور برای این کاربرد (48 به 220)میتونم استفاده کنم و ترانسو بپیچم؟

دیدگاه

خیلی ممنون بابت راهنماییتون :applause:
                        ببخشید زیاد میپرسم از همین هسته ترانس پاور برای این کاربرد (48 به 220)میتونم استفاده کنم و ترانسو بپیچم؟
                        خواهش می کنم آقای طاعتی خیلی هم خوبه
                        اندازه ترانس به مقدار توان بستگی داره البته باید دید پاور چند وات هست ؟ البته شما زیاد به توانی که روی پاور می نویسه اعتماد نکن مگر اینکه جنسش خیلی خوب باشه . مثلا اگه 300 وات هست شما می تونی برای 250 وات استفاده کنی

sigpic

دیدگاه

سلام ادیسون (اقا ناصر) و دیگر اساتید
                          من میخوام واسه این مدار برد بزنم
                          می خوام قسمت سازنده ی pwm از قسمت قدرت جدا باشن یعنی هر کدوم رو یه برد جدا گانه با فاصله حدودا 30 سانت باشن و با یه کابل pwm ها از برد فرمان به برد قدرت انتقال پیدا کنن ( دلیلش اینه که هزینه هام خیلی خیلی میاد پایین).
                          حالا نظر شما اساتید چیه؟ این کارو بکنم؟ اگه پاسخ مثبته چه نکاتی رو باید رعایت کنم؟ مثلا نوع کابل و....
                          متشکرم

دیدگاه

می تونید اینکار رو انجام دهید و می توانید از کابل فت استفاده کنید . سعی کنید طول کابل کوتاه باشد.

sigpic

دیدگاه

یه سوال دیگه توی محاسبت ترانس مقدار دیوتی سایکلو چند بزارم؟ همون 0.45 خوبه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X