اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فیوز کنتور برق و بدن انسان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فیوز کنتور برق و بدن انسان

سلام خدمت دوستان
    همه ما میدونیم که مقاومت بدن انسان بالای 100 کیلو هست با این منوال وقتی یه بابایی میاد دستش رو میکنه تو پریز ( ! ) بعد از چند ثانیه برق گرفنگی فیوز میپره؛ سوالی که هست اینه که بدن انسان با مقاومتی که داره حداکثر جریانی که میکشه در حد میلی آمپره ؛ اما همون جریان فیوز چند آمپری رو میپرونه ؛ کسی میتونه اینو توضیح بده؟
    رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

پاسخ : فیوز کنتور برق و بدن انسان

مقاومت بدن انسان زیر شصت کیلوه. وقتی هم خیس باشه زیر 15 کیلو اهم. اون رله محافظتیه نه فیوز :agree: فیوز میسوزه نمیپره! حالا این چیزی که شما داری میگی من اولین باریه که دارم میشنوم! دیدم برق گرفته طرف جزقاله شده و رله قطع نشده! شما خودت امتحان کردی؟؟
    کم گوی و گزیده گوی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud 578
      مقاومت بدن انسان زیر شصت کیلوه. وقتی هم خیس باشه زیر 15 کیلو اهم. اون رله محافظتیه نه فیوز :agree: فیوز میسوزه نمیپره! حالا این چیزی که شما داری میگی من اولین باریه که دارم میشنوم! دیدم برق گرفته طرف جزقاله شده و رله قطع نشده! شما خودت امتحان کردی؟؟
      آقا جان کی گفته مقاومت بدن زیر 60 کیلو هست؟ امتحانش که ضرری تداره با اهم متر میتونی خوذت انداره بگیری ؛خودم که امتحان نکردم اما یکی از استادای دانشگاه هم سه سال پیش گفت، از چند نفری سیم کش هم پرسیدم همه گفتن فیوز میپره؛ در ضمن منظور شما از رله های حفاظتی اگه کلید های مینیاتوری ( فیوز مینایتوری ) هست برای من نوع حرارتی را یا مدل مینیاتوریش فرقی نداره من میخوام علت پریدن فیوز رو بدونم که چرا با وجود مقاومت زیاد بدن و جریان کمش فیوز میپره ؟ و یا اینکه واقعا فیوز میپره؟
      پاورقی : شما هم زیاد رو کلمات حساس نباش! همینطور که برید تو بازار بگید مولتی متر دیجیتال میخوام نصف بازار بهتون میخندن ؛ یا مثلا یکی گفت اسکوب به جای اسیلوسکوب شما بخوای براش دیکشنری باز کنی ... یکی از فضیلت های آدمها اینه که اگه کسی نمیتونه کسی رو راهنمایی کنه؛ خاموش بمونه وگمراهش نکنه و از هدف دورش نکنه ! اینکه سوال رو شما ول کردید و تاپیک رو با جواب بیهودتون و غلط گرفتن از من بخواید کش دارش کنید اصلا کار جالبی به نظر من نیست حالا چه بخوایم بگیم فیوز میپره یا رله قطع میکنه یا فیوز حرارتی دچار سوختگی میشود.... به هر حال از نظرتون ممنونم

دیدگاه

دوست گرامی

مقاومت بدن انسان را با در نظر گرفتن دو عامل بررسی میکنند

1 - عواملی مثل جنس ، سن ، نژاد ، ابعاد فیزیکی . حتی شرایط جسمی و روحی

2 - عواملی مثل رطوبت پوست ، سطح تماس ، فاصله نقاط تماس و ماده واسطه

به عنوان مثال یک فرد تنومند و جوان با آمادگی ذهتی کامل و پسوت کاملا خشک ممکنه مقاومت بین انگشت پا راست تا انگشت دست چپش در ارتباط بسیار سطحی با دو سوزن کاملا خشک بالغ بر چند مگا اهم باشد ( در اینجا فقط از مقاومت در مقابل جریان مستقیم صحبت میکنیم در جریان متناوب بسته به فرکانس ظرفیت خازنی بدن نبز میتواند نقش موثری داشته باشد )

در حالی ارتباط بین آرنج و و کف دست یک نوزاد در ازتباط با دو ورقه آلومینیم آغشته به ژل ممکن است تنها چند صد اهم باشد

از نظر برق گرفتگی مواردی بوده که فردی جتی با استفاده از فازمتر و عبور جریان بسیار کم دچار برق گرفتگی گردیده و مواردی نادری هم وجود داشته که فردی حتی با لمس دو قطب 220 ولت به طور مستقیم فقط دچار ارزش خفیفی گردیده است

پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil
          آقا جان کی گفته مقاومت بدن زیر 60 کیلو هست؟ امتحانش که ضرری تداره با اهم متر میتونی خوذت انداره بگیری ؛خودم که امتحان نکردم اما یکی از استادای دانشگاه هم سه سال پیش گفت، از چند نفری سیم کش هم پرسیدم همه گفتن فیوز میپره؛ در ضمن منظور شما از رله های حفاظتی اگه کلید های مینیاتوری ( فیوز مینایتوری ) هست برای من نوع حرارتی را یا مدل مینیاتوریش فرقی نداره من میخوام علت پریدن فیوز رو بدونم که چرا با وجود مقاومت زیاد بدن و جریان کمش فیوز میپره ؟ و یا اینکه واقعا فیوز میپره؟
          پاورقی : شما هم زیاد رو کلمات حساس نباش! همینطور که برید تو بازار بگید مولتی متر دیجیتال میخوام نصف بازار بهتون میخندن ؛ یا مثلا یکی گفت اسکوب به جای اسیلوسکوب شما بخوای براش دیکشنری باز کنی ... یکی از فضیلت های آدمها اینه که اگه کسی نمیتونه کسی رو راهنمایی کنه؛ خاموش بمونه وگمراهش نکنه و از هدف دورش نکنه ! اینکه سوال رو شما ول کردید و تاپیک رو با جواب بیهودتون و غلط گرفتن از من بخواید کش دارش کنید اصلا کار جالبی به نظر من نیست حالا چه بخوایم بگیم فیوز میپره یا رله قطع میکنه یا فیوز حرارتی دچار سوختگی میشود.... به هر حال از نظرتون ممنونم
          حالا چرا بهت بر میخوره؟؟ :rolleyes: گفتم تا بیشتر بدونی بد کردیم یچی بیشتر یادت دادیم؟!
          بعدشم شما از کجا میدونی که من خودم با مولتی متر امتحان نکردم؟!
          اتفاقا من در این مورد خیلی آزمایش کردم. روی بدن بیشتر از ده نفر.
          البته اون چهار مگا اهمی که دوستمون گفت رو هیچکجا ندیدم! (مگه پاهای طرف بشدت پینه بسته باشه!)
          من نمیدونم شما کجا زندگی میکنی ولی اینجا (چه تهران چه اصفهان چه مشهد چه تبریز) مولتی مترا همه به دو دسته دیجیتال و عقربه ای(آنالوگ) تقسیم بندی میشن و همین مولتی متر خودمو همین شکلی گرفتم (با کلی پرس و جو) و کسی بهم نخندید
          بهرحال باش همون فیوز خودت! ولی این فیوز (رله حفاظتی) که من دیدم، معمولا با اور لود شدن بار قطع میکنه. اورلودشم بین پنج تا پونزده آمپره (دیگه بنا به کلاسش) حالا اگه بازم بقول خودت مقاومت بدن صد کیلوهم که باشه جریان بسختی به 2 آمپر میرسه (با عبور 750 میلی آمپر به دیار باقی میشتابی! دیگه 2 آمپر که بماند). سواد ما که تا اینجا قد میده، حالا شاید شما یچی میدونی که ما نمیدونیم
          پانوشت:
          در واقع شما پرسیدی آیا میپره؟ مام جواب دادیم با این تفاسیر بعید میدونم بپره وگرنه برق خونه کسی رو نمیکشت. دفانداله که عجیجم :icon_razz:
          کم گوی و گزیده گوی

دیدگاه

بعد از چند ثانیه برق گرفنگی فیوز میپره
            اصلا این طور نیست. در خونه هایی که رله حفاظت دیفرانسیلی ندارن، اگه یکی رو برق بگیره (البته خدای نکرده) و طرف نتونه خودش رو از سیم جدا کنه ..... :twisted: :twisted:

ولی اگه خونه رله حفاظتی (یا همون رله دیفرانسیلی) داشته باشه، بسته به حساسیت اون دستگاه، برق سریعا قطع میشه.

طرز کار رله دیفرانسیلی:
            در حالت عادی (کسی رو برق نگرفته باشه) جریان فاز و جریان نول دقیقا با هم برابرند (البته با اختلاف فاز 180 درجه). چون جریانی که از فاز میاد کاملا از مسیر نول بر میگرده.
            حتما این رو میدونید که نول شبکه توزیع برق در محل ترانس توزیع به زمین وصل شده و در عمل کل زمین به عنوان نول میتونه عمل کنه (البته با مقاومت زیادتر نسبت به نول شبکه).

حالا اگه یه نفر دستش رو بزنه به فاز :evil: یه مقدار خیلی کم جریان از فاز میاد ولی از نول بر نمیگرده (از مسیر بدن انسان و زمین بر میگرده به ترانس توزیع). رله دیفرانسیلی این مقدار خیلی کم جریان رو میتونه تشخیص بده و مدار برق رو قطع کنه (به همین خاطر هم بهش میگن رله دیفرانسیلی، چون اختلاف جریان فاز و نول رو میگیره).
            خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

masoud 578 عزیز من بهم بر نخورد تازه کلی هم از جواباتون و وقتی که گذاشتی ممنونم @};- اما بعد از هر پست یه عده برای افزایش تعداد پستاشون ( به چه درد میخوره ؟ ) میان جوابای بیهوده و اسپم میزارن و نمیزارن آدم جواب بگیره نمونه اش دوست عزیز emitor در بالا که این همه خط نوشته هیچ کدومش هم ربطی به سوال من نداره!!
              نوشته اصلی توسط hamed8419215
              اصلا این طور نیست. در خونه هایی که رله حفاظت دیفرانسیلی ندارن، اگه یکی رو برق بگیره (البته خدای نکرده) و طرف نتونه خودش رو از سیم جدا کنه ..... :twisted: :twisted:

ولی اگه خونه رله حفاظتی (یا همون رله دیفرانسیلی) داشته باشه، بسته به حساسیت اون دستگاه، برق سریعا قطع میشه.

طرز کار رله دیفرانسیلی:
              در حالت عادی (کسی رو برق نگرفته باشه) جریان فاز و جریان نول دقیقا با هم برابرند (البته با اختلاف فاز 180 درجه). چون جریانی که از فاز میاد کاملا از مسیر نول بر میگرده.
              حتما این رو میدونید که نول شبکه توزیع برق در محل ترانس توزیع به زمین وصل شده و در عمل کل زمین به عنوان نول میتونه عمل کنه (البته با مقاومت زیادتر نسبت به نول شبکه).

حالا اگه یه نفر دستش رو بزنه به فاز :evil: یه مقدار خیلی کم جریان از فاز میاد ولی از نول بر نمیگرده (از مسیر بدن انسان و زمین بر میگرده به ترانس توزیع). رله دیفرانسیلی این مقدار خیلی کم جریان رو میتونه تشخیص بده و مدار برق رو قطع کنه (به همین خاطر هم بهش میگن رله دیفرانسیلی، چون اختلاف جریان فاز و نول رو میگیره).
              چه جالب پس با این منوال دلیلی نیست که رله های حرارتی بتونن از برق جدا کنن؟ یه سوال دیگه بارهای سلفی چه تاثیری روی این رله های حفاظتی دیفرانسیلی میزاره؟ ؛ اما طرز کار این رله های دیفرانسیلی که گفتید چطوری هستن، منظورم ساختارشون هست؟ @};-

دیدگاه

سلام.
                چه جالب پس با این منوال دلیلی نیست که رله های حرارتی بتونن از برق جدا کنن؟
                رله های حرارتی هیچگونه کارکردی برای حفاظت جان ندارند و فقط در برابر اضافه بار استفاده میشن (دقت کنید که رله حرارتی برای اضافه بار تدریجی مثلا در الکتروموتورها استفاده میشه ولی اون چیزی که ما معمولا به عنوان فیوز میشناسیم، یک رله اضافه جریان آنی هست، که البته بعضیاشون داخلشون رله حرارتی هم داره که با M مارک میشن).

ه سوال دیگه بارهای سلفی چه تاثیری روی این رله های حفاظتی دیفرانسیلی میزاره؟
                هیچ نوع بار سلفی یا خازنی و... تاثیری در اونا نداره و فقط نامتعادل شدن جریان فاز و نول باعث تحریک اونا میشه.

اما طرز کار این رله های دیفرانسیلی که گفتید چطوری هستن، منظورم ساختارشون هست؟ @};-
                داخلشون رو ندیدم.
                ولی فک کنم اینطور باشه:
                فیلتر حذف نویز مشترک در ورودی منبع تغذیه سوییچینگ رو که دیدین....
                دوتا سیم پیچ داره که روی یه هسته تروید (معمولا از جنس پودر آهن) پیچیده شده و یکی سر راه فاز و یکی سر راه نول قرار میگیره. جهت جریان و سیم پیچ ها طوری هست که در حالت عادی که جریان فاز و نول یکی هست، میدان دوتا سیم پیچ با هم مخالفن و میدان کلی در هسته صفره (در نتیجه امپدانسی کلیش صفره).
                حالا اگه جریان یکی از سیم پیچ ها یه کم کمتر یا بیشتر بشه، دیگه میدان داخل هسته صفر نمیشه (و مقداری امپدانس به خط اضافه میشه). حالا اگه روی این چنین هسته ای یه سیم پیچ سوم هم بذارین، ولتاژ دو سر اون سیم پیچ متناسبه با میزان عدم تعادل جریان بین فاز و نول و .... :nerd:
                خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

باسلام وتشکرازاظهارنظردوستان
                  1-مقاومت بدن انسان بین 10 تا600 کیلواهم است
                  2- مقاومت بدن بشرایط مختلفی وابستگی دارد،،، شادی وناراجتی،،رطوبت بدن،محیط،،شرایط جسمی،،حالت روحی وروانی،،و،،،،،،،بایدفکرکنی مقاوت بدنت در کمترین مقداراست درانیصورت بیشترین جریان الکتریکی ازبدن عبورخواهدکردکه میتواندکشنده باشدپس هرگونه تماس ممنوع است
                  3-هیچ فیوزی درمقابل برق گرفتگی انسان نمیتواندعمل کند
                  4-جریان 10 میلی آمپردرخیلی ها ممکن است کشنده باشد بیشترین ولتاژتماس حدود 50 ولت است که معنی آن این نیست که بایدبا50 ولت تماس گرفت معنی آن یعنی اگر اتقاقی این تماس رخ دهدخطرجانی ممکن است نداشته باشد

محمدرضامکوندی
                  WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                  MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X