اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

قطعه الکترونیکی برای قطع و وصل 12V با جریان 50آمپرس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

قطعه الکترونیکی برای قطع و وصل 12V با جریان 50آمپرس

برای قطع و وصل یک بوبین 12V با جریان 50آمپر نیاز به یک قطعه الکترونیکی هستم.اگر امکان داره راهنمایم کنید که از چه قطعه ای باید استفاده کنم.بارت نامبرش بهم بگید و اگر سایتی هم میشناسید برای تهیش بهم معرفی کنید.

پاسخ : قطعه الکترونیکی برای قطع و وصل 12V با جریان 50آمپرس

نوشته اصلی توسط ali_elect62
    برای قطع و وصل یک بوبین 12V با جریان 50آمپر نیاز به یک قطعه الکترونیکی هستم.اگر امکان داره راهنمایم کنید که از چه قطعه ای باید استفاده کنم.بارت نامبرش بهم بگید و اگر سایتی هم میشناسید برای تهیش بهم معرفی کنید.
    هم میشه از رله مناسب استفاده کرد هم از ماسفت IRF3205
    البته برای چه کاری؟؟؟

sigpic

دیدگاه

هم میشه از رله مناسب استفاده کرد هم از ماسفت IRF3205
      البته برای چه کاری؟؟؟
      برای فرمان دادن به بوبین مغناطیسى لازم دارم.از رله نمی خوام استفاده کنم.از کجا مى تونم این ماسفت بخرم؟قیمتش چقدر هست؟راه اندازیش به شکله؟

دیدگاه

ساکن کجا هستید ؟
        اگه تهران خ جمهور پاساژ عباسیان - جوان الکترونیک و خیلی از مغازه های دیگه دارن
        1500 تومنه
        ماسفت سه پایه داره به نام گیت درین و سورس
        هنگامی که به گیت سورس ولتاژ حدود ده ولت وصل شود درین به سورس متصل می شود.

مانند این شکل اما از ماسفت irf3205 استفاده کنید

sigpic

دیدگاه

ماسفت IRF3205 خروجی منفی می ده، اگر خروجی مثبت بخوام از چه ماسفتی باید استفاده کنم؟

دیدگاه

خروجی منفی ؟؟ منظورتون رو متوجه نشدم ؟ اگه ممکنه بیشتر توضیح بدید ممنون.
            مداری هم که براتون گذاشتم وقتی که به گیت سورس ولتاژ حدود ده ولت وصل شود رله متصل می گردد.

sigpic

دیدگاه

مداری که گذاشتید زمین توسط ماسفت به رله وصل می کنه، من می خوام +12 سوئیچ کنم.(PNP)

دیدگاه

برای اینکار دو راه وجود داره.
                1-راه اندازی ماسفت به صورت زمین شناور که تو این روش همین ماسفت کانالN رو استفاده میکنین، درین ماسفت به خط تغذیه وصل میشه و بار توی سورس قرار میگیره.برای روش کردن ماسفت تو این حالت باید سیگنال کنترلی بین پایه های گیت و سورس اعمال بشه.برای این کار هم میتونین از آی سی های درایور مثل IR2110 و IR2113 و... که درایور High side دارن اسنفاده کنین.یا اینکه از ترانس پالس کمک بگیرین.
                2-استفاده از ماسفت کانال P مثل IRF4905

پیشنهاد من روش اولی هست.درسته که به ظاهر طولانی هست،اما دوتا مزیت داره:
                اول اینکه ماسفت کانال P با این جریان، راحت گیر نمیاد ولی ماسفت کانال N تا دلت بخواد میتونی پیدا کنی،البته با قیمت به مراتب کمتر از مقدار مشابه کانال P
                دوم هم اینکه چون جریان عبوری نسبتا زیاد هست و این جریان DC هم هست، لذا موقع سوئیچ کردن حالت Hard switching اتفاق میفته که ممکنه ماسفت نتونه تحمل کنه، و شاید مجبور به استفاده از IGBT بشی.که باز هم اگه از این روش استفاده کنی واسه درایو کردن، برای تغییر سوئیچ از ماسفت به IGBT، هیچ مسئله ای برای درایور پیش نمیاد و فقط سوئیچ عوض میشه.اون هم با یه سوئیچ متداول در بازار.
                موفق باشی.

دیدگاه

سلام اساتید
                  یه سوال : میشه ماسفت رو در حالت low side مثل همون شماتیکی که بالا هست راه اندازی کرد که احتیاج به گیت درایور نباشه؟ (ابرای سرعت های خیلی پایین) چه دلیلی داره که بار بین سورس و زمین قرار بگیره؟
                  بزرگترین لذت انجام کاریست که میگویند نمیتوانی !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی طاعتی
                    سلام اساتید
                    یه سوال : میشه ماسفت رو در حالت low side مثل همون شماتیکی که بالا هست راه اندازی کرد که احتیاج به گیت درایور نباشه؟ (ابرای سرعت های خیلی پایین) چه دلیلی داره که بار بین سورس و زمین قرار بگیره؟
                    در جواب سوال اول:
                    استفاده از گیت درایور بستگی به مشخصات ماسفت و عملکرد اون مدار داره.اگه ماسفت از نوع لاجیک باشه، یا اینکه سیگنال اعمالی به گیت،ولتاژش کم باشه(مثلا5 ولت-با توجه دیتاشیت مشخص میشه حداقل چندولت) ولی جریان دهی قابل قبولی داشته باشه(مثلا 1آمپر) برای فرکانسهای نه چندان زیاد، میشه ماسفت رو مستقیم هم راه اندازی کرد.البته توجه داشته باشین که این روش،عملا خیلی مطمئن نیست و به خاطر کم بودن ولتاژ تحریک،زمان عبور از ناحیه قطع به اشباع و یا برعکس طولانی خواهد بود و اتلاف توان تو ماسفت خواهیم داشت.
                    دقت داشته باشین که روشن یا خاموش شدن ماسفت، منوط به اعمال ولتاژ کنترلی بین پایه های گیت-سورس هست.
                    سوال دوم که چه دلیلی داره بار بین سورس و زمین قرار بگیره؟
                    1-بستگی به خواسته ی مسئله داره که قراره سوئیچ به عنوان سورس جریان باشه، نه سینک جریان.
                    2-ساختار پل اچ (H-bridge) رو نگاه کنین.ماسفتهای بالایی تو همین شرایط قرار دارند.
                    3-میشه اینکار رو نکرد و در عوض، ماسفت کانال P استفاده کرد، اما ایراد اینکار تو این هست که ماسفت کانالP گرون هست و راحت پیدا نمیشه.با راه اندازی به صورت زمین شناور ماسفت کانالN، دیگه ضرورتی نداره از ماسفت کانال P استفاده کنیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی

1-بستگی به خواسته ی مسئله داره که قراره سوئیچ به عنوان سورس جریان باشه، نه سینک جریان.
                      سلام درباره ی مورد بالا توضیحی میدین ؟
                      مورد استفاده من به این شکله که تعدادی led سری و موازی شده قراره با استفاده با یک ماسفت خاموش و روشن بشن . اگه بار رو بین تغذیه و درین قرار بدم . گیت ماسفت رو با استفاده از یه ترانزیستور می تونم تحریک کنم. حالا اگه بار بین سورس و زمین قرار بگیره میشه همون روش زمین شناور .(که سخت تره)
                      سوالم اینه چرا از روش اول استفاده نکنیم؟
                      بزرگترین لذت انجام کاریست که میگویند نمیتوانی !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی طاعتی
                        سلام درباره ی مورد بالا توضیحی میدین ؟
                        مورد استفاده من به این شکله که تعدادی led سری و موازی شده قراره با استفاده با یک ماسفت خاموش و روشن بشن . اگه بار رو بین تغذیه و درین قرار بدم . گیت ماسفت رو با استفاده از یه ترانزیستور می تونم تحریک کنم. حالا اگه بار بین سورس و زمین قرار بگیره میشه همون روش زمین شناور .(که سخت تره)
                        سوالم اینه چرا از روش اول استفاده نکنیم؟
                        خب شما از همون روش اول استفاده بکن.هیچ ایرادی نداره.منطقی هم هست.
                        عرض کردم، بستگی به خواسته ی مسئله داره.شاید بنابه هر دلیلی، تو سوال دوستمون، لازمه که تغذیه ی بار قطع بشه، نه زمینِ بار. به همین خاطر لازمه که بار بین سورس و زمین ماسفت کانال N قرار بگیره یا ماسفت کانالP استفاده بشه و بار بین زمین و درین قرار بگیره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X