اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل عجیب با مقاومت NTC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل عجیب با مقاومت NTC

با عرض سلام . خسته نباشید

اگه بخام مشکل رو خیلی مختصر بگم این هست که من یک دماسنج با مقاومت 5 کیلو NTC درست کردم
    (این مقاومت NTC با یک مقاومت 10 کیلو سری شده و سر دیگر مقاومت 10 کیلو به Vcc و سر دیگر مقاومت NTC-5k به GND وصل شده و قسمت اتصال این دو مقاومت به پایه ADC رفته)
    خوب حالا میخوام دما رو اندازه گیری کنم که این کار رو هم بخوبی انجام میده
    اما مشکل این هست که وقتی دما زیاد میشه عدد نمایش به جای بیشتر شدن کمتر میشه !!!! وقتی دما سردتر میشه ، عدد نمایشی به جای کم شدن بیشتر میشه !!! یعنی این مقاومت حرارتی دقیقا برعکس کار میکنه !!!! :angry:
    حالا مشکل از چیه ؟ بخدا کد برنامه رو کلی چک کردم
    حالا میشه پیدا کنید پرتقال فروش را ؟ یا اصلا جریان یه چیز دیگه هست ؟

با تشــــــــــکر

پاسخ : مشکل عجیب با مقاومت NTC

راحت ترین راه اینه که جای این دو تا مقاومت رو عوض کنی و ان تی سی رو در بالا قرار بدی این جوری وقتی دما زیاد میشه افت ولتاژ ان تی سی کم میشه و افت ولتاژ مقاومت زیاد میشه که اگه ولتاژ مقاومت رو بخونی و در یک عدد برای کالبره کردن ضرب کنی دما سنج درست کار می کنه
    البته دقت ان تی سی زیاد نیست و بهتره از آی سی LM35 استفاده کنی

sigpic

دیدگاه

دوست عزیز همونطور که از اسمش معلومه NTC که میشه Negative Temperature Coefficient ، مقاومتی هست که ضریب دماییش منفیه . یعنی با افزایش دما مقاومتش کم و با کاهش دما مقاومتش زیاد میشه.
      در مداری هم که شما بستین ، دقیقا باید همینطور که گفتین عمل کنه و طبیعی و درست هست.
      اگر عکس این رو میخواین باید طبق گفته دوست عزیزمون جای این دو تا مقاومت رو عوض کنید.
      موفق باشید.

دیدگاه

خوب من حالا مدار رو دقیقا مطابق با شکل 2 بستم

حالا یعنی شما میگید مدار رو باید مثل شکل 1 ببندم ؟؟؟

با نهایت تشــــکر از دوستان خوفم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sinastar
          خوب من حالا مدار رو دقیقا مطابق با شکل 2 بستم

حالا یعنی شما میگید مدار رو باید مثل شکل 1 ببندم ؟؟؟
          با نهایت تشــــکر از دوستان خوفم
          بله دقیقا همین طوری در مدار 2 برای ntc
          و اگه مقاومت از نوع ptc بخرید باید مانند مدار 1 بسته بشه

sigpic

دیدگاه

ای بابا

حالا که پس دوباره برگشتیم به اول !!!

من همین الان مدار 2 رو بستم و این مشکل رو دارم
            آخه شما میگید مدار 2 رو برای NTC ببندید
            خوب همین حالا همون مدار2 رو بستم دیگه

ولی خوب فهمیدم منظورت از تعوض مقاومت ها چی بود
            پس من فقط جای مقاومت هارو باید عوض کنم

با تشــــکر

دیدگاه

دوست عزیز ، هیچ بایدی نداره که مثلا برای ntc مدار 2 و برای ptc مدار 1 رو ببندید.
              شما میتونید هر دو تا رو تو هر دو مد ببندید. مهم اینه که شما چجوری بخونیدش. اگر شما ntc رو تو مد 2 ببندید باید ولتاژ دو سر ntc رو در وضعیتی بخونید که میدونید با افزایش دما این مقاومت کاهش و در نتیجه ولتاژ دو سرش کاهش پیدا میکنه.

دیدگاه

سلام
                میشه ntc خوبی معرفی کنید برای سنجش دما
                چون رنج مقاومتی و حساسیت هاشون با هم فرق میکنه و گویا نوع های بسیاری داره
                من دیشب یه ntc داشتم از قبل که امتحانش کردم
                دیدم اینگار اتصال کوتاه ست
                دیتاشیت سرچ کردم که چیز خاصی پیدا نکردم اما یه چیزی دیدم که این ntc مقاومتش 10 اهم
                وو 2 امپر میشه ازش عبور داد
                در واقع برای میکرو مناسب نیست و فکر کنم در مدار های انالوگ کاربرد داره
                اسم ntc من این ntc 10d-9
                نظرتون راجبش چیه ؟ به چه دردی میخوره؟ نمیدونم از کجا بهم به ارث رسیده :biggrin:

و رنج مقاومتی این ntc شما چقدره و تو چه بازه ای تقریبا مقاومتش تغییر میکنه؟
                و چقدر حساسیت و دقت داره؟
                اینکه بدونیم تغیرات مقاومتیش چقدر میتونه مفید باشه و مقاومت مناسب تری باهاش سری کنیم برای تقسیم ولتاز ؟

ایا خطی ؟ فکر نکنم و تغیرات دمایی رو تو چه زمانی به مقاومت اعمال میکنه یعنی سرعتش ؟

در کل برای دماسنجی فکر نکنم دقیق باشن اما شاید بعضی جاها کاربرد داشته باشن

ایا میشه با یه دماسنج دقیق کالیبره بشن ؟ فکر نکنم چون خطی نیستن گویا
                و اگه توجه کرده باشد دماسنج کیس کامبیوتر ها معمولا همین ntc , ptc تشریف دارن و
                دقت نسبتا خوبی ؟!!!!!!!

و اینکه چون معمولا تغییرت مقاومتیشون ( رنج ) بالا ست وقتی به a/d میدیم دقت خیلی پایین میاد

در کل بنظرم دیگه کاربردی برای دماسنجی ندارن و میشه ازشون شاید به عنوان ترموستات
                استفاده کرد
                که بازم ترموسویچ ها هستن و نیاز به پردازش هم ندارن

شاید باید به فراموشی سپرده بشن . اینگار تکنولوژی رشد کرده و دیگه دوره این نازنین ها تموم شده
                بگذریم

دیدگاه

خیلی ممنون از دوستان

دیدگاه

با سلام
                    از دوستان کسی میدونه چطوری میشه دما رو از روی ولتاژ ntc تشخیص داد و یا به عبارتی ولتاژ رو چطور به دما تبدیل کنیم؟
                    روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفر رضائی
                      با سلام
                      از دوستان کسی میدونه چطوری میشه دما رو از روی ولتاژ ntc تشخیص داد و یا به عبارتی ولتاژ رو چطور به دما تبدیل کنیم؟
                      همون مدار دو رو که در بالا نشون داده شده باید بست و ولتاژ خوانده شده را به adc داد و سپس برای کالیبره کردن عدد به دست آمده در یک عدد ضرب می شود و می توان آنرا نمایش داد.
                      البته برای اینکه دقت بالا برود معمولا اعداد به دست آمده را با نتایج واقعی مقایسه می کنند سپس توسط جدول به میکرو معرفی می شوند و به جای اعداد به دست آمده توسط میکرو اعداد معرفی شده در جدول به کار می رود که دقت را بسیار بالا می برد.
                      به این عمل خطی سازی ntc گویند زیرا این مقاومت ها تغییرات یکنواختی ندارند.

sigpic

دیدگاه

یعنی باید بشینیم دماهای مختلف رو ایجاد کنیم و مقادیر خروجی رو ثبت کنیم و با اونها یه جدول درست کنیم ؟اینجوری که کار خیلی سخت میشه .بخصوص ثابت نگه داشتن دما!!!!
                        این جدول ها امده ندارن؟

دیدگاه

یعنی باید بشینیم دماهای مختلف رو ایجاد کنیم و مقادیر خروجی رو ثبت کنیم و با اونها یه جدول درست کنیم ؟اینجوری که کار خیلی سخت میشه .بخصوص ثابت نگه داشتن دما!!!!
                          این جدول ها امده ندارن؟
                          بله دقیقا .
                          چرا جدول هاش تو اینترنت هست حتی یه سری آی سی هایی هم واسه این کار ساخته شده که کار رو خیلی راحت می کنه و خودش ntc رو خطی می کنه ولی در ایران نیست !

sigpic

دیدگاه

سلام
                            برای پیدا کردن این جدول ها در موتور جستجو چی باید نوشت ؟
                            این مقاوت های NTC و PTC به خاطر قیمت ارزون و دقتشون به نظر من از سنسور های دما مثل LM 35 و از این دست بهتر هستن .خودمم داشتم روش کار میکردم ولی به همین
                            مشکل (تبدیل ولتاژ به دما )برخوردم

دیدگاه

سلام
                              برای پیدا کردن این جدول ها در موتور جستجو چی باید نوشت ؟
                              این مقاوت های NTC و PTC به خاطر قیمت ارزون و دقتشون به نظر من از سنسور های دما مثل LM 35 و از این دست بهتر هستن .خودمم داشتم روش کار میکردم ولی به همین
                              مشکل (تبدیل ولتاژ به دما )برخوردم
                              مثلا این سایت خیلی مفید هست ببینید
                              http://www.esrf.eu/exp_facilities/ID18/pages/exp/data/sensors/pt100.html
                              عبارت
                              PTC CALIBRATION TABLE
                              NTC CALIBRATION TABLE
                              ان تی سی و پی تی سی صنعتی هستند اما LM35 برای کارهای معمولی استفاده می شود.

sigpic

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X