اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جلوگیری از جرقه زدن رله(220 ولت)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جلوگیری از جرقه زدن رله(220 ولت)

سلام
    برای کنترل پمپ هوا و بخاری آکواریوم میخوام از رله استفاده کنم
    برای جلوگیری از جرقه زدن های رله(و خرابیش) باید چیکار کنم؟
    اصلا رله بذارم بهتره یا ترایاک؟
    آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

پاسخ : جلوگیری از جرقه زدن رله(220 ولت)

نوشته اصلی توسط masoud_m_bf
    سلام
    برای کنترل پمپ هوا و بخاری آکواریوم میخوام از رله استفاده کنم
    برای جلوگیری از جرقه زدن های رله(و خرابیش) باید چیکار کنم؟
    اصلا رله بذارم بهتره یا ترایاک؟
    موازی با رله باید یک مقاومت و خازن گذاشت مثل مدار اسنابر
    از ترایاک هم استفاده کنید بسیار عالی میشه

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edeeson_nm1
      موازی با رله باید یک مقاومت و خازن گذاشت مثل مدار اسنابر
      از ترایاک هم استفاده کنید بسیار عالی میشه

تشکر تشکر
      برای ترایاک هم باید خازن مقاومت موازی بذارم؟ دیدم تو بعضی مدارا میذارن
      آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud_m_bf

تشکر تشکر
        برای ترایاک هم باید خازن مقاومت موازی بذارم؟ دیدم تو بعضی مدارا میذارن
        خواهش می کنم
        نه برای این کاربرد لازم نیست اون خازنی هم که میزارن برای حذف پارازیت در مدارهای کنترل توان هست اما در مدار شما لازم نیست روی ولتاژ برش زده شود و به همین خاطر نویز و پارازیت نداریم اما اگر مدار مانند دیمر موجب کاهش ولتاژ شود برای حذف پارازیت از مدار ار سی استفاده می کنند

sigpic

دیدگاه

برای رله میزان مقاومت و خازن چقدر باید باشد
          بار ما خازنی است ( 20 تا LED که 5 وات هستند)
          با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
            برای رله میزان مقاومت و خازن چقدر باید باشد
            بار ما خازنی است ( 20 تا LED که 5 وات هستند)
            با تشکر
            100 اهم و 100 نانوفاراد

sigpic

دیدگاه

دوست عزیز اگه هزینه برات مهم نیست از رله صنعتی 8 پایه و یا 12 پایه استفاده کن که عمر بالایی دارند
              هرگاه زندگی را جهنم دیدی, سعی کن پخته بیرون آیی, سوختن رو همه بلدند

دیدگاه

من برا این کار از NTC سری با خروجی استفاده کردم.
                لامپ کم مصرف رو بهش اسنابر بستم چشمک زد.
                ;()((void (*)(void))0x0000))

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیز

من با یه رله 10 آمپر یه بار رو کنترل میکنم ( بار من 10 تا لامپ کم مصرف هست که جمعا 2 آمپر بیشتر مصرف نمیکنن)
                  مشکل اینجاست که چون بار خازنی هست هنگام اتصال جرقه میزنه و بعد از چند بار کانتک های رله میچسبه
                  حالا سوال من اینه که : مدار اسنابر RC فقط برای حفاظت از بار های سلفی هست یا در این مورد هم به کار میاد ؟
                  چون من اسنابر هم اضافه کردم و تاثیر خاصی نداشت
                  برای محافظت رله در مقابل بار خازنی و 220 ولت AC چه راهی وجود داره؟
                  خواهش من اینه که چون تعداد زیادی مدار تحویل مشتری دادم و تعدادی به این مشکل خوردن لطفا در صورت امکان با دادن نظرات خود اینجانب را راهنمایی فرمایید.
                  با تشکر فراوان

دیدگاه

سلام
                    فکر میکنم که لامپ کم مصرف بار سلفی نه بار خازنی (درست نمیدونم) ولی چنتا راهکار هست
                    اگر با میکرو کار میکنی یک مدار زیرو کراس بذارو سویچ هاتو تو زمان صفر انجام بده
                    البته زمان تاخیر رو هم باید حساب کنی معمولا رله های معمولی 10 تا 15 میلی ثانیه تاخیر دارن
                    یک را دیگه هم هست که یکم ابداعی
                    اگر رله ها زیاد هستن میتونی یک ترباک جران بالا ورودی برق اصلیت بذاری بعد بدی به ورودی های رله ها بعد مقع سویچ با میکرو ترایک اصلی رو قطع کنی بعد بیای رله ها تو مقدار بدی
                    خودم دارم تستش میکنم فکر کنم جواب بده هم عمر رله با لا میره هم اینکه جرقه ای نیست که بخواد بجسبه
                    فقط این عمل زیر 20 میلی باید انجام بشه که خوروجی های که تغیر حالت ندارن قطع و وصلشون محسوس نباشه
                    موفق باشید
                    آنان که خاک را به نـــــظر کیمیا کنند
                    آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri

مشکل اینجاست که چون بار خازنی هست هنگام اتصال جرقه میزنه و بعد از چند بار کانتک های رله میچسبه
                      متاسفانه لامپ های کم مصرف دارای کسینوس فی 0.5 و بار سلفی است و همچنین هارمونیک های زیادی رو ایجاد میکنه این هارمونیک های نا خواسته بیشتر باعث جرقه زدن میشن

sigpic

دیدگاه

البته لامپ های کم مصرف خازنی هستند
                        چون با اسنابر حل نشد- ضمن اینکه موقع اتصال جرقه میزنه و نه هنگام قطع کردن
                        به گفته دوستمون موقع عبور از صفر رله را با احتساب تاخیر زمانی وصل کردم و درست شد
                        مشکل اینجاست که در رله های هم نوع هم مدت پاسخگویی متفاوت است و همین 2 میلی ثانیه کافیه تا کار خراب بشه
                        حالا چی کار مشیه کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
                          البته لامپ های کم مصرف خازنی هستند
                          چون با اسنابر حل نشد- ضمن اینکه موقع اتصال جرقه میزنه و نه هنگام قطع کردن
                          به گفته دوستمون موقع عبور از صفر رله را با احتساب تاخیر زمانی وصل کردم و درست شد
                          مشکل اینجاست که در رله های هم نوع هم مدت پاسخگویی متفاوت است و همین 2 میلی ثانیه کافیه تا کار خراب بشه
                          حالا چی کار مشیه کرد؟
                          باور کن منم موقع اندازه گیری تعجب کردم
                          از چند تا از اساتیدم پرسیدم اونا هم گفتن مثل بار سلفی عمل می کنه
                          کلا سیستم های سوئیچینگ همشون یه جورایی بار سلفی حساب میشن به همین خاطر امروزه به PFC مجهز شدن
                          اگه بار خازنی بود که خیلی خوب بود و عالی میشد که متاسفانه نیست!
                          هم اندازه گیری کردم - هم در اینترنت دیدم - در سایت های معتبر خارجی هم به این نکته اشاره شده مخصوصا سایت IRF - همچنین اگه مدار لامپ کم مصرف رو بررسی کنید به این موضوع پی می برید که با وجود یک پل دیود و یک خازن برای یکسوسازی در لامپ های کم مصرف هارمونیک های زیادی ایجاد میشه و برایند این هارمونیک ها باعث میشه که بار سلفی بشه
                          در ضمن به همین خاطر در مدارات سوئیچ از Pre regulator boost active power factor correctionیا همون پری رگولاتور بوست استفاده میشه
                          پس مطمئن باش لامپ کم مصرف بار سلفیه
                          فقط کافیه به شکلها توجه کنی تا بفهمی چرا لامپ کم مصرف خاصیت بار سلفی از خودش نشون میده
                          این جرقه هایی هم که شما رو اذیت می کنه به خاطر وجود هارمونیک ها هست به شکلهای پایین مخصوصا جریان ها نگاه کن
                          اینم دلایل علمی معتبر :
                          در ورودی هر منبع تغذیه یک فیلتر خط قرار می گیرد تا بتواند نویز های تولید شده در منبع تغذیه را حذف کند. اما هنگامی که توان بالاتر می رود باید واحد اصلاح ضریب قدرت نیز اضافه شود. همچنین به علت وجود خازن های صافی بعد از پل دیود شکل موج جریان یک شکل غیر سینوسی می شود و طبق اصل فوریه هر موج غیر سینوسی از چند موج سینوسی تشکیل شده است که همین امر موجب می شود تا هارمونیک های منبع تغذیه وارد شبکه برق شده و تاثیرات نا مطلوب خود را اشکار سازد ، برای جلوگیری از هامونیک های مزاحم و همچنین کوچک تر شدن خازن صافی از پری رگولاتور استفاده می شود. پری رگولاتور بوست می تواند علاوه بر اصلاح ضریب قدرت یک ولتاژ دی سی کاملا صاف را در خروجی تولید کند و همچین از جریان های لحظه ای زیاد نیز جلوگیری میکند . همچنین می تواند جریان های inrush current را نیز حذف کند جریان های یورشی یا اینراش به علت وجود خازن ها که در ابتدا مانند یک اتصال کوتاه عمل می کند ، بوجود می آید.
                          در شکل زیر یکسوساز با بار اهمی خازنی را مشاهده می کنیم :

همانطور که مشاهده می شود جریان به رنگ قرمز نمایش داده شده است که کاملا غیر سینوسی بوده و هارمونیک های زیادی را بوجود می آورد و این جریان می تواند در توان های بالا بسیار خطرناک باشد و به خود دستگاه یا سایر تجهیزات آسیب برساند یکی از آثار نا مطلوب آن داغ شدن زیاد سیم ها و ذوب شدن آنهاست. در تصویر زیر واحد اصلاح ضریب قدرت نیز اضافه شده است که مشاهده می شود جریان نیز همانند ولتاژ کاملا سینوسی شده است و در خروجی نیز ولتاژ دی سی کاملا صافی برقرار است و ریپل ندارد همچنین از خازنهای کوچکتری نیز استفاده شده است.

اما در حالت قبل ریپل وجود داشت و همچنین خازنها بزرگتر بودند. در شکل زیر ریپل خروجی با رنگ قرمز نمایش داده شده است. و پیک های جریان نیز به رنگ بنفش مشاهده می شود. در صورتی که اگر واحد پری رگولاتور وجود داشته باشد شکل موج جریان به صورت زرد رنگ در می آید که محاسن زیادی در پی دارد.

حال باید با یک رگولاتور بوست و یک لاین فیلتر یک پری رگولاتور طراحی کنیم که بتواند تمام فاکتور های نامطلوب گذشته را اصلاح کند از جمله:
                          کاهش جریان پل دیود ، اصلاح ضریب قدرت ، حذف جریان های یورشی ، حذف جریان های ضربه ای و حذف هامونیکها ، حذف ریپل ولتاژ خروجی . کوچک شدن خازن صافی
                          در شکلهای زیر تاثیر هارمونیکی بار خازنی برای یکسوساز مشاهده می شود . در شکل آخر نیز پری رگولاتور قرار گرفته است و جریان نیز به شکل سینوسی در آمده است.

طرز کار این پری رگولاتور به این صورت است که توسط یک مبدل بوست و یک پی اف سی کنترلر که با pwm کار می کند شکل موج جریان را به صورت یک موج مثلثی با فرکانس بالا در می آورد و سپس یک لاین فیلتر این موج را به موج سینوسی تبدیل می کند. در شکل زیر شکل موج ها نشان داده شده است.همانگونه که مشاهده می شود جریان ورودی کاملا سینوسی شده است و می توان به راحتی آنرا به منابع تغذیه سوئیچینگ توان بالا متصل کرد و تمام فاکتور های مزاحم نیز حذف شده است.ای سی های پری رگولاتور به وفور در اینترنت یافت می شوند و مدارات ساده ای هم دارند و در خروجی یک ولتاژ ثابت و بدون ریپل به ما می دهند که می تواند برای مدارات تغذیه سوئیچینگ بسیار مفید باشد

در لامپ کم مصرف هم دقیقا چنین مشکلی وجود داره به خاطر یکسوساز اهمی خازنی و همچنین هارمونیک های ناشی از انجام عمل سوئیچ و تولید هارمونیک ها بار سلفی است یعنی در باطن لامپ کم مصرف چندان هم کم مصرف نیست :(

sigpic

دیدگاه

بله تمام نمودار ها رو قبول دارم و قبلا به این مطالب رسیدم ( ضمن تشکر از وقتی گذاشتید)
                            ولی یه چیز تو کتم نمیره
                            اگه لامپ های کم مصرف ما سلفی بود که با گذاشتن اسنابر حل میشد
                            ( قبلا مشکل بار سلفی رو با اسنابر RC موازی رله حل کردم)
                            الان بی تاثیر هست و طبق نمودار شما هم اگر رله در زمان پیک ولتاژ وصل بشه جریان زیاده و جرقه میزنه و رله میچسبه
                            با اینکه جریان نهایی نیم آمپر بیشتر نیست
                            حالا من این مشکل رو با تشخیص عبور از صفر و محاسبه زمان تاخیر رله حل کردم و جرقه نمیزنه
                            مدار من 100 بار هم رله اش بزنه یدونه جرقه هم نمیزنه
                            مشکل من اینجاست که رله ها یکی دو میلی ثانیه با هم متفاوت هستند و این کار رو خراب میکنه
                            حالا چی کار میشه کرد ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
                              مشکل من اینجاست که رله ها یکی دو میلی ثانیه با هم متفاوت هستند و این کار رو خراب میکنه
                              حالا چی کار میشه کرد ؟
                              دو راه وجود داره
                              واسه هر رله یه مدار جدا بزارید
                              به جای رله از ترایاک و یا ای سی سوئیچ استفاده کنید.
                              و یا از رله حالت جامد SSR استفاده کنید.

sigpic

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X