اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

;کنترل بار موتور سه فاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

;کنترل بار موتور سه فاز

سلام دوستان
    برای کنترل جریان موتور سه فاز چه روشهایی وجود داره ؟معایب و مزایای هرکدوم چی هست؟ممنون میشم اگه راهنمایی کنین/
    بزرگترین لذت انجام کاریست که میگویند نمیتوانی !!!

پاسخ : ;کنترل بار موتور سه فاز

منظورت حفاظت در برابر اضافه جریانه یا تجهیزات محدود کننده جریان : :question:

:
    اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

حفاظت از اضافه جریان(اضافه بار)---- مدار الکترونیکی که اگر جریان از حد خاصی گذشت و مثلا 10 ثانیه ادامه داشت موتور را از مدار خارج کنه-----مشکل من در نحوه ی اندازه گیریه جریانه

دیدگاه

دوستان کسی در این رابطه تجربه نداره؟ ار مقاومت شانت میشه استفاده کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی طاعتی
          سلام دوستان
          برای کنترل جریان موتور سه فاز چه روشهایی وجود داره ؟معایب و مزایای هرکدوم چی هست؟ممنون میشم اگه راهنمایی کنین/

باسلام
          1-راه اندازی بصورت مثلث:
          افزایش جریان راه انداز 8-6 برابرحریان نامی،،منحنی راه اندازی جهشی
          مزایا:هیج
          معایب:افزایش جریان زیادباعث: سوختن موتور،،جرقه شدیددرتیغه های کنتاکتور،،احتمال بریدن ناگهانی شافت موتور،،و،،،،افزایش هزینه تعمیرونگهداری
          2-راه اندازستاره مثلث:
          افزایش جریان حدود 4-3 برابرجریان نامی،،منحنی راه اندازی جهشی
          مزایا:کاهش جریان نسبت بحالت مثلث،،کاهش هزینه خریداولیه مقداربرق
          معایب:همانندحالت مثلث با حالت اما کمتر
          3-راه اندازنرم:
          افزایش جریان حدود 2.5 برابرجریان نامی،،منحنی راه اندازی شیب ملایم
          مزایا:کاهش جریان نسبت بحالت ستاره،،افزایش طول عمرموتور،،کاهش هزینه تعمیرونگهداری،،کاهش هزینه خریداولیه مقداربرق
          4-راه اندازکنترل دورموتور:
          افزایش جریان حدود یک برابرجریان نامی،،منحنی راه اندازی شیب ملایم

مزایا:کاهش جریان نسبت بحالت به تمام حالات راه اندازی،،افزایش طول عمرموتور،،کاهش هزینه تعمیرونگهداری،،کاهش هزینه خریداولیه مقداربرق

محمدرضامکوندی
          WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
          MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

سلام با تشکر از توجتون
            ولی من درخواستم نحوه ی اندازه گیریه جریان موتوره نه راه اندازی اون. :read:

دیدگاه

با سلام
              برای اندازه گیری جریان دو راه کلی وجود داره
              1- استفاده از CT
              2- استفاده از مقاومت شنت
              روش اول که می تونی از یه ترانس CT مرسوم توی بازار استفاده کنی و یا خودت CT رو بسازی.
              روش مقاومت شنت هم مثل ساختار داخلی آمپر متر های سری هستش که اونم مشخصه یه مسیر اصلی جریان هست
              که مقاومت کمی داره ولی مقطعش زیاده و یه مقاومت هم با اون موازی میشه که برای دتکت جریانه
              با این دو روش می تونی جریان رو اندازه بگیری
              قموفق باشین
              هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
              بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

سلام اقای حیدری عزیز
                از روش مقاومت شنت شماتیکی میتونین قرار بدین ؟ و یا توضیح بیشتر ----.مثلا برای یه موتور سه فاز با جریان نامی 20 امپر توان مقاومت شانت میشه:20*20*R (درسته؟) که درصورتی که مقاومت 0.22 اهم باشه میشه 88 وات همچین مقاومتی وجود داره؟

دیدگاه

بله جناب طاعتی
                  اصولا مقاومت سری آمپر متر مقدار اهمی خیلی پایینی داره که در مسیر بار دیده نشه
                  البته قابل ذکر که این مقاومت اصلا یه مقاومت رایج توی بازار نیست
                  معمولا از آلیاژ آهن و مس ساخته میشه. در اصل یه مفتوله که قطر نسبتا زیادی داره تا تنش حرارتی نداشته باشه
                  مقدار اهمی اون هم زیر 0.05 اهم هستش که به قول شما
                  4=Ploss=0.01*20*20
                  با این مقاومت هم یه مقاومت بزرگ پارالل می کنن و بر اساس افت ولتاژ اون مقاومت جریان محاسبه میشه
                  شما نهایتا باید یه مرز جریانی تعریف کنید که بعد از رسیدن به اون جریان موتور خاموش بشه
                  البته قابل ذکر که اگه بتونین یه با یه تقویت کننده خوب ولتاژ روی مقاومت رو تقویت کنین میشه مقدار مقاومت سری رو تا حد 0.001 هم پایین بیارین
                  تا تلافات چندانی نباشه ( که این راه صحیح و اصولیه)
                  بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

تشکر فراوان
                    حالا این مقاومت (سیم مفتول) رو چطوری باید تهیه کنم ؟ باید درستش کنم یا تو بازار وجود داره؟

دیدگاه

من ندیدم توی بازار باشه
                      دو راه دارین
                      یا از یه آمپر متر معیوب بازش کنین
                      یا خودتون بسازینش فقط یه اهم متر دقیق می خواد که خطا نداشته باشه
                      موفق باشید.

دیدگاه

مقاومت شنت در کنتورهای دیجیتالی که از طرف سازمان برق نصب می شود وجود دارد اگر دوستی در سازمان داشته باشی می توانی یک مدل سوخته را بگیری و از مقاومت شنت آن استفاده کنی یا همان طور که آقای حیدری گفتند خودت بسازی که کار سختی نیست.
                        ضمنا شرکت برنا الکترونیک از سالها پیش کنترل بار الکترونیکی تولید می کند که دارای CT های ساخت خود است که می توانی از آن CT ها استفاده کنی.

دیدگاه

باسلام وتشکرازاظهارنظردوستان عزیز:
                          1-برای اندازه گیری جریان موتورهای سه فاز،روش مناسب استفاده ازCT هست ودربازاربفراوانی برای هرمقدارجریان یافت میشود وبرای جریانهای کم وولتاژ سه فاز400 قبلا دونه 5000 هزارتومان بود،،
                          2-برای جریانهای کم مثلا همین 20 آمپری که جنابعالی فرمودی آمپرمتروجودداردکه میتوانی بطورمستقیم بدون هیج واسطه ای باهرفازسریع کنیدوجریان رااندازه گیری کنیددراین آمپرمترهاازمقاومت شنت استفاده شده است قبلا دونه هزارتومان بود.
                          3-مقدارمقاومت شنت نزدیک به صفراست چرا؟برای مثال دریک مقاومت شنت داریم 400A-150mV یعنی این مقاومت با عبور400 آمپر فقط 150 میلی ولت افت میکند،،اگرهمین مقاومت شنت مقدارش 0.5 اهم بوددرآنصورت VR=400*0.5=200V اگر200 ولت روی این مقاومت افت کندچه مقدارش به موتورمیرسد.(VR افت ولتاژمقاومت شنت است)
                          4-آمپرهوکی دربازارفراوان وارزان است ومیتواند ازآمپرهای بسیارکم تا صدها آمپر را اندازی گیری کندحدود قیمت 10 تا 15 هزارتومان است مناسب کارمن وشما
                          موفق باشید
                          محمدرضامکوندی
                          WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                          MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

این مقاوت بزرگی که با ct موازی می کنن برای چیه ؟
                            اگه ممکنه یه مدار ct با تقویت کننده ای که گفتین بزارین.
                            بخشنده بودن بيشتر از آنکه توانايي مالي بخواهد ، قلبي بزرگ ميخواهد..

دیدگاه

برای کنترل بار یا اضافه بار یا از رله بی متال استفاده کن یا از رله های کنترل با ر موجود در بازار که ctدارند یا خودت با ct بساز موتوری که 20امپر میکشه فکر کنم حدود 10اسب باشه و اگر در محاسبات مقاومت شنت یه مقدار کم اشتباه کنی به راحتی موتور میسوزه و حداقل 700 تا 800 تومانی باید پیاده بشی :angry:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X