اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تازه های برق ( تکنولوژی های پایه برق و الکترونیک)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تازه های برق ( تکنولوژی های پایه برق و الکترونیک)

با سلام
    دوستان می خواستم توی این موضوع تکنولوژی های کاملا جدید و پایه برق رو قرار بدم.
    ممنون می شم که با من همراهی کنید. :nerd:
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

پاسخ : تازه های برق ( تکنولوژی های پایه برق و الکترونیک)

ساخت نیروگاه های بادی به اندازه ی 1.8mm
    به نقل از سایت : sciencedaily.com
    محل تحقیق : UT Arlington research associate
    تاریخ نشر : January 15, 2014

Smitha Rao and J.-C. Chiao طراح کوچکترین نیروگاه بادی می باشند که اندازه ی این نیروگاه 1.8mm بوده به طوری که می توان 10 نیروگاه را بر روی یک دانه گندم نصب و راه اندازی نمود. یکی از کار برد های مطرح شده و ارزشمند این نیروگاه ها استفاده از انرژی جریان هوا برای شارژ باتری موبایل بوده که برای شرکت unique fabrication techniques طراحی و ساخته شده است.
    در ابتدای ارائه این ایده به شرکت ذکر شده توسط دو طراح، ساخت چنین وسیله کاملا دور از ذهن بوده ولی ساخت این وسیله سبب شگفتی همگان گشت.
    ویژگی های خاص ساختاری این ژنراتور ها به دلیل آلیاژ مخصوص و انعطاف پذیر آن می باشد که توسط شرکت WinMEMS Technologies ریخته گری شده است.
    با ساخت این اختراع می توان در زمینه ی میکرو ربات ها و سیستم های اندازه گیری دقیق و خاص و همچنین علوم جراحی به پیشرفت های بسیار بزرگی دست یافت.
    این طرح در سپتامبر 2013 به صورت موفقیت آمیز مورد آزمایش قرار گرفت که به گفته محققان دلیل این موفقیت استفاده از آلیاژ مخصوصی از نیکل و آیرودینامیک هوشمند استفاده شده در این طراحی می باشد.
    جهت کاهش هزینه و افزایش کارایی می توان این نیروگاه ها را به صورت مجتمع و بر روی یک فیبر یکپارچه طراحی و اجرا نمود.

The super conducting tiny windmills are made from resistant nickel alloy picked for its rigidity and durability

بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

دستایابی به محدوده ی فرکانسی تراهرتز
      محل تحقیق : U.S. Department of Energy's Ames Laboratory
      تاریخ نشر : January 17, 2014

دانشمندان توانستند به نسل جدید (پهنای باند تراهرتز) توسط متا مواد دستیابند که این امر سبب پیشرفت چشم گیری در مخابره اطلاعات ذخیره سازی و تصویر برداری شود. محققین دپارتمان انرژی در آمریکا نتایج این پروژه را طی 8 مجله علمی نشر نمودند.
      به طور کلی امواج الکترومغناطیسی در محدوده ی تراهرتز پهنای باند بین امواج الکترونیکی مثل مایکروویو و امواج رادیویی و امواج فوتونیک مثلا انفرارد و التراویو را پوشش می دهد. دستیابی به محدوده پهنای باند تراهرتز سبب تحول در زمینه تلکام می شود و زمینه ای باری تحلیل ویژگی های پایه امواج فوتونیک را فراهم می نماید.
      چالش بزرگ در این تحقیق تولید امواج تراهرتز با بازدهی بالا و همچنین دریافت و آشکار سازی این امواج می باشد که این امر همواره سبب جلوگیری از بهره مندی از این پهنای باند فرکانسی می گردد. روش سنتی دستیابی به محدوده ی تراهرتز به وسیله فشرده سازی امواج الکترونیکی و یا کشش امواج فوتونیک بود که به دیلیل محدودیت های عملکردی و تجهیزاتی توجیه اجرایی نداشت. بنابراین این تیم تحقیقاتی از ماده ای مصنوعی ساخته شده به دست بشر (متا مواد) به نام اسپلیت رینگ رسنانتر(1) استفاده نمودند که به دلیل ساختار یو شکل پاسخ فرکانسی بالایی به محدوده ی تراهرتز نشان می دهد.
      1- Split-ring resonator
      با تابش پالس های فوق کوتاهی از لیزر به این ماده، ماده شروع به ارتعاش با بازدهی بالا و در محدوده ی تراهرتز می نماید که این دریچه ای برای ورود به مخابرات در پهنای باند تراهرتزی خواهد بود.

دیدگاه

میکرو ربات با قابلیت حرکت مثل اورگان های بیولوژیکی
        محل تحقیق : Sissa Medialab
        تاریخ نشر : December 5, 2013

این یک دستاورد علمی تخیلی نیست. این ربات کوچک قادر به حرکت و جابه جایی در بدن انسان می باشد و تنها نیاز به اضافه کردن نرمی و منعطب بودن بافت زنده را دارد.
        آنتونیو د سیمون می گوید در ربات های نسل آینده دیگر پیستون اهرم وچرخ دنده فراموش خواهد شد و ربات ها همانند موجودات زنده دارای اعضای نرمی خواهند بود.
        تحقیقات دسیمون و تیمش در زمینه ی حرکت موجودات تک سلولی اگیولیندس آب زی می باشد و یکی از پروژه های تحقیقاتی آن که بودجه 1300000 یورو را به خود اختصاص داده انتقال الگو حرکتی این تک سلولی ها به میکرو ربات ها بوده که وظیفه این ربات ها در آینده انجام پروژه های درمانی در بدن انسان ها خواهد بود.
        به طور کلی نتیجه بخش بودن این پروژه نشان دهنده ی این است که رباتیک مدرن با بهره گیری از اندام های بیولوژیکی به انجام حرکت های مکانیکال خواهد پرداخت.

دیدگاه

ساخت مغز مصنوعی با بکارگیری میمریستور و تقلید از شبکه عصبی طبیعی
          محل تحقیق : Universitaet Bielefeld
          تاریخ نشر : February 26, 2013

دانشمندان سال های سال در اندیشه ساخت کامپیوتری بودند که توانایی عملکردی همچون مغز انسان را دارا باشد و این به دلیل وجود ویژگی های از قبیل انرژی بسیار کم مصرفی مغز و همچنین قدرت یادگیری بالا و عدم نیاز به برنامه نویس بوده است.
          Privatdozent [senior lecturer] Dr. Andy Thomas از دانشمندانی بودند که بر روی میکرو قطعات الکترونیکی و میمریستور ها به تحقیق و پژوهش می پرداختند و راهکار طراحی سیستم عصبی مغز را ، بهره گیری از حافظه میمریستوری می دانند.
          به طور کلی میمریستور ها متشکل از نانو لایه های به هم پیوسته می باشد که مدل الکتریکی سیناپس ها در شبکه عصبی می باشند. در اصل سینابس ها محل اتصال نورون های عصبی هستند. میمریستور نیز مانند سیناپس از پالس های گذشته یاد می گیرد ولی با این تفاوت که پالس اعمالی به آن یک پاس الکترونیکی است.
          توماس می گوید که پردازنده های الکترونیکی توانایی ذخیره بیت های اطلاعاتی را دارند در حالی که میمریستور علاوه بر ذخیره اطلاعات و پالس های گذشته قابلیت ذخیره نحوه ی افت خیز اطلاعات را نیز داراست و این راهکار مطمئنی برای طراحی یک مغز مصنوعی می باشد.

دیدگاه

ساخت کلاس های جدیدی از مواد مغناطیسی برای رسیدن به تکنولوژی های پر بازده
            محل تحقیق : University of York
            تاریخ نشر : February 28, 2014
            مقاله ریفرنس :

Richard F. L. Evans, Thomas A. Ostler, Roy W. Chantrell, Ilie Radu, Theo Rasing. Ultrafast thermally induced magnetic switching in synthetic ferrimagnets. Applied Physics Letters, 2014; 104 (8): 082410 DOI: 10.1063/1.4867015

دانشمندان در مطالعات اخیر به راهی جهت ساخت مواد مغناطیسی پر بازده رسیده اند که سبب افزایش بهره وری در سیستم های مغناطیسی قدرت و همچنین سیستم های ذخیره اطلاعات و انتقال داده ها می گردد.
            تیم تحقیقاتی international team of scientists led به ساخت ماده مغناطیسی دست یافتند که دارای عملکرد بهتر و بازدهی بالایی می باشد. امروزه مواد مغناطیسی یکی از تجهیزات مهم جهت ذخیره ی اطلاعات دیجیتالی می باشد که دستیابی به مواد مغناطیسی با عملکرد بهتر سبب تحولاتی عظیمی در انتقال و ذخیره اطلاعات می گردد. سوییچ های مغناطیسی که بر اساس تابش پالس های فوق سریع لیزری(TIMS) کار می کنند. که در این سیستم انرژی مصرفی تابع تولید مغناطیس می باشد و انرژی صرف شده برای تولید لیزر بسیار کم است. مواد مغناطیسی کا آمدی چون گادولنیوم و تربیوم بسیار کم باب و گرانقیمت می باشند و همچنین طراحی نانو این مواد سبب افزایش هزینه های تولید آن می گردد. این گروه به طراحی یک ماده ابر مغناطیسی دست یافته اند که ساختار کلی آن به صورن لایه های کنار هم قرار گرفته مواد مغناطیسی و غیر مغناطیسی می باشد که با تابش پالس های لیزری توانایی ذخیره اطلاعات را دارد.

دیدگاه

دستیابی به تکنولوژی ساخت وسایل نقلیه شارژی با هزینه کمتر و سرعت بالاتر
              محل تحقیق : Chalmers University of Technology
              تاریخ نشر : April 30, 2013
              ریفرنس ایرانی :
              http://isna.ir/en/news/92021509579/Iranian-scientist-designs-cheaper-fast-electric
              نکته جالبی که در مورد این تحقیق یه چشم می خوره ایرانی بودن محقق این پروژه هستش :applause: :wow:
              محققان دانشگاه چالمرز در تحقیقات خود به فناوری منحصر به فردی در زمینه یکپارچه سازی درایور و شارژ باتری خودرو دست یافته اند که سبب کوتاه شدن زمان شارژ از 8 ساعت به 2 ساعت و صرفه جویی هزینه 2000 دلاری شده است. دکتر سعید حق بین دکتری دانشگاه چالمرز تحقیقات تکمیلی دکتری خود را در زمینه بهنه سازی سیستم شارژینگ خودرو های شارژی ادامه می دهد که در این مسیر به معرفی سیستم جدید انتقال توان پرداخته که به عنوان ترانسفورماتور دوار معرفی شده است. حق بین در این طرح به یکپارچه سازی موتور و اینوتر در مدار شارژ باتری پرداخته که سبب صرفه جویی هزینه می گردد. به گفته حق بین این تکنولوژی که در حال حاضر ثبت اختراع سوئد رو داره می تواند راهی برای کاهش هزینه و افزایش صرفه اقتصادی ماشین های هیبریدی و ماشین های شارژی بشه...

با تبریک به این محقق عزیز ایرانی

دیدگاه

رسیدن به فناوری ذخیر بار الکتریکی در کوچکترین ساختار های خازنی
                Energy storage in miniaturized capacitors may boost green energy technology
                محل تحقیق : American Institute of Physics AIP
                تاریخ نشر : January 17, 2014

خازن ها المان های الکتریکی هستند که می توانند مانند باتری ها انرژی الکتریکی را در اختیار مصرف کننده قرار دهند در این میان با ذخیره بار های الکتریکی در ساختار های کوچک ساخت ابر خازن ها را مطرح می نماید. محققان در مقاله ای که در نشریه AIP منشر شده به معرفی نسل جدیدی از ابر خازن ها پرداخته اند که در آن از ماده ای به نام کلسیم مس تیتانات استفاده شده است که از ویژگی های خاص این ماده این است که می تواند در جایگاه تمامی خازن های مورد استفاده به کار گرفته شود و دماهای بسیار بالاتری نسبت به خازن های سیلیکونی را تحمل نماید. پرفسور William Stapleton دمایی که این نوع خازن ها می توانند تحمل نمایند دمایی همچون دمای موتور های سوختی می باشد...

دیدگاه

فیزیکدانان به تشکیل یک تک قطبی مصنوعی در آزمایشگاه دست یافتند
                  Physicists create synthetic magnetic monopoles in the lab
                  محل تحقیق : Amherst College
                  تاریخ نشر : January 29, 2014
                  لینک تصویری :
                  http://youtube.com/watch?v=HSDoIf5FY2s
                  محققین دانشگاه آلتو و کالج آمرتس توانستتن به توانایی ساخت تک قطبی در محیط آزمایشگاهی دست یابند که ارزش چنین اکتشافی هم تراز کشف الکترون می باشد. نتایج این تحقیق در ژرنال Nature به چاپ رسیده است. دکتر میکو می گوید این سر آغاز یک حرکت علمی جدید در فیزیک کوانتوم است. تک قطبی مغناطیسی همچون یک بار الکتریکی می باشد که به جای میدان التریکی دارای مغناطیس می باشد. تک قطبی مغناطیسی همچون یک قطب مغناطیسی ایزوله، شارژ مغناطیسی و یا نقطه ای به عنوان منبع مغناطیس است ...

دیدگاه

محققین به روش جدیدی برای تولید انرژی دست یافتند
                    New technique for generating electricity
                    محل تحقیق : Technical Research Centre of Finland VTT
                    تاریخ نشر : November 10, 2014
                    لینک مقاله :
                    http://www.nature.com/srep/2014/141028/srep06799/full/srep06799.html
                    محققان در مرکز تحقیقات VTT فنلاند به روش جدیدی برای تولید انرژی بازگشت پذیر دست یافتند که در این روش به تبدیل ارتعاشات مکانیکی محیط به انرژی الکتریکی پرداخته شده است . در این روش از دو جسم غیر هم نام بار دار در مجاورت یکدیگر استفاده می گردد و با در نظر گرفتن تابع کار مقدار انرژی که صرف می گردد تا یک الکترون بین دو صفحه جابه جا گردد بر اساس انرژی ارتعاشی مکانیکی و جابه جایی دو صفحه سبب ذخیره شدن بار الکتریکی بر روی صفحات می شود. طراحی صفحات مرتعش در این روش نیز با به کار گیری نمیه هادی ها می باشد.

دیدگاه

انتقال انرژی الکتریکی تا فاصله 5 متر
                      Wireless power transfer achieved at 5-meter distance
                      محل تحقیق : The Korea Advanced Institute of Science and Technology KAIST
                      تاریخ نشر : April 17, 2014
                      لینک ریفرنس :
                      http://www.kaist.edu/html/en/index.html
                      دانشمندان به روشی برای انتقال انرژی الکتریکی از طریق القا در ساختار های رزنانسی دست یافتند . در این تحقیق به دو قطبی مغناطیسی پرداخته شده که سیم پیچ ثانویه توانایی دریافت انرژی به روش القا را از فاصله 5 متری را داراست. گر چه پیاده سازی این روش برای انتقال انرژی الکتریکی بسیار پر هزینه می باشد ولی این گروه تحقیقاتی بر این اعتقاد هستند که : همان طور که امروزه برای انتقال اطلاعات از زون هایی با پوشش wi-fi استفاده می گرد در آینده برای دریافت انرژی از زون های wi-power استفاده خواهد شد. پروفسور Chun T. Rim استاد فیزیک کوانتوم افزود که در این ساختار از تکنولوژی دوقطبی مغناطیسی رزنانسی (DCRS) استفاده شده است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X