اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

وظیفه این خازن در خروجی پ امپ چیه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

وظیفه این خازن در خروجی پ امپ چیه؟

با سلام این تصویر از دیتاشیت پ امپ TL084 است. در موقع بررسی به این خازن 100 پیکو فارادی برخوردم که خروجی رو زمین کرده.
    در بسیاری از منابع دنبالش گشتم اما دلیلی براش پیدا نکردم. این خازن در شماتیک همه پ امپ ها نیس فقط در پ امپ هایی دیدم که ترانزیستور J-FET درش استفاده شده مثل این و LF351 .
    دلیل استفاده از این خازن در خروجی یه ولتاژ فالوور چیه؟ اونم با این ظرفیت کم. آیا ربطی به الکترو استاتیک و خراب شدن اون J-FET ها داره؟ یا چیز دیگه ایه؟
    با تشکر
    آموختن تنها سرمايه اي است که ستمکاران نمي توانند به يغما ببرند

*بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. امام حسین(ع)*

یادش بخیر...چقدر زود دیر شد... تشکر=احترام به نویسنده

پاسخ : وظیفه این خازن در خروجی پ امپ چیه؟

خازن جبران ساز است که به روش اضافه کردن قطب موجب افزایش پایداری در مدار تقویت کننده می شود.

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نا صر
      خازن جبران ساز است که به روش اضافه کردن قطب موجب افزایش پایداری در مدار تقویت کننده می شود.
      سلام
      منظورتون جبران ساز میلر است؟
      پس این خازن 30PF داخل آی سی چیه؟ من شنیده بودم این خازن جبران سازه و باعث به وجود اومدن قطب میشه.
      http://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...svg?uselang=fa
      در دیتاشیت TL084 هم یه خازن در شماتیک داخلی بود که فک کنم همان جبران ساز باشه.
      توضیح بیشتر بدید ممنون میشم.
      با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdity
        سلام
        منظورتون جبران ساز میلر است؟
        پس این خازن 30PF داخل آی سی چیه؟ من شنیده بودم این خازن جبران سازه و باعث به وجود اومدن قطب میشه.
        http://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...svg?uselang=fa
        در دیتاشیت TL084 هم یه خازن در شماتیک داخلی بود که فک کنم همان جبران ساز باشه.
        توضیح بیشتر بدید ممنون میشم.
        با تشکر
        بله اون خازن داخل اپ امپ هم برای پایداری و جبران سازی است.
        اما عملکرد خازن خارجی همانند یک فیلتر پایین گذر است که باعث می شود مدار تقویت کننده پایدارتر شود و به نوعی یک جبران سازی دیگر برای پایداری بیشتر به مدار اضافه شده که سبب بهبود عملکرد مدار می شود. این خازن با اینکه مقدار خیلی کمی دارد در کنار جبران ساز داخلی علاوه بر تثبیت عملکرد مدار باعث حذف نویز هم می شود.

sigpic

دیدگاه

سلام
          راستش اول فکرم رفت به دوردست ها اونجایی که سهراب سپهری میخواست بره :mrgreen:
          http://www.ce-mag.com/archive/2000/sepoct/mrstatic.html
          http://www.ce-mag.com/archive/2000/sepoct/steinman.html :icon_razz:
          ولی حالا که دارم فک میکنم میبینم این موضوع جبران سازی از بس مظلوم واقع شده آدم جدیش نمیگیره.
          حالا این جبران سازی چطور میتونه به ثبات مدارمون کمک کنه یعنی این خازن در ترکیب با فید بک و گرفتن علائم فرکانس بالا از خروجی این کار رو انجام میده؟
          اصلا SLEW RATE آی سی یا محدوده فرکانس آی سی اجازه تولید چنین پالسی رو میدن که این خازن تغییرش بده؟ روشنم کن دادا :eek:
          با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdity
            سلام
            راستش اول فکرم رفت به دوردست ها اونجایی که سهراب سپهری میخواست بره :mrgreen:
            http://www.ce-mag.com/archive/2000/sepoct/mrstatic.html
            http://www.ce-mag.com/archive/2000/sepoct/steinman.html :icon_razz:
            ولی حالا که دارم فک میکنم میبینم این موضوع جبران سازی از بس مظلوم واقع شده آدم جدیش نمیگیره.
            حالا این جبران سازی چطور میتونه به ثبات مدارمون کمک کنه یعنی این خازن در ترکیب با فید بک و گرفتن علائم فرکانس بالا از خروجی این کار رو انجام میده؟
            اصلا SLEW RATE آی سی یا محدوده فرکانس آی سی اجازه تولید چنین پالسی رو میدن که این خازن تغییرش بده؟ روشنم کن دادا :eek:
            با تشکر
            خواهش می کنم
            برای یک اپ امپ slew rate و GWP محدودیت هستن که اولی نرخ تغییرات خروجی نسبت به زمان و دومی حاصلضرب گین در پهنای باند است .
            اما در هر تقویت کننده ای اگر گین بالا بخواهیم برای پایداری باید پاسخ فرکانسی را کوچک تر کنیم ( مثلافیلتر پایین گذر بگذاریم)
            به عبارت بهتر حاصلضرب گین در پهنای باند عددی است ثابت که اگر بخواهیم یکی را زیاد کنیم حتما باید دیگری را کم کنیم زیرا اگر این کار انجام نشود ممکن است در برخی اوقات مدار به نوسان بیوفتد و ناپایدار شود . برای یک تقویت کننده اپ امپی فیدبک استفاده می شود تا بتواند با ایجاد فیدبک بهره را کم کند اما همین فیدبک نیز باعث می شود تا برخی مواقع مدار به نوسان درآید . به همین خاطر از جبران سازی استفاده می شود که در حقیقت خود جبران ساز یک فیلتر پایین گذر است که اگر در منحنی فیز مارجین بررسی شود این فیلتر سبب پایداری و دور شدن از ناحیه ناپایدار تقویت کننده می شود.

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نا صر
              خواهش می کنم
              برای یک اپ امپ slew rate و GWP محدودیت هستن که اولی نرخ تغییرات خروجی نسبت به زمان و دومی حاصلضرب گین در پهنای باند است .
              اما در هر تقویت کننده ای اگر گین بالا بخواهیم برای پایداری باید پاسخ فرکانسی را کوچک تر کنیم ( مثلافیلتر پایین گذر بگذاریم)
              به عبارت بهتر حاصلضرب گین در پهنای باند عددی است ثابت که اگر بخواهیم یکی را زیاد کنیم حتما باید دیگری را کم کنیم زیرا اگر این کار انجام نشود ممکن است در برخی اوقات مدار به نوسان بیوفتد و ناپایدار شود . برای یک تقویت کننده اپ امپی فیدبک استفاده می شود تا بتواند با ایجاد فیدبک بهره را کم کند اما همین فیدبک نیز باعث می شود تا برخی مواقع مدار به نوسان درآید . به همین خاطر از جبران سازی استفاده می شود که در حقیقت خود جبران ساز یک فیلتر پایین گذر است که اگر در منحنی فیز مارجین بررسی شود این فیلتر سبب پایداری و دور شدن از ناحیه ناپایدار تقویت کننده می شود.
              ممنون
              پس این خازن به عنوان یه (لو پس) عمل کنه و با کم کردن پهنای باند به ثبات پ امپ در گین بالا کمک میکنه.
              پس مقدار این خزن هرچی بیشتر باشه مدارمون از لحاظ ثبات در وضعیت بهتری قرار میگیره. منظورم اینه که ما بیایم و با توجه به فرکانس کاری پ امپ و مشخصه سلو ریت یه خازن حد اکثر بذاریم تا هم مزاحم کار مدار نشه هم در فرکانس هایی که ازش استفاده میکنیم قات نزنه و به اسیلاتور تبدیل شه. مثلا برا فرکانس زیر 1Kh و سلوریت 0.4 ولت بر میکرو ثانیه از 10n استفاده کنیم. یا کلا همون 100p کافیه؟
              با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdity
                ممنون
                پس این خازن به عنوان یه (لو پس) عمل کنه و با کم کردن پهنای باند به ثبات پ امپ در گین بالا کمک میکنه.
                پس مقدار این خزن هرچی بیشتر باشه مدارمون از لحاظ ثبات در وضعیت بهتری قرار میگیره. منظورم اینه که ما بیایم و با توجه به فرکانس کاری پ امپ و مشخصه سلو ریت یه خازن حد اکثر بذاریم تا هم مزاحم کار مدار نشه هم در فرکانس هایی که ازش استفاده میکنیم قات نزنه و به اسیلاتور تبدیل شه. مثلا برا فرکانس زیر 1Kh و سلوریت 0.4 ولت بر میکرو ثانیه از 10n استفاده کنیم. یا کلا همون 100p کافیه؟
                با تشکر
                بله دقیقا اگر می خواهیم از پایداری مطمئن شویم بهتره از فیلتر استفاده کنیم . و یه خازن کوچیک هم کافیه

sigpic

دیدگاه

البته من زیاد به مدار دقت نکردم. و این خازن رو با خازن جبران ساز اشتباه گرفتم
                  که استاد جبراییلی این راهنمایی رو فرستادند:
                  فکرمیکنم که اشتباه میکنید.خازنی که نشان داده شده خازن پایدار کننده نمیباشد بلکه مربوط به ظرایطی است که مقادیر گین-چهنای باند ..... اپ امپ تحت ان شرایط اندازه گیری شده است.یعنی در دیتا شیت مقدار امپدانس باز دارای فلان مقاومت اهمی و فلان خازن میباشد و ربطی به پایداری ندارد و صرفا مربوط به بار نصرفی میباشد.Rl, Cl علامت l یعنی load یا مصرف کننده.
                  که من هم با دقت بیشتر با نظر استاد موافقم

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نا صر
                    البته من زیاد به مدار دقت نکردم. و این خازن رو با خازن جبران ساز اشتباه گرفتم
                    که استاد جبراییلی این راهنمایی رو فرستادند:
                    فکرمیکنم که اشتباه میکنید.خازنی که نشان داده شده خازن پایدار کننده نمیباشد بلکه مربوط به ظرایطی است که مقادیر گین-چهنای باند ..... اپ امپ تحت ان شرایط اندازه گیری شده است.یعنی در دیتا شیت مقدار امپدانس باز دارای فلان مقاومت اهمی و فلان خازن میباشد و ربطی به پایداری ندارد و صرفا مربوط به بار نصرفی میباشد.Rl, Cl علامت l یعنی load یا مصرف کننده.
                    که من هم با دقت بیشتر با نظر استاد موافقم
                    :eek:
                    خب پس با این شرایط این بار CL باید در طراحیهای ما باشد؟ طراحی بنده دارای پ امپ LF351 است که با گیت یک ماسفت IRFZ044 N در خروجی و نمونه گیری از سورس آن به عنوان ورودی پ امپ حلقه فید بک منفی بر قرار است. به علت آمپدانس بالای گیت مقاومت 33K هم به عنوان بار در خروجی پ امپ به زمین قرار داده شده .
                    حالا این خازن ها لازم است به عنوان بار قرار گیرد در چنین مداری؟ فرکانس زیاد بالا نیس در حدود چند کیلو هرتز
                    لطفا دقیق تر توضیح بدید من مطمئنم ربطی به j fet های داخلی این آی سی داشته باشه . چون فقط در آی سی هایی که به واسطه J FET آمپدانس ورودی بالایی دارند این خازنو دیدم.
                    با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdity
                      خب پس با این شرایط این بار CL باید در طراحیهای ما باشد؟ طراحی بنده دارای پ امپ LF351 است که با گیت یک ماسفت IRFZ044 N در خروجی و نمونه گیری از سورس آن به عنوان ورودی پ امپ حلقه فید بک منفی بر قرار است. به علت آمپدانس بالای گیت مقاومت 33K هم به عنوان بار در خروجی پ امپ به زمین قرار داده شده .
                      حالا این خازن ها لازم است به عنوان بار قرار گیرد در چنین مداری؟ فرکانس زیاد بالا نیس در حدود چند کیلو هرتز
                      لطفا دقیق تر توضیح بدید من مطمئنم ربطی به j fet های داخلی این آی سی داشته باشه . چون فقط در آی سی هایی که به واسطه J FET آمپدانس ورودی بالایی دارند این خازنو دیدم.
                      با تشکر
                      فکر نکنم تاثیر زیادی داشته باشه مخصوصا در مدار مورد نظر شما البته بهتره از استاد جبراییلی بپرسیم.

sigpic

دیدگاه

سلام
                        اما من این خازنو در مداری مشابه مدار خودم دیده بودم.
                        حتما بپرسید.
                        با تشکر

دیدگاه

این مدار مشابه مدار بنده است و این خازن به مقدار 100p درش هست :nice:

این مدار قسمتی از یک رگولاتور مشهوره با پ امپ tl084 که این خازن توش بود. :agree:
                          حالا شما ببین این خازن 100p چه تاثیری میتونه داشته باشه؟ oo:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdity
                            این مدار مشابه مدار بنده است و این خازن به مقدار 100p درش هست :nice:

این مدار قسمتی از یک رگولاتور مشهوره با پ امپ tl084 که این خازن توش بود. :agree:
                            حالا شما ببین این خازن 100p چه تاثیری میتونه داشته باشه؟ oo:
                            سلام الان رفتم یه کتاب راجع به اپ امپ بود نگاه کردم هیچی توش راجع به این مطلب ننوشته بود ولی تنها کاربردی که خازنها با این ظرفیت دارند در این گونه مدارها فقط و فقط حذف نویز هست .

sigpic

دیدگاه

با سلام
                              ممنون که پیگیری کردی :smile: منم فک کنم دلیلش همینه چون ظرفیت پایینه و در این فرکانس پایینبه درد کاری مثل تاخیر یا تغییر فاز و ... نمیخوره. ولی دلیل %100 رو از طرح مدار جویا میشم. شما هم اگه تونستید از اساتید سایت جویا بشید تا جواب قطعی پیدا بشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X