اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

?؟...:::> بحث و گفتگو در مورد رزین ها (اپوکسی ؛ پلی استر ؛ فایبرگلاس و)<:::...?؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

?؟...:::> بحث و گفتگو در مورد رزین ها (اپوکسی ؛ پلی استر ؛ فایبرگلاس و)<:::...?؟

انجمن رو گشتم ولی بیشتر مورد رزینی که برد رو توش مخفیی کنن و مثل قیر باشه صحبت شده بود برای همین تاپیک زدم :redface:

این بردای LED نواری رو که دیدید ! برخیاشون روشون SMD 50×50 نصب کردن و با نوعی رزین شیشه ای روکش کردن

میخاستم راهنمایی کنید دقیقا چه نوع رزینی هست ؟ و باید دقیقا چی بگیرم
    من یه مقدار قبلا گرفتم که کبالتش مثل جوهر آبی بود طرف تا قاطیش کرد خود رزین که یه نمه زرد میزد رنگش کلا خراب شد ! منم استفاده نکردم . چون میخاستم دقیقا بی رنگ و شیشه ای باشه

پاسخ : ?؟.:...:::&gt; کمک و راهنمایی در مورد رزین شفاف شیشه ای برای روکش کردن&lt;:::...:.?؟

اونی که میگی رزین نبوده
    پلی استر بوده
    رزین کبالت نداره و ته رنگ زرد هم نداره
    هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

پاسخ : ?؟.:...:::&gt; کمک و راهنمایی در مورد رزین شفاف شیشه ای برای روکش کردن&lt;:::...:.?؟

نوشته اصلی توسط Takesh-2
      انجمن رو گشتم ولی بیشتر مورد رزینی که برد رو توش مخفیی کنن و مثل قیر باشه صحبت شده بود برای همین تاپیک زدم :redface:

این بردای LED نواری رو که دیدید ! برخیاشون روشون SMD 50×50 نصب کردن و با نوعی رزین شیشه ای روکش کردن

میخاستم راهنمایی کنید دقیقا چه نوع رزینی هست ؟ و باید دقیقا چی بگیرم
      من یه مقدار قبلا گرفتم که کبالتش مثل جوهر آبی بود طرف تا قاطیش کرد خود رزین که یه نمه زرد میزد رنگش کلا خراب شد ! منم استفاده نکردم . چون میخاستم دقیقا بی رنگ و شیشه ای باشه
      این رزین از نوع پلی استر هست که معمولا برای کارهای LED به منظور واترپروف کردن استفاده می شه .

اما استفاده نکنید بهتره به دو دلیل :

1) رزین های واترپروف یه خاصیت نامناسبی داره که اصطلاحا بهش می گن &quot; جمع شو&quot; این یعنی بعد از اتمام زمان واکنش با هاردنر که رزین سخت و محکم شد ، واکنش کاملا متوقف نمی شه و تا چندین ماه واکنش از داخل ادامه داره و شروع به فشرده شدن می کنه که سبب فشار روی قطعات مثل مقاومتهای 1206 استفاده شده و خود LED ها می شه ممکنه این فشار فیزیکی روی LED های ریسه ای به نظر زیاد مهم نباشه اما یه تعدادی از ریسه های رزین دار بودند که بعد از یه مدت افت نور پیدا کرده بودند و وقتی رزین روشو کندیم متوجه شدیم که مقاومتهای 1206 که 150 اهم باید باشند بعضا در اثر فشار مقدارشون زیاد شده حالا گذشته از خود LED که معمولا بعد از یک مدت دچار افت نور می شوند و اگر حجم رزین زیاد باشه من خودم دیدم که به ترانزیستور های سیگنال اونقدر فشار وارد کرده بود که خورد شده بودند !!!

2) رزین های واتر پروف انتقال حرارتی کمی داره و حتی باعث تراکم حرارت هم می شه . بسیاری از LED های ریسه ای رزین دار زودتر از بدون رزین ها دچار افت نور شدند . این ها مواردی هست که به شخصه تو پروژه های مختلف نور پردازی دیدم و تماس هایی که بعضا از جاهای مختلف داریم هم همین موارد رو بیشتر ثابت می کنه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهران چمنی
        اونی که میگی رزین نبوده
        پلی استر بوده
        رزین کبالت نداره و ته رنگ زرد هم نداره
        درود مهران جان

الان اینی که من میخام و مدنظرمه رزینه ؟ درست گفتم ؟

اونی که گفتم گرفتم در واقع برای فایبرگلاس کاری بود چون برای یه کاری خریدم پشم شیشه هم گرفته بودم میخاستم برای هر 2 کار استفاده کنم ولی دیدم رنگش جالب نبود !

الان من دوباره برم همونجا بگم دقیقا چی میخام ؟ اسمش چیه من سرچ کنم دقیق متوجه بشم ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسین بنیامین پور
          این رزین از نوع پلی استر هست که معمولا برای کارهای LED به منظور واترپروف کردن استفاده می شه .

اما استفاده نکنید بهتره به دو دلیل :

1) رزین های واترپروف یه خاصیت نامناسبی داره که اصطلاحا بهش می گن &quot; جمع شو&quot; این یعنی بعد از اتمام زمان واکنش با هاردنر که رزین سخت و محکم شد ، واکنش کاملا متوقف نمی شه و تا چندین ماه واکنش از داخل ادامه داره و شروع به فشرده شدن می کنه که سبب فشار روی قطعات مثل مقاومتهای 1206 استفاده شده و خود LED ها می شه ممکنه این فشار فیزیکی روی LED های ریسه ای به نظر زیاد مهم نباشه اما یه تعدادی از ریسه های رزین دار بودند که بعد از یه مدت افت نور پیدا کرده بودند و وقتی رزین روشو کندیم متوجه شدیم که مقاومتهای 1206 که 150 اهم باید باشند بعضا در اثر فشار مقدارشون زیاد شده حالا گذشته از خود LED که معمولا بعد از یک مدت دچار افت نور می شوند و اگر حجم رزین زیاد باشه من خودم دیدم که به ترانزیستور های سیگنال اونقدر فشار وارد کرده بود که خورد شده بودند !!!

2) رزین های واتر پروف انتقال حرارتی کمی داره و حتی باعث تراکم حرارت هم می شه . بسیاری از LED های ریسه ای رزین دار زودتر از بدون رزین ها دچار افت نور شدند . این ها مواردی هست که به شخصه تو پروژه های مختلف نور پردازی دیدم و تماس هایی که بعضا از جاهای مختلف داریم هم همین موارد رو بیشتر ثابت می کنه .
          بینهایت سپاس از نکاتی که گفتید و خیلی هم مهم بودند

برای کاری که من میخام انجام بدم این خواص منفی زیاد موردی نیست و مشکلی برام ایجاد نمیکنه
          اما الان من در واقع گیج شدم که من چی میخام !!

گفته شما با گفته مهران چمنی منو حسابی گیج کرد
          مهران گفت که اونی که مدنظر منه رزینه گویا ولی شما میگی پلی استره !!؟
          الان واقعا گیج شدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Takesh-2
            بینهایت سپاس از نکاتی که گفتید و خیلی هم مهم بودند

برای کاری که من میخام انجام بدم این خواص منفی زیاد موردی نیست و مشکلی برام ایجاد نمیکنه

الان واقعا گیج شدم
            شما می خواید برای روکش LED استفاده کنید دیگه ؟ مثل ریسه هایی که گفتید درسته ؟
            اگه آره که بهش می گن &quot; رزین پلی استر &quot;

یه مدل پلی استر دیگه هم هست که باهاش معمولا ترانس شارلاک می کنند .

فرق این دوتا باهم اینه که اولی (یعنی اونی که شما می خواید احتمالا ؟) دو جزیی هست یعنی یه قوطی شامل رزینه و یک قوطی هم شامل هاردنر که با نسبت مناسبی باید باهم ترکیب بشند تا سفت و محکم بشه .

ولی دومی ( واسه ترانس منظورمه ) یک جزیی هست و خودش توسط هوا خشک می شه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Takesh-2
              درود مهران جان

الان اینی که من میخام و مدنظرمه رزینه ؟ درست گفتم ؟

اونی که گفتم گرفتم در واقع برای فایبرگلاس کاری بود چون برای یه کاری خریدم پشم شیشه هم گرفته بودم میخاستم برای هر 2 کار استفاده کنم ولی دیدم رنگش جالب نبود !

الان من دوباره برم همونجا بگم دقیقا چی میخام ؟ اسمش چیه من سرچ کنم دقیق متوجه بشم ؟
              رزین فایبر گلاس با رزین پلی استر فرق داره . فایبر گلاس معمولا برای قالب گیری و موارد اینچنینی استفاده می شه و معمولا چند جزییه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Takesh-2

الان واقعا گیج شدم
                اونی که طرف واسه شما ترکیب کرده سه ترکیبی بوده و شامل:
                1- پلی استر( کمی زرد رنگ) ماده سفت شونده
                2-کبالت (بنفش رنگ) باعث سفت شدن پلی استر میشه
                3-هاردنر (شفاف ) باعث سرعت دادن در واکنش شیمیایی این ترکیبات میشه
                اینها رزین نیست!
                کیفیت رزین هم نداره !
                نصف قیمت رزین رو داره .

رزین کاملا شفاف هست و دو ترکیبی هست...
                اینم بگم که رزین مثل اون ماده ای که روی الیدی های نواری دیدی نیست !
                اونهایی که دیدی اتعطاف پذیر هست ولی رزین مثل شیشه سفت میشه اما خیلی محکم تر میشه

بهتره بری مواد شیمیایی فروشی و بگی ( اپوکسی رزین بده ) البته دوباره تاکید کنم که مثل سنگ سفت و مثل شیشه شفاف میشه
                یک ماده دیگه هم هست که اونم دوترکیبی هست و اما گرون ! به نام CLIARCOAT مارک Mipa که ساخت آلمان هم هست !

هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

رزین فایبر گلاس با رزین پلی استر فرق داره . فایبر گلاس معمولا برای قالب گیری و موارد اینچنینی استفاده می شه و معمولا چند جزییه .
                  پس من الان برم اونجل بگم رزین پلی استر میخام دیگه ؟
                  شما می خواید برای روکش LED استفاده کنید دیگه ؟ مثل ریسه هایی که گفتید درسته ؟
                  اگه آره که بهش می گن &quot; رزین پلی استر &quot;

یه مدل پلی استر دیگه هم هست که باهاش معمولا ترانس شارلاک می کنند .

فرق این دوتا باهم اینه که اولی (یعنی اونی که شما می خواید احتمالا ؟) دو جزیی هست یعنی یه قوطی شامل رزینه و یک قوطی هم شامل هاردنر که با نسبت مناسبی باید باهم ترکیب بشند تا سفت و محکم بشه .

ولی دومی ( واسه ترانس منظورمه ) یک جزیی هست و خودش توسط هوا خشک می شه .
                  ممنون از توضیحاتتون

راستش میخام برای موارد زیادی استفاده کنم ! در حال حاظر میخام یه چندتا مکعب شیشه ای که توش جک و جونور گذاشته بشه یا... درست کنم (مطمئنن نمونه هاش رو تو مغازه ها دیدید که توش عقرب و... هست) و شاید برای روکش کردن و ... لامپ الیدی و... هم استفاده کنم و برای خیلی چیزای دیگه مثلا یه مدل هست مثل چیبس شیشه ای که ورقه های نازک به ضخامت 1 میل هست (شبیه پلکسی)که میخام برای یه کاری بعدااز همین پلی استر که گفتید بعدا استفاده کنم

شارلاک رو فکر کنم باید تو فر بزارم تا خشک بشه درسته ؟ بعد اینکه رنگشون پایه سبز و قرمزه یا اینکه بهشون رنگ میزنن اینجوری میشه ؟

اضافه شده در تاریخ :
                  نوشته اصلی توسط مهران چمنی
                  اونی که طرف واسه شما ترکیب کرده سه ترکیبی بوده و شامل:
                  1- پلی استر( کمی زرد رنگ) ماده سفت شونده
                  2-کبالت (بنفش رنگ) باعث سفت شدن پلی استر میشه
                  3-هاردنر (شفاف ) باعث سرعت دادن در واکنش شیمیایی این ترکیبات میشه
                  اینها رزین نیست!
                  کیفیت رزین هم نداره !
                  نصف قیمت رزین رو داره .

رزین کاملا شفاف هست و دو ترکیبی هست...
                  اینم بگم که رزین مثل اون ماده ای که روی الیدی های نواری دیدی نیست !
                  اونهایی که دیدی اتعطاف پذیر هست ولی رزین مثل شیشه سفت میشه اما خیلی محکم تر میشه

بهتره بری مواد شیمیایی فروشی و بگی ( اپوکسی رزین بده ) البته دوباره تاکید کنم که مثل سنگ سفت و مثل شیشه شفاف میشه
                  یک ماده دیگه هم هست که اونم دوترکیبی هست و اما گرون ! به نام CLIARCOAT مارک Mipa که ساخت آلمان هم هست !
                  ممنون مهران دقیقا همین بود !!
                  پس فکر کنم رزین اپوکسی همون چیزیه که من میخام (سخت و محکم و شفاف چون شیشه)

راستی مهران این رزین اپوکسی به صورت باز و کیلویی فروخته میشه یا مثل رنگ تو قوطی های ربع کیلو یا نیم و 1 کیلو و..... فروخته میشه ؟
                  قیمتاشون رو اطلاع داری ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Takesh-2
                    پس من الان برم اونجل بگم رزین پلی استر میخام دیگه ؟ممنون از توضیحاتتون

راستش میخام برای موارد زیادی استفاده کنم ! در حال حاظر میخام یه چندتا مکعب شیشه ای که توش جک و جونور گذاشته بشه یا... درست کنم (مطمئنن نمونه هاش رو تو مغازه ها دیدید که توش عقرب و... هست) و شاید برای روکش کردن و ... لامپ الیدی و... هم استفاده کنم و برای خیلی چیزای دیگه مثلا یه مدل هست مثل چیبس شیشه ای که ورقه های نازک به ضخامت 1 میل هست (شبیه پلکسی)که میخام برای یه کاری بعدااز همین پلی استر که گفتید بعدا استفاده کنم

شارلاک رو فکر کنم باید تو فر بزارم تا خشک بشه درسته ؟ بعد اینکه رنگشون پایه سبز و قرمزه یا اینکه بهشون رنگ میزنن اینجوری میشه ؟
                    برای این کاری که می گید نمی تونید از رزین پلی استر استفاده کنید اصلا بذاریدش کنار . چون رزین پلی استر پس از ترکیب با هاردنر ، بسیار داغ می شه . مثلا فرض کنید می خواید یه مکعب درست کنید ، همین داغ شدن سبب می شه پس از سخت شدن ، مکعب حاصل از داخل ترک بر می داره البته نه به این معنا که شکسته باشه . برای این کاری باید از رزین های اپوکسی شفاف استفاده کنید . این رزین ها در هنگام واکنش با هاردنر کمی گرم می شند که البته بستگی به دمای محیط هم داره . ولی نتیجه ای که بدست میاد کاملا شفاف و یک دست هست .

اضافه شده در تاریخ :
                    نوشته اصلی توسط Takesh-2
                    ممنون مهران دقیقا همین بود !!
                    پس فکر کنم رزین اپوکسی همون چیزیه که من میخام (سخت و محکم و شفاف چون شیشه)

راستی مهران این رزین اپوکسی به صورت باز و کیلویی فروخته میشه یا مثل رنگ تو قوطی های ربع کیلو یا نیم و 1 کیلو و..... فروخته میشه ؟
                    قیمتاشون رو اطلاع داری ؟
                    کیلویی 35 تا 40 تومن . گالن بخرید ارزونتر در میاد .

دیدگاه

برای این کاری که می گید نمی تونید از رزین پلی استر استفاده کنید اصلا بذاریدش کنار . چون رزین پلی استر پس از ترکیب با هاردنر ، بسیار داغ می شه . مثلا فرض کنید می خواید یه مکعب درست کنید ، همین داغ شدن سبب می شه پس از سخت شدن ، مکعب حاصل از داخل ترک بر می داره البته نه به این معنا که شکسته باشه . برای این کاری باید از رزین های اپوکسی شفاف استفاده کنید . این رزین ها در هنگام واکنش با هاردنر کمی گرم می شند که البته بستگی به دمای محیط هم داره . ولی نتیجه ای که بدست میاد کاملا شفاف و یک دست هست .
                      فداتون عالی بود

پس از راهنمایی شما 2 عزیز نتیجه شد رزین اپوکسی بگیرم
                      دمتون گرم
                      کیلویی 35 تا 40 تومن . گالن بخرید ارزونتر در میاد .
                      اوف چقه گرونه ! نه بابا گالون نمیخام زیاده ,من یه 2-3 تا مکعب کوچولو میخام فعلا درست کنم ببینم چجوری میشه !
                      بازم ممنون از راهنماییتون

دیدگاه

اقا این لینک هارو هم یه نگاهی بنداز مثل اینکه بعد ار خشک شدن رزین ماته باید با سمباده زیر اب شفافش کنی

http://www.instructables.com/id/LED-...ubes/?ALLSTEPS
                        http://www.instructables.com/id/LED-...e-V2/?ALLSTEPS
                        http://www.instructables.com/id/LED-...e-V3/?ALLSTEPS

دیدگاه

پاسخ : ?؟.:...:::&gt; کمک و راهنمایی در مورد رزین محکم , شفاف و شیشه ای &lt;:::...:.?؟

با سلام خدمت دوستان

اول از آقای تکش عذر میخوام که توی تاپیک ایشان سوالم رو مطرح میکنم :smile:

منم احتیاج به ماده ای دارم که بعد از خشک شدن ، کاملا محکم و شیشه ای بشه

ایراد هایی هم که دوستمون قبلا برای رزین گفتن اصلا به کارم لطمه نمیزنه

اما چون برای تولید محصوله ، قیمتش برام مهمه که هر چه قدر ممکنه پایین باشه ، و برای این منظور میتونم بین شفافیت و قیمت مصالحه کنم

حالا از دوستان استاد اینجا تقاضا دارم که برای انتخاب منو راهنمایی کنن ، اصلا من چه انتخاب هایی میتونم داشته باشم؟

اگه ممکنه حدود قیمتی که اطلاع دارین هم بگین

و یه سوال دیگه ، این مواد بعد از خشک شدن ، میتونن سوراخکاری بشن ؟ با مته ؟ با برش لیزر؟

پیشاپیش از لطف دوستان متشکرم :bye

دیدگاه

پاسخ : ?؟.:...:::&gt; کمک و راهنمایی در مورد رزین محکم , شفاف و شیشه ای &lt;:::...:.?؟

نوشته اصلی توسط radical_baby
                            حالا از دوستان استاد اینجا تقاضا دارم که برای انتخاب منو راهنمایی کنن ، اصلا من چه انتخاب هایی میتونم داشته باشم؟

و یه سوال دیگه ، این مواد بعد از خشک شدن ، میتونن سوراخکاری بشن ؟ با مته ؟ با برش لیزر؟

از همه ارزون تر پلی استر هست که دو لیترش با کبالت و هاردنر مورد نیازش میشه 35تومن
                            رزین لیتری 35تا 70تومن درمیاد
                            سوراخکاری مییشه اما برای این کار از سرعت چرخش زیاد و فشار کم استفاده کنید.
                            برای برش لیزر هم شدنیش که میشه...
                            لیزر حتی روی سنگ هم حکاکی میکنه
                            اما اول روی رزینت باید یک برچسب روغنی بکشی تا هنگام لیزر دود ایجاد شده سیاهش نکنه
                            دوم اینکه قطر کارت بیشتر از 10میل نشه...
                            راستی...خود لیزر کاری کلی هزینه بر هست ! تقریبا دقیقه ای 450 تومن !

\|/_\/_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط radical_baby
                              با سلام خدمت دوستان

اول از آقای تکش عذر میخوام که توی تاپیک ایشان سوالم رو مطرح میکنم :smile:

منم احتیاج به ماده ای دارم که بعد از خشک شدن ، کاملا محکم و شیشه ای بشه

ایراد هایی هم که دوستمون قبلا برای رزین گفتن اصلا به کارم لطمه نمیزنه

اما چون برای تولید محصوله ، قیمتش برام مهمه که هر چه قدر ممکنه پایین باشه ، و برای این منظور میتونم بین شفافیت و قیمت مصالحه کنم

خواهش میکنم رفیق اتفاقا جفتمون یه چیز مدنظرمونه
                              نوشته اصلی توسط sina8
                              اقا این لینک هارو هم یه نگاهی بنداز مثل اینکه بعد ار خشک شدن رزین ماته باید با سمباده زیر اب شفافش کنی

http://www.instructables.com/id/LED-...ubes/?ALLSTEPS
                              http://www.instructables.com/id/LED-...e-V2/?ALLSTEPS
                              http://www.instructables.com/id/LED-...e-V3/?ALLSTEPS
                              سلام سینا جان خوبی رفیق !؟
                              عاغا اینمام تو فکرم بود اتفاقا :دی
                              دمت گرم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X