اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ولتاژ مثبت و منفی و صفر یعنی چی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ولتاژ مثبت و منفی و صفر یعنی چی

سلام خدمت همه دوستان
    من چند سال پیش این سوال رو جایی پرسیدم ولی یادم نمیاد کجا :icon_razz:
    بعدش رفتم سربازی و ... مدتها از دنیای الکترونیک دور موندم
    ولی باز اومدم سراغش
    یه سوال دارم
    من همیشه فکر میکردم که ما تو باطری یا هر منبع تغذیه ای یه قطب مثبت داریم و یه قطب منفی (صرف نظر از اینکه در اصل الکترون ها از سمت قطب مثبت به سمت قطب منفی میروند یا برعکس) و الکترون ها از یه قطب به سمت یه قطب دیگه حرکت میکنند
    ولی من منبع های تغذیه ای دیدیم که یه قطب مثبت دارن یه قطب منفی دارند و یه قطب صفر
    اینو نمیتونم درک کنم
    این یعنی چی؟
    مرحوم آیه الله العظمی فاضل لنکرانی:
    من پنجاه سال است که دارم اسلام میخوانم بگذار چکیده اش را برایت بگویم :
    واجبات را بجای آور بجای مستحبات تا میتوانی به کار مردم برس و کار مردم را راه بینداز . اگر در قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

پاسخ : ولتاژ مثبت و منفی و صفر یعنی چی

باسلام
    1-نقطه صفربرای مقایسه دوولتاژبا علامت مختلف است برای مثال:
    زمین رادرنطربگیریدبا تعدادی پله میری بالا پشت بام مثلا 10 تاپله این یعنی نسبت به زمین( 10+) است،،
    حالاازسطح زمین 10 تاپله میری داخل زیر زمین این یعنی نسبت به زمین (10-) است
    ،،،فاصله پایین ترین پله در زیر زمین تا بالاترین پله تا پشت بام چندتاست؟
    تعدادپله ها20=(10-)-(10+)
    2- یک منبع تغذیه داریم که 12+ و12- رامیتوانددراختیارمابگذارد
    یعنی :
    ازترمینال 12+ تا زمین 12 ولت است وحرکت الکترونهااز 12+ به زمین درحرکت است
    ازترمینال 12- تا زمین 12 ولت است وحرکت الکترونهااز زمین به 12- درحرکت است
    از12+ تا 12- مقدار 24 ولت است وحرکت الکترونها از 12+ به 12- درحرکت است
    توضیح: حرکت الکترونها راجریان میگوییم وجهت جریان
    از (+ به 0 )ویا( از 0 به - ) ویا (از + به -) است،،،جهت حرکت الکترونها قراردادیست

موفق باشید
    محمدرضامکوندی
    WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
    MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

پس در واقع این مثبت و منفی با اون مثبت و منفی مثلا یه باطری یا یه ادابتور ساده فرق داره درسته؟
      اگه اینطوره از قطب های مثبت و منفی یه باطری یکیش باید مثبت (یا منفی) و دیگری زمین باشه درسته؟
      واجبات را بجای آور بجای مستحبات تا میتوانی به کار مردم برس و کار مردم را راه بینداز . اگر در قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط younes_ysf
        پس در واقع این مثبت و منفی با اون مثبت و منفی مثلا یه باطری یا یه ادابتور ساده فرق داره درسته؟
        اگه اینطوره از قطب های مثبت و منفی یه باطری یکیش باید مثبت (یا منفی) و دیگری زمین باشه درسته؟
        اگه دوتا باتری رو باهم سری کنیم و یه سر رو از محل اتصال دو باتری بگیریم میشه سر زمین و دو سر دیگه مثبت و منفی.ولی اگه یه باتری باشه یه مثبت داریم با یه زمین که همون منفی هست.
        معمولا به این منابع که مثبت و منفی و زمین دارن منابع متقارن گفته میشه و ترانس های سه سر هم موجودن.
        قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

باسلام وتشکرازاظهارنظردوست عزیز«musefian»
          1- وقتی یک منبع تغذیه داریم یکی ازقطبها منفی ویکی مثبت است وهرکدام میتواندزمین باشدبرای مثال:
          الف -درخودروهای بنزینی بطورمعمول قطب منفی باطری به بدنه وصل میشود«این یعنی زمین»حالاشماازفطب مثبت یک سیم رابه لامپی وصل کنی سردیگرلامپ رابه هرجای بدنه خودرواتصال دهی لامپ روشن میشود.
          ب - درخودروهای گازوئیلی بطورمعمول قطب مثبت باطری به بدنه وصل میشود«این یعنی زمین»حالاشماازفطب منفی یک سیم رابه لامپی وصل کنی سردیگرلامپ رابه هرجای بدنه خودرواتصال دهی لامپ روشن میشود.
          دزاین حالت برای نصب تجهیزات صوتی درخودروبایدبدنه آن تجهیزعایق شودچرا؟چون بدنه تجهیزات صوتی بایدبه قطب منفی باطری وصل شود.

محمدرضامکوندی
          WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
          MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

با تشکر از دوستان

اگه از بیاناتتون درست متوجه شده باشم اگه مثلا منبع تغذیه ما منفی 5 و مثبت 5 و زمین رو داشته باشه اگه به منفی و مثبت وصل کنیم در واقع 10 ولت به مدار وصل کردیم و اگه به زمین و منفی یا مثبت 5 ولت وصل کنیم ولتاژ همون 5 ولته.
            خوب حالا سوالم اینه، تو یه منبع تغذیه متقارن که دارای سه سر هست فرقی نداره ما مدارمون رو به کدوم سر ها ببندیم؟
            منظورم اینه اگه ما سر مثبت و زمین رو به مدار وصل کنیم یا سر زمین و منفی رو وصل کنیم فرقی با هم ندارن؟ (البته متوجه هستم که باید رعایت قطبیت بشه )
            اگه اینجور باشه انگار ما یه منبع تغذیه 5 ولت داریم با دو خروجی درسته؟

دیدگاه

با تشکر از دوستان

اگه از بیاناتتون درست متوجه شده باشم اگه مثلا منبع تغذیه ما منفی 5 و مثبت 5 و زمین رو داشته باشه اگه به منفی و مثبت وصل کنیم در واقع 10 ولت به مدار وصل کردیم و اگه به زمین و منفی یا مثبت 5 ولت وصل کنیم ولتاژ همون 5 ولته.
              خوب حالا سوالم اینه، تو یه منبع تغذیه متقارن که دارای سه سر هست فرقی نداره ما مدارمون رو به کدوم سر ها ببندیم؟
              منظورم اینه اگه ما سر مثبت و زمین رو به مدار وصل کنیم یا سر زمین و منفی رو وصل کنیم فرقی با هم ندارن؟ (البته متوجه هستم که باید رعایت قطبیت بشه )
              اگه اینجور باشه انگار ما یه منبع تغذیه 5 ولت داریم با دو خروجی درسته؟

باسلام
              1- اگرفقط یک ولتاژ موردنظرباشد با رعایت(+و -)فرق نمیکندکه برای مثال از5+ویااز5- استفاده کنیم
              2- اگردرمداازولتاژهای قرینه یاچندولتاژ با مقدار وپلاریته مختلف استفاده میشودبایدازهرمنبع درجایگاه خودش استفاده شود
              3- درمدارات مقایسه کننده ها از ولتاژقرینه استفاده میشودورعایت منابع حتمی است ومهم،،حتی اگردریک مقایسه کننده ازیک منبع استفادشود بازهم رعایت منبع هامهم است
              موفق باشید
              محمدرضامکوندی
              WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
              MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

با سلام؛
                منظور از ولتاژ همان اختلاف پتانسیل بین دو قطب منبع میباشد استفاده از اعداد صفر یا مثبت یا منفی کاملا اختیاری میباشد مثلاً در همان منبعی که گفتید دارای سرهای 5- و 0 و 5+ است میتوان هر عددی با همان اختلاف (پتانسیل) در نظر گرفت
                این منبع را میتوان به صورت زیر نیز نمایش داد و هیچ تفاوتی بین شان نیست:
                500- و 495- و 490-
                0 و 5+ و 10+
                20+ و 25+ و 30+
                10- و 5- و 0
                و ....
                با این حساب تو مثال اول وقتی قطب 495- ولتی میبنه که قطب 500- در پتانسیل کمتر قرار داره جریان از این قطب به قطب 500- عبور میکنه و همینطور از قطب 490- به سمت 495- و صد البته از 490- به 500- با اختلاف ولتاژ 10 ولتی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X