اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رفع داغ شدن TIP41 در مدار فلاشر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رفع داغ شدن TIP41 در مدار فلاشر

سلام دوستان. :biggrin:
    دوستان من توی یک مدار فلاشر تک کاناله با 555 برای سوییچ کردن led ها از ترانزیستور tip41 استفاده کردم که توی مدار جریان زیاد میکشه و بسیار داغ میشه.
    از یه دوست که تو این زمینه کار میکرد پرسیدم گفت ترانزیستورت به حالت قطع و اشباع کامل نمیره که برای رفع اون باید جریان تحریک بیس اونو تقویت و بعد اعمال کنی که گفت از حالت مقایسه ای یک پ امپ استفده کن.
    دوستان کسی میدونه این مدار رو چطور ببندم و بهترین و ارزانترین پ امپ رو برای این کار معرفی کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    http://upload7.ir/images/42355212667119477675.gif
    daydigi.com

پاسخ : رفع داغ شدن TIP41 در مدار فلاشر

سلام
    اطلاعات کلی دادی ها!
    چه جریانی از کلکتور میگذره؟موقع سوییچ با ولتمتر ولتاز کلکتور امیتر روگرفتی ببینی چقدره؟
    اصلا ولتاژ تغذیه چقدره؟
    وهزاران سوال دیگه :mrgreen:
    ایا میدونستی افزایش جریان بیس باعث گرم شدن ترانزیستور هم میشود؟
    [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
      سلام
      اطلاعات کلی دادی ها!
      چه جریانی از کلکتور میگذره؟موقع سوییچ با ولتمتر ولتاز کلکتور امیتر روگرفتی ببینی چقدره؟
      اصلا ولتاژ تغذیه چقدره؟
      وهزاران سوال دیگه :mrgreen:
      ایا میدونستی افزایش جریان بیس باعث گرم شدن ترانزیستور هم میشود؟
      جریان حدود 2 آمپر
      ولتاژ تغذیه 12 ولت
      جریان بیس رو نه نمیدونستم!!
      ولی در کل اون کسی که این راهنمایی رو کرد که جریان بیس رو باید بیشتر کنی تراتزیستور رو به اشباع کامل ببره. :agree: :agree:
      daydigi.com

دیدگاه

خب این کارم بکن.نتیجشو بگو.با همون مقاومتی بیسی که دوستت گفته خوب اشباع نمیره،ولتاژ کلکتور امیتر درحالتی که ترانزیستور سوییچه رو هم اندازه بگیر!
        درضمن مقدار مقاومت بیس چقدره؟همچنین به مقاومت بیس برای سوییچ چقدر ولتاژ میدی؟
        [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

http://upload7.ir/imgs/2014-02/62168776232617625334.jpg
          میخوام برای خروجی این مدار 555 یک مقایسه گر بزارم.اتصالاتش چطوری؟؟
          چطور برای مقایسه کننده ولتاژ رفرنس تعریف کنم؟؟مدارش منظورمه!! :redface: :redface:

اضافه شده در تاریخ :
          سلام
          دوستان اگه میتونین یه op-amp که احتیاج به تغذیه دوبل نداشته باشه معرفی کنین!!
          مدارش هم بزارین ممنون میشم. :sad: :sad: :sad:
          daydigi.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط matrex
            سلام دوستان. :biggrin:
            دوستان من توی یک مدار فلاشر تک کاناله با 555 برای سوییچ کردن led ها از ترانزیستور tip41 استفاده کردم که توی مدار جریان زیاد میکشه و بسیار داغ میشه.
            از یه دوست که تو این زمینه کار میکرد پرسیدم گفت ترانزیستورت به حالت قطع و اشباع کامل نمیره که برای رفع اون باید جریان تحریک بیس اونو تقویت و بعد اعمال کنی که گفت از حالت مقایسه ای یک پ امپ استفده کن.
            دوستان کسی میدونه این مدار رو چطور ببندم و بهترین و ارزانترین پ امپ رو برای این کار معرفی کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
            از ترانزیستور TIP122 استفاده کن..برای بیس هم اصلا مقاومت نذار،مستقیم به بیس ولتاژ سوییچ رو بده،ترانزیستور کامل اشباع میشه،فقط حتما از TIP122 استفاده کن..این حالت روی TIP41 جواب نمیده چون بیسش جریان زیاد میکشه ولی TIP122 چون دارلینگتون بسته شده بیسش جریان کمتر میکشه

دیدگاه

با سلام
              می خواستم ببینم چرا tip120یاtip41افت ولتاز داره تو تابلو ؟؟؟
              من ابن ترانزیستورو با یه ترانزیستور کوچک دیگه سویچ کردم اما باز افت داره و در ضمن چرا جریان دهی خوبی نداره؟؟
              به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط TABASOOMTZ
                با سلام
                می خواستم ببینم چرا tip120یاtip41افت ولتاز داره تو تابلو ؟؟؟
                من ابن ترانزیستورو با یه ترانزیستور کوچک دیگه سویچ کردم اما باز افت داره و در ضمن چرا جریان دهی خوبی نداره؟؟
                سلام.
                من از tip122 و irf44n استفاده کردم درست شد .
                daydigi.com

دیدگاه

از tip122هم استفاده کردم نشد در ضمن اون یکی هم ماسفته که قرون در می یاد
                  تو دیتا شیتهtip120نوشته 5امپر می ده اما وقتی 2امپر ازش رد می شه یا می سوزه یا خودش جریان می کشه و میکرو رو می سوزونه راه حلی دارین واسه این کار که بشه جریان زیاد تولید کرد؟؟

TABRIZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط TABASOOMTZ
                    از tip122هم استفاده کردم نشد در ضمن اون یکی هم ماسفته که قرون در می یاد
                    تو دیتا شیتهtip120نوشته 5امپر می ده اما وقتی 2امپر ازش رد می شه یا می سوزه یا خودش جریان می کشه و میکرو رو می سوزونه راه حلی دارین واسه این کار که بشه جریان زیاد تولید کرد؟؟
                    کسی جواب نمی ده چطوری باید این مشکل رو رفع کرد؟؟؟

TABRIZ

دیدگاه

سلام.
                      جریان عبوری از ترانزیستور چقدره؟ جریانی که به بیس میدین چقدره؟ تو دیتاشیت ترانزیستور یه نگاهی به نمودار Collector Saturation Region بندازین،دستتون میاد که این ترانزیستور اصلا به درد کار شما میخوره یا نه؟ من که فکر نمیکنم!
                      همین نمودار رو اگه پیدا کنین میبینین که در جریان 2.5آمپری کلکتور؛اگه جریان بیس 80 میلی آمپر باشه؛ افت ولتاژ روی کلکتور-امیتر 0.4 ولت میشه و اگه جریان بیس به 0.5 آمپر برسه تازه افت ولتاژ میشه حدود 0.3 ولت!!! :eek: حالا اگه جریان عبوری 5 آمپر باشه چی میشه؟ اگه به بیس 1آمپر جریان بدیم :eek: افت ولتاژ روی کلکتور امیتر حدود 0.48 ولت میشه و این اصلا خوب نیست! تازه همه ی این اعداد و ارقام ایده آل برای دمای 25 درجه هستن... دور این ترانزیستور رو خط بکشین. :agree: گزینه های مناسب تری میشه پیدا کرد.من باشم BJT رو ترجیحا میذارم کنار.
                      قیمت هاش رو هم از جوان الکترونیک نگاه کردم. TIP41C رو 300 زده.این لیست ماسفتهایی هست که تو همین محدوده ی قیمت هستن:
                      MTD20N03HL
                      FDS4410
                      IRF7303
                      PHD45N03LTA
                      IRF540NPBF

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                        سلام.
                        جریان عبوری از ترانزیستور چقدره؟ جریانی که به بیس میدین چقدره؟ تو دیتاشیت ترانزیستور یه نگاهی به نمودار Collector Saturation Region بندازین،دستتون میاد که این ترانزیستور اصلا به درد کار شما میخوره یا نه؟ من که فکر نمیکنم!
                        همین نمودار رو اگه پیدا کنین میبینین که در جریان 2.5آمپری کلکتور؛اگه جریان بیس 80 میلی آمپر باشه؛ افت ولتاژ روی کلکتور-امیتر 0.4 ولت میشه و اگه جریان بیس به 0.5 آمپر برسه تازه افت ولتاژ میشه حدود 0.3 ولت!!! :eek: حالا اگه جریان عبوری 5 آمپر باشه چی میشه؟ اگه به بیس 1آمپر جریان بدیم :eek: افت ولتاژ روی کلکتور امیتر حدود 0.48 ولت میشه و این اصلا خوب نیست! تازه همه ی این اعداد و ارقام ایده آل برای دمای 25 درجه هستن... دور این ترانزیستور رو خط بکشین. :agree: گزینه های مناسب تری میشه پیدا کرد.من باشم BJT رو ترجیحا میذارم کنار.
                        قیمت هاش رو هم از جوان الکترونیک نگاه کردم. TIP41C رو 300 زده.این لیست ماسفتهایی هست که تو همین محدوده ی قیمت هستن:
                        MTD20N03HL
                        FDS4410
                        IRF7303
                        PHD45N03LTA
                        IRF540NPBF
                        پس به نظر شما اگه از ماسفت استفاده کنم بهتره درسته؟؟؟؟
                        ایا همه ی ماسفت ها برای راه اندازی نیاز به درایور دارن؟؟؟

TABRIZ

دیدگاه

از لاجیک ماسفت استفاده کنید تا نیازی به درایور نباشه. مستقیما به میکرو وصلش کنید.
                          مثل IRFZ44

دیدگاه

شرمنده لاجیک ماسفت چه فرقی با ماسفت داره؟؟
                            لاجیک ماسفت اصلا چیه؟؟

TABRIZ

دیدگاه

شرمنده وسط بحث میپرم.
                              شاید اگه امیتر مشترک ببندی مدار رو افت نکنه.چون هم ولتاژ رو تقویت میکنه و هم جریان رو
                              لاجیک ماسفت ها هم نوعی از ماسفت هستن که برای سوئیچ از اونا استفاده میشه.و نیازی به گیت درایور ندارن
                              تکاور شدن جرات افزون کند.....هراس از دل مرد بیرون کند....

تا تکاور به تن زخمی خود جان دارد....مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد.........

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X