اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اینترنت مرکزی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اینترنت مرکزی

سلام
    روش راه اندازی اینترنت مرکزی رو میخواستم بدونم(نوع کابل-ایا با سوکت تلفن میشه یا نیاز به سوکت جدا داره؟نوع دستگاه مرکزی-با سیم-بیسیم-و...)
    ایا راه اندازی اون با برقکاره؟

پاسخ : اینترنت مرکزی

اینترنت مرکزی؟
    مگه آنتنه که مرکزی باشه!
    شبکه برای خودش یه داستانیه و ربطی به برق نداره. اجراش هم به عهده مهندس و تکنسین شبکه هست.
    برای یه ساختمون علاوه بر کابل کشی و پسیو شبکه یا حتی راه اندازی وایرلس با رومینگ نیاز به سیستم اکانتینگ و مونیتورینگ هست.
    به نظر من برقکار حتی کابل کشی شبکه رو هم نباید انجام بده چون استانداردهای مخصوص خودشو داره. هر جا که دیدم یه برقکار کابل کشی شبکه کرده کار افتضاح در اومده.

دیدگاه

عزیز
      وای وای همه مشکلات رو حل کرده .
      نهایتش یک اکسس پوینت تو حیاط میزاری. کل فضای پذیرایی همه طبقات ( تا 20 طبقه ) رو تحت پوشش داره
      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

اکسس پوینت ها خودشون دنیایی دارن.
        نکات خیلی زیادی برای استفاده از اکسس پوینت ها هست.
        توان خروجی، نوع آنتن، زاوبه آنتن.تعداد کلاینتآ‌هایی که میآ‌تونن به اکسس پوینت متصل بشن.پهنای باندی که اکسس پوینت داره.نوع شبکه b/g/n
        اگه تعداد اکسس پوینت ها زیاده باید ارتباط بین اکسس پوینت ها مشخص بشه. کابلی یا WSD ، شبکه مش. رومینگ و...
        این تازه شده رسوندن اینترنت به مشترک.
        خب حالا باید توزیع اینترنت رو مدیریت کرد.بحث traffic shaping. اکانتینگ و نحوه دسترسی.مثلا با PPPOE باشه یا Hotspot یا بدون احراز هویت.
        بحث فایروال و ... هم میآ‌تونه لحاظ بشه.
        --
        به این راحتی نیست که یه اکسس پوینت بذاری 20 طبقه اینترنت داشته باشه. تعداد اتاق ها، نحوه قرارگیری اتاق، نوع مصالح به کار رفته توی ساختمون و تعداد یوزرها هم ملاکه.

دیدگاه

من چندتا اکسس پوینت نصب کردم .
          در حد تنطیم کردن یک تلوزیون رنگی است.
          بحث مدیدریت نرم افزاریه به سخت افزار ربطی نداره.
          اگر تو حیاط نصب بشه پذیرایی کل 20 طبقه رو ساپرت میکنه
          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

بله کل 20 طبقه تحت پوشش هستند ولی چه تعداد یوزر میآ‌تونن کانکت بشن؟
            ممکنه تنظیم رادیوهای TP-link یا یوبی کویتی مثل تلویزیون رنگی باشه ولی رادیوهای تخصصی مثل میکروتیک احتمالا در حد تنظیم رادار خواهد بود!
            بقیه چیزهایی که گفتم میآ‌تونه روی یه سرور ویندوزی یا لینوکسی انجام بشه و نرم افزاری باشه ولی اگه روی یک روتر سیسکو یا روتربرد میکروتیک باشه دیگه نرم افزاری نیست.
            کاری که شما میگید رو من برای یه هتل انجام دادم فقط با 2 تا رادیو TP-link .یکی برای پوشش دادن محوطه بیرونی و ساحل و یکی هم برای کل طبقات.تا 50 متر داخل دریا هم پوشش قوی وایرلس داشت.(بیشترشو تست نکردم)
            البته همهآ‌ی اتاق ها پنجره رو به ساحل داشتند که اگه نداشتند به مشکل برمی آ‌خوردم.
            این کارها که تموم شد تازه متوجه شدم که خیلی کارهای دیگه هم باید انجام بگیره.اونقدر دانلود کننده داشتیم که مجبور شدم برای هر اتاق محدودیت حجمی روزانه بذارم.
            یه سری یوزر هم بودن که فقط میرفتن به کافی شاپ و رستوران و نمیآ‌شد بهشون اکانت داد.اونا رو به صورت trial و مدت زمان محدود 1 ساعته در نظر گرفتم.
            ولی باز هم یه عده شاکی بودن که این محدودیت ها براشون مشکل ایجاد میآ‌کنه.بنابراین اومدم براشون قبض اینترنت چاپ کردم که مقدار اینترنت مازادی رو که نیاز دارن بخرن.
            بعد متوجه شدم از خارج از شبکه محلی بهمون ICMP و SSH زیادی میاد که مجبور شدم فایروال رو راه اندازی کنم.
            بعدا ازم خواستن که میزان مصرف ایتنرنت هر یوزر و اینترنت کل رو در هر ساعت به صورت گراف روی وب نشون بدم.
            هیچ سروری هم استفاده نکردم همهآ‌ی این ها با یک روتربرد میکروتیک ارزان قیمت که قیمتش از قیمت یه مانیتور LED هم کمتره انجام شده.
            ---
            اگه میگم که با دقت و سختگیری کار برآورد بشه و پیش بره برای اینه که همهآ‌ی نیازهای مشتری که خودشم اطلاع دقیقی ازش نداره تحت پوشش قرار بگیره.
            اگه یه برقکار میآ‌خواد کابل کشی شبکه کنه مشکلی نیست ولی اول "کابل کشی ساخت یافته" رو یاد بگیره بعد.
            اگه قراره جایی وایرلس کار بشه اول باید کلیات وایرلس رو در حد هفتاد درصد دوره CWNA بلد باشه تا با کمترین هزینه و مشکل بیشترین پایداری رو داشته باشه.
            وقتی کسی رو که Network + هم بلد نیست شیرش کنیم که بره توی یه مجتمع شبکه کار کنه در واقع فرستادیمش توی دهن شیر!
            بنده هم تا 3 سال پیش برقکاری میآ‌کردم ولی الان شبکه کار میآ‌کنم.البته با مطالعه و صرف وقت و هزینه بسیار و هنوز هم میآ‌بینم که ابتدای کارم و آنچنان اطلاعاتی در مورد شبکه ندارم.

دیدگاه

اینترنت مرکزی ایجاد کردن با یک اکسس پوینت و یا کابل کشی و زدن همه کابلها به هاب و یک روتر ساده adsl خیلی ساده میشه ولی بدرد هر جایی نمیخوره

شاید با اجرای چنین سناریویی اول کار خیلی عالی بنظر بیاد ولی کم کم کسانی پیدا میشن که مثل جارو برقی از شبکه تون دیتا میکشن و سرویس بقیه رو دچار اختلال میکنن اونوقته که مجبورین سرویس اکانتینگ راه بندازین و کم کم به سمت راه حل جناب رضایی خواهید رفت .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X