اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی مدار dc به dc 12 ولت به 35 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی مدار dc به dc 12 ولت به 35 ولت

با سلام و خسته نباشید

من قصد دارم یک مدار سویچینگ 12 ولت باطری ماشین به 35 ولت برای تغذیه یک آمپلی فایر قدرت طراحی کنم
    لطفا کمک کنید تا بسازم یه مدار برام جور کنید مرسی
    فقط اطلاعات در مورد ترانسفورماتور طول فریت و قطر سیم و تعداد دور ها کامل باشه که مجبور نباشم بعدا سوال کنم
    در مورد جریان بگم که این آمپ 15 آمپر حداکثر جریان میکشه

قربون دستتون هر چی زود تر بهتر

پاسخ : طراحی مدار dc به dc 12 ولت به 35 ولت

این تا 4.5 آمپر جواب میده :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=53982.msg285699#msg285699

دیدگاه

این 4.5 آمپر فقط میشه با ولوم 20 درصد استفاده کرد .

به کارم نمیاد ... دوست عزیر امکانش هست مثلا 4 تا از این مدار هارو موازی ببندم ؟ یعنی خروجی و ورودی هاشونو به هم وصل کنم

منتظر جوابتون هستم

دیدگاه

امیدوارم روی اشتباه توانی که میخاین بگیرین رو حساب نکرده باشید چون توان زیادی میشه و قابل شنیدن تو ماشین نیست بیشتر برای بیرون ماشین کاربرد داره.
        بهر حال . توی آمپهای تجاری هم تغذیه 2 تا میشه و استفاده میکنن . موازی کردن کار ساده ای نیست باید مدار های آمپ تغذیه مجزا داشته باشه...

دیدگاه

دوست عزیر این امپ نقششو با مشارکت برخی از دوستان و استاد خودم طراحی کردم توان این آمپ 300 وات ار ام اس هست و خودم با دو عدد باطری 12 ولت سری شده این امپ رو تست کردم و صداش خیلی وحشتناک بود طوری هست که باید حتما در محیط باز استفاده بشه و الی به گوش اسیب میزنه اما بدلیل تغذیه نامناسب صدای شفافی نداشت

آمپر حداکثر این امپ رو با امپرمتر سنجیدم 7 امپر در ولوم 100 درصد داشت

اما با توجه به محاسبات در تغذیه 35 ولت 15 امپر میکشه(maximum)
          من متوجه نشدم مگر موازی کردن منبع تغذیه کار سختی است ؟ قطب مثبت ورودی دومنبع را به هم وصل میکنیم و در نهایت به باطری 12 ولت و قطب منفی به بدنه
          قطب مثبت خروجی دو منبع رو به هم وصل میکنیم و در منفی هم همین طور ( درست مثل بستن پیل به صورت موازی)
          اگر اشتباه میکنم بگید لطفا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeed_asd3390
            دوست عزیر این امپ نقششو با مشارکت برخی از دوستان و استاد خودم طراحی کردم توان این آمپ 300 وات ار ام اس هست و خودم با دو عدد باطری 12 ولت سری شده این امپ رو تست کردم و صداش خیلی وحشتناک بود طوری هست که باید حتما در محیط باز استفاده بشه و الی به گوش اسیب میزنه اما بدلیل تغذیه نامناسب صدای شفافی نداشت

آمپر حداکثر این امپ رو با امپرمتر سنجیدم 7 امپر در ولوم 100 درصد داشت

اما با توجه به محاسبات در تغذیه 35 ولت 15 امپر میکشه(maximum)
            من متوجه نشدم مگر موازی کردن منبع تغذیه کار سختی است ؟ قطب مثبت ورودی دومنبع را به هم وصل میکنیم و در نهایت به باطری 12 ولت و قطب منفی به بدنه
            قطب مثبت خروجی دو منبع رو به هم وصل میکنیم و در منفی هم همین طور ( درست مثل بستن پیل به صورت موازی)
            اگر اشتباه میکنم بگید لطفا
            ولتاژ آمپی که شما طراحی کردی چقدره؟ اهم بلنگوهاتون چقدر بود که 7 آمپر میکشید؟

منابع تغذیه سیویچینگ ور نمیشه موازی وصل کرد چون از ولتاژ خروجی فیدبک میگیرن و روی یه ولتاژ مشخص نگهش میدارن اگر یکیشون ولتاژش کمتر از اونیکی باشه تبدیل به مصرف کننده برای اونیکی منبع میشه و خودش توی مدار نمی یاد باید از روش مستر - اسلیو استفاده کرد که اونم پیچیدگی های خودشو داره...

دیدگاه

در پاسخ به دوست گرامی بگم که بلندگو 4 اهم مصرف کننده این امپ میباشد.و ولتاز تغذیه صحیح امپ همون 35 ولت است

من خودم شخصا دو آداپتور (معمولی 12 ولت) رو به صورت موازی بستم و آمپر متر رو بدون مصرف کننده به دوسر مثبت هر دو منبع اتصال دادم و خروجی منفی دو منبع را به هم اتصال دادم . جریانی حدود 10 تا 20 میلی آمپر بدون مصرف کننده از اداپتور اول به اداپتور دوم منتقل میشود که این جریان فکر نکنم به منابع تغذیه آسیبی وارد کنه یه جورایی از این جریان اندک صرف نظر میکنیم

اگر صلاح میدونید روش باعث آسیب دیدن منبع تغذیه میشه . ایا میتونم از روش اتصال سری باطری استفاده کنم که 24 ولت خروجی بده ؟ نگران تبدیل 24 به 35 نباشید اون رو بلدم چی کار کنم... فقط بگید اگر باطری اول 60 امپر ساعت باشه باطری دوم باید چند امپر ساعت باشه که 15 امپر جریان بده

تا این جا هم خیلی کمکم کردید نمیدونم چطور ازتون تشکر کنم
              موفق باشید سوالم یادتون نره :agree:

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : طراحی مدار dc به dc 12 ولت به 35 ولت

در پاسخ به دوست گرامی بگم که بلندگو 4 اهم مصرف کننده این امپ میباشد.و ولتاز تغذیه صحیح امپ همون 35 ولت است

من خودم شخصا دو آداپتور (معمولی 12 ولت) رو به صورت موازی بستم و آمپر متر رو بدون مصرف کننده به دوسر مثبت هر دو منبع اتصال دادم و خروجی منفی دو منبع را به هم اتصال دادم . جریانی حدود 10 تا 20 میلی آمپر بدون مصرف کننده از اداپتور اول به اداپتور دوم منتقل میشود که این جریان فکر نکنم به منابع تغذیه آسیبی وارد کنه یه جورایی از این جریان اندک صرف نظر میکنیم
                توی مدار سویچینگ بالا بودن ولتاژ یکی باعث میشه اونیکی کلا از مدار خارج هم بشه...

اگر صلاح میدونید روش باعث آسیب دیدن منبع تغذیه میشه . ایا میتونم از روش اتصال سری باطری استفاده کنم که 24 ولت خروجی بده ؟ نگران تبدیل 24 به 35 نباشید اون رو بلدم چی کار کنم... فقط بگید اگر باطری اول 60 امپر ساعت باشه باطری دوم باید چند امپر ساعت باشه که 15 امپر جریان بده
                باطری های سلید اسید ظرفیتشون تقسیم بر 20 میشه جریانی که مدام میتونه بده تا اون مقدار AH که روش نوشته رو به شما تحویل بده اگر بیشتر ازش جریان بکشی AH باطری میاد پایین و به مراطب زمان کمتری جریان به شما میده.باطری اتوموبیل جوری طراحی شده که ببتونه زود خالی بشه و زود شارژ.

تا این جا هم خیلی کمکم کردید نمیدونم چطور ازتون تشکر کنم
                قابلی نداره مایش یه دکمه تشکر کنار پستامه البته اگه دوس داری

دیدگاه

ممنون عزیز حالا من یه باطری 60 امپر ساعت و 4.5 امپر ساعت دارم و میخام اونارو سری کنم ولتاژ خروجی 24 ولت است حالا این دوتا باطری سری شده چقد جریان میدن به امپ ... نگران افت ولتاژ نباشید موقع استفاده کردن از سیستم ماشینو روشن نگه میدارم

باطری ها هر دو از نوع خشک است

دیدگاه

ممنون عزیز حالا من یه باطری 60 امپر ساعت و 4.5 امپر ساعت دارم و میخام اونارو سری کنم ولتاژ خروجی 24 ولت است حالا این دوتا باطری سری شده چقد جریان میدن به امپ ... نگران افت ولتاژ نباشید موقع استفاده کردن از سیستم ماشینو روشن نگه میدارم

باطری ها هر دو از نوع خشک است
                    اون 4.5 آمپر ساعت فکر نکنم خیلی دووم بیاره. و زود خالی میشه و شارژش هم زمان بره

دیدگاه

arvinfx عزیز مثل این که سوال منو تا اخر نخوندی گفتم ماشین رو نگه میدارم

در ضمن باطری های خشک وقتی که خالی بشن ولتاژ خودشونو حفظ میکنن(بجز وقتی که باطری با اتصال کوتاه خالی بشه)

کلا هدف من از گذاشتن باطری 12 ولتی دیگر افزایش ولتاژ بوده نه جریان ... جریان از باطری 60 امپر ساعت به باطری دوم منتقل میشود و ولتاژ از 12 به 24 میرسد

به بیانی بهتر باطری اول به عنوان منبع جریان و باطری دوم برای افزایش ولتاژ استفاده میشه

من میخام این حرفارو عملی کنم و عملا دوتا باطری رو سری ببندم و به امپ اتصال بدم
                      خبرتان میکنم

دیدگاه

arvinfx عزیز مثل این که سوال منو تا اخر نخوندی گفتم ماشین رو نگه میدارم

در ضمن باطری های خشک وقتی که خالی بشن ولتاژ خودشونو حفظ میکنن(بجز وقتی که باطری با اتصال کوتاه خالی بشه)

کلا هدف من از گذاشتن باطری 12 ولتی دیگر افزایش ولتاژ بوده نه جریان ... جریان از باطری 60 امپر ساعت به باطری دوم منتقل میشود و ولتاژ از 12 به 24 میرسد

به بیانی بهتر باطری اول به عنوان منبع جریان و باطری دوم برای افزایش ولتاژ استفاده میشه

من میخام این حرفارو عملی کنم و عملا دوتا باطری رو سری ببندم و به امپ اتصال بدم
                        خبرتان میکنم
                        ولتاژ از روی هوا که نمیاد عزیز باید پتانسیلش هم باشه که اون باطری میشه واکنش شیمیایی. هر چی این واکنش به یک سمت انجام بشه مقاومت بیشتری ایجاد میشه و افت ولتاژ باطری بیشتر میشه. حالا تست بکن منم 100% نمیدونم چه عکس العملی نشون میده...

دیدگاه

سلام

من همین کارو انجام دادم . امپلی فایر روشن شد و به یک بلندگو بزرگ اتصالش دادم اما ولوم 50 درصد بیشتر میشد کیفیت صدا میومد پایین شما میتونید علتش رو بگید؟

اما با بلندگو ساب خوب جواب میده با ولوم 100 % یه زمین لرزه 1000 ریشتری رو اورد تو ازمایشگاه :nice:

حالا شما دوست عزیز راه حل دیگه ای هم هست؟

دیدگاه

سلام

من همین کارو انجام دادم . امپلی فایر روشن شد و به یک بلندگو بزرگ اتصالش دادم اما ولوم 50 درصد بیشتر میشد کیفیت صدا میومد پایین شما میتونید علتش رو بگید؟

اما با بلندگو ساب خوب جواب میده با ولوم 100 % یه زمین لرزه 1000 ریشتری رو اورد تو ازمایشگاه :nice:

حالا شما دوست عزیز راه حل دیگه ای هم هست؟
                            راستش نمیدونم من در مورد آمپلی فایر ها اطلاعاتم کمه ولی شکل موج رو ببینید توی ورودی و خروجی ببینید چه تقییری میکنه...

دیدگاه

arvinfx عزیز یه فکر دیگه به ذهنم رسید میشه یه منبع 12 به 220 ولت 3 امپر طراحی کنیم و به ورودی یه ترانس 220 به 35 ولت 15 امپر وصل کنیم ؟

البته بگم که من و بچه ها توی درست کردن این جور ترانس ها تجربه زیاد داریم و 3 سوت درستش میکنیم کلا ترانسفور ماتور رو قورت میدیم !!! :read:

چون طبق محاسباتی که انجام دادیم یه ترانسفورماتور 15 امپر 35 ولت جریان ورودی 3 امپر حداکثر لازم داره :read:

ترانس دوم رو درست میکنیم ... بریم سراغ مدار اسیلاتور 12 به 220 و جریان 3 امپر ببین دوست من ترانس این مدار به عهده خودم تو اگه بلدی یه مدار اسیلاتور 3 امپر حالا یا ماسفت یا هر چی که باشه برام پیدا کن

یه دنیا ممنونتم مرسی :applause:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X