اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نمک زدایی نفت بوسیله میدان الکتریکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نمک زدایی نفت بوسیله میدان الکتریکی

سلام
    من پروژه ای در مورد نمک زدایی بوسیله میدان الکتریکی دارم. اقصد دارم این میدان را بوسیله دو صفحه موازی با هم (خازن) ایجاد کنم. در مورد میدان الکتریکی سوالاتی دارم که به شرح زیرند:
    1-لطفا یک روش ساده و کم هزینه برای کنترل ولتاژ را به من معرفی کنید به طوری که کم و زیاد کردن ولتاژ در اختیار من باشد؟
    2-برای تبدیل جریان متناوب به یکنواخت یک روش ساده را به من معرفی کنید. آیا می توان یک خازن به طور دستی با اندازه مناسب ساخت تا از طریق برق شهری شارژ شود و یک جریان مستقیم به ما بدهد و سپس ولتاژ را به کمک کاک کرافت والتون مولتیپلایر تنظیم کرد ؟
    3-آیا در تولید میدان الکتریکی میزان جریان الکتریکی (I) مهم است؟
    4-آیا در میدان متناوب خطوط هم پتانسیل آشفته هستند؟یعنی اگر خطی به موازات یکی از صفحات رسم کنیم پتانسیل در روی آن در نقاط مختلف متفاوت است؟
    5-اگر به جای استفاده از صفحه مسطح، از صفحات مشبک (توری شکل) استفاده کنیم وضعیت میدان چگونه می شود؟
    اگه سوالم رو جای بدی طرح کرده ام لطفا محل مناسب یا فروم مناسب را به من معرفی کنید.
    ممنون
    :smile:

پاسخ : نمک زدایی نفت بوسیله میدان الکتریکی

1-لطفا یک روش ساده و کم هزینه برای کنترل ولتاژ را به من معرفی کنید به طوری که کم و زیاد کردن ولتاژ در اختیار من باشد؟
    اگه بخوای در حدودای زیر 500 ولت کار کنی با یه اتو ترانس (یا واریابل) میشه ولتاژ رو تغییر داد (البته اینو با توجه به اطلاعات شما گفتم، وگرنه روشهای زیادی هست)

2-برای تبدیل جریان متناوب به یکنواخت یک روش ساده را به من معرفی کنید. آیا می توان یک خازن به طور دستی با اندازه مناسب ساخت تا از طریق برق شهری شارژ شود و یک جریان مستقیم به ما بدهد و سپس ولتاژ را به کمک کاک کرافت والتون مولتیپلایر تنظیم کرد ؟
    ساده ترین روش استفاده از یکسو کننده های دیودیه. خازن هم نیاز نیست بسازی، قبلا ساختنش
    این روش کاکو کرافت والتون چی چیه؟ oo:

3-آیا در تولید میدان الکتریکی میزان جریان الکتریکی (I) مهم است؟
    oo:

4-آیا در میدان متناوب خطوط هم پتانسیل آشفته هستند؟یعنی اگر خطی به موازات یکی از صفحات رسم کنیم پتانسیل در روی آن در نقاط مختلف متفاوت است؟
    قطعا در نزدیکی لبه ها میدان بسی بر آشفته است :biggrin:

5-اگر به جای استفاده از صفحه مسطح، از صفحات مشبک (توری شکل) استفاده کنیم وضعیت میدان چگونه می شود؟
    اینو نمی دونم :nerd:

اگه سوالم رو جای بدی طرح کرده ام لطفا محل مناسب یا فروم مناسب را به من معرفی کنید.
    همینجا جاشه :NO:

دوست عزیز فک کنم برای راهنمایی بهتر باید اطلاعات بیشتری از چیزی که میخوای قرار بدی،
    مثلا جنس چیزی که بین دو پلیت هست چیه و رساناییش چقدره، ولتاژ بین دو پلیت چقد باید باشه و...
    خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

سلام
      فکر کنم که شما منظور من را از سوال شماره 4 متوجه نشدید
      منظور من در این سوال این است که اگر میدان الکتریکی توسط جریان متناوب ایجاد شود آیا نقاطی که دارای انرژی پتانسیل (هم پتانسیل) یکسان هستند در یک خط قرار دارند (همانند میدان الکتریکی یکنواخت که توسط جریان مستقیمزایحاد شده) یا اینکه نه؟
      در مورد روش کاک کرافت والتون مولتیپلایر که در سوالم ذکر کرده ام اشتباه از جانب من بود و این روش همان روش ایجاد جریان مستقیم از جریان متناوب بوسیله یکسو کننده های دیودی است که به اشتباه عاملی برای تغییر در میزان ولتاژ ذکر کرده ام.
      و اینکه اگر به جای استفاده از صفحه مسطح، از صفحات مشبک (توری شکل) استفاده کنیم وضعیت میدان چگونه می شود؟
      ممنون از اینکه تا اینجا من رو تحمل کردید و به سوالاتم پاسخ دادید.

دیدگاه

اگه صفحه رو بینهایت فرض کنیم، میدان در همه جاش یکنواخته. اگر میدان متغیر هم باشه، فقط جهتش مدام تغییر میکنه و یکنواختی تغییری نمیکنه.
        اما در عمل، مبدان در لبه ها به صورت عمود به صفحه نیست و پراکنده میشه.
        خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

سلام
          پس جواب من این شد که اگر میدان الکتریکی توسط جریان متناوب ایجاد شود باز هم نقاط هم پتانسیل آن در یک خط قرار دارند منتها جهت خطوط میدان پیوسته در حال تغییر است.
          فقط یک سوال دیگه دارم و اون اینه که اثر میدان بر ملکولهای ناقطبی چگونه است؟مثلا اگر جریان باریکی از ملکولهای ناقطبی را از بین دو صفحه خازن که بین آنها یک میدان یکنواخت وجود دارد عبور دهیم آیا از مسیر خود منحرف می شوند؟ برای حالتی که از یک صفحه به جای دو صفحه استفاده می کنیم چطور؟
          و از قبل هم که این سوال باقی مونده بود که
          نوشته اصلی توسط naft$
          و اینکه اگر به جای استفاده از صفحه مسطح، از صفحات مشبک (توری شکل) استفاده کنیم وضعیت میدان چگونه می شود؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط naft$
            سلام
            پس جواب من این شد که اگر میدان الکتریکی توسط جریان متناوب ایجاد شود باز هم نقاط هم پتانسیل آن در یک خط قرار دارند منتها جهت خطوط میدان پیوسته در حال تغییر است.
            فقط یک سوال دیگه دارم و اون اینه که اثر میدان بر ملکولهای ناقطبی چگونه است؟مثلا اگر جریان باریکی از ملکولهای ناقطبی را از بین دو صفحه خازن که بین آنها یک میدان یکنواخت وجود دارد عبور دهیم آیا از مسیر خود منحرف می شوند؟ برای حالتی که از یک صفحه به جای دو صفحه استفاده می کنیم چطور؟
            و از قبل هم که این سوال باقی مونده بود که :smile:
            فقط یک سوال دیگه دارم و اون اینه که اثر میدان بر ملکولهای ناقطبی چگونه است؟
            ملکول های نفت غیر قطبی هستند اما ساختار ملکول ها تحت تاثیر میدان می تونه پلاریزه بشه . بنابراین نه تنها تاثیر می گذاره بلکه اگر شدت میدان زیاد باشه می تونه ملکول هارو یلاریزه کنه

مثلا اگر جریان باریکی از ملکولهای ناقطبی را از بین دو صفحه خازن که بین آنها یک میدان یکنواخت وجود دارد عبور دهیم آیا از مسیر خود منحرف می شوند؟
            چون ملکول غیر قطبیه و در مجموع خنثی است مثل اشعه ی گاما احتمالا منحرف نمی شه مگر اینکه از قبل باردار شده باشه که چون غیر قطبیه در صورت بار دار شدن ، پخش بار هم روی اون یکنواخت نیست .

مشخصه که یکنواختی میدان بستگی به تراکم تور داره هر چی تراکم بیشتر باشه میدان یکنواخت تره

دیدگاه

سلام
              ببخشید من سوالاتم رو اینقدر مبهم می پرسم
              منظور من از جریان ناقطبی ، جریانی شبیه به جریان لوله آب است .می خواهم ببینم که میدان بر این جریان ناقطبی(مثلا جریان روغن مایع)چه تاثیری می گذارد؟
              و اینکه هنوز نفهمیدم که میزان جریان(آمپر) برق بر میدان تاثیر می گذارد یا نه ؟
              یک سوال ذیگه که به ذهنم رسید این است که میزان آمپر برق سبب برق گرفتگی می شود یا میزان ولتاژ؟
              و اینکه آیا تفلون هادی جریان برق است یا نه ؟
              ممنون و ببخشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط naft$
                سلام
                ببخشید من سوالاتم رو اینقدر مبهم می پرسم
                منظور من از جریان ناقطبی ، جریانی شبیه به جریان لوله آب است .می خواهم ببینم که میدان بر این جریان ناقطبی(مثلا جریان روغن مایع)چه تاثیری می گذارد؟
                یک سوال ذیگه که به ذهنم رسید این است که میزان آمپر برق سبب برق گرفتگی می شود یا میزان ولتاژ؟
                ممنون و ببخشید
                شما سوالاتتون رو خیلی گنگ و مبهمه مطرح می کنید اونوقت انتظار جواب های شفاف رو دارید ، البته تا حدودی می شه حدس زد که می خواید چی کار بکنید ...
                اگر از داخل لوله ی فلزی عبور کنه خیر . و اگر از داخل لوله ی آنتی استاتیک عبور کنه در برخی موارد حرکت در مسیر مارپیچی انجام می شه بنابراین تاثیر می گذاره .

بله . هرچه قدر آمپر بالاتر بره شدت میدان e بیشتر می شه . هر چه قدر مساحت صفحات بیشتر باشه و عایق بین دو سطح ، یکنواخت نباشه برای یکنواختی میدان نیاز به جریان های بالاتر داریم . در غیر اینصورت میدان در برخی نقاط که عدم یکنواختی عایق وجود داره فریز خواهد شد.

در اصل توان باعث برق گرفتگی می شه . معنی این عبارت یعنی : اگر ولتاژ به حدی بالا بره که بتونه آمپر مشخصی در حدود 200 تا 500 میلی آمپر رو از مقاومت اهمی بدن عبور بده اونوقت سبب مرگ می شه .
                واگر ولتاژ بالا بره اما توان جریان دهی نداشته باشه فقط یکم شوک وارد می کنه .

نمی دونم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X