اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درک مفاهیم ساده و کاربردی الکترونیک با نرم افزار برایت اسپارک به همراه پروژه ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درک مفاهیم ساده و کاربردی الکترونیک با نرم افزار برایت اسپارک به همراه پروژه ها

درود بر همه علاقه مندان به دنیای الکترونیک
    این گفتگو فقط برای کسانی هست که تازه میخواهند وارد این دنیا شگفت انگیز بشوند
    اگر هم از نظر سازنده اساتید محترم بهره مند بشویم قطعا سبب پیشرفت این علاقه مندان میشود (از جمله خود من)

این نرم افزار پروتابل ؛ یعنی نیاز به نصب نیست فقط اجراش کنید
    از آدرس اینجا دانلودش کنید
    http://s5.picofile.com/file/81122547...ition.rar.html
    بعد از فشردگی خارج کنید
    حالا روی لامپ زرد دبل کلیک کنید
    تا اجرا بشه

هر چند مدت یک پروژه را میگذارم (یا میگذارید)
    سعی کنید خودتان روی برایت اسپارک ببندید
    تحلیل کنید
    سپس روی بردبرد ببندید و جواب بگیرید

امید به پیشرفت همه علاقه مندان در این علم

دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

پاسخ : درک مفاهیم ساده و کاربردی الکترونیک با نرم افزار برایت اسپارک به همراه پروژه ها

برای شروع نمیخوام یک پروژه ساده بگذارم
    یک پروژه کلی میگذارم
    ایشالا بعدی از ترانزیستور شروع میکنم
    به شرطی که اساتید هم نظرشون بگند
    اینو ببینید

از اینجا دانلودش کنید خیلی کم حجم
    و با برایت اسپارک بازش کنید
    http://s5.picofile.com/file/8112257684/sensor.spk.html

که بعد بریم سراغ تحلیلش البته با هم دیگر و با حضور اساتید محترم توی سایت
    دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

پاسخ : درک مفاهیم ساده و کاربردی الکترونیک با نرم افزار برایت اسپارک به همراه پروژه ها

خب بریم سراغ تحلیل این مدار بالا
      من واقعا عاشق تحلیل کردن مدارات الکترونیکی هستم
      البته این مدارها که جنبه ی آموزشی داره
      ولی از همین جا اگر شروع کنیم (البته به کمک شما دوستان) میتونیم به مدارات پیشرفته تر هم برسیم
      به امید آن روز

یک نکته
      دلیل نداره هر چیزی که من مینویسم صحیح باشه
      پس اگر اشتباهی دیدید یا جایی براتون قابل درک نیستید بگید چون اینجا انجمن

دیود هرزگرد:
      نگاه کنید به مدار البته نه از روی عکس بلکه از روی نرم افزار برایت اسپارک که در بالا گذاشتم و لینک بعدی که برای مدار سنسور هاست؛ میبینید یک دیود به طور برعکس با جریان مدار و موازی با بوبین (سیم پیچ تحریک) رله بسته شده
      که اتفاقا هرموقع که رله جریانش قطع میشود یک لحظه دیود راه میدهد در برایت اسپارک کاملا محسوس است

خب چرا؟
      اگر دیود نباشد چه میشود؟
      آیا این یک دیود خاصی هست؟
      آیا برای آن شیر الکتریکی (که دارای سیم پیچ هست)هم دیود هرزگرد نیاز هست؟

لطفا کسانی که از روی برایت اسپارک این راه دادن دیود را میبنند تحلیلشون بگند!

دیدگاه

پاسخ : دیود هرزگرد

سیم پیچ یا سیم لوله یا همان بوبین چیزی نیست جز پیچیدن تعداد دور خیلی زیاد سیم دور یک چیزی به اسم هسته مثلا دور آهن یا فریت یا هیچی که میشه هوا!

وقتی این قطعه جریانش قطع میشه بنا به دلیلی که من نمیدانم "همان قانون لنز" و (جز خصیصه ذاتی این قطعه میباشد) تمام انرژی درون آن (که میدانیم انرژی مغناطیسی است) به ولتاژ در دو سر این قطعه تبدیل میشود به گونه ای که با جهت جریانی که قطع شده مخالف است
        پس برای این که این ولتاژ ناخواسته به سایر قطعات مدار آسیبی وارد نکند نیاز است به گونه این ولتاژ را داخل خود سیم پیچ تلفش کنیم پس باید اتصال کوتاهی در دوسر سیم پیچ به وجود بیاریم تا جریان ناشی از این ولتاژ ناخواسته درون خود سیم پیچ برای خودش هرز بچرخد تا تلف بشود و تمام شود

علت به وجود آمدن جریان ، وجود اختلاف ولتاژ در دو نقطه است

ولی این خود سبب یک مشکل دیگر میشود
        اگر ما دو سر سیم پیچ را اتصال کوتاه کنیم مثل اینکه از روی این قطعه یک پل زدیم و این قطعه را از مدار خارج کردیم
        راح حل:
        باید به گونه ای اتصال کوتاه کرد که از یک طرف اتصال کوتاه باشد تا ولتاژ ناخواسته ایجاد شده را با گردش هرز جریانش درون سیم پیچ تلف کند تا به سایر قطعات آسیب نزند
        و از طرف دیگر نباشد تا سیم پیچ از مدار خارج نشود و با جریان خواسته مدار سبب تحریک شود

نتیجه گیری
        پس برای هر سیم پیچ رله و شیر الکتریکی باید یک دیود را بصورت برعکس با جریان مدار و بصورت موازی با سیم پیچ گذاشته شود تا سایر قطعات مدار به خاطر ولتاژ ناخواسته ناشی از قطع شدن جریان رله آسیب نبیند

اگر با برایت اسپارک جریان بوبین رله را قطع و وصل کنید میبینید که دیود در لحظه قطع شدن ؛ جریان ناخواسته را داخل سیم پیچ هرز می چرخونه اگر شما هم با برایت اسپارک بستید یه عکس ازش بگذارید اینجا.

دیدگاه

ممنون بابت معرفی برنامه

دیدگاه

یک سئوالم بی جواب موند:
            بله شما از هر دیودی میتوانید استفاده کنید
            حتی میتوانید از دیود نوری هم استفاده کنید

ولی دوستان دقت کنید باید به گونه ای دیود بگذارید که جریان اصلی ، بوبین رله را بای پس (کنار گذر) نکنه!!
            الان دوستمون sina8 مدار را اشتباه بستند
            لطفا عکس زیر را نگاه کنید

دیدگاه

من از قصد مدارو اینجوری بستم اینطوری مدار یه حالت self oscillating پیدا میکنه که خیلی جالبه. گفتم شاید بدرد بقیه دوستان هم بخوره :rolleyes:

دیدگاه

فتوسل

البته این مدار ساده ای هست ولی چون قول داده بودم همه شماتیک ها را هم میگذارم
                پس این داستان هرزگرد خودتون ببندید توی برایت اسپارک اگر نتونستید برید از لینک زیر بگیریدش
                http://s5.picofile.com/file/81128223...gard_.spk.html

اگر اوس کریم بخواد از این به بعد فیلمی از اجرا برایت اسپارک را هم خواهم گذاشت

بحث بعدیم در مورد فتوسل
                حساس به شب
                و حساس به روز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina8
                  من از قصد مدارو اینجوری بستم اینطوری مدار یه حالت self oscillating پیدا میکنه که خیلی جالبه. گفتم شاید بدرد بقیه دوستان هم بخوره :rolleyes:
                  میشه در موردش بیشتر توضیح بدید لطفا
                  self oscillating کاربردش چیه
                  ممنون میشم

دیدگاه

خب ما در این پروژه مون دوتا سنسور حساس به نور داریم که میخواهیم باهاشون فتوسل درست کنیم
                    یکی حساس به روز شدن
                    دیگری حساس به شب شدن

پاشنه آشیل ما مقاومت حساس به نور است

اگر فهمیدید درباره چی صحبت میکنم خودتون هر دو نوع فتوسل را ببندید و عکسی از مداری که با برایت اسپارک بستید اینجا بگذارید لطفا
                    فقط یه چیز قرار نیست دقیقا مثل تصویر پروژه ببندید هر جور که دوس دارید مهندسی کنید

که بعدا بریم سراغ تحلیلش البته با راهنمایی اساتید محترم انجمن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashmojtaba
                      میشه در موردش بیشتر توضیح بدید لطفا
                      self oscillating کاربردش چیه
                      ممنون میشم
                      این یه مدار خود نوسان کننده است . من از این مدار برای شوک دادن استفاده کردم به اینصورت که دیود هرز گرد رو برداشتم و از جریان برگشتی سیم پیچ که ایجاد میشه برای شوک دادن استفاده کردم.
                      ولتاژ تولید شده از سیم پیچ خیلی بیشتر از ولتاژی هست که ما بهش میدیم. مثلا من با 9ولت تونستم یه لامپ نیون رو روشن کنم

البته این مدار نمونه ی کوچک شده ی بوبین رم کورف هست .
                      تو گوگل سرچ کنید ruhmkorff coil اطلاعاتشو میاره

دیدگاه

ولی دوستان دقت کنید باید به گونه ای دیود بگذارید که جریان اصلی ، بوبین رله را بای پس (کنار گذر) نکنه!!
                        الان دوستمون sina8 مدار را اشتباه بستند
                        ببخشید این سوالم پیش پا افتادست
                        متوجه نشدم چرا میفرمایید جهت دیود اشتباهه؟
                        آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

مدار self oscillating معرفی شده توسط دوست عزیزمون sina8

باید عذر خواهی کنم
                          من اشتباه گفتم ؛ جهت دیود درست هست زیرا دوست عزیزمون sina8 مدار self oscillating مدنظرشون بود
                          که من تا حالا اسم این مدار را هم نشنیده بودم!
                          و الان به خاطر سئوال شما بستم دیدم که چطور کار میکنه
                          باید از هر دو شما اساتید تشکر کنم که باعث شدید من یک مدار تازه دیگه از این انجمن یاد بگیرم
                          از سایر دوستان هم خواهش میکنم با برایت اسپارک این مدار را ببندند و اگر نتونستند به لینک زیر بروید و بگیرید
                          http://s5.picofile.com/file/81128342...ating.spk.html
                          فقط یه خواهش دارم از دوستان خوبمون sina8 یا masoud_m_bf
                          اگر یه توضیح مختصر (یا مفصل که اینجوری خیلی بهتره) از این مدار self oscillating در همین جا بگویند
                          ممنون میشوم
                          که چی سبب نوسان میشه ؟یا چی سبب تداوم نوسان میشه؟
                          آیا شبیه به مدار زنگ اخبار مدرسه نیست؟

دیدگاه

سلام

ممنون از برنامه خوبتون.
                            من یک مشکلی دارم و اون اینه که اصلا نمیتونم از picofille دانلود کنم.نمیدونم چرا وقتی رو لینکشون کلیک میکنم فقط یک صفحه مشکی میاد که وسطش یک نقطه کوچیک سفیده.
                            همین و دیگه صفحه لود نمیشه.
                            با بروزرهای مختلفم تست کردم همین بوده.
                            اگر از دوستان کسی این مشکل رو میدونه لطفا راهنمایی کنه.
                            در ضمن اگر میشه برنامه رو روی 4shared هم بگذارید که من هم بتونم دانلودش کنم

باتشکر

دیدگاه

پاسخ : مدار self oscillating معرفی شده توسط دوست عزیزمون sina8

باید عذر خواهی کنم
                              من اشتباه گفتم ؛ جهت دیود درست هست زیرا دوست عزیزمون sina8 مدار self oscillating مدنظرشون بود
                              که من تا حالا اسم این مدار را هم نشنیده بودم!
                              و الان به خاطر سئوال شما بستم دیدم که چطور کار میکنه
                              باید از هر دو شما اساتید تشکر کنم که باعث شدید من یک مدار تازه دیگه از این انجمن یاد بگیرم
                              از سایر دوستان هم خواهش میکنم با برایت اسپارک این مدار را ببندند و اگر نتونستند به لینک زیر بروید و بگیرید
                              http://s5.picofile.com/file/81128342...ating.spk.html
                              فقط یه خواهش دارم از دوستان خوبمون sina8 یا masoud_m_bf
                              اگر یه توضیح مختصر (یا مفصل که اینجوری خیلی بهتره) از این مدار self oscillating در همین جا بگویند
                              ممنون میشوم
                              که چی سبب نوسان میشه ؟یا چی سبب تداوم نوسان میشه؟
                              آیا شبیه به مدار زنگ اخبار مدرسه نیست؟
                              خواهش میکنم :redface:
                              ببینید تو این مدار اول جریان از طریق پایه nc رله توی سیم پیچ برقرار میشه ; حالا هسته اهنربا میشه و کنتاکت رو به سمت خودش جذب میکنه که باعث میشه تغذیه سیم پیچ قطع بشه .
                              بنابراین کنتاکت دوباره به جای خودش برمیگرده و سیم پیچ دوباره وصل میشه و ....الی اخر .
                              این چرخه باعث یه نوسان دایمی میشه که تا وصل بودن تغذیه ادامه داره
                              میتونید با یه رله 5ولتی و یه باتری کتابی امتحان کنید . به جای دیود هرزگرد هم یه لامپ نیون قرار بدید میبینید که روشن میشه :rolleyes:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X