اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارزر 6 و 12ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شارزر 6 و 12ولت

سلام
    امرو یه شارژر باتری که 5 سال پیش خریده بودم ترکید بازش کردم دیدم که یه ترانس داره که 4تا سیم ازش اومده بیرون ( 2خروجی ) و یه پل دیود
    این ترانس دارای خروجی های کنار همه ، یعنی 4 تا سیمی که اومده بیرون 2تا سیم سمت راست به هم راه میدن و سمت چپیا هم به هم
    نحوه اتصالشون :
    یه کلید آن و آف گذاشته که جالبه و همینجاشو نفهمیدم
    در حالت وصل همینجور که میبینین سرهای وسط ترانس و اخرین سیم ترانس که سمت راسته وصله که میشه 12ولت
    و در حالت خاموشی 2باره سرهای وسط وصله و خروجی پل دیود که میشه 6ولتمون

سوال من اینجاس من با مولتی متر زدم دیدم 2تای سمت چپ یه سیم پیچن و 2تای سمت راس یه سیم پیچ حالا چرا خروجی رو اینجوری گرفته ؟
    ممنون میشم یکی توضیح بده

برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
    راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

پاسخ : شارزر 6 و 12ولت

سلام
    اگر فقط یه سیم پیچ وصل باشه مثلا سمت چپ(یعنی اون تا سیم که به هم وصل شدن و وسط قرار گرفتن) خوب 6 ولت خروجی دارید و اگر دو تا سیم پیچ رو سری کنید
    (یعنی اون سیم سمت راست به پل وصل بشه و اون دوتا وسطی که به هم متصل شدن آزاد باشن)ولتاژ دو برابر یا به عبارتی 12 ولت میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri
      سلام
      اگر فقط یه سیم پیچ وصل باشه مثلا سمت چپ(یعنی اون تا سیم که به هم وصل شدن و وسط قرار گرفتن) خوب 6 ولت خروجی دارید و اگر دو تا سیم پیچ رو سری کنید
      (یعنی اون سیم سمت راست به پل وصل بشه و اون دوتا وسطی که به هم متصل شدن آزاد باشن)ولتاژ دو برابر یا به عبارتی 12 ولت میشه
      ممنون دوسته من
      بهتر بود اینطور می پرسیدم که اصلا این اصولیه که باتری ها رو بدون کنترل ولتاز شارز کنیم؟
      چرا فقط یک سر ترانس رو ا تو پل دیودی عبور داده ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanajal
        ممنون دوسته من
        بهتر بود اینطور می پرسیدم که اصلا این اصولیه که باتری ها رو بدون کنترل ولتاز شارز کنیم؟
        چرا فقط یک سر ترانس رو ا تو پل دیودی عبور داده ؟
        سلام
        از نظر اصولی بودن که نیست و به خاطر گرون بودن شارژرهای خوب اکثر باطری سازها هم از این نوع استفاده می کنند البته اگر که با این روش
        باطری های سربی اسیدی رو تا حدود 60-70% شارژ کنی بعد به ماشین وصل کنی خیلی روی باطری اثر نداره ولی اگر روی باطری هایی که به طور دائم
        از این روش شارژ بشن خیلی اثر گذلره و عمرشون رو به شدت کم میکنه

ترانس شما دو تا سیم پیچ ثانویه داره که هر کذوم میتونه 6 ولت ولتاژ داشته باشه . با توجه به شکلی که شما کشیدی یه سر از این دو سیمپیچ
        رو به پل وصل کردی ، خوب اگر کلید کنتاکت بالا و وسط رو به هم متصل کنه به این معنی که شما یه سر دیگه سیم پیچ رو به پل متصل کردی و
        ولتاژ خروجی میشه 6 ولت و اگر کلید کنتاکت پایین رو به وسط وصل کنه به دلیل مثصل بورن دو سر سیم پیچ ها با هم سری میشن و توسط کلید به
        پل وصل میشن که ولتاژ خروجی میشه 6+6 ولت

دیدگاه

سلام
          از نظر اصولی بودن که نیست و به خاطر گرون بودن شارژرهای خوب اکثر باطری سازها هم از این نوع استفاده می کنند البته اگر که با این روش
          باطری های سربی اسیدی رو تا حدود 60-70% شارژ کنی بعد به ماشین وصل کنی خیلی روی باطری اثر نداره ولی اگر روی باطری هایی که به طور دائم
          از این روش شارژ بشن خیلی اثر گذلره و عمرشون رو به شدت کم میکنه

ترانس شما دو تا سیم پیچ ثانویه داره که هر کذوم میتونه 6 ولت ولتاژ داشته باشه . با توجه به شکلی که شما کشیدی یه سر از این دو سیمپیچ
          رو به پل وصل کردی ، خوب اگر کلید کنتاکت بالا و وسط رو به هم متصل کنه به این معنی که شما یه سر دیگه سیم پیچ رو به پل متصل کردی و
          ولتاژ خروجی میشه 6 ولت و اگر کلید کنتاکت پایین رو به وسط وصل کنه به دلیل مثصل بورن دو سر سیم پیچ ها با هم سری میشن و توسط کلید به
          پل وصل میشن که ولتاژ خروجی میشه 6+6 ولت
          سلام
          اگه یه سراز پل دیودی رد شه برش میخوره و دی سی میشه ؟

دیدگاه

سلام
            منظور شما رو درست نفهمیدم
            شما تو این مداری که کشیدید پل رو درست نکشیدید
            تو مدار شما فقط یه سر ترانس به پل وصل نیست بلکه یه سر مستقیم وصل شده و سر دیگه با انتخاب کلید وصل میشه

دیدگاه

سلام
              منظور شما رو درست نفهمیدم
              شما تو این مداری که کشیدید پل رو درست نکشیدید
              تو مدار شما فقط یه سر ترانس به پل وصل نیست بلکه یه سر مستقیم وصل شده و سر دیگه با انتخاب کلید وصل میشه
              سلام چرا دیگه
              سره وصط کلید رو دنبال کن

دیدگاه

سلام چرا دیگه
                سره وصط کلید رو دنبال کن
                این مدار درساه با این شرط که شما پل رو 90 درجه بچر خونید
                https://www.dropbox.com/s/kw6enpxnic9tcm7/bridge.zip
                این فایل پروتئوس رو ببینید

دیدگاه

این مدار درساه با این شرط که شما پل رو 90 درجه بچر خونید
                  https://www.dropbox.com/s/kw6enpxnic9tcm7/bridge.zip
                  این فایل پروتئوس رو ببینید
                  ولی من مطمئنم اینجوری بسته شده بودش

دیدگاه

سلام
                    من مدارشو بستم مثل قبل ولی چون دیود 1n5404نداشتن معادلشو خریدم BY253
                    فروشنده گف هر دوشون 3 امپرین ومنم الان شارزر رو درست کردم ،برای شارز باتری که مشکلی پیش نمیادش ؟
                    در ضمن چراغ اتصال معکوسش دائما روشنه چرا ؟

دیدگاه

سلام
                      بله مشکلی نداره
                      led هم فکر کنم برعکس وصل کنی درست مسشه
                      بهتر واسه این که دیگه دیودها نسوزن یه دونه دیود پل 10 یا 15 آمپر فلزی میزاشتی و با پیچ به بدنه وصلش میکردی

دیدگاه

سلام
                        بله مشکلی نداره
                        led هم فکر کنم برعکس وصل کنی درست مسشه
                        بهتر واسه این که دیگه دیودها نسوزن یه دونه دیود پل 10 یا 15 آمپر فلزی میزاشتی و با پیچ به بدنه وصلش میکردی
                        سلام
                        من این ال ای دی رو برا این گذاشتم که اگه مثبت منفیه باتری رو اشتباه وصل کنی روشن شه ، یعنی میگی ال ای دی رو برعکس دم به پل دیودی ؟
                        این دیوداش 3 آمپریه ، اگه یه باتریه 120 امپر ساعت رو بزنیم تقریبا 40 اعت باید زیر شارژ باشه درسته ؟
                        ممنون

دیدگاه

سلام
                          من این ال ای دی رو برا این گذاشتم که اگه مثبت منفیه باتری رو اشتباه وصل کنی روشن شه ، یعنی میگی ال ای دی رو برعکس دم به پل دیودی ؟
                          این دیوداش 3 آمپریه ، اگه یه باتریه 120 امپر ساعت رو بزنیم تقریبا 40 اعت باید زیر شارژ باشه درسته ؟
                          ممنون
                          دوستان نظری ندارین ؟
                          درسته ؟؟

دیدگاه

دوستان نظری ندارین ؟
                            درسته ؟؟
                            سلام
                            شما گفتی اون LED همیشه روشنه واسه همین گفتم برعکسش کنید تا وقتی باطری اشتباه وصل شد روشن بشه
                            ربطی به دیود های شما نداره یه باطری وقتی فول میشه که به ولتاژ یکم بیشتر از نامی برسه مثلا واسه 12 ولتی میشه
                            13.8 یعنی شما باید ولتاژ شارژر رو روی 13.8 ولت بزاری و سبر کنی تا باطری دیگه جریان نکشه ولی شارژر شما این قابلیت
                            رو نداره باید تجربی زمان شارژ رو بدست بیاری باطری رو وصل کن و چند دفعه موقع شارژ شدن شارژر رو جدا کن و ولتاژ رو اندازه
                            بگیر

دیدگاه

سلام
                              شما گفتی اون LED همیشه روشنه واسه همین گفتم برعکسش کنید تا وقتی باطری اشتباه وصل شد روشن بشه
                              ربطی به دیود های شما نداره یه باطری وقتی فول میشه که به ولتاژ یکم بیشتر از نامی برسه مثلا واسه 12 ولتی میشه
                              13.8 یعنی شما باید ولتاژ شارژر رو روی 13.8 ولت بزاری و سبر کنی تا باطری دیگه جریان نکشه ولی شارژر شما این قابلیت
                              رو نداره باید تجربی زمان شارژ رو بدست بیاری باطری رو وصل کن و چند دفعه موقع شارژ شدن شارژر رو جدا کن و ولتاژ رو اندازه
                              بگیر
                              الان برای خروجی 12ولتم 20ولت میده که تا 17.5ولت بالا پایین میشهoo: oo: (هر سر ترانس 7.35ولت داره 9
                              و برای 6ولتم 14.9ولت میده که تا 11ولت اینم بالا پایین میره
                              این بالا پایین رفتنش آنی نیس که مثلا تو 10 ثانیه هی این سیکل تکرار بشه نه ، کلا قاعده نداره :eek:
                              بگم دیوداشم با 1n5408 عوض کردم
                              ولتاز بالا باشه برای باتری 12ولتی مشکل ایجاد نمیکنه ؟
                              من طول سیمهایی که به باتری متصل بشن رو 1متر در نظر گرفتم ،اشکال نداره ؟؟
                              خواهشا ج بدین

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X