اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[برنامه نمونه] هدر جدید ماژول "TFT LCD 2.8

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[برنامه نمونه] هدر جدید ماژول "TFT LCD 2.8

سلام
    چند وقتی بود که یدونه هدر LPC1768 خریده بودم (شاید 1.5 سال بشه) ولی هیچ وقت ازش استفاده نکرده بودم و با LPC هم کار نکردم تا این که بلاخره دیشب دلو به دریا زدمو رفتم سراغش و اولین کاری هم که کردم هدری که برای TFT LCD 2.8 آماده کرده بودمو برای LPC آماده کردم و گذاشتم روی انجمن برای استفاده بچه های انجمن

لازم به ذکر است که چندتا از تابع های هدر رو از کارای بچه های دیگه که توی انجمن گذاشته بودن گرفتم ولی تابع های فونت فارسی - انگلیسی و نمایش تصویر و چند مورد دیگه از خودمه
    ویژگی های این هدر به شرح زیر است

· اضافه شدن تابع تعیین محدوده رفرش شدن تصویر (tftlcd_set_area)
    · اضافه شدن تابع ایجاد رنگ 16 بیتی جهت ارسال به LCD با استفاده از سه رنگ اصلی RGB (قرمز-سبز-آبی). (RGB2COL)
    · تغییر ساختار تابع tftlcd_write_pixel و افزایش سرعت آن و در نتیجه افزایش سرعت اکثر تابع های موجود در هدر (چون اکثر تابع ها از این تابع استفاده میکنند)
    · اضافه شدن تابع رسم بیضی (tftlcd_draw_elliptic)
    · اضافه شدن تابع رسم چهار ضلعی با گوشه های گرد (tftlcd_draw_round_rectangle)
    · اضافه شدن تابع رسم Button با متن مورد نظر و ابعاد دلخواه (tftlcd_draw_button)
    · اضافه شدن تابع رسم گستره رنگ های موجود در LCD. (tftlcd_pattern)
    · اضافه شدن تابع نمایش دادن تصویر موجود در حافظه فلش میکرو با سرعت بسیار بالا تر نسبت به تابع قبلی و با قابلیت کوچک کردن تصویر (با ضریب 1/N و N=1,2,3,&hellip و ایجاد تصویر خاکستری (Gray Scale) (tftlcd_imshow)
    · اضافه شدن فارسی و انگلیسی نویسی مختلط با قابلیت های مختلفی از جمله HighLight و چاپ ارقام به صورت فارسی و انگلیسی و انتخاب رنگ و ... (tftlcd_putsf_mix)
    · اضافه شدن قابلیت تغییر سایز فونت تابع فارسی نویسی و انگلیسی نویسی.
    · اضافه شدن قابلیت Italic به تابع فارسی و انگلیسی نویسی. (tftlcd_italic_on و tftlcd_italic_off)
    · اضافه شدن 5 افکت مختلف برای حروف در تابع مذکور. (tftlcd_font_effect)
    · اضافه شدن تابع رفتن به مختصات دلخواه بدون محدودیت. (از 0 تا 240 و 0 تا 320 بدون استپ های 8 و 16 تایی در عرض و ارتفاع) (tftlcd_goto_xy)
    · اضافه شدن تابع تبدیل کاراکتر های Unicode به ASCII جهت خواندن متون فارسی از روی مموری SD و چاپ روی LCD با تابع مذکور. (unicode2ascii)

یک برنامه نمونه همراه هدر براتون گذاشتم. ترتیب پایه ها را باید در فایل هدر (h.) تعیین کنید
    موفق باشید.
    فایل های پیوست شده
    زندگی یعنی امید و حرکت
    کارهایتان را آغاز کنید، توانایی انجام دادنش را بدست خواهید آورد
    سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند در پیام خصوصی جواب داده نمی شود.
    برای تشکر از دکمه تشکر کنار هر پست استفاده کنید، پست هایی که فقط حاوی تشکر هستند پاک می شوند.
    به دلیل کار بر روی پایاننامه و دفاع، مدتی نیستم!

پاسخ : [برنامه نمونه] هدر جدید ماژول "TFT LCD 2.8

سلام
    خیلی ممنون از زحماتتون
    منتظر هدر سری 3.2 اینچی این ال سی دی هستیم
    باسپاس
    [glow=red,2,300]برنامه هاي آموزشي تست شده براي NXP LPC1768 با توابع CMSIS[/glow]
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76623.0

دیدگاه

با سلام وقتی پروژه کامپایل میشه ای ارور ها رو میده
      LCD.axf: Error: L6218E: Undefined symbol tftlcd_clear (referred from main.o).
      یا علی گفتیم و عشق آغاز شد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmad2000
        با سلام وقتی پروژه کامپایل میشه ای ارور ها رو میده
        LCD.axf: Error: L6218E: Undefined symbol tftlcd_clear (referred from main.o).
        سلام
        اگه ی پروژه جدید ایجاد کردیم باید فایل زبان سی (c.) رو به پروژه اضافه کنید و فایل هدر رو در برنامه اینکلود کنید
        زندگی یعنی امید و حرکت
        برای تشکر از دکمه تشکر کنار هر پست استفاده کنید، پست هایی که فقط حاوی تشکر هستند پاک می شوند.

دیدگاه

سلام اقای ایمانی فر
          وقتی این سورس شما رو کامپایل میکنم این خطا رو میده:

کد:
          LCD.axf: error: L6047U: The size of this image (187340 bytes) exceeds the maximum allowed for this version of the linker
          LCD.axf: Finished: 0 information, 0 warning, 0 error and 1 fatal error messages.
          علت چیست؟فراخونی عکس و دستورش رو هم حذف کردم باز هم این ایراد رو میگیره

یه سوال دیگه تو این کد زیر باید دیتاپرت رو به کجا وصل کنم؟:
          کد:
          #define family_lpc17xx 
          #define TFTLCD_DATAPORT_1
          #define TFTLCD_DATAPORT_OFFSET 15
          #define TFTLCD_CONTROLPORT_0
          #define TFTLCD_RST			4
          #define TFTLCD_RS  		1
          #define TFTLCD_CS			0		
          #define TFTLCD_RD 			3
          #define TFTLCD_WR			2
          #define PORTRAIT
          یه سوال دیگ :redface:ه
          پایه ی im0 چیه ؟ وچرا d0 روی lcd نیست؟ با تشکر پیشاپیش
          بزرگترین لذت انجام کاریست که میگویند نمیتوانی !!!

دیدگاه

با اجازه اقای ایمانی فر.علت اون خطا لایسنس نبودن کیل هست.یا دوعدد ویندوز دارید و در یک ویندوز لایسنس کردید و در ویندوز دیگه دارید ازش استفاده میکنید.کدومش؟
            فقط به جواب رسیدی دوباره ادیت نکن

دیدگاه

مربوط به لایسنس نبود همه مشکلا حل شد . lcd راه افتاد با تشکر فراوان از اقای ایمانی فر
              بزرگترین لذت انجام کاریست که میگویند نمیتوانی !!!

دیدگاه

سلام
                من بعد از کامپایل شدن پروژه TFT LCD 2.8 وقتی از منوی Debug برنامه راشبیه سازی میکنم اینerror را میده:
                *** error 65: access violation at 0xFFFFFFF4 : no 'write' permission
                میشه راهنمایی کنید.
                این error مربوط به تنظیمات lcdهست یا تنظیمات مربوط به پروگرام کردن؟
                ما زنده به انيم كه ارام نگيريم

موجيم كه اسودگي ماعدم ماست

دیدگاه

هدر جدید برای lcd 3.2 که اقای ایمان فر زحمتش رو کشیده بودن رو من برای برد اموزشی پرت کردم.امیدوارم خوشتون بیاد.پروژه اماده برای برد اموزشی
                  http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=904dc6c55efd6161e38745814dde65ae

لینک کمکی
                  http://uplod.ir/0mbqwvpbqm3p/lcd_3.2.rar.htm

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bahar99
                    سلام
                    من بعد از کامپایل شدن پروژه TFT LCD 2.8 وقتی از منوی Debug برنامه راشبیه سازی میکنم اینerror را میده:
                    *** error 65: access violation at 0xFFFFFFF4 : no 'write' permission
                    میشه راهنمایی کنید.
                    این error مربوط به تنظیمات lcdهست یا تنظیمات مربوط به پروگرام کردن؟
                    اگر بوت لودر استفاده میکنید باید از توی تنظیمات keil قسمت حافظه آدرس شروع بوت شدن برنامه رو تغییر بدی. چه جوریشو نپرس که نمیدونم :mrgreen:
                    زندگی یعنی امید و حرکت

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : [برنامه نمونه] هدر جدید ماژول "TFT LCD 2.8

[quote author=علی ایمانی فر link=topic=89352.msg560706#msg560706 date=1393867214]
                      اگر بوت لودر استفاده میکنید باید از توی تنظیمات keil قسمت حافظه آدرس شروع بوت شدن برنامه رو تغییر بدی. چه جوریشو نپرس که نمیدونم :mrgreen:
                      [/quote

[hr]

سلام.تنظیمات را انجام میدادم. ایراد از اونجا نبود.اتصالاتم را چک کردم و خداراشکرجواب داد. اون error هم فک کنم مربوط به اینه که با بوت لدر نمیشه رو میکرو نوشت مثلا بعد ار اجرای برنامه یه خط از اونا تغیر داد یا عوض کرد. برخلافJlink
                      خیلی کتابخونه باحال وکاملیه.ممنون
                      راستس خیلی زوتزجواب گرفتما.سرم شلوغ بود نیومدم سر بزنم :smile:
                      حالا اگه امکانش هست یه کم درباره راه اندازی 8بیتی LCD توضیح بدین.
                      ما زنده به انيم كه ارام نگيريم

موجيم كه اسودگي ماعدم ماست

دیدگاه

سلام
                        من بار اول که میخوام lcd 2.8 رو راه اندازی کنم اگه ممکنه یکم توضیح بدین که پایه ها به کدوم پایه های 1768 وصل میشه و چه طور میشه در فایل هدر تغییرش بدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elman993
                          سلام
                          من بار اول که میخوام lcd 2.8 رو راه اندازی کنم اگه ممکنه یکم توضیح بدین که پایه ها به کدوم پایه های 1768 وصل میشه و چه طور میشه در فایل هدر تغییرش بدم
                          سلام
                          همون ابتدای فایل tftlcdfunctions.h تعریف شده که کدوم پایه ها به کجا باید وصل بشن و از همونجا میتونین تغییرشم بدین
                          کد:
                          #define family_lpc17xx 
                          #define TFTLCD_DATAPORT_1
                          #define TFTLCD_DATAPORT_OFFSET 15
                          #define TFTLCD_CONTROLPORT_0
                          #define TFTLCD_RST			4
                          #define TFTLCD_RS  		1
                          #define TFTLCD_CS				0		
                          #define TFTLCD_RD 			3
                          #define TFTLCD_WR				2
                          #define PORTRAIT
                          زندگی یعنی امید و حرکت

دیدگاه

راهی برای افزایش سرعت این LCD نیست؟
                            سرعتش یکم پایینه!

دیدگاه

سلام و خسته نباشید.
                              من بار اول که دارم از این lcd استفاده می کنم و با استفاده از bmp.exe می خوام یک عکس رو این lcd نمایش بدم ولی وقتی فایل header تولید شده رو طبق دستور العملی که داده بودید تو برنامم استفاده می کنم متاسفانه فقط یک سری خطوط بی ربط بهم می ده . لازم به ذکر که من image برنامه خود شما رو تونستم تو برنامه خودم قرارداه و show کنم ولی عکس مورد نظر خودم رو نه!!!! :cry:ممنون می شم واسه رفع مشکلم راهنماییم کنید. :rolleyes:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X