اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل موتور Dc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل موتور Dc

سلام دوستان یه سوال دارم اگه کسی چیز در این مورد میدونه میتونه راهنماییم کنه؟
    من یه موتور دی سی دارم که میخوام اون رو کنترل کنم یعنی این موتور دی سی با چند تا چرخ دنده وصل یه محوری میشه و اون رو به حرکت در میاره
    حالا برای اینکه من بدونم دقیقا موقعیت این موتور کجاست و چند دور زده اومدم از یه سنسور اثر هال استفاده کردم (hall300) و روی شفت این موتور دی سی یه آهنربا گذاشتم که هر دور که میچرخه یه پالس تولید میکنه
    سنسور اینجور کار میکنه که اگه چپ گرد باشه 1/3s پالس روشن هست و 2/3 پالس خاموشه
    واگه راست گرد باشه 1/3sپالس خاموش هست و 2/3 پالس روشنه
    این طرز کار مدار من بود
    دوستانی که با موتور دی سی کار کردن میدونن که وقتی دستور قطع موتور رو میدیم تا موتور از حرکت بایسته یه زمانی میگیره که این زمان باعث چرخش بیشتر چرخدنده ها و خارج شدن محور از رگلاژ :angry: :angry: :angry:
    کسی کسی راهی سراغ داره که دقیقا این موتور دی سی رو بتونم تو نقطه ای که میخوام بایستونم؟
    یا مقدار خطا رو تشخیص بدم و اون رو برگردونم به حالت اصلی خودش؟
    اگه راه کاری به غیر از استفاده از پالس pwmدارید بیزحمت برام توضیح بدید
    از الان هم از همکاریتون تشکر میکنم :applause: :applause: :applause:
    گر جهنم میروی
    مـــردانـــه رو
    www.gitinet.org

پاسخ : کنترل موتور Dc

کنترل موقعیت با یک پالس در هر دور؟!! خوب قربون اون چشمِ ماهت، همین یه دونه پالس رو هم نمیذاشتی دیگه!
    برای کنترل موقعیت موتور DC (که اسمش می شه سروو) باید تعداد پالس در هر دور زیاد باشه و یه روش کنترلی مثلاً PID استفاده بشه تا محور موتور دقیقاً بره اونجایی که می خوای.
    برای کارِ شما، می تونی از اندازه گیری زمان استفاده کنی. به صورت چشمی ببینی چقد طول می کشه که موتور وایسته، سرعتش رو تخمین بزنی و توی برنامه کنترل موتور (یه میکروکنترلری چیزی استفاده کردی دیگه) این تأخیر و سرعت رو لحاظ کنی.
    بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

این سنسور خودش از دو تا سنسور تشکیل شده
      ولی حالا اینجور که شما میگی دقیقا در هر دور مهم نیس
      فقط بدونم که یک دور زده (نیم دور رو دساب هم نکرد ، نکرد)
      از تایمر هم نمیتونم استفاده کنم چون زمان دوام های پالس یکسان نیست یعنی امکان داره موتور در یه جا چند دقیقه وایسه دوباره یا ادامه حرکت بده یه برگرده به حالت قبلیش
      گر جهنم میروی
      مـــردانـــه رو
      www.gitinet.org

دیدگاه

نوشته اصلی توسط salimio2
        این سنسور خودش از دو تا سنسور تشکیل شده
        ولی حالا اینجور که شما میگی دقیقا در هر دور مهم نیس
        فقط بدونم که یک دور زده (نیم دور رو دساب هم نکرد ، نکرد)
        از تایمر هم نمیتونم استفاده کنم چون زمان دوام های پالس یکسان نیست یعنی امکان داره موتور در یه جا چند دقیقه وایسه دوباره یا ادامه حرکت بده یه برگرده به حالت قبلیش
        اقا این کار شما فقط نیاز به سروو داره به این سادگی نمیتونی با موتور dc کنترل موقعیت داشته باشی :sad:
        دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
        بانك اطلاعاتي سنسورها
        ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
        تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
        [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط salimio2
          سلام دوستان یه سوال دارم اگه کسی چیز در این مورد میدونه میتونه راهنماییم کنه؟
          من یه موتور دی سی دارم که میخوام اون رو کنترل کنم یعنی این موتور دی سی با چند تا چرخ دنده وصل یه محوری میشه و اون رو به حرکت در میاره
          حالا برای اینکه من بدونم دقیقا موقعیت این موتور کجاست و چند دور زده اومدم از یه سنسور اثر هال استفاده کردم (hall300) و روی شفت این موتور دی سی یه آهنربا گذاشتم که هر دور که میچرخه یه پالس تولید میکنه
          سنسور اینجور کار میکنه که اگه چپ گرد باشه 1/3s پالس روشن هست و 2/3 پالس خاموشه
          واگه راست گرد باشه 1/3sپالس خاموش هست و 2/3 پالس روشنه
          این طرز کار مدار من بود
          دوستانی که با موتور دی سی کار کردن میدونن که وقتی دستور قطع موتور رو میدیم تا موتور از حرکت بایسته یه زمانی میگیره که این زمان باعث چرخش بیشتر چرخدنده ها و خارج شدن محور از رگلاژ :angry: :angry: :angry:
          کسی کسی راهی سراغ داره که دقیقا این موتور دی سی رو بتونم تو نقطه ای که میخوام بایستونم؟
          یا مقدار خطا رو تشخیص بدم و اون رو برگردونم به حالت اصلی خودش؟
          اگه راه کاری به غیر از استفاده از پالس pwmدارید بیزحمت برام توضیح بدید
          از الان هم از همکاریتون تشکر میکنم :applause: :applause: :applause:
          سلام دوست من
          اگه مشکلتو اشتباه متوجه نشده باشم و راه درست فکر کرده باشم جواب سوالتون این میتونه باشه
          شما میتونید برای متوقف کردنش از اتصال دو پایه موتور به هم استفاده کند، ینی دوتا ورودی موتورو به هم وصل کنید اینجوری موتور خیلی سریعتر توقف میکنه و تقریبا ی حالت ترمز گونه داره این حرکت، میتونید همینجوری هم امتحان کنید ینی در حالت عادی که موتور به جایی وصل نیس دوتا پایه شو به هم وصل کنید و متوجه میشید که چرخوندن ششافت موتور خیلی سخت تره از حالتی که دوتا پایش از هم جداس
          داخل مدار هم میتونید با اعمال ولتاژ یکسان به دوتا پایه این کارو انجام بدید
          ایشاا... که جوابتونو گرفته باشید و این کار بدردتون بخوره.. ((:
          آدم ها همه ميپندارند که زنده اند،براي آنها تنها نشانه حيات بخار گرم نفس هايشان است!!
          کسي از کسي نميپرسد، آهاي فلاني...
          از خانه ي دلت چ خبر؟؟ گرم است؟؟ نوري دارد هنوز؟؟ ...

دیدگاه

برای توقف سریع از یه پل اچ ترانزیستوری استفاده کن.
            [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

به نظر من راه حل کار شما استفاده از PID است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X