اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای مدار تعویض جهت چرخش موتور DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای مدار تعویض جهت چرخش موتور DC

سلام بر همه...یه سوال داشتم از اساتید گلم.....دو تا سیم دارم که به یه موتور دی سی وصله وقتی جهت جریان سیم برعکس میشه بالطبع جهت چرخش موتور هم بر عکس میشه....میخواستم موتور رو عوض کنم و پرقدرت ترش بکنم و ولتاژ و آمپرش رو بالا ببرم ولی به مداری که اون دو تا سیم ازش میاد دست نزنم(در واقع یه باتری جدا براموتور بزارم)مشکلم اینه که اگه یه رله برا اون دوتا سیم اول بزارم با وصل شدن رله جریان مدار موتورم برقرار میشه ولی در هر صورت موتور در یه جهت میچرخه و جهتش با عوض شدن مثبت منفی در مدار اول عوض نمیشه...کسی در این مورد میتونه راهنمایی کنه؟؟

پاسخ : راهنمایی برای مدار تعویض جهت چرخش موتور DC

سلام
    خب این چه کاریه.همون برد کنترلیت رو تقویت کن متناسب با قدرت موتور جدید.یه پل اچ بیشتر که نیست.
    [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
      سلام
      خب این چه کاریه.همون برد کنترلیت رو تقویت کن متناسب با قدرت موتور جدید.یه پل اچ بیشتر که نیست.
      یعنی اگه به برد اصلیم که توش میکروکنترلر هست آمپر بالایی بدم مثلا 3-4 آمپر آسیب نمیبینه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maxasa
        یعنی اگه به برد اصلیم که توش میکروکنترلر هست آمپر بالایی بدم مثلا 3-4 آمپر آسیب نمیبینه؟
        ببین بعد میکروکنترلر،یه قسمت درایور داری(حالا یا ای سی هستش یا ترانزیستور)این قسمت رو باید تغییر بدی
        حالا یه کاری دیگه هم میتونی بکنی
        بیای روی بردبرد یا برد هزار سوراخ اصلا یه درایور جدید طراحی کنی وپیناشو به میکروت وصل کنی.این طوری بردت لازم نیست توش تغییری بدی.
        [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

با دوتا رله 5 پایه میتونی انجامش بدی...
          نقشش رو نمگذارم تا خودت بهش فکر کنی فقط به عنوان راهنمایی، 2 تا سیم موتور رو به پایه مشترک رله ها متصل کن.
          اگر از تاپيکي بدتون مياد...
          اگر با استارتر تاپيکي مشکل دارين...
          اگر خواستين تاپيکي فراموش بشه...
          ...بگين که
          [glow=red,2,300]من تو اون تاپيک پستي ارسال کنم.[/glow]

دیدگاه

مقزم پوکید :angry: :angry: میشه مدارشو بزاری دمت گرم.... :nice:

دیدگاه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط montaghed
                با دوتا رله 5 پایه میتونی انجامش بدی...
                نقشش رو نمگذارم تا خودت بهش فکر کنی فقط به عنوان راهنمایی، 2 تا سیم موتور رو به پایه مشترک رله ها متصل کن.
                اینو خودم کشیدم ببینین تا یه حدی درسته؟
                وقتی قطب مثبت و منفی باتری 6 ولت مث شکله رله اولی وصل میشه وقتی جهت قطب باتری عوض میشه رله دومی وصل میشه ولی مشکل اینجاس که جهت چرخش موتور ثابته و من میخام با تعویض قطب مثبت و منفی موتور هم جهتش عوض بشه

دیدگاه

سلام

شما همین مداری رو که من گذاشتم ببند ، 100 درصد جواب میده ، قبلا امتحان کردم

فقط یادم رفت که دیود هرز گرد براش بزارم
                  یه دیود 1n4007 رو با کویل رله موازی کن ، بطوری که آند دیود به کلکتور ترانزیستور و کاتد دیود به مثبت خط تغذیه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده
                    سلام

شما همین مداری رو که من گذاشتم ببند ، 100 درصد جواب میده ، قبلا امتحان کردم

فقط یادم رفت که دیود هرز گرد براش بزارم
                    یه دیود 1n4007 رو با کویل رله موازی کن ، بطوری که آند دیود به کلکتور ترانزیستور و کاتد دیود به مثبت خط تغذیه
                    دمت گرم عالی بود فقط یه مشکلی هست وقتی input نداریم بازم موتور میچرخه چیکار میشه کرد موتور نچرخه؟در ضمن یکی از ترانزیستورها باید npn باشه یکیشم pnp درسته؟

دیدگاه

سلام

هر دو ترانزیستور حتما باید NPN باشه ( تویه مداری هم که قرار دادم معلومه )

و اما روشن بودن مدار در صورت عدم وجود input ،،،، میتونی تغذیه رو قطع کنی

یکی دو روز صبر کنی سرم خلوت شه یه مدار بهینه میکشم و برات میذارم :read:

دیدگاه

سلام

هر دو ترانزیستور حتما باید NPN باشه ( تویه مداری هم که قرار دادم معلومه )

و اما روشن بودن مدار در صورت عدم وجود input ،،،، میتونی تغذیه رو قطع کنی

یکی دو روز صبر کنی سرم خلوت شه یه مدار بهینه میکشم و برات میذارم :read:
                        سلام..من تو نرم افزار تست کردم current gain ترانزیستور اونقد پایینه که نمیتونه رله رو کنتاکت کنه..به نظرت بهتر نیس از ماسفت به جای ترانزیستور استفاده کنم؟ :sad:
                        به منبع تغذیه دسترسی ندارم قطعش کنم.... :sad:
                        اشکان جون شدید منتظر اون مدارتم دمت گرم....

دیدگاه

اشکال از نرم افزارتونه oo: چون من هم تویه عمل برای درایو رله از bc548 استفاده میکنم هم تویه شبیه سازی نرم افزاری

یه نوع کلید کلنگی هم تویه باراز هست که کار همین مدار رو انجام میده که 6 تا پایه داره بعضی موارد میشه جایگزین این مدار کرد ( کلید کلنگی 3 حالته 6 پایه )
                          حالت هاش : یه طرف راست ، وسط خاموش ، یه طرف هم چپ
                          اینا رو میگم http://eshop.eca.ir/%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%84%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%DA%A9%D8%B4%D9%88%DB%8C%DB%8C/2128-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D9%84%D9%86%DA%AF%DB%8C-6-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D9%87-3-%D8%AD%D8%A7%D9%84%D8%AA%D9%87.html

راستی اگه نوع موتور با جریان و ولتاژ و کاربردش رو بگید بهتر میشه راهنمایی کرد

جالا فردا تویه دانشگاه یه مدار میکشم و تا 8 بعد از ظهر برات میذارم ( شاید هم زودتر )

دیدگاه

اشکال از نرم افزارتونه oo: چون من هم تویه عمل برای درایو رله از bc548 استفاده میکنم هم تویه شبیه سازی نرم افزاری

یه نوع کلید کلنگی هم تویه باراز هست که کار همین مدار رو انجام میده که 6 تا پایه داره بعضی موارد میشه جایگزین این مدار کرد ( کلید کلنگی 3 حالته 6 پایه )
                            حالت هاش : یه طرف راست ، وسط خاموش ، یه طرف هم چپ
                            اینا رو میگم http://eshop.eca.ir/%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%84%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%DA%A9%D8%B4%D9%88%DB%8C%DB%8C/2128-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D9%84%D9%86%DA%AF%DB%8C-6-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D9%87-3-%D8%AD%D8%A7%D9%84%D8%AA%D9%87.html

راستی اگه نوع موتور با جریان و ولتاژ و کاربردش رو بگید بهتر میشه راهنمایی کرد

جالا فردا تویه دانشگاه یه مدار میکشم و تا 8 بعد از ظهر برات میذارم ( شاید هم زودتر )
                            دستت درد نکنه خیلی آقایی...راستش یه ماشین ریموت کنترلی دارم میخام یه موتور براشلس و یه باتری 12 ولت 4آمپر ببندم اگه باتری رو مستقیم روی مدار گیرنده ببندم مدارم میسوزه میخام خروجی مدار گیرنده رو بگیرم بدم به مدار دومم...امکان سوئیچینگ دستی هم ندارم :rolleyes:

دیدگاه

سلام
                              ببخشید بدون اجازه پریدم وسط
                              حق با دوستمون آقا اشکانه
                              اگه میخوای با دست کنترل کنی از همین کلید استفاده کن (من بهش میگم کلید چکشی) هم راحت تره هم ارزون تره هم بهتره من باهاش دور یه دینام کمپرسور هوا رو بر عکس کردم
                              اما اگه میخوای با میکرو یا چیز دیگه ای روشن کنی از همون پل اچ یا 2تا رله استفاده کن
                              اینم مدار

http://upload7.ir/imgs/2014-02/05405374717222294108.jpg
                              به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                              الکترونیک قدرت
                              الکترونیک آنالوگ
                              طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                              ---------------------BMCELEC@-------------------
                              ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                              ---------------www.bmc-elec.com--------------
                              ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X