اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

به هم ریختگی در کارکرد DS18B20

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

به هم ریختگی در کارکرد DS18B20

سلام
    من در پروژه ایی قراره که سنسور ds18b20 کار کنم اما با وجود اینکه بار اولم نیست با این سنسور کار می کنم یه ایراد عجیب بر خوردم
    سنسور بعد از اینکه چند وقت خوب کار میکنه یه دفعه روی مقدار 85 درجه قفل میکنه و باید حتمآ تغذیه رو قطع و وصل کنی تا دوباره درست بشه(بعضی وقتا حتی تا چند روز هم خوب کار میکنه)
    من یه کمی دیتا شیتو خوندم براساس اطلاعات صفحه 7 و 8 دیتا شیت , زمان نمونه برداری رو افزایش دادم (6 ثانیه فاصله بین هر دو نمونه) خطا کمتر شد ولی رفع نشد(البته دیتا شیتو نتونستم کامل بخونم زبانم زیاد تعریفی نداره همینم به زور فهمیدم )
    http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/DS18B20.pdf
    توی سایتها خارجی خیلی در مورد این خطا گفته بودن اما بازم به علت مشکل زبان فقط یکی دو تا توصیه در مورد کابل سنسور رو فهمیدم که اونم مشکل رو کامل رفع نکرد.
    از دوستان کسی هست که تجربه این خطا رو داشته باشه تا منو راهنمایی کنه

پاسخ : به هم ریختگی در کارکرد DS18B20

دما تا 85 درجه بالا میره بعد قفل میکنه یا نه تو دمای معمولی یه هو هنگ میکنه و 85 رو نشون میده .اگه تا 85 درجه بالا میره میتونه مربوط به این باشه که ماکسیمم دمای مجازش 85 درجه رو رد میکنه بعد تریگرپوینتش فعال میشه
    زیباترین لبخند لبخند خداست

دیدگاه

از شانس خوب شما من دارم دیتا شیت این سنسور رو ترجمه می کنم و یه نکته ای که تو دیتا شیت گفته این هست که هر وقت سنسور ریست بشه یعنی تغذیه قطع بشه و دوباره تغذیه وصل بشه مقداری که تو رجیستر مربوط به دما به صورت پیش فرض هستش همین 85 درجه سانتیگراد هست
      من تاجائیکه ترجمه کردم رو براتون می زارم
      http://up.persianscript.ir/uploads/9...si-ds18b20.rar
      خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
      [hr]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javadamirpoor
        دما تا 85 درجه بالا میره بعد قفل میکنه یا نه تو دمای معمولی یه هو هنگ میکنه و 85 رو نشون میده .اگه تا 85 درجه بالا میره میتونه مربوط به این باشه که ماکسیمم دمای مجازش 85 درجه رو رد میکنه بعد تریگرپوینتش فعال میشه
        دما مثلآ روی 35 هستشو سنسور حتی چند روز هستش که خوب کار میکنه, یکدفعه میره روی 85 و قفل میکنه. حتی وقتی تایمر watchdog هم سیستم رو ریست میکنه اصلاح نمیشه فقط در شزایطی اصلاح میشه که تغذیه رو قطع کنم....جالب اینجاس که اگر تغذیه رو سریع قطع و وصل کنم شروع میکنه به سرعت پایین آوردن دما از 85 تا اینکه به دمای واقعی که همون 35 بود برسه( مثلآ 85, 84.3 , 74 و .... تا 35 )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امین غفاری
          از شانس خوب شما من دارم دیتا شیت این سنسور رو ترجمه می کنم و یه نکته ای که تو دیتا شیت گفته این هست که هر وقت سنسور ریست بشه یعنی تغذیه قطع بشه و دوباره تغذیه وصل بشه مقداری که تو رجیستر مربوط به دما به صورت پیش فرض هستش همین 85 درجه سانتیگراد هست
          من تاجائیکه ترجمه کردم رو براتون می زارم
          http://up.persianscript.ir/uploads/9...si-ds18b20.rar
          آقا بی نهایت ممنونم....شاید توی دیتا شیت بشه چاره ای پیدا کرد.....ممنون میشم کامل شد ادامه اش رو در اختیارم بزارید...
          این نکته مقدار پیش فرض دما رو دیدم.....ولی منتها نمیدونم چرا باید یکدفعه باید بره روی این مقدار :(

دیدگاه

نوشته اصلی توسط laleh_slm
            آقا بی نهایت ممنونم....شاید توی دیتا شیت بشه چاره ای پیدا کرد.....ممنون میشم کامل شد ادامه اش رو در اختیارم بزارید...
            این نکته مقدار پیش فرض دما رو دیدم.....ولی منتها نمیدونم چرا باید یکدفعه باید بره روی این مقدار :(
            حتما ترجمه کامل بشه می زارم من خودم الان با این سنسور درگیرم تا به اون صورتی که دلم می خواد راش بندازم ، سنسور خوبیه ولی همین اشکالاتش آدم رو اذیت می کنه
            خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
            [hr]

دیدگاه

سلام وقت بخیر

ولی من در تمام کارهام از DS18B20 استفاده میکنم

مدت گذشته یه دستگاه یه جا نصب کردم و چند روز پیش بهم گزارش دادند که یکی از سنسور روی 85 قفل میکنه .در صورتیکه 10 تا سنسور به یک دستگاه نصب هست و برنامه و شماتیک همشون هم یکی هست ولی برای یکی از اونا این اتفاق افتاده و روی 85 قفل میکنه که فک میکنم این بر میگرده به خود سنسور .

چون کابل ؛ برنامه ؛ مدار هر سنسور و محیط سنسور همگی یکی هست ولی برای یکی از این سنسورها این اتفاق افتاده که تنها چیزی که به ذهنم میرسه خرابی سنسور مورد نظر باعث این مشکل شده .اگر مشکلی از جای دیگه باشه باید برای تمام سنسورها این اتفاق بیافته . البته این احتمال هم میدم که شاید کابل سنسور کشیده شده باشه و پالس به درستی ردوبدل نمیشه
              یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

من مشکلم از اونجایی بود که موتور روی سنسور اختلال ایجاد میکرد

وقتی دستگاه رو خاموش روشن میکردم مقدار 85 دوباره رفع میشد اما بعد ازچند دقیقه یا ساعت باز هم اینجوری میشد

کلاک رو آوردم پایین و سرعت نمونه برداری رو کاهش دادم زمان کارکرد سالم سنسور بیشتر شد

اما در نهایت اومدم سر موتور خازن زدم و ولتاژ DC ام رو جدا سازی کردم مشکل حل شد و سنسور دیگه 85 نشد

دیدگاه

سلام دوستان من یه برنامه دارم برای سنسور ds18b20 برای چهار نقطه هست ولس نمیدونم چرا
                  وقتی کریستالشو روی 8mhz میزارم کار نمیکنه ممنون میشم کمکم کنید

http://s5.picofile.com/file/8165610276/Measure_temp_using_DS18B20.zip.html

دیدگاه

با سلام
                    من توی یه مدار دو تا سنسور ds18b20 استفاده کرده ام که تا چند وقت پیش روی برد به خوبی کار می کردند اما از وقتی که اونا رو با یه سیم حدودا یه متری به برد وصل کردم یکی از سنسور ها دما رو مقدار 127.95 درجه نشون میده و وقتی که در حالتی که مدار روشنه سنسور مورد نظر رو در میارم و دوباره جا می زنم دما رو درست نشون می ده و وقتی که دوباره تغذیه مدار رو قطع و وصل میکنم دوباره روز از نو و روزی از نو.....
                    این مشکل فقط با یکی از سنسور هاست
                    اینم بگم که به جای مقاومت 4.7 از یه مقاومت 3.3 استفاده کردم
                    به نظرتون میتونه مشکل خرابی خود سنسور باشه یا مشکل از جای دیگس؟
                    در ضمن زبان پروژه هم c و کامپایلر کدویژن.

دیدگاه

مقاومت پول پ رو مقدارشو تقسیم بر دو بکنید بعد دو تا مقاومت به همون مقدار به دست اومده بردارین یکی رو چسبیده به سنسور بزنید یکی رو نزدیک میکروکنترولر.
                      دو سر تغذیه سنسور یه خازن 10uf و یه مقاومت 10 اهم هم با مثبت سری کنید که تشکیل فیلتر RC رو بده ببینید بازم 85 میتونه بشه یا نه :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط laleh_slm نمایش پست ها
                        من مشکلم از اونجایی بود که موتور روی سنسور اختلال ایجاد میکرد

وقتی دستگاه رو خاموش روشن میکردم مقدار 85 دوباره رفع میشد اما بعد ازچند دقیقه یا ساعت باز هم اینجوری میشد

کلاک رو آوردم پایین و سرعت نمونه برداری رو کاهش دادم زمان کارکرد سالم سنسور بیشتر شد

اما در نهایت اومدم سر موتور خازن زدم و ولتاژ DC ام رو جدا سازی کردم مشکل حل شد و سنسور دیگه 85 نشد
                        میشه بفرمایید مقدار خازن موتور رو چند گداشتید؟ آخه من هم همین مشکل رو دارم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X