اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با رگولاتور lm2576-adj

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با رگولاتور lm2576-adj

سلام خدمت مهندسین عزیز
    من چند وقته یه مشکلی دارم با lm2576-adj . بعد از بستن مدار ولتاژش اول روی همون ولتاژیه که میخوام اما بعد از گذشت چند دقیقه ولتاژ همین طور نوسانی میره بالا. مثلا قراره 3.7 باشه از 3.7 میره میرسه به هفت هشت ولت.
    قبلا فکر میکردم رگولاتورایی که میگیرم خرابن اما تا حالا 5-6 تا امتحان کردم همشون همین طورین. pcb رو هم عوض کردم ولی هنوزم همون طوریه.
    نوع 5 ولتش درست کار میکنه ولی این adj اینطوریه. از جوان دو تا اورجینالش رو هم خریدم اما اونا هم همینطورین. چرا؟؟؟!!!!!!!!!
    اینم شماتیکمه:

پاسخ : مشکل با رگولاتور lm2576-adj

سلام
    من همین الان این مدار رو بستم داره عالی کار میکنه اینم شماتیکش
    http://dc453.4shared.com/download/6b6g-kiZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad safarnejad
      سلام
      شماتیک شما خیلی با مال من فرق نداره. پس چرا من چند ماهه با این مشکل دارم کار نمیکنه؟! :angry:

اضافه شده در تاریخ :
      اولش درسته ها. 3.88 ولت رو ثابت میده ولی یکی دو دقیقه که میگذره شروع میکنه به ناپایدار شدن به صورت نوسانی ولتاژش میره بالا.

دیدگاه

حتما مدار رو دوباره چک کن شاید یه جایی از مدار رو اشتباه بستی

دیدگاه

حتما مدار رو دوباره چک کن شاید یه جایی از مدار رو اشتباه بستی
          صد بار چک کردم. اولش کار میکنه بعد از یکی دو دقیقه ولتاژ میره بالا. مقاومتا رم عوض کردم ولتاژ خروجی رو هم تغییر دادم اما باز نشد که نشد. :cry2: :angry: :angry: :angry:

دیدگاه

امیدورام این بدردت بخوره
            عموما مدارات سوچینگ بدلیل استفاده از فیدبک ؛ داخل دیتا شیت پیشنهاد قرار دادن یه فیلتر جهت جلوگیری از نوسان مدار رو ارئه میدن که فیلتر مورد نظر قرار دادن یه خازن کوچیک (مقدارش داخل دیتاشیت هست) موازی با مقاومت فیدبک بالایی هست
            یه احتمال هم این هست که مقاومت های فیدبکت با گرم شدن تغییر زیادی میکنند!

دیدگاه

من با 2575 adjکه درست کردم همین طوری که شما میگفتید میشد. اومدم یه مقاومت 2.7 کیلو اهم رو با خروجی موازی کردم درست شد خیلی خوب هم جواب میده.احتمالا مال شما هم تو حالت بی باری این جوری میشه :mrgreen:

اضافه شده در تاریخ :
              سلام
              دوست عزیز یه سوال دارم من با lm 2576-T adj مثل شما بستم ولی خیلی افت ولتاز داره حتی رو 35 هم که بذارمش وقتی حتی0.5 امپر هم ازش بگیرم میاد رو 10 ولت هر کاری میکنم درس نمیشه . (قبلا با lm2575 adj که 1 آمپره بستم کاملا عالی بود حتی 1.5 آمپر رو با افت خیلی کم میداد.) به نظر شما مشکل میتونه از آیسی باشه؟ یا اینکه باید HV باشه؟ میبخشید که سوال اضافی و خارج از موضوع دوستمون میپرسم ممنون میشم پاسخ بدید :smile:
              پس از بررسی:مشکل از آی سی های معیوب بوده
              لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

تاپیک زیر رو نگاه کن
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=68663.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط general mohsen
                  من با 2575 adjکه درست کردم همین طوری که شما میگفتید میشد. اومدم یه مقاومت 2.7 کیلو اهم رو با خروجی موازی کردم درست شد خیلی خوب هم جواب میده.احتمالا مال شما هم تو حالت بی باری این جوری میشه :mrgreen:
                  دستت درد نکنه این کارو کردم یه کمی بهتر شد قبلا یکی دو دقیقه میکشید تا ولتاژ بره بالا اما الان بیست - سی دقیقه ای طول میکشه ولی بعدش باز ولتاژ مثل قبل میره بالا. خیلی امیدوار کننده بود ولی هنوز مشکل پابرجاست مقدار مقاومت رو هم تغییر دادم ولی نشد بدتر شد :sad:
                  چیکار کنم کلا درست بشه ولتاژ بالا نره؟
                  راستی خازن 100 نانو هم موازی با مقاومت فیدبک کردم ولی تاثیری نذاشت.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مشکل با رگولاتور lm2576-adj

نوشته اصلی توسط redown
                    دستت درد نکنه این کارو کردم یه کمی بهتر شد قبلا یکی دو دقیقه میکشید تا ولتاژ بره بالا اما الان بیست - سی دقیقه ای طول میکشه ولی بعدش باز ولتاژ مثل قبل میره بالا. خیلی امیدوار کننده بود ولی هنوز مشکل پابرجاست مقدار مقاومت رو هم تغییر دادم ولی نشد بدتر شد :sad:
                    چیکار کنم کلا درست بشه ولتاژ بالا نره؟
                    راستی خازن 100 نانو هم موازی با مقاومت فیدبک کردم ولی تاثیری نذاشت.
                    شما مقاومت رو که تغییر دادی کمترش کردی یا بیشتر؟ کمترش کن ببین جواب جواب نمیگیری؟ من خودم با چند بار آزمون و خطا درستش کردم حتی مقومت 3.3 کیلو که گذاشتم جواب نمیداد ولی 2.7 به پایین جواب میداد منم اومدم بیشترینش رو انتخاب کردم تا تلفاتم زیاد نشه البته باید توان مقاومت رو هم در نظر بگیری(محاسبه کن).اگه زیاد شد مقاومت وات بالا تر استفاده کن(البته اگه بازدهی مبدلت برات مهم نیست) اگه مشکلت حل نشد از سلف 150 میکرو هانری 3 آمپر به بالا استفاده کن فکر کنم درس بشه :mrgreen:

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مشکل با رگولاتور lm2576-adj

شما مقاومت رو که تغییر دادی کمترش کردی یا بیشتر؟ کمترش کن ببین جواب جواب نمیگیری؟ من خودم با چند بار آزمون و خطا درستش کردم حتی مقومت 3.3 کیلو که گذاشتم جواب نمیداد ولی 2.7 به پایین جواب میداد منم اومدم بیشترینش رو انتخاب کردم تا تلفاتم زیاد نشه البته باید توان مقاومت رو هم در نظر بگیری(محاسبه کن).اگه زیاد شد مقاومت وات بالا تر استفاده کن(البته اگه بازدهی مبدلت برات مهم نیست) اگه مشکلت حل نشد از سلف 150 میکرو هانری 3 آمپر به بالا استفاده کن فکر کنم درس بشه :mrgreen:
                      آخه این چه داستانیه من نمیدونم! چرا رگولاتورای ولتاژ ثابت اینجوری نمیشن!!!
                      10 کیلو گذاشتم، 1.5 کیلو هم گذاشتم نشد. 2.7 و 2.2 هم گذاشتم حدودا بیست دقیقه نیم ساعتی ولتاژش ثابت موند.
                      توانش که خیلی کم میشه تقریبا میشه 0.006 وات.
                      مگه ولتاژ به سلف هم ربط داره؟ من هنوز ازش جریان نمیکشم فقط همون مقاومته رو وصل کردم.
                      نیم ساعتی درست کار میکنه ها ثابت ثابت میمونه بعدش خراب میشه. چه اتفاقی می افته که بعد از نیم ساعت یه دفعه ولتاژ میره بالا؟!!!!!!

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : مشکل با رگولاتور lm2576-adj

نوشته اصلی توسط redown
                        آخه این چه داستانیه من نمیدونم! چرا رگولاتورای ولتاژ ثابت اینجوری نمیشن!!!
                        10 کیلو گذاشتم، 1.5 کیلو هم گذاشتم نشد. 2.7 و 2.2 هم گذاشتم حدودا بیست دقیقه نیم ساعتی ولتاژش ثابت موند.
                        توانش که خیلی کم میشه تقریبا میشه 0.006 وات.
                        مگه ولتاژ به سلف هم ربط داره؟ من هنوز ازش جریان نمیکشم فقط همون مقاومته رو وصل کردم.
                        نیم ساعتی درست کار میکنه ها ثابت ثابت میمونه بعدش خراب میشه. چه اتفاقی می افته که بعد از نیم ساعت یه دفعه ولتاژ میره بالا؟!!!!!!
                        جریان ازش بکش ببین شاید افت ولتاژ هم داشته باشه. مقاومت یک کیلو بذار حتی پایین تر تا جایی که زیاد داغ نکنه هم اشکالی نداره اگه نخوای ولتاژ بالا استفاده کنی(من خودم 1 کیلو گذاشتم رو 35 که میبردم دود بلند میکرد و سیاه میشد). در مورد سلف هم خوب شما اگه سلف خیلی پایین استفاده کنی ولتازت رو کم نمیکنه. باید از سلف 150 یا 220 استفاده کنی. اصولا lm 2576 adj رگولاتور نیست بلکه dc to dc converter هست و حتما به سلف احتیاج داره.
                        [hr]
                        پس از بررسی:مشکل از آی سی های معیوب بوده

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : مشکل با رگولاتور lm2576-adj

جریان ازش بکش ببین شاید افت ولتاژ هم داشته باشه. مقاومت یک کیلو بذار حتی پایین تر تا جایی که زیاد داغ نکنه هم اشکالی نداره اگه نخوای ولتاژ بالا استفاده کنی(من خودم 1 کیلو گذاشتم رو 35 که میبردم دود بلند میکرد و سیاه میشد). در مورد سلف هم خوب شما اگه سلف خیلی پایین استفاده کنی ولتازت رو کم نمیکنه. باید از سلف 150 یا 220 استفاده کنی. اصولا lm 2576 adj رگولاتور نیست بلکه dc to dc converter هست و حتما به سلف احتیاج داره.
                          حالا افت ولتاژ رو بعد از اینکه این مشکل حل شد یه خاکی میریزم تو سرش. چون ممکنه دستگاه یه مدتی خاموش بمونه ممکنه ولتاژ همین طوری بره بالا همه چیزو نابود کنه.
                          ولتاژ ورودیم الان 9 ولته ولی بعدا قراره 12 ولت بشه خروجیم هم حدودا 3.8 ولت. سلفم هم الان 100 میکروه.
                          مقاومت یک کیلو هم نشد. بهترینش همون 2.7 کیلو بود که اونم فقط واسه نیم ساعت.
                          دوستان و اساتید پیشنهاد دیگه ای ندارند؟

دیدگاه

بچه ها بیچاره شدم
                            افت ولتاإ¾ژ داره
                            ولتاژ وقتی روی 12 هست وقتی ازش جریان میکشم میشه 8 ولت و وقتی 16 وقت باشه ازش جریان بکشم بازم 8 ولته

دیدگاه

جمعه ها تعطیله اینجا؟
                              خواهش میکنم اگر کسی میدونه گیر کار کجاست که ولتاژ میره بالا بگه همه کارام لنگ همین مشکل مونده. :cry:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X