اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار سنجش میزان شارژ باطری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار سنجش میزان شارژ باطری

سلام دوستان من میخوام مداری داشته باشم که بشه میزان شارژ باطری رو در آورد - من یه مدار ساده ای طراحی کردم که یکم خیلی سادس میشه طوری پیشرفته ترش کرد که به 5 چراغ افزایشش داد تا 20% هر کدومش باشه و جمع شه وبشه میزان درصد شارژ باطری .
    باطریم 3.7 ولت هستش باطری موبایل نوکیاست و اینکه میخوام با مدار میزان شارژ باطریشو در بابیارم ممنون میشم کمکم کنید - فقط مدار ساده باشه من مبتدی هستم طوری باشه که بتونم سرهمش کنم ممنون. :nice:

پاسخ : مدار سنجش میزان شارژ باطری

کسی یعنی نیست اینجا بتونه کمکم کنه؟

دیدگاه

من اگه بخوام یه همچین چیزی درست کنم میرم سراغ LM3914 که یه ولت متر میله ای هست

و همچنین مداری درست میکنم که مثلا با یه کلید فشاری باطری را به مدت حدود 5 ثانیه روی یه بار با امپدانس کم بندازه و همزمان ولت متر میله ای را هم روشن کنه

همین
      --------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600
        من اگه بخوام یه همچین چیزی درست کنم میرم سراغ LM3914 که یه ولت متر میله ای هست

و همچنین مداری درست میکنم که مثلا با یه کلید فشاری باطری را به مدت حدود 5 ثانیه روی یه بار با امپدانس کم بندازه و همزمان ولت متر میله ای را هم روشن کنه

همین
        دوست عزیز نمیخوام از ولت متر و مولتی متر و اینا استفاده بشه یه مدار ساده - من میخوام با افت ولتاژی که درست میکنم تعداد مشخصی چراغ رو روشن کنم - مثلا 5 تا چراغ داریم که هرکدومش 20% از شارژ باطری رو در بر بگیرن- مثلا LED اول اگر باطریش بالای 80 درصد باشه روشن شه - دومی اگر بالای 60 درصد شه روشن شه و به همین روال تا 0 - خب مدارش سادس و نیاز به یه استراتژی خوب برای حل مسئله داره - من چون آماتور هستم نمیتونم رو کارایی که میکنم اطمینان حاصل کنم - مرکز الکترونیک تو شهرمم هم از اینجا تا اونجا با ماشین 20 دقیقه راهه و یکم تنبلی و اینا باعث میشه که کمتر برم اونجا :mrgreen: - به خاطر همین با پروتئوس مدارم رو آزمایش میکنم که زیاد بهش اطمینان ندارم در واقع زیاد به کاری که میکنم اطمینان ندارم و نمیدونم شرایطی که ایجاد میکنم با شرایطی که هستش برابره یا نه . ممنون :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farzadstar
          دوست عزیز نمیخوام از ولت متر و مولتی متر و اینا استفاده بشه یه مدار ساده - من میخوام با افت ولتاژی که درست میکنم تعداد مشخصی چراغ رو روشن کنم - مثلا 5 تا چراغ داریم که هرکدومش 20% از شارژ باطری رو در بر بگیرن- مثلا LED اول اگر باطریش بالای 80 درصد باشه روشن شه - دومی اگر بالای 60 درصد شه روشن شه و به همین روال تا 0 - خب مدارش سادس و نیاز به یه استراتژی خوب برای حل مسئله داره - من چون آماتور هستم نمیتونم رو کارایی که میکنم اطمینان حاصل کنم - مرکز الکترونیک تو شهرمم هم از اینجا تا اونجا با ماشین 20 دقیقه راهه و یکم تنبلی و اینا باعث میشه که کمتر برم اونجا :mrgreen: - به خاطر همین با پروتئوس مدارم رو آزمایش میکنم که زیاد بهش اطمینان ندارم در واقع زیاد به کاری که میکنم اطمینان ندارم و نمیدونم شرایطی که ایجاد میکنم با شرایطی که هستش برابره یا نه . ممنون :applause:

من میگم انگور شما میگی عنب (عنب در عربی همون انگوره )

دو تامون یه حرف میزنیم ولت متر میله ای طرز کارش همینه که میگی
          دیدی در بعضی امپلیفایر ها مثلا 10 تا LED متانسب با حرف زدن گوینده وشن و خاموش میشن این همون مدار ولت متر میله ای هست

یعنی 10 تا خروجی داره که به 10 LED متصل میشه هر چه ولتاژ ورودی آی سی بیشتر بشه به ترتیب از LED اولی شروع به روشن شدن میکنه تا LED اخری

به طوری که اگر ولتاژ ورودی که حس میشه حداکثر باشه تمام LED ها روشن میشن که البته حداقل ولتاژ تا حداکثر ولتاژ را میتونی توسط مداری ساده تنظیم کنی

حالا شما میتونی از 1 تا 4 تا را زرد قرار بدی از 4 تا 6 را سبز و از 6 تا 10 را قرمز و الی آخر .............

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

دوست گرامی

همانطور که aswhu600 عزیز اشاره کردند بهترین انتخاب استفاده از LM3914 در حالت نقظه ای میباشد :

به عنوان نمونه مدار زیر

تنها از ده LED و چند مقاومت تشکیل شده که میتواند با دقت مناسبی از ولتاژ 11.89V تا 12.65V نمایش دهد

http://www.reuk.co.uk/12-Volt-Battery-Monitor-Circuit-with-LM3914.htm

نمونه مدارهای دیگر :

http://www.circuitstoday.com/12v-battery-level-indicator-circuit-led-bargraph

http://www.electronics-lab.com/blog/?p=6150

http://www.evconvert.com/article/led-bargraph-battery-monitor
            پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
              دوست گرامی

همانطور که aswhu600 عزیز اشاره کردند بهترین انتخاب استفاده از LM3914 در حالت نقظه ای میباشد :

به عنوان نمونه مدار زیر

تنها از ده LED و چند مقاومت تشکیل شده که میتواند با دقت مناسبی از ولتاژ 11.89V تا 12.65V نمایش دهد

http://www.reuk.co.uk/12-Volt-Battery-Monitor-Circuit-with-LM3914.htm

نمونه مدارهای دیگر :

http://www.circuitstoday.com/12v-battery-level-indicator-circuit-led-bargraph

http://www.electronics-lab.com/blog/?p=6150

http://www.evconvert.com/article/led-bargraph-battery-monitor
              ممنون - من نمیدونم اون VR1 چی هستش میشه در موردش توضیح بدین

دیدگاه

دوست گرامی

VR1 نوعی مقاومت متغییر میباشد که پتانسیومتر نامیده میشود
                پتانسیومترها دارای سه سر جهت اتصال میباشند و مقاومت سر وسط با دو سر توسط یک پیچ کوچک قابل تغییر میباشد

تصویری از انواع پتانسیومتر :

در این طرح بهتر است شما از پتانسیومترهای تنظیم دقیق استفاده فرمایید که البته کمی گرانتر میباشد ولی در عوض مثلا به جای چرخیدن یک دور پیچ تنظیم میتوانید با ده دور ( به صورت خیلی دقیق ) آن زا تنظیم نمایید

نمونه پتانسیومترهای تنظیم دقیق :

دیدگاه

دوست عزیز
                  شرمنده که پست دوگانه شد
                  دسترسی برای حذفش نداشتم
                  از مدیر گرامی بخش تقاضا میکنم زحمت حدفش را بکشند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
                    دوست گرامی

VR1 نوعی مقاومت متغییر میباشد که پتانسیومتر نامیده میشود
                    پتانسیومترها دارای سه سر جهت اتصال میباشند و مقاومت سر وسط با دو سر توسط یک پیچ کوچک قابل تغییر میباشد

تصویری از انواع پتانسیومتر :

در این طرح بهتر است شما از پتانسیومترهای تنظیم دقیق استفاده فرمایید که البته کمی گرانتر میباشد ولی در عوض مثلا به جای چرخیدن یک دور پیچ تنظیم میتوانید با ده دور ( به صورت خیلی دقیق ) آن زا تنظیم نمایید

نمونه پتانسیومترهای تنظیم دقیق :

[img]http://image.made-in-china.com/2
                    + انتخابهای اختیاری بیشتر...f0j00BeATZwWdpqop/Precision-Potentiometer-Pre3296w-.jpg
                    https://www.egr.msu.edu/eceshop/Parts_Inventory/images/50 ohm precision multiturn potentiometer.jpg[/img]
                    خب یه سوال دیگه اینکه این توی مدار چه تاثیری داره من با پروتئوس طراحی گردم مدارو ولی کار نمیکنه ارور میده . میخواستم ببینم از اینه؟
                    من خود پروژه رو پ کردم میتونید چک کنید . ممنون
                    [glow=red,2,300]http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.c...88e344cfb22ac1[/glow]

دیدگاه

lm3914 , lm3915 , lm3916 همشون به خوبی کار میکنن عالی
                      اگه زبانت خوبه فیلم طریقه ی محاسبات و ... رو بگو برات بزارم
                      عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
                      مخترع برتر شمال غرب سال 96
                      مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera
                        lm3914 , lm3915 , lm3916 همشون به خوبی کار میکنن عالی
                        اگه زبانت خوبه فیلم طریقه ی محاسبات و ... رو بگو برات بزارم
                        آره بد نیست - اگر زحمتی نیست بزارید تا دانلود کنم. اگر فیلمی هم در مورد این که چطوری هر یک از قطعات (ترانزیستور - مقاومت - خازن و ...) رو کاربردش رو تو هر مداری توضیح بده ممنون میشم.

دیدگاه

سلام
                          و تشکر از دوستان
                          بنظر من اون چیزی که مهم و کمک شایانی میشه برای استفاده از این ایسی اینه
                          که یه جوانمرد بیاد و اون پایه های ایسی رو توضیح بده
                          پایه های که به ال ای دی وصل که هیچ
                          ولی بغیه پایه ها رو ما چجور باید با مقاومت تنظیم کنیم که مقایر با کاری که میخوایم کنیم باشه
                          حالا شاید استفاده های گوناگونی ازش بشه کرد
                          مثال میزنم خب ولتاژ باتری ها متفاوت مثلا توی همین مثال عکس 12ولت
                          اگر 6 ولت بود چی ؟ اگر 4.5 بود چی ؟

خب برای اینکه سردر گم نشیم رو همین 12 زوم میکنیم تا با تنظیم کردن ایسی اشنا بشیم

خب خود ایسی یه ولتاز تغذیه میخواد ؟
                          و یه ولتازی که تغییرات نشونمون بده با ال ای دی ها ....

خب یه دوستی گفتن که "" تنها از ده LED و چند مقاومت تشکیل شده که میتواند با دقت مناسبی از ولتاژ 11.89V تا 12.65V نمایش دهد ""

خب بر فرض باتری اسیدی 12 ولت هست ؟ ایا وقتی شارژ میشه باتری چه ولتازی داره ؟ 12.56؟؟؟ !!! مگه نباید 13.8 باشه ؟

در کل ما از روی ولتاز باتری داریم نشون میدیم که چقدر شارز شده پس مثلا یه باتری اسیدی 12 ولت تو چه ولتازی خالی و تو چه ولتازی شارز کامل ؟

خب من میام میگم مثلا تو 11 ولت خالی و تو 14 ولت شارز کامل
                          پس اختلاف 3 ولت مثلا

پس ما باید با مقاومت و پایه های خاصی از این ایسی این اختلاف بهش برسونیم که اونم بدونه
                          که اختلاف چقدره برای نمایش با ال ای دی ها

مثلا با تقسیم مقاوومتی یه 3 ولت بسازیم و بدیم به یکی از پایه ها ؟؟؟
                          پایه شناره 5

خب چیزی که منو ازار میده اینه خب ولتاز باتری ما ثابت نیست
                          و اون تقسیماتی که انجام دادیم هی تغییر میکنن
                          مثلا کمی در مورد پایه 4و 6 بگید و همچنین 5

در واقع همین مدار بالا رو تحلیل کنید

کار پایه 7و 8 هم دقیق نفهمیدم گویا مال جریان ال ای دی ها ست

اگه این موارد که ذکر کردم تشریح بشن من میتونم از این ایسی استفاده کنم
                          پیشاپیش تشکر میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farzadstar
                            آره بد نیست - اگر زحمتی نیست بزارید تا دانلود کنم. اگر فیلمی هم در مورد این که چطوری هر یک از قطعات (ترانزیستور - مقاومت - خازن و ...) رو کاربردش رو تو هر مداری توضیح بده ممنون میشم.
                            من خودم با راهنمایی های این دوست عزیز این مدارو ساختم

http://www.youtube.com/watch?v=iIKGvHjDQHs
                            عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
                            مخترع برتر شمال غرب سال 96
                            مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera
                              من خودم با راهنمایی های این دوست عزیز این مدارو ساختم

http://www.youtube.com/watch?v=iIKGvHjDQHs
                              لینک باز نمیشه گویا شاید فیلتر شکن بخواد

و اینکه ساختیش و اگر کپی برداری کردی و مقاومت ها رو جایگزین کردی و نفهمیدی چی به چیه که بدرد نمیخوره
                              یعنی منم و شاید یه بچه هم بتونه اون مدار ببنده
                              و اما اگه فهمیدی چی به چیه ؟ خب چرا یه توضیح کوچیک هم به ما ندادی برادر

من مشکلم اینه ولتاز باتری که کم بشه و زیاد بشه خب تناسب مقاومت ها هم کم و زیاد میشه
                              مدل ساده شو انجا دادم
                              ولی برای شارزر هنوز درکش نکردم

اگه یکی این مدار تحلیل کنه بیشتر میفهمم چی شده و چی منو گیج میکنه

کار پایه 7 ؟ که گویا جریان ال ای دی رو تعیین میکنه
                              و چرا پایه 6 به 7 وصل میشه تو مدار شارزر ؟

و چه ولتازی رو پایه 5 باید تنظیم بشه
                              و مقاومت پایه 4 باهاش مشکل دارم ؟؟؟

چند تا طراحی از این ایسی دیدم که لینکشونم هست ؟ دیدم هر کدوم یه جورن
                              من الان اونقدر نگاه کردم که تقریبا کار پایه ها رو فهمیدم و یه مدار ولتمتر میلی ساختم
                              اما این مدار شارزر رو درک نمیکنم؟

از پایه 7 گرفته داده به 6 که ماکزیمم ولتاز و داخل ایسی 10 مقاومت 1 کیلو که میشه 10 کیلو و وصل میشه به پایه 4
                              با مقدار مقاومتی که داده به پایه 4 اگر ولتاز باتری 12.56 باشه ولتاز 11.89 رو مقاومت r2 افت میکنه

حالا نسبت مقاومت های که به پایه 3 یا همون تغذیه داده و نهایتا با تقسیم ولتاز به پایه 5 رفته رو نمیدونم

در کل گیجم میکنه که چیکار کرده
                              نحوه کار چجوره
                              چون ولتاز باتری کم و زیاد هم میشه نمیتونم تحلیلش کنم

................. مغزمو فاسد کرده oo:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X