اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعمیر پاور کامپیوتر نیم سوز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تعمیر پاور کامپیوتر نیم سوز

سلام خدمت دوستان...
    من یه پاور دارم که همینطور در شکل می بینید مقاومتی رو که دورش خط کشیدم قبلا جزغاله شده بود و از طریق نقشه های پاور تشخیص دادم که مقاومت 22 اهمی هستش و یک مقاومت 22 اهمی جایگزینش کردم اما بعد از اینکه پاور رو روشن کردم شرو کرد به دود کردن و فوری خاموشش کردم....می خواستم از استادید بپرسم که دلیلش چیه...!!!؟؟؟
    این طور که من نقشه های پاور فهمیدم این مقاومت متصل به پایه یکی از ترناس کوچیکا و تغذیه ای سی C494P رو تامین می کنه...ولتاژ 5 ولت دو سر سیم VSB وجود داره...اما وقتی سیم سبز رو وصل میکنم به زمین هیچ ولتاژی ندارم عملا...خازن ها و بقیه مدار سالم هستن از نظر ظاهری البته...دوستان چه پیشنهادی دارن برای درست شدن این پاور؟؟؟؟

اضافه شده در تاریخ :
    هیچکس پیدا نمیشه جواب بده...!!!

:cry2: :cry2: :cry2: :cry2:

پاسخ : تعمیر پاور کامپیوتر نیم سوز

دوست عزیز اون مقاومت به کجا وصل شده؟
    اگر به تغذیه ای سی مربوط میشه بدون ای سی هم پاور رو تست کن.
    یا ای سی رو عوض کن.
    طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
    امروز رو کامل زندگی کن...
    (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gh.kh
      دوست عزیز اون مقاومت به کجا وصل شده؟
      اگر به تغذیه ای سی مربوط میشه بدون ای سی هم پاور رو تست کن.
      یا ای سی رو عوض کن.
      ممنون از پاسختون....
      دو تا نقشه که تقریبا با مدار پاور یکی هستش براتون گذاشتم و همینطور مقاومت رو مشخص کردم.
      من دوتا پاور دارم هر دو همین یه دونه مقاومت سوخته ، فکر نمیکنم مشکل از ای سی باشه چون خیلی کم اتفاق میوفته که داخل منبع سوییچینگ ای سی بسوزه اما باز هم امتحان میکنم

دیدگاه

اون مقاومت با این اهم کم احتمالا فیلتر RC هستش برای تغذیه ای سی .

سوختنش باید جریان زیاد باشه. تمام مداری که ازش جریان میکشه رو جک کنید اتصال کوتاه نشده باشه . خازن هم میتونه تبدیل به مقاومت بشه مخصوصا" الکترولیتش بخار بشه و خشک بشه. این چک رو برای دیودهای بعد از مقاومت و ترانزیستورها و حتی ای سی انجام بدین . فکر کنم با یه اهم متر بشه فهمین ولی بیرون آوردن قظعات مطمعن تره.

دیدگاه

سلام

این خازنی که مشخص کردم باد نکرده ( تویه عکی که ایطوریه )
          چون سر راه آی سی هم هست اگه باد کرده باشه شاید اتصال کوتاه شده و چون یه یرش به 22 اهمه و صله و جریانش از 22 اهمه رد میشه باعث داغ شدن و سوختن 22 اهمه میشه

اگر هم باد نکرده چی کن ببین داغ نمیکنه ؟

دیدگاه

ممنون از اینکه جواب دادید...
            چک کردم دیدم ای سی سوختس...پایه هایه تغذیه به زمین اتصال کوتاه شده بود توسط ای سی...ای سی رو عوض میکنم و امیدوارم ک راه بیفته و مشکله دیگه ای نداشته باشه و اگرم داشت دوباره مزاحم دوستان میشم...
            حالا دوستان زحمت کشیدن وتا اینجا اومدن این یکی پاور هم اگه امکانش هست احیاش کنیم به زندگی برگردونیمش...اوضاعش خیلی خرابه ...سلف خروجی تغذیه ها جزغاله شده...امکانش هس راه بیفته؟؟؟ :eek:
            این تصاویر

دیدگاه

اگه غلط املایی توش بود ببخشید

این دو تا ترانسه رو چک کن اگه سالم بود برو باقیه مطلب رو انجام بده ( از رو یه نقشه )

به احتمال 99% خروجی اتصالی کرده و این بلا سرش اومده
              قبل از کارای زیر از عدم اتصال کوتاه خروجی اطمینان پیدا کن

اینم میشه درست کرد
              بشرط:
              اولین کار هرچی نیمه هادی تویه مداره باید تست بشه ( دیود و ترانزیستور و مایفت و ... )
              اول پل دیود ورودی تست شود

دومین کار خازن ها و مقاومت ها تست شود ( خازن رو بیشتر از رویه شکل ظاهری میشه فهمید )

سومین کار آی سی ها رو از مدار در بیار بعدش از رویه دیتاشیت مدار تستش رو ببند و از سالم بودنشون اطمینان پیدا کن

حالا عذاب آورترین کار ( پیچیدن سلف )

این کار توی چندین مررحله انجام میشه

1- اندازه گیری قطر سیم ها با کولیس

2- یکی از سیم ها رو از برد در میاری بعد شروع به باز کردن حلقه به حلقه از رو یه هسته میکنی بعد میبینی که به کجا وصل شده
              تعداد حلقه های باز شده رو میشمری و همراه این که از چه جهتی باز شده و قطرش چقدره و ابتدا و انتها به کجا وصل شده و دقیق یاداشت میکنی

3- مرحله 2 رو برای همه ی سیم پیچ ها انجام بده ( فقط مطلبی رو که قرمز نوشتم برای همه سیم ها یاداشت کن )

4 - حالا برو سیم ها رو بخر رو از رو یه مقادیری که یادداشت کردی شروع به پیچیدن کن

دیدگاه

این پاور احتمالا مدار محافظش از کار افتاده .ه سلف اتیش گرفته تا حالا بیشتر از 40 تا تعمیر کردم اینجوری ندیده بودم :eek:
                مقاومت های شانت برای تشخیص اتصال کوتاه سالمن ؟؟
                میگن یه نخ سیگار به آدم ارامش میده!
                به اندازه یه سیگار نبودی!

دیدگاه

ممنون از اینکه کمک می کنید که مشکلم حل بشه....

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده
                  به احتمال 99% خروجی اتصالی کرده و این بلا سرش اومده
                  قبل از کارای زیر از عدم اتصال کوتاه خروجی اطمینان پیدا کن

اینم میشه درست کرد
                  بشرط:
                  اولین کار هرچی نیمه هادی تویه مداره باید تست بشه ( دیود و ترانزیستور و مایفت و ... )
                  اول پل دیود ورودی تست شود

دومین کار خازن ها و مقاومت ها تست شود ( خازن رو بیشتر از رویه شکل ظاهری میشه فهمید )

سومین کار آی سی ها رو از مدار در بیار بعدش از رویه دیتاشیت مدار تستش رو ببند و از سالم بودنشون اطمینان پیدا کن
                  اون دوتا ترانزیستور رو چک کردم سالم بودن...
                  دیود و ترانزیستور ها ظاهرا سالمن اما باز هم با اهم متر تستشون میکنم...
                  خازن ها هم ظاهرا سالمل و مشکلی ندارن...

نوشته اصلی توسط سامان نیکنیا
                  این پاور احتمالا مدار محافظش از کار افتاده .ه سلف اتیش گرفته تا حالا بیشتر از 40 تا تعمیر کردم اینجوری ندیده بودم :eek:
                  مقاومت های شانت برای تشخیص اتصال کوتاه سالمن ؟؟
                  منظورتون از مدار محافظ کدوم قسمته مدار هستش؟!
                  مقاوت های شانت کدوم مقاوت هستش؟؟!

من یه تصویر از پشت بورد میزارم براتون....
                  اون قسمت زرد رنگ سلف هستش که سوختع...
                  و کادر قرمز مربوط میشه به چک بزرگه که همونطور ک از شک پیداست جریان زیادی از ترانس کشیده شده که باعث تیره شدن وذوب شدن کمی از مدار شده

دیدگاه

سلام
                    باید چند تا مقاومت پر وات بین خروجی ها و زمین باشه که کارش اینه :
                    در زمان اتصال کوتاه یه ولتاژ روش میافته و اون ولتاژ یه ترانزیستور رو روشن میکنه و اون ترانزیستور تغذیه ای سی رو میدزده و این صورتاور خاموش میشه
                    احتمالا محافظ اتصال کوتاه شما از کار افتاده و پاور رو خاموش نکرده و گرنه دلیلی بر اینجوری سوختن این سلف نیست

دیدگاه

سلام
                      باید چند تا مقاومت پر وات بین خروجی ها و زمین باشه که کارش اینه :
                      در زمان اتصال کوتاه یه ولتاژ روش میافته و اون ولتاژ یه ترانزیستور رو روشن میکنه و اون ترانزیستور تغذیه ای سی رو میدزده و این صورتاور خاموش میشه
                      احتمالا محافظ اتصال کوتاه شما از کار افتاده و پاور رو خاموش نکرده و گرنه دلیلی بر اینجوری سوختن این سلف نیست
                      سلام دوسته من اگه نکات تعمیرتونو تو یک فایل ورد به صورت خلاصه و مفید بنویسین ممنون میشم و برای همه اینجا بزارین
                      برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
                      راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

بفرمایید
                        http://www.soloelectronica.net/fuentes/Power%20Supply%20Repair.pdf

دیدگاه

بفرمایید
                          http://www.soloelectronica.net/fuentes/Power%20Supply%20Repair.pdf
                          ممنون ولی اموزش خودتون یه چیز دیگس
                          برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
                          راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

دوست عزیز منم طبق همین و یه اموزش دیگه که تو گوگل سرچ کنید پیدا میشه پیش میزم .

دیدگاه

ممنون از دوستان ک کمک کردن تا این پاورایه سوخترو تعمییر کنم...یه دنیا ممنون... :applause: :wow:
                              دوستان یه سوال دیگه ای دارم اونم اینه ک بعضی ولتاژا کمتر یا بیشتر از مقدار نامی هستند برای اینکه ولتاژها ثابت و به نقدار نامی برسه باید چیکار کنم؟
                              مثلا ولتاژ 12-رو 11/1-در خروجی دارم...
                              ممنون میشم راهنماییم کنید...
                              و یه سوال دیگه چه ترفندی میشه زد که از پاور برای منبع تغذیه ازمایشگاهی استفاده کرد با امکان نمایش ولتاژ خروجی و مدار اتصال کوتاه...
                              راستی سیم خاکستری ماله چیه؟ نوشته شده PG????

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X