اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سئوال: صوت روی سیم تلفن چگونه انتقال پیدا میکنه ؟ (پهنای باند-آنالوگ/دیجیتال)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سئوال: صوت روی سیم تلفن چگونه انتقال پیدا میکنه ؟ (پهنای باند-آنالوگ/دیجیتال)

دوستان من روی یک پروژه کار می کنم که نیاز به انتقال داده روی خط تلفن رو دارم بوسیله کد کردن روی صدا...
    می خواستم بدونم داده روی تلفن چگونه کد میشود و نوع مدولاسیون و مشخصات انتقال و نیز میزان حجم داده انتقالی در مورد صدا ها در تلفن چقدره ؟
    ممنون

پاسخ : سئوال: صوت روی سیم تلفن چگونه انتقال پیدا میکنه ؟ (پهنای باند-آنالوگ/دیجیتال)

نوشته اصلی توسط dddjaaali
    دوستان من روی یک پروژه کار می کنم که نیاز به انتقال داده روی خط تلفن رو دارم بوسیله کد کردن روی صدا...
    می خواستم بدونم داده روی تلفن چگونه کد میشود و نوع مدولاسیون و مشخصات انتقال و نیز میزان حجم داده انتقالی در مورد صدا ها در تلفن چقدره ؟
    ممنون
    سلام
    برای این که بتونید صوت رو بفرستید باید به صورت آنالوگ روی خط موجتون رو سوار کنید
    برای این کار از یه تقویت کننده Op-Amp صوت رو به اندازه کافی تقویت کنید بعد با یه سلف
    تزویج که تو بازار بهش میگن چوک مخابراتی اون رو روی خط سوار کنید.
    این رو هم در نظر داشته باشید صوت نه مدوله میشه ، نه به صورت دیجیتال کد میشه و
    به هیچ شکل دیگه ای تغییر نمیکنه بلکه شما باید فقط با یه سلف تزویج هم تطبیق امپدانس
    بدید و هم مدار رو از برق تلفن ایزوله کند

دیدگاه

پاسخ : سئوال: صوت روی سیم تلفن چگونه انتقال پیدا میکنه ؟ (پهنای باند-آنالوگ/دیجیتال)

Ok

Data"ye man be soorate digitale"
      soali ke pish miad ine ke chejoori data ro bayad rooye sowt savar konam ?

ye rah mitoone quantize kardane signale analog bashe ke ba sathaye mokhtalef data ro rooye signale analog savar kard va az oon taraf baz kard
      chizi ke be nazar mirese ine ke avalan ma ta che had datamoon ghabele bazyabie va in ke ferequance va pahnaye bandi ke ma azadim roosh kar ****m cheghade che mosalaman hameye pahnaye band nabayad baraye signale telephon bashe va servisayi mese adsl bazeye ferequany e khodeshoono bayad dashte bashan va vared oon mahdoode ha nashod...

دیدگاه

Ok

Data"ye man be soorate digitale"
        soali ke pish miad ine ke chejoori data ro bayad rooye sowt savar konam ?

ye rah mitoone quantize kardane signale analog bashe ke ba sathaye mokhtalef data ro rooye signale analog savar kard va az oon taraf baz kard
        chizi ke be nazar mirese ine ke avalan ma ta che had datamoon ghabele bazyabie va in ke ferequance va pahnaye bandi ke ma azadim roosh kar ****m cheghade che mosalaman hameye pahnaye band nabayad baraye signale telephon bashe va servisayi mese adsl bazeye ferequany e khodeshoono bayad dashte bashan va vared oon mahdoode ha nashod...
        لطفا فارسی تایپ کنید
        ببینید شما اگر بخاید اطلاعات رو از طریق تلفن بفرستید با این روش به بیت ریت خیلی پایین
        میتونید دسترسی داشته باشید یه راه دیگه استفاده از دایال پ هست که هم بیتریت بالاتری میده هم امنیت بیشتر
        توی تلفن یه محدوده فرکانسی خاصی رو در نظر میگیرن و توی سوییچ مخابرات از اون نمونه برداری میشه و به صورت دیجیتال ارسال
        میشه این قضیه یه مقدار محدودیت ایجاد میکه

دیدگاه

اوکی...

دایل پ تا چه حد سرعت داره ? 56K ?

بعد برای ارسال داده به صورت دایل پ میشه از ماژول آماده ای استفاده کرد یا خودم باید پروتکل رو پیاده سازی کنم.
          سریع ترین روشی که بشه داده ها رو ارسال کرد بدون نیاز به سرویس خاصی چی هستش..

دیدگاه

اوکی...

دایل پ تا چه حد سرعت داره ? 56K ?

بعد برای ارسال داده به صورت دایل پ میشه از ماژول آماده ای استفاده کرد یا خودم باید پروتکل رو پیاده سازی کنم.
            سریع ترین روشی که بشه داده ها رو ارسال کرد بدون نیاز به سرویس خاصی چی هستش..
            من زیاد دایال پ اطلاعات ندارم توی google سرچ کنید
            اگر با هایپر ترمینال توی xp با یه یه نفر دیگه ارتباط بگیرید سرعت رو 64kb میزنه

دیدگاه

من قبلنا یکم راجع به این کار جستجو کردم. پهنای باند خط تلفن حدود 3kHz هست و خیلی کمه چون فقط صوت باهاش منتقل می شه و یه فیلتر پایین گذر خفن توی مرکز تلفن داره.
              برای انتقال داده یه سری آی سی هست که به صورت FSK داده دیجیتال رو می فرسته روی خط تلفن (مثل FX469). البته نرخ بیتش کمه. برای نرخ بیتِ بالاتر (که یه بحثِ مخابراتی و کدینگ و ایناست) شما نهایتاً می رسی به چیزی که قبلاً اختراع شده و اسمش هست مودمِ Dial-up! الآن USBش هم هست که قدِ یه قوطی کبریته!
              دوم، برای کد کردنِ صدا یا مثلاً پنهان کردنِ اطلاعات روی صدا، شما اول باید یه روشِ کار داشته باشی. الگوریتم، روش علمی، بازه های فرکانسی و DFT و FFT و مباحث مخابرات دیجیتال و رمزنگاری و تصحیح خطا و بازیافت داده و این حرفا.
              وقتی روی کاغذ رسیدی به این که سیستم قابلیت انجام داره و SNR خوبی داره و اون سمت می تونی داده رو از توی صوت دربیاری و صوت هم زیاد مخدوش نشه، تازه می رسی به پیاده سازیِ سیستم که شامل یه سری مبدل A/D و D/A و ابزار پردازش که می تونه کامپیوتر، یا میکروکنترلر باشه..

بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X