اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت یک مدار سوئیچینگ بوست

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت یک مدار سوئیچینگ بوست

با سلام خدمت مهندسین محترم
    چند تا سوال دارم در مورد ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ از نوع بوست
    شرح کلی مدار: ابتدا ولتاژ برق شهر توسط یه مدار یکسوساز دیودی و صافی خازنی به ولتاژ 310 ولت DC تبدیل میشه بعد ما میخوایم این ولتاژو توسط ترانزیستور های سوئیچینگ مثل J13007 به 2000 ولت متناوب مربعی با توان خروجی در حد 60 تا 70 وات تبدیل کنیم جریان خروجی در حد 30 تا 35 میلی آمپر هستش
    فرکانس سوئیچینگ هم 40 کیلو هرتز باید باشه
    برای این کار ولتاژ DC تولید شده از برق شهر رو توسط ترانزیستورها سوئیچ میکنیم با فرکانس 40 کیلوهرتز و ولتاژ می افته دو سر یه ترانس سوئیچینگ که با توجه به نسبت تبدیلش ولتاژ 2000 ولت در ثانویه اش تولید میشه با توان خروجی در حد 60 تا 70 وات
    مشکل ما ساخت ترانس سوئیچینگ اونه چون سیمش گیر نمی آد سیمش بصورت 15 رشته هستش که نسبت به هم عایقن و بعد با هم تو یه عایق دیگه پیچییده شده
    بخاطر فرکانسش اینجوریه
    حالا سوال من اینه کسی راه حلی واسش داره یا میتونه همچین مداری رو بسازه ؟
    شماتیک مدارو هم میذارم تا دید بهتری پیدا کنین
    ترانس T2 همون ترانسی هستش که کار تبدیل ولتاژو انجام میده
    :job:
    اینم عکس سیمی که ازش استفاده شده :
    همانطور که میبینید یه سیم که از چند رشته سیم عایق دیگه درست شده

پاسخ : ساخت یک مدار سوئیچینگ بوست

نوشته اصلی توسط hamon2020
    با سلام خدمت مهندسین محترم
    چند تا سوال دارم در مورد ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ از نوع بوست
    شرح کلی مدار: ابتدا ولتاژ برق شهر توسط یه مدار یکسوساز دیودی و صافی خازنی به ولتاژ 310 ولت DC تبدیل میشه بعد ما میخوایم این ولتاژو توسط ترانزیستور های سوئیچینگ مثل J13007 به 2000 ولت متناوب مربعی با توان خروجی در حد 60 تا 70 وات تبدیل کنیم جریان خروجی در حد 30 تا 35 میلی آمپر هستش
    فرکانس سوئیچینگ هم 40 کیلو هرتز باید باشه
    برای این کار ولتاژ DC تولید شده از برق شهر رو توسط ترانزیستورها سوئیچ میکنیم با فرکانس 40 کیلوهرتز و ولتاژ می افته دو سر یه ترانس سوئیچینگ که با توجه به نسبت تبدیلش ولتاژ 2000 ولت در ثانویه اش تولید میشه با توان خروجی در حد 60 تا 70 وات
    مشکل ما ساخت ترانس سوئیچینگ اونه چون سیمش گیر نمی آد سیمش بصورت 15 رشته هستش که نسبت به هم عایقن و بعد با هم تو یه عایق دیگه پیچییده شده
    بخاطر فرکانسش اینجوریه
    حالا سوال من اینه کسی راه حلی واسش داره یا میتونه همچین مداری رو بسازه ؟
    شماتیک مدارو هم میذارم تا دید بهتری پیدا کنین
    ترانس T2 همون ترانسی هستش که کار تبدیل ولتاژو انجام میده
    :job:
    اینم عکس سیمی که ازش استفاده شده :
    همانطور که میبینید یه سیم که از چند رشته سیم عایق دیگه درست شده
    حداکثر ابعاد و اندازه و شرایط دمایی و نوع بار خروجی(اگه بگید بهتره نگید هم مهم نیست ) رو بگید ما براتون می سازیم .
    این چیزی که کشیدید به هیچ وجه کار نخواهد کرد خیالتون راحت .

دیدگاه

میشه بگید به چه دلیل کار نمیکنه ؟
      این یه طرحه که ساخته شدش موجوده
      خروجی به یه سنسور پیزو وصل میشه که احتیاجی به جریان نداره
      شرایط دمایی حداکثر تا 90 درجه فکر نکنم بیشتر بشه

دیدگاه

میشه بگید به چه دلیل کار نمیکنه ؟
        این یه طرحه که ساخته شدش موجوده
        خروجی به یه سنسور پیزو وصل میشه که احتیاجی به جریان نداره
        شرایط دمایی حداکثر تا 90 درجه فکر نکنم بیشتر بشه
        این یه طرح کاملا آماتوریه که اگر هم کار کنه اصطلاحا دائم کار نیست یا 24/7 نیست چون معمولا self-oscillating ها با وجود یه بار مشخص استیبل می شن و اگر بار رو بردارید یا تغییری توی بار ایجاد بشه از استیبل در میاد و می سوزه .
        اگه نیازتون حرفه ای باشه اینا جواب نمی ده دیگه خودتون می دونید .

دیدگاه

دقیقاً حرف شما درسته
          این مدار بصورت دائم کار نیست و فقط زمانی که لازمه توسط یک کلید ورودی برق شهر بهش وصل میشه و نهایت 40 دقیقه بصورت دائم کار میکنه بعد قطع میشه و بار هم در خروجی بصورت دائم بهش وصله شاید در روز نهایت 8 ساعت ازش استفاده شه
          خیلی حرفه ای نیست مدارش ولی جواب کارو میده
          مشکل ما الان ساخت اون ترانس T2 هستش که کار تبدیل ولتاژو انجام میده
          کسی یا شرکتی اینکارو انجام میده ؟
          اگه شما برای ساختش نظری دارین یا مداری پیشنهاد میکنین ممنون میشم راهنمایی کنین

دیدگاه

دقیقاً حرف شما درسته
            این مدار بصورت دائم کار نیست و فقط زمانی که لازمه توسط یک کلید ورودی برق شهر بهش وصل میشه و نهایت 40 دقیقه بصورت دائم کار میکنه بعد قطع میشه و بار هم در خروجی بصورت دائم بهش وصله شاید در روز نهایت 8 ساعت ازش استفاده شه
            خیلی حرفه ای نیست مدارش ولی جواب کارو میده
            مشکل ما الان ساخت اون ترانس T2 هستش که کار تبدیل ولتاژو انجام میده
            کسی یا شرکتی اینکارو انجام میده ؟
            اگه شما برای ساختش نظری دارین یا مداری پیشنهاد میکنین ممنون میشم راهنمایی کنین
            1) به هر حال بازم می گم برای 40 دقیقه هم زیاد نمی تونید رو اینجور چیزا حساب کنید .
            2) ما انجام می دیم ولی به صورت کامل . یعنی یه قسمت مثلا ترانس رو به تنهایی انجام نمی دیم و مدار کامل رو می سازیم و 1 سال هم گارانتی می کنیم .
            3) اما اگه مشکلتون فقط ترانس هست شرکت " ظفر شرق " رو بهتون معرفی می کنم . ولی قیمتی که ازتون می گیره برای یک عدد و زمان تحویلشون زیاد مناسب نیست .

دیدگاه

به نظر شما یه همچین مداری حدوداً چند در می آد؟
              برای یدونه و بالای 50 تا؟
              در ضمن این شرکتی که گفتید ترانس سوئیچینگ میسازه؟
              EI35 هسته ترانس ما اینه و در حد ترانس سوئیچینگه هایی که تو پاورهای کامپیوتر هستش
              البته جسارت نشه گفتم اشتباهی نشه
              منظورم این نوع ترانسها هستش

دیدگاه

به نظر شما یه همچین مداری حدوداً چند در می آد؟
                برای یدونه و بالای 50 تا؟
                در ضمن این شرکتی که گفتید ترانس سوئیچینگ میسازه؟
                EI35 هسته ترانس ما اینه و در حد ترانس سوئیچینگه هایی که تو پاورهای کامپیوتر هستش
                البته جسارت نشه گفتم اشتباهی نشه
                منظورم این نوع ترانسها هستش
                1) باید هزینه ی متریال محاسبه بشه هزینه ی طراحی محاسبه بشه + 20 در صد هم سود شرکت به علاوه ی 6 درصد مالیات که برای 50 تا هزینه های دیگه غیر از متریال سرشکن می شه
                2) اگه یه سرچی می کردید جواب سوالتون رو بهتر می گرفتید . بله این شرکت ترانس سوییچینگ می پیچه و های ولتاژ هم انجام می ده . البته کار شما زیاد هم های ولتاژ نیست .یا به عبارتی اصلا های ولتاژ نیست.
                3) پاور کامپیوتر معمولا EI33 هست .
                4) خواهش می کنم . همون اول متجه منظورتون شدم و کلیه ی جواب ها رو هم بر مبنای سوییچینگ بهتون دادم .

دیدگاه

ببخشید امیدوارم ناراحت نشده باشید
                  من به این خاطر اینو گفتم که شرکتی که شما گفته بودید تو سایتش چیزی از ترانس سوئیچینگ نگفته بود اگه آدرس سایتش این باشه
                  http://zafarshargh.blogfa.com/
                  من چند تا شرکت دیگه هم پیدا کردم که اینکارو انجام میدن مثل http://www.khk-co.com/khadamat.htm یا http://www.zafarco.com/
                  در مورد قیمت هم شما درست میگید قیمت قطعه و طراحی و... همه درست ولی مسلماً شما یه قیمت حدودی دستتون هست دیگه
                  که ببینیم اصلا میصرفه یا نه؟

دیدگاه

ببخشید امیدوارم ناراحت نشده باشید
                    من به این خاطر اینو گفتم که شرکتی که شما گفته بودید تو سایتش چیزی از ترانس سوئیچینگ نگفته بود اگه آدرس سایتش این باشه
                    http://zafarshargh.blogfa.com/
                    من چند تا شرکت دیگه هم پیدا کردم که اینکارو انجام میدن مثل http://www.khk-co.com/khadamat.htm یا http://www.zafarco.com/
                    در مورد قیمت هم شما درست میگید قیمت قطعه و طراحی و... همه درست ولی مسلماً شما یه قیمت حدودی دستتون هست دیگه
                    که ببینیم اصلا میصرفه یا نه؟
                    خواهش می کنم دوست عزیز ، چرا ناراحت بشیم .
                    مسلما حدود قیمت رو می دونیم ولی مطمئن باشید کسی که می گه : "ببینیم اصلا می صرفه یا نه " براش نمی صرفه .
                    از همکارای دیگه قیمت رو بگیرید خودتون متوجه می شید .

دیدگاه

سلام
                      البته شما حق دارید اینو بگید
                      من به این خاطر اینو گفتم چون نمیدونم شما بردی که قراره طراحی کنید در چه حدیه و چه امکاناتی قراره بهش اضافه کنید در مقایسه با شماتیکی که من گذاشتم
                      چون قیمت چیزی که ما نمونش رو داریم حدودی میشه در آورد ولی چیزی رو که نمیدونم چیه چطور باید قیمتشو بفهم؟

دیدگاه

سلام
                        البته شما حق دارید اینو بگید
                        من به این خاطر اینو گفتم چون نمیدونم شما بردی که قراره طراحی کنید در چه حدیه و چه امکاناتی قراره بهش اضافه کنید در مقایسه با شماتیکی که من گذاشتم
                        چون قیمت چیزی که ما نمونش رو داریم حدودی میشه در آورد ولی چیزی رو که نمیدونم چیه چطور باید قیمتشو بفهم؟
                        1) معمولا اگر به یک شخص بدید بسازه قیمتش از اینکه به یک شرکت بدید پایین تر در میاد ولی از نظر اعتبار و گارانتی ممکنه بعدا به مشکل بخورید . دلیلش هم اینه که شرکت باید علاوه بر هزینه ی متریال ،هزینه های خودشو هم در بیاره که شامل بیمه مالیات آب برق گاز و حقوق کارمند اجاره ی جا و ... می شه .

2) به خاطر همین وقتی یک شخصی مراجعه می کنه یا تماس می گیره از قیمتی که بهش می دهند یا می دهیم :biggrin: کپ می کنه و فکر می کنه اینا چه قدر می خوان توی فلان چیز بخورند . در صورتی که ما خیلی از کارها رو انجام دادیم که واقعا چیزی جز ضرر واسمون نمونده و ته پروژه یه چیزی هم از جیب گذاشتیم تا حمع شه و بعدش هم که داستان گارانتی ... البته برعکسش هم بوده .

3) بنابراین اینکه شما می فرمایید "چون قیمت چیزی که ما نمونش رو داریم حدودی میشه در آورد ولی چیزی رو که نمیدونم چیه چطور باید قیمتشو بفهم؟" این واسه زمانیه که این کار بره رو تعداد تا بشه از روی متریال یه قیمت حدودی درآورد نه اینجوری .

4) این کار چون سیم و عایق بندی خاص احتیاج داره ، حداکثر ابعاد و اندازه (طول عرض ارتفاع ) رو بدید تا قیمت حدودی رو در بیارم .

دیدگاه

سلام مهندس
                          در مورد قیمت و باقی قضایا حق با شماست به هر حال شرکت خرج داره ما هم نمی خوایم شما ضرر کنی
                          اندازه ترانس EI 35 هستش 35*4.5 میلی متر هستش سیم استفاده شده هم از نوع لیتز LITZ هستش
                          من شمردم 15 رشته بودش
                          تو اندازه برد محدودیت خاصی وجود نداره

دیدگاه

یه سوالی داشتم دوستانی که میدونن اگه جواب بدن ممنون میشم
                            فرض کنیم ما ولتاژ ورودی که به یک ترانس سوئیچینگ میدیم رو میدونم با فرکانسشو و ولتاژ خروجی که میخوایم که میدونیم و جریان اونو
                            چطوری باید نسبت دورهای اولیه و ثانویه اونو بدست بیاریم این نوع ترانس ها هم محاسباتشون مثل ترانسهای معمولی هستش
                            یعنی همون فرمول N1/N2=v1/v2=i2/i1 و بقیه فرمولهایی که هست
                            اگه دوستان یادشون باشه تو کتاب الکترونیک کاربردی دوره هنرستان یه بخشی برای محاسبات ترانس های معمولی بود :read:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X