اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فاصله هوایی در فلای بک؟؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فاصله هوایی در فلای بک؟؟؟؟؟

سلام
    مگه نباید سلفی که معمولا در منابع سوییچینگ گذاشته میشه
    تو نوع فلای بک روی ترانس با فاصله هوایی ایجاد کرد ؟؟؟
    الان من هر چی از این اداپتور ها باز می کنم نه سلف تو خروجی دارن نه ترانسشون فاصله هوایی

پس چه طوریاست ؟

یه سوال دیگه وقتی یک ترانس داریم تو مدل سازی یک سلف نشتی داریم که مقدارش خیلی کمه
    و یک سلف اصلی من شنیدم که مقدار این سلف اصلی خیلی بزرگه به طوری که میشه بهش گفت بی نهایت ؟؟؟؟

اضافه شده در تاریخ :
    کسی کمک نمی کنه ؟
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

پاسخ : فاصله هوایی در فلای بک؟؟؟؟؟

مگه نباید سلفی که معمولا در منابع سوییچینگ گذاشته میشه
    تو نوع فلای بک روی ترانس با فاصله هوایی ایجاد کرد ؟؟؟
    سلف در منابع فوروارد لازمه. اما در منابع فلایبک چون خود ترانس انرژی روذخیره میکنه سلف نیاز نیست.
    الان من هر چی از این اداپتور ها باز می کنم نه سلف تو خروجی دارن نه ترانسشون فاصله هوایی
    فاصله هوایی معمولا اونقدری زیاد نیست که بدون دقت بشه دیدش و معمولا با همون چسبی ک هسته رو میچسبونن ایجاد میشه ضمنا برای دیدن این فاصله باید هسته رو باز کرد شما بازش کردید؟

دیدگاه

با سلام
      دوست عزیز فاصله هوایی در حد ضخامت یک تا دو برگ کاغذ است .

دیدگاه

سلام

منم می دونم خیلی این فاصله کمه ولی با این که هسته رو باز کردم چیزی ندیدم
        اگر از روش Single Transistor Forward Converter استفاده شده باشه هم باید خودشون سلف بزارن ولی هیچی نیست

اضافه شده در تاریخ :
        کسی جواب سوال ما رو نمی خواد بده
        در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

با سلام
          وجود فاصله هوایی الزامی نیست بستگی به نوع توپولوژی ، قطعات ، فرکانس کار ،... دارد باید شماتیک مدار مورد نظر را ارائه دهید تا بتوان اظهار نظر درست ارائه کنیم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
            با سلام
            وجود فاصله هوایی الزامی نیست بستگی به نوع توپولوژی ، قطعات ، فرکانس کار ،... دارد باید شماتیک مدار مورد نظر را ارائه دهید تا بتوان اظهار نظر درست ارائه کنیم .
            وقتی می گیم فلای بک یعنی باید فاصله هوایی داشته باشه اصولا
            وقتی چیز دیگه ای باشه اصولا سلف می خواد
            هر دو هم برای ذخیره انرژی از نوع جریان

حالا اگه هر مدلی هم باشه یه چیزی برای این ذخیره سازی انرژی از نوع جریان می خواد غیر از اینه؟

دیدگاه

با سلام
              دوست عزیز به لینک زیر نگاه کنید :
              http://www.dos4ever.com/flyback/flyback.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
                با سلام
                دوست عزیز به لینک زیر نگاه کنید :
                http://www.dos4ever.com/flyback/flyback.html
                سلام
                منظورتون کدوم قسمته
                قسمت اخر که مدار رو تکمیل کرده و فاصله هوایی نذاشته
                منم سوالم همینه که چرا فاصله هوایی نذاشته
                اگه اونجا توضیح داده من اصلا انگلیسیم خوب نیست

دیدگاه

با سلام
                  راجع به فاصله هوایی Air Gap توضیح داده در این قسمت :

Ferrite cores for inductors and transformers for power applications therefore have an air gap. An air gap reduces the effective permeability and thus the magnetic flux. The larger the air gap, the stronger the reduction in flux an the higher the maximum current the inductor can handle. We say that the magnetic energy is stored in the air gap. The photograph shows several inductors for DC/DC converters salvaged from old PCBs from PCs, Laptops etc. If you consider playing with DC/DC converters it is best to buy at least one decent inductor with a known inductance, series resistance and maximum current. The inductor in front of the picture is the 100uH "reference" inductor I use.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
                    با سلام
                    راجع به فاصله هوایی Air Gap توضیح داده در این قسمت :

Ferrite cores for inductors and transformers for power applications therefore have an air gap. An air gap reduces the effective permeability and thus the magnetic flux. The larger the air gap, the stronger the reduction in flux an the higher the maximum current the inductor can handle. We say that the magnetic energy is stored in the air gap. The photograph shows several inductors for DC/DC converters salvaged from old PCBs from PCs, Laptops etc. If you consider playing with DC/DC converters it is best to buy at least one decent inductor with a known inductance, series resistance and maximum current. The inductor in front of the picture is the 100uH "reference" inductor I use.
                    من که نفهمیدم اگه این جا می گه فاصله هوایی بزاریم منم می گم باید بزاریم
                    اگه می گه نزار من می گم چرا ؟

دیدگاه

با سلام
                      توی اون مقاله که لینکش را برایتان گذاشتم که همه سلف ها در تصاویر هم فاصله هوایی دارند در ترانسها هم همانطور که در تصاویر پیداست بین نقطه اتصال هسته E,E ترانسها یک درز کوپک وجود دارد که همان فاصله هوایی است حالا در مورد سئوال اول شما که چرا در آداپتورها فاصله هوایی ندیده اید باید بگویم شاید آداپتور شما سویچینگ نبوده و شاید هم از توپولوژی فلای بک استفاده نکرده باید مدار اداپتور شما را کاملا وارسی شود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
                        با سلام
                        توی اون مقاله که لینکش را برایتان گذاشتم که همه سلف ها در تصاویر هم فاصله هوایی دارند در ترانسها هم همانطور که در تصاویر پیداست بین نقطه اتصال هسته E,E ترانسها یک درز کوپک وجود دارد که همان فاصله هوایی است حالا در مورد سئوال اول شما که چرا در آداپتورها فاصله هوایی ندیده اید باید بگویم شاید آداپتور شما سویچینگ نبوده و شاید هم از توپولوژی فلای بک استفاده نکرده باید مدار اداپتور شما را کاملا وارسی شود.
                        اداپتوره که حتما سوییچینگ هست
                        اینو شک نداشته باشین
                        اگه روش دیگه ای باشه باید تو خروجی سلف بزارن که این کار رو نکردن
                        مگر این که اینا فلای بک باشن و فاصله هوایی رو سفارشی براشون درست کرده باشن و توی قسمت وسط هسته که داخل قاب هست باشه و این طوری یعنی این که ما نمی بینیم در واقع وجود داره ولی ما نمی بینیم
                        الان دو تا مدل مختلف رو باز کردم یکیشون با همین چسب عایق کاری ترانس فاصله هوایی رو ایجاد کرده ولی اون یکی نه اونی که فاصله هوایی نداره از این پنج ولت های جمع جور که بهش کابل usb وصل می شه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed
                          سلام به دوستان . ببخشید که وارد بحثتون شدم . من تو این زمینه صاحب نظر نیستم ولی چند روز پیش یک درایور ال ای دی خارحی (چینی) رو بدلیلی باز کردم با موضوع شما روبرو شدم ودلیلشم نفهمیدم (حتی هسته رو بیرون آوردم و به هم چسبوندم اونی که شما میگی نبود یعنی قسمت وسط هسته هم مثل دو قسمت کناری به هم میچسبیدن ) واتفاقا راندمان خیلی خوبی هم داست (96%) وجریان خروجیش هم 900 میلی آمپر بود .اگر ممکنه توضیح بدید ممنون میشم .ضمنا از فرصت استفاده کنم .من یک مدار فلای بک بستم راندمانش خیلی پایین (65%) خازنهای فیلتر ورودی و خروجی رو هم بارها محاسبه وبا آزمونو خطا کمو زیاد کردم ولی بالا نرفت .اگر ممکنه راهنماییم کنید .با سپاس فراوان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abmortezapour
                            سلام
                            بهترین کار اینه که یه تایپیک در مورد مشکلتون درست کنید
                            و در ضمن نقشه مدار و عکس هاتون هم بزارین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed
                              سلام
                              دوست عزیز ممکنه یه شماره تماس به من بدید .متشکرم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X