اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کدوم تو صنعت بهتره، NTC یا PTC ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کدوم تو صنعت بهتره، NTC یا PTC ؟

کدوم تو صنعت بهتره، NTC یا PTC ؟ علتش چیه؟
    Never regard study as a duty,but as a enviable opportunity to learn to know the liberating influence of beauty in the realm of the spirit for your own personal joy and to the profit of the community to which your later work belongs
    Albert Einstein

پاسخ : کدوم تو صنعت بهتره، NTC یا PTC ؟

:nerd:
    بستگی داره که پروژت چی باشه؟ ولی در کل PTC بهتره
    اگه بگی که پروژت چیه بهتر می تونم کمکت کنم.

دیدگاه

راستش من پروژه ندارم.استاد ابزار دقیقمون این سوال رو کرد.میخواستم فقط بدونم.اگه علتشو بگید ممنون میشم.البته خودم فکر میکنم علتش به خاطر اینه که تو صنعت اکثر قطعات گرما تولید میکنن و گرما رو افزایش میدن. :question:
      Never regard study as a duty,but as a enviable opportunity to learn to know the liberating influence of beauty in the realm of the spirit for your own personal joy and to the profit of the community to which your later work belongs
      Albert Einstein

دیدگاه

نمی تونی بصورت قطعی بگی کدوم بهتره.
        هر جا ممکن استفاده فرق کنه
        خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

مطمینید که استادتون همچین سوالی پرسیده ؟

اگه از نظر کاربرد باشه که هردوشون به وفور استفاده میشن مثلا PTC در درایورهای موتور AC یا بالاستهای الکترونیکی و NTC در UPS ها در ورودی برخی تغذیه های سوییچینگ ( مکمل VDR) و.....

از نظر خطی بودن یا نبودن هم تقریبا مثل همند ( اینکه میگم بودن یا نبودن با توجه به منحنی ها در محدوده های مشابه )

سوال استادتون به نظر یکم بی معنی میاد . ( با عرض پوزش )
          آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
          سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

راستش خودمم نمیدونم چرا همچین سوالی رو پرسیده؟ :angry: الله اعلم.
            شما گفتی فرقی با هم ندارن ولی آقای jack گفتن PTC بهتره.میشه یک کمی بیشتر توضیح بدید.برای خودم جالبه بدونم تو کجاها کدوم نوعش بهتره.
            Albert Einstein

دیدگاه

بیشتر در مدارات الکترونیک مشاهده می شود کهntc کاربرد فراوان تری دارد
              سحر گاهان که شبنم آیتی از پاک بودن را به گلها هدیه می بخشد ..... به آن محراب پاکش آرزو کردم برایت خوب بودن ،خوب دبدن ،خوب ماندن را -----*****------
              عشق یعنی اشک توبه در قنوت ،خواندنش با نام غفار الذنوب
              عشق یعنی چشمها هم در رکوع ،شرمگین از نام ستار العیوب
              عشق یعنی سر سجود و دل سجود
              ذکر یا رب یا رب از عمق وجود
              -----*****---

دیدگاه

سلام رضا جان.
                میبینم که هنوز به جوابت نرسیدی.
                یه جواب توپ واسه سواله پیدا کردم.
                NTC توی رنج دمای 25 درجه تا 100 درجه خوب جواب میده و تقریبا میشه گفت خطیه.اما PTC تا 75 درجه تقریبا اهمش ثابته و وقتی به دمای حدودا 120 درجه میرسه مقاومتش به سرعت زیاد میشه.پس میشه به صورت نسبی گفت NTC توی صنعت بیشتر به کار میاد و صد البته باز هم بستگی به پروژه داره.

دیدگاه

سلام به همه دوستان
                  تو صنعت عموما PTCو بخصوص PT100 استفاده میشه
                  دلیلش رو بطور دقیق نمیدونم ولی فکر میکنم که از لحاظ safe بودن در لوپ کنترلی وقتی که سنسور خراب یا قطع میشه بهتره.
                  ثانیا خطی تر هستند . مثلا در مورد pt100 در دمای بین صفر تا صد درجه داریم:
                  R=100+0.385T
                  T=دما در مقیاس سلسیوس و R=مقاومت pt100

دیدگاه

اگه بگی اسم استادتون چیه میشه یه کاری کرد.

یا اینکه بگو از کدوم دانشگاهی؟؟؟؟؟

چون این سوال خیلی برام اشنا میاد . :wow: :wow: :wow: :wow:

دیدگاه

PTC ها با استفاده از مقاومت های فلزی ساخته شده اند. در محدوده 200- الی 800 درجه سانتیگراد مقاومت الکتریکی اکثر فلزات بصورت نسبتا خطی با درجه حرارت افزایش می یابد. این رفتار ناشی از افزایش برخورد الکترونهای حامل جریان با یکدیگر و کم شدن سرعت متوسط الکترونها در جهت میدان خارجی می باشد. برای این کار می توان از فلزاتی مانند مس ، نیکل و پلاتین استفاده کرد که البته در صنعت بیشتر از پلاتین استفاده می شود. چون پلاتین از نظر شیمیایی خنثی می باشد. لذا می تواند بصورت مستقیم و بدون پوشش در محیط حرارتی قار گیرد که این مساله موجب کاهش ثابت زمانی اندازه گیری خواهد شد و رابطه نسبتا خطی بین دما و مقاومت و همچنین تکرارپذیری ، که ناشی از ثابت ماندن ضرایب حرارتی در این ماده می باشد. در ضمن پلاتین دارای رنج حرارتی نسبتا وسیعی می باشد.
                      NTC ها مقاومت های حرارتی هستند که از نیمه هادی ها ساخته می شوند. . این مقاومتها بر عکس مقاومتهای فلزی دارای ضریب حرارتی منفی می باشند ، بدین معنی که مقاومت آنها با افزایش دما کاهش می یابد. علت این امر افزایش تولید الکترون- حفره در نیمه هادی می باشد. این کاهش مقاومت بسیار غیر خطی بوده و معمولا رابطه بین مقاومت و حرارت برای ترمیستور با تابع نمایی قابل بیان است.
                      حساسیت بسیار زیاد ترمیستور اندازه گیری تغییرات بسیار کوچک دما را که توسط حس کننده های دیگر مقدور نیست امکان پذیر می سازد.
                      در مجموع ترمیستورها دارای دو عیب هستند:
                      1 تلورانس اندازه گیری. خطا یا تغییرات تلورانس در دماهای مختلف یکسان نیست.
                      2 ثابت زمانی بالای ترمیستور.

با توجه به این توضیحات می توان نتیجه گرفت که در اکثر کاربردهای صنعتی از PTC استفاده می شود. خود من نیز موردی از استفاده NTC در جایی که کار می کنم ندیدم و عملا برای اندازه گیری دما از ترموکوپل و PTC استفاده می کنیم.

دیدگاه

با سلام و درود-- در بعضی مدارات NTC-PTC سری استفاده میشوند با توجه به عملکرد معکوس این دو در تغییرات دما دلیل این سری سازی چیست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X